Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Jak kraść i używać kradzieży kieszonkowej? Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Kradzież może prowadzić w BG3 do pozyskania cennego lootu, ale wiąże się z ryzykiem wykrycia. Na tej stronie poradnika wyjaśniamy jak kraść rzeczy na widoku oraz w oparciu o kradzież kieszonkową i jak zmniejszać ryzyko wykrycia.

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2023

Na tej stronie poradnika do gry Baldurs Gate 3 znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat kradzieży. Dowiecie się jak kraść przedmioty leżące na widoku i składowane w skrzyniach, jak używać opcji kradzieży kieszonkowej, jak unikać wykrycia oraz jak rozpoznawać rzeczy będące własnością innych osób.

Jak skradać się na potrzeby kradzieży?

1 - Baldurs Gate 3: Jak kraść i używać kradzieży kieszonkowej? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
  1. Przed podjęciem jakiejkolwiek próby kradzieży powinniście aktywować tryb skradania się. W wersji na PC domyślnie aktywuje go klawisz C. Postać zacznie poruszać się w przykucniętej pozycji.
  2. Ze skutecznością skradania powiązana jest cecha Zręczność - najlepiej żeby była jak najwyższa. Dodatkowo każdorazowo upewnijcie się, że nie jesteście w polu widzenia NPC-ów. Zaczekajcie aż postacie z okolicy obrócą się lub pójdą w inną stronę, bądź też ustawcie się za ich plecami.
  3. W lokacjach, w których tradycyjne skradanie jest trudne, alternatywnie spróbujcie poeskperymentować np. z zaklęciami niewidzialności. Ułatwi to przejście przez pilnowany obszar czy kradzież strzeżonego artefaktu.

Jak działa kradzież kieszonkowa?

2 - Baldurs Gate 3: Jak kraść i używać kradzieży kieszonkowej? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
  1. Kradzieży kieszonkowej możecie używać do okradania żywych postaci. Do próby kradzieży oddelegujcie bohatera z umiejętnością Zwinne dłonie (Sleight of Hand). Jest ona dostępna jako umiejętność klasowa dla barda oraz łotrzyka i jest powiązana z cechą Zręczność.
  2. Zawsze rozpocznijcie w ukryciu z załączonym trybem skradania się. Zbliżcie się do upatrzonego celu i ustawcie się za jego plecami.
Przed każdą próbą kradzieży wykonujcie manualny zapis gry - Baldurs Gate 3: Jak kraść i używać kradzieży kieszonkowej? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
  1. Po wybraniu opcji kradzieży kieszonkowej zobaczycie podgląd inwentarza okradanej osoby. Możecie z niego wybierać przedmioty i próbować je kraść po kolei. Nie można okraść całego inwentarza 1 akcją. Próbujcie kraść najcenniejsze rzeczy, np. przedmioty questowe (klucze itp.) czy rzadkie elementy wyposażenia.
  2. Każda próba kradzieży to osobny test umiejętności - kości muszą wyrzucić wartość wyższą lub równą wymaganej (w przykładzie z obrazka wymóg to 6 punktów). Porażka oznacza wykrycie.

Przed każdą próbą kradzieży wykonujcie manualny zapis gry. Wykrycie może oznaczać zaatakowanie drużyny (przez okradaną osobę i inne osoby z okolicy) lub nałożenie na bohatera jakiejś kary (np. pogorszenie reputacji). Wczytanie poprzedniego stanu uchroni Was przed podobnymi problemami.

Znaczenie czerwonego koloru podczas kradzieży

Brak czerwonej obwódki wokół przedmiotu / pojemnika oznacza, że nie jest czyjąś własnością - Baldurs Gate 3: Jak kraść i używać kradzieży kieszonkowej? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
  1. W pomyślnej kradzieży pomagają czerwone obwódki wokół postaci i przedmiotów. Symbolizują one zakazane czynności, w tym również kradzież przedmiotów na widoku lub w różnego rodzaju pojemnikach (przykład na obrazku). Upewnijcie się, że nikt nie patrzy w Waszą stronę zanim dokonacie kradzieży. Dopiero wtedy ukradnijcie przedmioty.
  2. Czerwone obwódki wokół drzwi to zakazane strefy. Sama próba wkroczenia do takiej lokacji zostanie uznana za przestępstwo. Musicie podwójnie pilnować się chcąc wykraść coś z tego typu miejsc.
  3. Czerwony kolor może też dotyczyć okradania zwłok. Zabronione jest okradanie przyjaźnie nastawionych postaci, np. zamordowanych mieszkańców z Gaju Druidów. Inni NPC-e mogą Was powstrzymać przed ograbieniem zwłok lub od razu zaatakować. Zaczekajcie, aż kradzież będzie bezpieczna. Zakaz okradania zwłok nie dotyczy wrogów ani potworów.

Brak czerwonej obwódki wokół przedmiotu / pojemnika oznacza, że nie jest czyjąś własnością. Możecie splądrować skrzynię czy zabrać obiekt bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka.