Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Skradanie - zasady wykrycia Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do Baldurs Gate 3 dowiesz się jak działa mechanika skradania. Znajdziesz tutaj informacje, które pomogą Ci zapoznać się z zasadami wykrycia przez przeciwników.

Jak się skradać?

Aby wejść w tryb skradania musisz wybrać konkretną postać i zaznaczyć opcję "ukryj się" (hide) znajdującą się na pasku akcji. W tym momencie postać zaczyna poruszać się bezgłośnie i nie sprowokuje z marszu walki.

Każdy przeciwnik ma zdefiniowane pole widzenia, które oznaczone jest jako czerwony obszar. Jeśli się w nim znajdziesz, to w zależności od tego w jakim oświetleniu się znajdujesz sytuacja potoczy się następująco:

  1. czysty teren - postać będzie zawsze widoczna i walka zostanie zainicjowana;
  2. ograniczona widoczność - postać może się ukryć, ale musi pomyślnie wykonać test umiejętności;
  3. ograniczona widoczność + przeciwnik widzi w ciemności - postać jest zawsze widoczna i nie ma możliwości uniknięcia walki;
  4. brak widoczności - postać jest zawsze niewidoczna;
  5. brak widoczności + przeciwnik widzi w ciemności - postać może się ukryć, ale musi pomyślnie wykonać test umiejętności;

O tym jak mocno oświetlona jest postać informuje Cię ikona słońca - im bardziej jest ono zapełnione tym większa jest widoczność skradającego się.

Widzenie w ciemności to cecha posiadana przez efly, diabelstwa i pół elfy - Baldurs Gate 3: Skradanie - zasady wykrycia - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Widzenie w ciemności to cecha posiadana przez efly, diabelstwa i pół elfy. Z jej pomocą przedstawiciele tej klasy mogą widzieć w ciemnościach, co poprawia ich szanse na zauważenie skradającego się oponenta.

Do czego mogę wykorzystać skradanie?

Skradanie pełni istotną rolę w rozgrywce i możesz je wykorzystać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest unikanie walki. Jeśli czujesz, że przeciwnik jest dla Ciebie zbyt silny, a walki nie poprzedza test umiejętności, to możesz podjąć próbę przekradnięcia się obok.

Możesz także wykorzystać skradanie do zyskania przewagi nad przeciwnikami. Dzięki niemu możesz zaskoczyć oponenta. Wystarczy podkraść się do celu i wyprowadzić atak. Taki cios liczy się do limitów akcji wykowywanych, przez co możesz zyskać drugi ruch po rząd. Drugą opcją jest także poprowadzenie postaci atakujących z dystansu na jakieś podwyższenie terenu - górę lub dach - by zwiększyć szanse na trafienie w oponenta.

Samo skradanie możesz także wykorzystać już podczas walki - Baldurs Gate 3: Skradanie - zasady wykrycia - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Samo skradanie możesz także wykorzystać już podczas walki. Jeśli dana postać ma mało punktów zdrowia możesz zaryzykować i wydać punkt bonusowej akcji na przejście w tryb ukrycia. Wtedy na koniec tury zainicjuje się test umiejętności. Gdy zakończy się on powiedzeniem, przeciwnicy skupią swoją uwagę na innych członkach Twojej drużyny.