Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Jak zdobyć Piekielne Żelazo? Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Jeśli szukasz Piekielnego Żelaza to ten poradnik pomoże ci go znaleźć. Opisujemy jak znaleźć przedmiot dla Karlach, żeby Dammon mógł naprawić jej Piekielny Silnik.

Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2023

Karlach to jedna z postaci fabularnych w Baldur's Gate 3, diabelstwo barbarzyńca, która zamiast serca ma wszczepiony Piekielny Silnik (Infernal Engine). Gdy tylko zrekrutujecie ją do drużyny lub swojego obozu, rozpocznie się jej zadanie (companion quest), a Infernal Iron jest jego ważnym punktem.

Gdzie jest Karlach?

Karlach ukrywa się w akcie 1 BG3, w regionie Traktu Przebudzonych (The Risen Road). Traficie na nią, wykonując questa Zapoluj na diablicę (Hunt the Devil), które zleci Wam Wyll (inna postać fabularna). Po wejściu do lokacji musicie pokonać grupę gnolli (to będzie prawdopodobnie wasze pierwsze spotkanie z tą rasą w BG3), a potem traficie na dom poborcy podatkowego (toll house), w którym spotkacie paladynów polujących na Karlach. Anders poprosi Was o wsparcie w poszukiwaniach. Karlach znajduje się nieopodal domku - wyjdźcie z niego i skierujcie się w dół rzeki. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdziecie siedzącą nad potokiem Karlach.

Jak zrekrutować Karlach?

Karlach, choć wygląda groźnie, okaże się bardzo miłą osobą i opowie Wam zupełnie inną wersję wydarzeń niż Wyll i paladyni. Poprosi Was o wsparcie w pokonaniu paladynów, którzy tak naprawdę służą demonom. Możecie ją teraz dołączyć do drużyny i ruszyć zlikwidować Andersa. Walka może być trudna, bo Anders to 5 poziomowy paladyn z bardzo dobrym dwuręcznym mieczem, ale rozpocznijcie walkę, wchodząc do domku poborcy przez górne piętro, co da wam przewagę wysokości. Po pokonaniu paladynów, możecie udać się na odpoczynek do swojego obozu, gdzie najprawdopodobniej dojdzie do konfrontacji z Wyllem. Da się jednak przekonać Wylla, aby nie zabijał Karlach.

Kto może pomóc Karlach naprawić Piekielny Silnik?

Dammon, kowal z Gaju Druidów, może pomóc Karlach w naprawie Piekielnego Silnika. - Baldurs Gate 3: Jak zdobyć Piekielne Żelazo? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
Dammon, kowal z Gaju Druidów, może pomóc Karlach w naprawie Piekielnego Silnika.

Po tych wydarzeniach Karlach opowie Wam (porozmawiaj z nią), że zamiast serca posiada wszczepiony w Avernusie (krainie piekieł) Piekielny Silnik, który bardzo się przegrzewa. Rozpocznie się wówczas zadanie Serce Piekielnika. Karlach poprosi Was o pomoc w naprawie silnika. Możecie jej odpowiedzieć, że być może uda się wam odnaleźć pomoc w Gaju Druidów, u kowala Dammona, który również jest diabelstwem. Udajcie się więc do Gaju Druidów i porozmawiajcie z Dammonem (ma swoje stanowisko w środku obozowiska uchodźców). Dammon rzeczywiście będzie w stanie pomóc Karlach, ale aby naprawić Piekielny Silnik Karlach, potrzebuje Piekielnego Żelaza.

Gdzie znaleźć Piekielne Żelazo?

Lokalizacja pierwszego Piekielnego Żelaza. Czerwona strzałka wskazuje budynek w Opuszczonej Wiosce z Piekielnym Żelazem. Żółta to początek gry (wrak statku Nautiloid), a zielona to Gaj Druidów. - Baldurs Gate 3: Jak zdobyć Piekielne Żelazo? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
Lokalizacja pierwszego Piekielnego Żelaza. Czerwona strzałka wskazuje budynek w Opuszczonej Wiosce z Piekielnym Żelazem. Żółta to początek gry (wrak statku Nautiloid), a zielona to Gaj Druidów.

Piekielne Żelazo w Opuszczonej Wiosce

Jest kilka miejsc, gdzie możecie się natknąć na Piekielne Żelazo w BG3. W 1 akcie BG3 znajdziecie przynajmniej 3 sztuki Piekielnego Żelaza. Pierwsze do odnalezienia jest najłatwiejsze - wystarczy dotrzeć do Opuszczonej Wioski. Traficie do niej dość szybko po wizycie w Gaju Druidów. Opuszczona Wioska to duża lokacja, w której spotkacie mnóstwo goblinów (lub m.in. gnoma przywiązanego do wiatraka). Jest tam również budynek, a w nim opuszczony piec kowalski (to ten sam budynek, którym przedostaniecie się do jaskiń z Pająkami Fazowymi). Zauważycie z pewnością skrzynię, do której prowadzi drabina (uwaga, pułapka). To właśnie w tej skrzyni znajduje się Piekielne Żelazo (patrz obrazek poniżej). Jeśli zniszczycie niechcący drabinę, musicie do góry wskoczyć.

Drabina zabezpieczona jest pułapką. Jeśli zniszczycie drabinę, musicie wskoczyć do góry. - Baldurs Gate 3: Jak zdobyć Piekielne Żelazo? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
Drabina zabezpieczona jest pułapką. Jeśli zniszczycie drabinę, musicie wskoczyć do góry.

Piekielne Żelazo w Obozie Goblinów

Piekielne Żelazo odnajdziecie również w obozie goblinów, w świątyni (Shattered Sanctum) odnajdziecie pomieszczenie, którego strzeże Dror Ragzlin (Lvl 5). Ten hobgoblin to jeden z przywódców goblinów. Możecie go zabić (walka może sprawić problemy, jeśli macie niższe poziomy doświadczenia) i z jego ciała podnieść klucz. Za plecami Drora Ragzlina jest skarbiec - otwórzcie go, a w nim odnajdziecie właśnie Piekielne Żelazo. Klucz możecie również ukraść, choć nie będzie to łatwe.

Za plecami Drora Ragzlina jest skarbiec z Piekielnym Żelazem. Możecie klucz ukraść lub zabić go. - Baldurs Gate 3: Jak zdobyć Piekielne Żelazo? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
Za plecami Drora Ragzlina jest skarbiec z Piekielnym Żelazem. Możecie klucz ukraść lub zabić go.

Piekielne Żelazo w Podmroku, Obozie Duergarów

Infernal Iron odnajdziecie również nieco później, w Podmroku (Underdark, instrukcje jak się tam dostać opisaliśmy na stronie Jak wejść do Podmroku?), a dokładniej w Grymforge (obozowisku Duergarów). Wykonacie wówczas zadanie dla Kamieniarza Kith (Stonemason Kith), który poprosi Was o obserwację. Jeśli przejdziecie 3 testy (historii, śledztwa (investigation) i percepcji w nagrodę Stonemason Kith wręczy wam właśnie Infernal Iron. Wróćcie z przedmiotem do Dammona, aby ten mógł pomóc Karlach, naprawiając jej silnik.