Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V poradnik Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Podstawowe informacje

Wybierz w urządzeniu iDroid zakładkę Mother Base - Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Wybierz w urządzeniu iDroid zakładkę Mother Base

Baza Matka (Mother Base) to siedziba Diamentowych Psów (Diamond Dogs) i stanowi ona integralną część gry Metal Gear Solid V. W trakcie rozgrywki musisz dbać o stały rozwój Bazy Matki oraz umiejętnie zarządzać jej zasobami, otrzymując w zamian dostęp do nowych wynalazków czy też dodatkowe wsparcie podczas zaliczania misji. Ważną informacją jest to, że Bazą Matką nie musisz dowodzić poprzez powracanie do niej za każdym razem gdy chcesz coś zmienić. Możesz zamiast tego w dowolnym momencie gry uaktywnić urządzenie iDroid, przejść do zakładki Mother Base i "zdalnie" wydać wszystkie polecenia czy sprawdzić jak ogólnie sprawy mają się w bazie. Do Bazy Matki osobiście powracaj tylko wtedy gdy:

 • chcesz zaliczyć jakąś misję rozgrywającą się na jednej z jej platform (np. zabawy na strzelnicy) lub spotkać się z jedną z ważnych postaci niezależnych (Emmerich, Quiet i inni)
 • musisz obronić jej przed atakiem innego gracza
 • planujesz ją dokładnie zbadać i np. wziąć prysznic czy pozyskać poukrywane w różnych jej częściach nieoszlifowane diamenty
 • pragniesz poprawić morale swoich ludzi (wystarczy podchodzić do napotykanych członków Diamentowych Psów), dzięki czemu nie będą wszczynali awantur ani opuszczą szeregów Diamentowych Psów
1 - Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Surowce to między innymi materiały oraz rośliny - Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Surowce to między innymi materiały oraz rośliny

Bardzo ważnym elementem Bazy Matki są jej zasoby, które musisz stale zwiększać. Mowa tu konkretnie o:

 • Zasobach ludzkich - Poszczególni członkowie Diamentowych Psów pracują na różnych platformach Bazy Matki (szczegóły w dalszej części tekstu). Nowych rekrutów możesz pozyskiwać w sposób automatyczny dzięki awansowaniu w kampanii (ochotnicy pojawiający się w bazie). Oprócz tego możesz zmuszać przeciwników do współpracy dzięki porywaniu ich z mapy świata oraz zajmować się ratowaniem zakładników. W miarę postępów w grze rozglądaj się coraz bardziej za wykwalifikowanym personelem, tj. za osobami z rangą A lub lepszą.
 • GMP - Jest to waluta w świecie gry, którą potrzebujesz do finansowania swojej działalności czy do opracowywania wynalazków. Podpowiedzi na temat gromadzenia i wydawania funduszy znajdują się w naszym poradniku z opisem przejścia w rozdziale FAQ.
 • Surowcach - Są one potrzebne przede wszystkim do badań oraz rozbudowy bazy. W początkowej fazie gry rozglądaj się za małymi skrzynkami zawierającymi niewielkie ilości poszczególnych surowców. Po tym jak odblokujesz sobie ulepszenie CARGO 2 dla urządzenia do fultonowania odszukuj w świecie gry duże kontenery, które można odsyłać do Bazy Matki. Każdy taki kontener zawiera kilkaset lub nawet kilka tysięcy jednostek wybranego surowca.
Stopniowo rozbudowuj dostępne platformy - Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Stopniowo rozbudowuj dostępne platformy

Na terenie Bazy Matki docelowo znajdzie się siedem platform o różnych zastosowaniach. Gra odblokowuje pierwsze poziomy każdej z platform automatycznie po dostatecznym awansowaniu w głównym wątku fabularnym gry. Kolejne poziomy musisz już sam zakupić i każdą platformę możesz rozwinąć maksymalnie na czwarty poziom. Dostępne platformy Bazy Matki to:

 • Command Platform (platforma dowodzenia) - Rozbudowywanie tej platformy zwiększa limit personelu Bazy Matki.
 • Combat Unit Platform (platforma oddziału bojowego) - Personel tej platformy może być wysyłany na specjalne misje Dispatch (szczegóły poniżej).
 • R&D Platform (platforma prac badawczo-rozwojowych) - To bardzo ważna platforma, która odpowiada za prowadzenie prac badawczych i odblokowywanie nowego sprzętu.
 • Base Development Platform (platforma rozwoju bazy) - Zadaniem personelu tej platformy jest automatyczne pozyskiwanie nowych surowców.
 • Support Platform (platforma wsparcia) - Dzięki tej platformie możesz korzystać z dodatkowego wsparcia podczas misji (zrzuty z zaopatrzeniem, naloty itp.).
 • Intel Platform (platforma zwiadu) - Personel tej platformy przeprowadza automatyczny zwiad podczas misji (oznaczanie przeciwników, surowców itp.).
 • Medical Platform (platforma medyczna) - Pracownicy tej platformy leczą rannych i zwiększają prawdopodobieństwo pomyślnej ekstrakcji osób z obrażeniami w trakcie misji.
Staraj się żeby zawsze jakaś grupa podwładnych była na misji - Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Staraj się żeby zawsze jakaś grupa podwładnych była na misji

W dalszej części gry dostępne stają się specjalne misje Dispatch Missions. Są one bardzo nietypowe, albowiem nie uczestniczy się w nich bezpośrednio, tylko wysyła się na nie swoich podwładnych. Zaliczanie tego typu misji jest bardzo dobrym sposobem na szybkie wzbogacanie się, zdobywanie nowych surowców czy pozyskiwanie nowych rekrutów. Misje Dispatch dzielą się na unikalne (są one oznaczane żółtą kropką i widoczne zawsze na górze listy) oraz na te, które mogą być powtarzane wiele razy. Unikalne misje są trudniejsze do pomyślnego ukończenia i zajmują więcej czasu (niekiedy nawet kilka godzin), ale oferują większe nagrody. Ponadto za ukończenie wszystkich unikalnych zadań przyznawane jest osiagnięcie / trofeum Deployment. Niezależnie od rodzaju misji nie wysyłaj swoich ludzi na misję jeśli szanse powodzenia wynoszą mniej niż 90-95%.

Darmowa jest tylko pierwsza baza Forward Operating Base - Podstawowe informacje | Baza Matka | Metal Gear Solid V - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry
Darmowa jest tylko pierwsza baza Forward Operating Base

Po tym jak ukończysz główną misję 22 (odparcie ataku na Bazę Matkę) możliwe stanie się wybudowanie pierwszej bazy F.O.B. (Forward Operating Base). Założeniem baz F.O.B. jest wspieranie rozwoju Bazy Matki, dzięki czemu szybciej możesz stawiać jej nowe platformy i wcześniej uzyskiwać dostęp do nowych wynalazków. Pierwsza baza F.O.B. jest darmowa, ale za kolejne musisz już płacić walutą Motherbase Coins. Punkty MBC możesz kupować za prawdziwą gotówkę (mikrotransakcje) lub pozyskiwać dzięki grze. Motherbase Coins otrzymuje się przede wszystkim dzięki logowaniu się codziennie do gry, aczkolwiek są to niestety przeważnie niewielkie wartości i musisz w rezultacie nastawić się na zbieranie punktów przez dłuższy czas żeby móc pozwolić sobie na zakup kolejnych baz F.O.B.

Bardzo ważną informacją związaną z bazami Forward Operating Base jest to, że są one częścią trybu multiplayer gry. Możesz napadać na bazy innych graczy w celu dokonania kradzieży surowców czy personelu oraz samemu paść ofiarą takiego ataku. W obu przypadkach możesz przenieść się do bazy F.O.B. i obobiście pokierować atakiem na bazę innego gracza lub obroną własnej bazy (jeśli zignorujesz ostrzeżenie o ataku to utracisz część zapasów). Jeszcze zanim nastąpi ewentualny atak innego gracza możesz zabezpieczyć się i wybudować w swojej bazie F.O.B. dodatkowe systemy obronne oraz ustalić ile osób ma jej bronić.