Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Cykl całodobowy i zmiany pogodowe | Eksploracja świata gry w MGS V poradnik Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Cykl całodobowy i zmiany pogodowe

Cykl całodobowy to bardzo ważna cecha gry Metal Gear Solid V, bo ma on znaczący wpływ na przebieg zaliczanych zadań - Cykl całodobowy i zmiany pogodowe | Eksploracja świata gry w MGS V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Cykl całodobowy to bardzo ważna cecha gry Metal Gear Solid V, bo ma on znaczący wpływ na przebieg zaliczanych zadań. Czas w MGS V upływa w zbliżonym tempie chociażby do gier z serii GTA, tak więc jedna doba to kilkadziesiąt minut czasu rzeczywistego. Aktualną porę dnia możesz sprawdzić w łatwy sposób wybierając mapę - informacja ta (pole TIME) jest wyświetlana w prawym dolnym rogu ekranu (powyższy obrazek).

Pożądaną porę dnia możesz przede wszystkim wybrać w trakcie briefingu przed misją (nie licząc pierwszego głównego zadania) - możesz wybrać poranek, wieczór lub pozostać przy aktualnej godzinie - Cykl całodobowy i zmiany pogodowe | Eksploracja świata gry w MGS V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Pożądaną porę dnia możesz przede wszystkim wybrać w trakcie briefingu przed misją (nie licząc pierwszego głównego zadania) - możesz wybrać poranek, wieczór lub pozostać przy aktualnej godzinie. Oprócz tego możesz korzystać z cygara (Phantom Cigar) żeby zmieniać szybko porę dnia. Znajduje się ono w inwentarzu Big Bossa już od pierwszej rozegranej misji w Afganistanie (powyższy obrazek) i musisz pamiętać, że możesz go użyć określoną liczbę razy. Dodatkowym wymogiem jest to żeby w momencie zapalania cygara nie znajdować się na celowniku sił wroga, tak więc powinieneś znaleźć sobie jakieś ustronne miejsce.

Możesz odnaleźć generator i go sabotować - Cykl całodobowy i zmiany pogodowe | Eksploracja świata gry w MGS V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Możesz odnaleźć generator i go sabotować

Każda pora dnia ma swoje zalety i wady, przy czym generalnie rzecz biorąc podczas działania nocną porą te drugie są mniej uciążliwe. Jeżeli zamierzasz operować w trakcie dnia to możesz przede wszystkim liczyć na doskonałą widoczność, dzięki której odnajdywanie celów misji czy orientowanie się w terenie są bardzo ułatwione. Mechanizm ten działa niestety w obie strony i możesz zostać zauważony przez wrogów ze znacznie większej odległości. Oznacza to, że musisz przywiązywać większą uwagę do zasłon, wykonywać lepszy rekonesans i jak najczęściej przemieszczać się w pozycji kucającej lub leżącej.

Działania pod osłoną nocy pozwalają na znacznie prostsze przemieszczanie się po mapie bez ryzyka przedwczesnego wykrycia, bo wrogowie zazwyczaj zauważają Big Bossa dopiero z kilkunastu metrów. Co więcej, nawet jeśli zwrócisz na siebie ich uwagę to masz większe szanse na szybkie oddalenie się z niebezpiecznego miejsca, bo wyjęcie latarki i dotarcie w podejrzane miejsce zajmie im trochę czasu. To nie wszystko, bo niektóre osoby po zapadnięciu zmroku udają się na spoczynek i dzięki temu, że zasnęły można je o wiele łatwiej ominąć lub ogłuszyć. Największą wadą działania w nocy jest mniejsza widoczność i wymusza to sprawdzanie okolicy lornetką z większą dokładnością. Oprócz tego musisz uważać na reflektory i inne źródła światła, szczególnie podczas infiltracji wrogich baz. Możesz oczywiście niszczyć lampy i reflektory z wykorzystaniem broni palnej, ale może to zaalarmować wrogów. Najlepszym pomysłem na radzenie sobie ze źródłami światła jest odnajdywanie i sabotowanie zasilających je generatorów. Po sabotowaniu generatora powinieneś jak najszybciej przystąpić do dalszych działań, bo prędzej czy później ktoś zostanie oddelegowany do jego ponownego włączenia (możesz też oczywiście wykorzystywać tę metodę do łatwej eliminacji kolejnych wartowników).

Uwaga - Wczesny poranek i późny wieczór to unikalne pory dnia, bo w wielu wrogich bazach dochodzi wtedy do zmiany warty. Możesz wykorzystać to i przeniknąć w dane miejsce radząc sobie z mniejszą liczbą wrogów. Wadą tego rozwiązania jest to, że po zmianie warty "resetują się" wartownicy i ich położenie, tak więc zmarnujesz czas poświęcony na oznaczenie przeciwników z pomocą lornetki (więcej na ten temat na kolejnej stronie tego rozdziału).

Uwaga - Niektóre lokacje stają się dostępne tylko o określonej porze dnia. To samo może też dotyczyć wybranych przeciwników i więcej informacji na temat tego typu ograniczeń znajdziesz w opisie przejścia gry.

Burze piaskowe nie trwają zbyt długo, tak więc musisz szybko działać - Cykl całodobowy i zmiany pogodowe | Eksploracja świata gry w MGS V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Burze piaskowe nie trwają zbyt długo, tak więc musisz szybko działać

Oprócz cyklu dnia i nocy w trakcie gry musisz mieć też na uwadze możliwość wystąpienia dodatkowych zjawisk pogodowych. Mowa tu przede wszystkim o burzach piaskowych, które co pewien czas nawiedzają świat gry. Burza piaskowa drastycznie ogranicza widoczność. Nie musisz jednak wyczekiwać aż ona minie, bo możesz równie dobrze "wykorzystać" ją do własnych celów. Zauważ mianowicie, że wszyscy przeciwnicy odnalezieni z pomocą lornetki nadal są oznaczeni w trakcie burzy piaskowej. O ile tylko dobrze zbadałeś teren możesz wykorzystać okazję do tego żeby ich ominąć lub w prosty sposób wyeliminować.

Uwaga - Nie próbuj korzystać z "fultonowania" (odsyłania osób lub sprzętu balonem) w trakcie burzy piaskowej lub w innych niekorzystnych warunkach pogodowych. Szanse na pomyślne dostarczenie ładunku do Bazy Matki drastycznie wtedy spadają.