Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ogólne porady dotyczące eksploracji | Eksploracja świata gry w MGS V poradnik Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Ogólne porady dotyczące eksploracji

Podróżowanie konno jest bardzo dobrym sposobem na przemierzanie dalekich dystansów - Ogólne porady dotyczące eksploracji | Eksploracja świata gry w MGS V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Podróżowanie konno jest bardzo dobrym sposobem na przemierzanie dalekich dystansów

Metal Gear Solid V znacząco różni od poprzednich części serii to, że do dyspozycji gracza oddano ogromne mapy, po których można podróżować bez poważnych ograniczeń. Rozwiązanie to ma swoje oczywiście swoje zalety i wady. Do zalet można zaliczyć bardzo dużą swobodę w kwestii wyboru najlepszej ścieżki dotarcia do celów misji oraz eksfiltracji po zrealizowaniu otrzymanych zadań. Wadą jest z kolei to, że niekiedy do pokonania jest duży dystans (np. przekraczający 1 kilometr). W takich sytuacjach możesz zdecydować się na długi spacer lub pomóc sobie na jeden z opisanych poniżej sposobów.

Zdecydowanie najlepszym sposobem na szybkie podróżowanie po świecie gry jest korzystanie z konia (D-Horse). Zwierzę potrafi szybko galopować i świetnie radzi sobie także w bardziej niedostępnych górzystych obszarach mapy. Co więcej, nawet jeśli napotkasz niespodziewanie jakiś patrol wroga możesz przechylić się szybko na siodle i wykorzystując tułów konia w formie naturalnej zasłony spróbować uniknąć wykrycia. Koń traci nieco na znaczeniu w momencie gdy zagwarantujesz sobie dostęp do psa (D-Dog) jako pomocnika (Buddy). Jeśli nie zabrałeś go ze sobą na misję to możesz częściej niż zazwyczaj rozglądać się za zaparkowanymi pojazdami. W miarę możliwości wyszukuj główne jeepy, które potrafią rozwijać o wiele większe prędkości chociażby od ciężarówek czy wozów opancerzonych. Pojazdy w grze mają niestety dwie zasadnicze wady - odnajduje się je przeważnie w dużych bazach, do których najpierw trzeba zakraść się i dość słabo radzą sobie po zjechaniu z utwardzonych dróg. Pewnym pocieszeniem jest to, że podczas podróżowania samochodem możesz błyskawicznie schować się i uniknąć wykrycia np. przez mijany wrogi patrol.

W szybszym podróżowaniu po mapie świata zdecydowanie pomaga również opcja szybkiej podróży, przy czym ona wymaga manualnego odblokowania punktów przenosin i w rezultacie staje się dostępna dopiero w dalszej części gry. Od samego początku kampanii możesz natomiast polegać na opcji dobierania miejsc lądowań śmigłowców. Tyczy się to zarówno początku danej misji (wybór punktu startowego), jak i jej końca (wybór punktu eksfiltracji). Nie przesadzaj jednak z wybieraniem lądowisk usytuowanych zbyt blisko wrogich baz, bo przebywający w nich wrogowie mogą zauważyć maszynę latającą i podnieść alarm lub nawet zdecydować się na rozpoczęcie ostrzeliwania śmigłowca (gra zawsze podaje ryzyko zaistnienia tego typu sytuacji w trakcie wybierania potencjalnego lądowiska).

W trakcie wspinaczki i chodząc po skalnych półkach unikaj upadków z dużych wysokości - Ogólne porady dotyczące eksploracji | Eksploracja świata gry w MGS V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
W trakcie wspinaczki i chodząc po skalnych półkach unikaj upadków z dużych wysokości

Podczas podróżowania po świecie gry, niezależnie od wybranego "środka transportu", powinieneś starać się trzymać z dala od wiosek, posterunków i innych miejsc, w których występuje ryzyko napotkania znacznych sił wroga. Niejednokrotnie o wiele lepiej jest oddalić się od głównego szlaku i dzięki sprawdzeniu mapy okolicy odszukać jakąś mniej uczęszczaną drogę okrężną. W ustalaniu trasy podróży może ci wyraźnie pomagać rekonesans terenu, który dokładniej omówiony został w dalszej części tego rozdziału.

Świat gry w Metal Gear Solid V nie jest jedną dużą płaską mapą, tylko wypełniony jest miejscami, w których Big Boss może zdecydować się na wspinaczkę. W zależności od okoliczności może ona zostać wykorzystana do ominięcia w prosty sposób muru czy dotarcia na dach budynku, ale możesz też równie dobrze decydować się na dłuższe przeprawy po łańcuchach górskich, mające na celu omijanie wrogich posterunków czy docieranie do wysoko położonych punktów widokowych. Musisz tu pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, Big Boss może wspinać się jedynie w wybranych miejscach, tzn. tam gdzie po dotarciu do jakiejś konstrukcji czy skalnej półki pojawiła się ikona wspinaczki. Po drugie, główny bohater może odnieść poważne obrażenia lub wręcz zginąć w wyniku upadku z dużej wysokości. Pamiętaj o tym zwłaszcza podróżowania po wysoko usytuowanych skalnych półkach. Unikaj wtedy zbliżania się do krawędzi i przeskakuj na sąsiednie półki tylko gdy po zbliżeniu się do nich wyświetlona zostanie odpowiednia ikona (będziesz miał wtedy zagwarantowaną pomyślność skoku).