Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Baldur's Gate 3: Najlepszy build dla Łotrzyka Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Łotrzyk to niezwykle wszechstronna klasa o dużym potencjale. Na tej stronie poradnika dowiecie się jak zbudować klasę Łotra, aby uzyskać najlepsze efekty w walce.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2023

Łotrzyk jest jedną z najbardziej uniwersalnych klas w Baldur's Gate 3. Dzięki swoim wielu umiejętnościom jest w stanie sprostać różnorodnym wyzwaniom stawianym przez grę. Jego zdolności klasowe takie jak Atak Ukradkowy pozwalają mu na bycie wszechstronnym i skutecznym damage dealerem. W tym poradniku dowiecie się jak najlepiej zbudować Łotra.

Więcej podstawowych informacji na temat klasy i tworzenia postaci znajdziecie na stronie Łotrzyk - poradnik BG3. Polecamy zajrzeć na nią, jeżeli to Wasze pierwsze zetknięcie z klasą lub ogólnie systemem D&D.

Kreator postaci

Najlepszą rasą dla Łotra jest Niziołek Lekkostopy ze względu na swoją naturalną zdolność zapewniającą ułatwienie na wszystkie testy Skradania - Baldurs Gate 3: Najlepszy build dla Łotrzyka - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Najlepszą rasą dla Łotra jest Niziołek Lekkostopy ze względu na swoją naturalną zdolność zapewniającą ułatwienie na wszystkie testy Skradania. Dodatkowo, nie musicie się martwić o 1 na kościach, gdyż rasa ta ma możliwość przerzucenia krytycznej porażki. Alternatywnie, możecie wybrać Leśnego Elfa, który zapewnia biegłości w długim łuku i zwiększa prędkość poruszania się.

W kontekście pochodzenia, powinniście skupić się na graniu wobec waszych największych atutów. Sierota lub Przestępca są dobrymi opcjami - pierwsza zapewnia dostęp do Skradania i Zwinnych Dłoni, druga z kolei do Skradania i Oszustwa.

Progresja klasowa

 1. Na pierwszym poziomie otrzymujecie Waszą główną umiejętność zwiększającą obrażenia - Atak Ukradkowy. Dodatkowo, otrzymujecie Ekspertyzę - wybieracie dwie umiejętności i podwajacie do nich swój bonus z biegłości.
 2. Drugi poziom to możliwość ukrywania się, biegu oraz odstąpienia w ramach akcji bonusowej.
 3. Na trzecim poziomie wybierzcie Złodzieja - zapewnia wam dodatkową akcję bonusową, co w przypadku walki dwoma rodzajami broni przekłada się na dodatkowy atak. Ponadto, wasza kość ataku ukradkowe rośnie o 1d6.
 4. Na czwartym poziomie wybieracie atut - wybierzcie walkę dwoma rodzajami broni, która pozwoli wam brać bonus ze Zręczności do ataków drugą bronią.
 5. Piąty poziom, to kolejna kość obrażeń do ataku ukradkowego oraz zdolność Niesamowity Unik, która obniża obrażenia otrzymywane o połowę (raz na turę).
 6. Szósty poziom, to kolejna ekspertyza.
 7. Na siódmym poziomie zwiększa się Wasza kość obrażeń ataku ukradkowego. Otrzymujecie również zdolność Odskoku - redukuje ona obrażenia od efektów i zaklęć obszarowych o połowę.
 8. Ósmy poziom, to ponowny atut. W tym wypadku warto wybrać zwiększenie atrybutu.
 9. Dziewiąty poziom, to kolejna kość obrażeń na ataku ukradkowym i umiejętność niewidzialności.
 10. Dziesiąty poziom, to kolejny atut. Na tym etapie gry kierujcie się własnym instynktem i wybierzcie to, co jest najbardziej przydatne.
 11. Jedenasty poziom, to ponowne zwiększenie kości obrażeń na ataku ukradkowym i zdolność pozwalająca Wam traktować wszystkie wyniki przy testach umiejętności poniżej 10 jako 10.
 12. Ostatni poziom, to atut - kierujcie się ponownie instynktem.

Umiejętności Ilithida

Nie bójcie się brać każdej z nich - szczególnie skupcie się na Wybiciu Słabych, Repulsorze oraz Czarnej Dziurze - Baldurs Gate 3: Najlepszy build dla Łotrzyka - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Nie bójcie się brać każdej z nich - szczególnie skupcie się na Wybiciu Słabych, Repulsorze oraz Czarnej Dziurze. Wzięcie maksymalnej ilości tych umiejętności nie wpływa negatywnie na waszą postać, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagarniać wszystkie pasożyty dla siebie.

Itemizacja oraz inne premie

Niestety w przypadku Aktu 1, klasa Łotra nie ma zbyt wielu dobrych przedmiotów, które może wykorzystać.

Z broni powinniście stworzyć sobie sztylet, na którego zadanie otrzymujecie w kuźni podczas pierwszego spotkania z goblinami w Zniszczonej wiosce. Alternatywnie, podczas eksploracji Podmroku znajdziecie Phalar Aluve - całkiem dobry miecz jednoręczny zapewniający atrakcyjne premie dla całej drużyny.

W kontekście pancerza, to po zabiciu Szefa Razglina znajdziecie rękawice na stercie skarbów, które zapewniają ułatwienie w walce wręcz, gdy jest się otoczonym przez dwóch przeciwników. W tej samej lokacji poszukajcie Crushera - zabijcie go albo okradnijcie, aby otrzymać pierścień zwiększający prędkość poruszania się o 3m. Dodatkowo, w Podmroku znajdziecie Cień Menzoberranzanu - kaptur pozwalający przejść w niewidzialność.

Wreszcie, pod koniec Aktu 1 podczas eksploracji enklawy Githyanek będziecie mogli znaleźć Rękawice Zręczności, które podbijają ją do 18 i zapewniają premię do ataku +1.

W Akcie 3 sprawa ma się zupełnie inaczej. Jeden z głównych antagonistów (Orin) wyrzuca po zabiciu dwie fantastyczne bronie - mowa tutaj o Crimson Mischief i Bloodthirst. Pierwszy jest krótkim mieczem, który zadaje dodatkowe obrażenia przy atakach z ułatwieniem. Drugi z kolei zmniejsza wymaganą liczbę do trafienia krytycznego o jeden, a dodatkowa właściwość pozwala wyprowadzić ripostę po nieudanym ataku przeciwnika.

Dodatkowo, powinniście w Akcie 3 zdobyć Pancerz Bhaality, który tworzy aurę o promieniu dwóch metrów, w której przeciwnicy są wrażliwi na obrażenia kłute.

Towarzysze, ich umiejętności i zaklęcia

Jeśli chcecie wyciągnąć 200% z waszej klasy, to nie obejdzie się bez pomocy sojuszników w grze. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie Wojownika/Paladyna/Druida, Kleryka i Czarodzieja w drużynie za sprawą ich umiejętności.

Kleryk jest w stanie leczyć waszego bohatera oraz zapewnia mu przydatne buffy takie jak Tarcza Wiary, która zwiększa KP o 2. Alternatywnie może zgarniać część trafień na siebie, "umagiczniać" Wasz oręż i rzucać niezwykle przydatne Błogosławieństwo. Bazowo możecie wykorzystać Shadowheart jako taką postać.

Niezwykle przydatny jest też Wojownik/Paladyn/Druid. Te trzy klasy są wypisane razem ze względu na to, iż każda z nich posiada naturalne predyspozycje do tankowania obrażeń - szczególnie Druid, który jest w stanie znieść wyjątkowo dużo. Na szczęście w trakcie gry macie możliwość zrekrutowania Halsina oraz Jaheiry, którzy mogą pełnić tę rolę.

Przedmioty zużywalne

Poniżej znajdziecie listę zużywalnych przedmiotów, które uczynią waszego wojownika jeszcze silniejszym.

 1. Olej Celności - zapewnia premię +2 do trafienia.
 2. Eliksir Heroizmu - daje 10 tymczasowych HP i zapewnia status "Błogosławiony"
 3. Mikstura Latania - niezwykła mobilność jest czymś, czego zawsze potrzeba.
 4. Eliksir Siły Giganta - idealny jeśli jeszcze nie macie 20 Siły.
 5. Eliksir Czujności - zapewnia premię +5 do Inicjatywy, wykorzystujcie go przed większymi walkami.