Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Baldurs Gate 3 - M4 - Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen
Baldurs Gate 3 - M4 - Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen
Uszkodzony most. Prowadzi do środkowej części mapy - Opuszczonej wioski. Bohaterowie mogą ominąć zniszczony fragment mostu używając opcji skoku.
Zaatakowana karawana - opasłe hieny. Ze zwierząt tych mogą wykluwać się potwory gnolle. Możesz temu zapobiegać zabijając hieny zanim dojdzie do narodzin. Jeśli zaliczysz test wiedzy tajemnej to pierwszą hienę możesz zabić z zaskoczenia - zapobiegnie to narodzinom.
Patrol gnolli. To silne potwory, które mogą atakować na dystans oraz w zwarciu. Jeśli chcesz uniknąć walki, to obejdź je od południe.
Płaski kamień. Jeśli zaliczysz test percepcji możesz odkryć kamień, a następnie przesunąć go i odnaleźć klejnot bloodstone.
Karlach. Jest ona ranna, ale nadal może zaatakować z pomocą kuszy. Możesz przekonać ją do odstąpienia do walki zaliczając test percepcji lub zastraszenia. W trakcie rozmowy z diabelstwem możesz zgodzić się na zamordowanie łowców polujących na Karlach (niebieskie 3 na mapie).
Punkt pobierania opłat. Przebywają tu paladyni Tyr / łowcy. Z rozmowy z Andersem dowiesz się, że polują na diabelstwo (niebieskie 2 na mapie). Możesz ich zabić na życie Karlach lub pomóc im w pozbyciu się diabelstwa. Cyrel jest handlarką - sprzedaje m.in. narzędzia złodzieja, zestawy do rozbrajania pułapek, mikstury, różne odmiany strzał i zwoje.
Pradawny krąg run - Trakt Przebudzonych. Możesz przenosić się do tego kręgu run dzięki opcji szybkiej podróży.
Pradawny krąg run - Popas Waukeen. Możesz przenosić się do tego kręgu run dzięki opcji szybkiej podróży.
Gnolle przed jaskinią. Okrążyły one 2 ocalałych broniących się w jaskini (niebieskie 6 na mapie). Możesz zaatakować gnolle (najlepiej rozstawić członków drużyny na skałach nad nimi) lub użyć mocy illithid na przywódcy gnolli żeby zmusić gnolle do posłuszeństwa i zaatakowania osób z jaskini. Po walkach w jaskini możesz ponownie użyć mocy illithid na przywódcy żeby zmusić gnolle do opuszczenia tej lokacji lub żeby nakłonić przywódcę do zaatakowania innych gnolli.
Ocaleli w jaskini. 2 osoby bronią skrzyni karawany powiązanej z jednym z questów. Możesz im pomóc w pozbyciu się gnolli (czerwone 3 na mapie), dotrzeć do nich od strony przejścia z pułapkami (czerwone 4 na mapie) lub pozwolić na to żeby gnolle ich zabiły. W jaskini są też inne skrzynie i przed jedną z nich jest pułapka.
Ścieżka przez jaskinię - pułapki. Pozwala ono dotrzeć do ocalałych z jaskini (niebieskie 6 na mapie) w alternatywny sposób. Są tu dwie pułapki (odkrywa je test percepcji) - dotknięcie liny doprowadzi do zrzucenia wielkiego głazu, który zacznie się przetaczać.
Brama płonącego zajazdu. Możesz pomóc Płonącym Pięściom w wyważeniu drzwi prowadzących do płonących budynków.
Płonący zajazd Popas Waukeen. Z lokacją tą powiązany jest quest odnalezienia Wielkiego Księcia. Możesz przeszukać oba piętra płonącego zajazdu (okazja do uratowania Benryna - zalicz jeden z testów umiejętności i pomóż mu w ucieczce) oraz sąsiednie budynki. Ogień stopniowo rozprzestrzenia się, ale możesz go gasić czarami lub szukać alternatywnych ścieżek.
Boczne budynki zajazdu. W stajni jest wystraszony wół - zalicz testy umiejętności lub bądź gotowy do walki ze zwierzęciem. Mężczyzna ukrywa się w małym budynku (wejście jest ukryte za skrzyniami) - przekonaj go do dobrych intencji lub stocz pojedynek.
Patrol Githyanki. Po zbliżeniu się do przełęczy obejrzyj cut-scenkę ze smokiem. Jeśli Lae'zel podróżuje z drużyną, to się od niej odłączy żeby spotkać się ze swoimi ludźmi. Dowódca to rycerz Kith'rak. Niezależnie od wybieranych opcji zachowania odleci on na smoku, a twoja drużyna zostanie zmuszona do stoczenia trudnej bitwy z pozostałymi githyanki.
Wyjście - mapa świata. Gra przeniesie cię do okna mapy świata. Podróżowanie po świecie gry nie jest możliwe w wersji z wczesnego dostępu.
Powiększ mapę

Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Legenda Baldurs Gate 3 - M4 - Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen

Ważne lokacje na mapie

Silni wrogowie i pułapki

Unikalne przejścia i skarby

Nowi potencjalni członkowie drużyny

Na tej stronie poradnika do gry Baldurs Gate 3 znajdziesz mapę M4, na której ukazane są dwa sąsiadujące ze sobą obszary - Trakt Przebudzonych i Popas Waukeen. Nasz opis informuje m.in. o ważnych lokacjach do odwiedzenia, sekretach i miejscach spotykania silniejszych potworów.

Ważne miejsca - Trakt Przebudzonych i Popas Waukeen

1 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

1. Uszkodzony most. Jest on głównym sposobem przedostania się do północnej części mapy i dotrzesz do niego z południa, od strony Opuszczonej wioski. Most jest częściowo zniszczony, ale nie jest to problem, bo możesz wydawać kolejnym członkom drużyny polecenia przeskoczenia na drugą stronę mostu.

3 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

3. Gnolle przed jaskinią. Okrążyły one dwóch ocalałych broniących się w jaskini (niebieskie 6 na mapie).

Możesz zaatakować gnolle (najlepiej rozstawić członków drużyny na skałach nad nimi i zaatakować pierwszego potwora od tyłu) lub użyć mocy illithid na przywódcy gnolli żeby zmusić gnolle do posłuszeństwa i zaatakowania osób z jaskini. Jeśli wybrałeś drugi z wymienionych wariantów, to po walkach w jaskini możesz ponownie użyć mocy illithid na przywódcy żeby zmusić gnolle do opuszczenia tej lokacji lub żeby nakłonić przywódcę do zaatakowania innych gnolli (razem z twoją drużyną).

6 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

6. Ocaleli w jaskini. Dwie osoby bronią skrzyni karawany powiązanej z questem Zaginiona przesyłka (Find the Missing shipment). Możesz im pomóc w pozbyciu się gnolli (czerwone 3 na mapie), dotrzeć do nich od strony przejścia z pułapkami (czerwone 4 na mapie) lub pozwolić na to żeby gnolle ich zabiły.

Powiązaną z questem dużą skrzynię możesz podnieść i przenieść do inwentarza jednego z bohaterów, bądź też podjąć próbę jej otwarcia - skrywa potężny i zarazem niebiezpieczny artefakt (możliwość pojawienia się silnego potwora Spectator). W jaskini są też inne skrzynie i przed jedną z nich jest pułapka.

8 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

8. Płonący zajazd Popas Waukeen. Brama prowadząca na teren zajazdu (niebieskie 7 na mapie) jest zawalona i możesz pomóc zgromadzonym tam Płonącym Pięściom w przebiciu się przez nią.

Z zajazdem powiązany jest m.in. quest odnalezienia i uratowania Wielkiego Księcia. Możesz przeszukać oba piętra płonącego zajazdu (okazja do uratowania Benryna - zalicz jeden z testów umiejętności i pomóż mu w ucieczce) oraz sąsiednie budynki (niebieskie 9 na mapie). Ogień stopniowo rozprzestrzenia się, ale możesz go gasić czarami lub szukać alternatywnych ścieżek.

5 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

5. Patrol Githyanki. Zdecydowanie radzimy zapisać stan gry przed zbliżeniem się do Górskiej przełęczy, gdyż drużyna może zostać zmuszona do stoczenia bitwy z przeciwnikami ponad jej możliwości. Bardzo prawdopodobne jest, że będziesz chciał tu powrócić dopiero po awansowaniu swoich towarzyszy i wyposażeniu ich w lepszy sprzęt.

Po zbliżeniu się do przełęczy obejrzyj cut-scenkę ze smokiem. Jeśli Lae'zel podróżuje z drużyną, to się od niej odłączy żeby spotkać się ze swoimi ludźmi. Dowódca to rycerz Kith'rak. Niezależnie od wybieranych opcji zachowania odleci on na smoku, a twoja drużyna zostanie zmuszona do stoczenia trudnej bitwy z pozostałymi githyanki.

Ważni NPC

2 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

2. Karlach. Jest ona diabelstwem ukrywającym się obok rzeki. Karlach jest ranna, ale nadal może zaatakować z pomocą kuszy. Możesz przekonać ją do odstąpienia do walki zaliczając test percepcji lub zastraszenia. W trakcie rozmowy z diabelstwem możesz zgodzić się na zamordowanie łowców polujących na Karlach (niebieskie 3 na mapie). Alternatywnie możesz sprzymierzyć się z łowcami / paladynami i na ich życzenie zabić Karlach.

3 - Baldurs Gate 3: Trakt Przebudzonych / Popas Waukeen - mapa - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

3. Cyrel. Jest ona handlarką przebywającą na terenie punktu pobierania opłat. Sprzedaje m.in. narzędzia złodzieja, zestawy do rozbrajania pułapek, mikstury, różne odmiany strzał i zwoje.

Inne informacje na temat mapy Trakt Przebudzonych i Popas Waukeen

W tej części krainy przebywa zdecydowanie więcej potworów oraz silnych przeciwników mogących zaatakować twoją drużynę - wszystkie potencjalnie niebezpieczne konfrontacje oznaczyliśmy czerwonymi punktami na naszej mapie. Nie radzimy eksplorować tej części mapy świata jeśli członkowie twojej drużyny nie awansowali na co najmniej 4 poziom doświadczenia. Dobrze żeby byli też wypoczęci po to żeby móc korzystać w trakcie walk z najpotężniejszych ich umiejętności i czarów.

W miejscu gdzie spotyka się patrol Githyanki znajduje się też wyjście na mapę świata. Niestety wersja gry Baldur's Gate 3 ze wczesnego dostępu nie pozwala na podróżowanie po świecie. Możesz jedynie obejrzeć jak wygląda mapa świata w grze.

Zanim udasz się do płonącego zajazdu Popas Waukeen rozważ wyposażenie swoich magów w zaklęcia do generowania wody lub w mikstury/czary zwiększające odporność na ogień. Ułatwi to znacząco badanie płonących budynków przy jednoczesnym unikaniu odnoszenia obrażeń.