Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Osiągnięcia/Trofea | Podstawy | Solucja Metal Gear Solid V The Phantom Pain poradnik Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

W podstawowej wersji gry Metal Gear Solid V dostępne są 42 osiągnięcia i ich zestawienie znajduje się poniżej. Osiągnięcia są wspólne dla wszystkich platform sprzętowych - dla wersji na komputery osobiste (osiągnięcia Steam), na konsole Microsoftu oraz na konsole Sony (trofea).

Accomplished

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkie główne misje gry.

Komentarz: Do ukończenia jest w sumie 50 misji - 31 misji to główna część kampanii i 19 to jej dodatkowa część, w której zalicza się zmodyfikowane wersje ukończonych już misji.

Achieved

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkie poboczne misje gry (Side-Ops).

Komentarz: Większość z nich jest odblokowywanych w miarę postępów w grze. Tylko niektóre opcjonalne misje mają specjalne wymagania - sprawdź poświęcony im rozdział w naszym poradniku.

Apprentice

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć dowolną misję korzystając z członka zespołu bojowego (Combat Unit).

Komentarz: Wyboru osoby do zaliczenia misji możesz dokonać na ekranie przygotowań do niej (tego samego gdzie wybiera się też np. pomocnika i uzbrojenie). Po wyświetleniu listy postaci wybierz dowolną osobę z zespołu bojowego (nie możesz wybrać Big Bossa ani swojego awatara). Uwaga - Niektóre główne misje z racji na swoją specyfikę nie pozwalają na wybór postaci i do ich ukończenia potrzebny jest Big Boss.

Architect

Sposób odblokowania: Musisz postawić wszystkie dostępne platformy Bazy Matki.

Komentarz: Osiągnięcie to jest niezwykle czasochłonne, albowiem wymaga dysponowania bardzo dużą ilością gotówki i surowców. Musisz postawić siedem głównych platform Bazy Matki i następnie każdą z nich rozwinąć do maksymalnego poziomu (wraz z każdym poziomem rosną oczywiście wymagania do postawienia nowej wersji danej platformy).

Army

Sposób odblokowania: Musisz awansować wszystkie zespoły i drużyny w Bazie Matce na 50 poziom doświadczenia.

Komentarz: Nie musisz jakoś specjalnie przygotowywać się do tego osiągnięcia. Jest ono po prostu bardzo czasochłonne.

Awakening

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Prologue: Awakening".

Komentarz: To będzie jedno z pierwszych osiągnięć, które zdobędziesz. Do jego pozyskania wystarczy ukończyć prolog (misję w szpitalu).

Battalion

Sposób odblokowania: Musisz rozbudować Bazę Matkę tak by jej personel liczył co najmniej 250 osób.

Komentarz: Pamiętaj o tym żeby fultonować lub przetransportowywać śmigłowcem jak najwięcej jeńców oraz ogłuszonych przeciwników.

Beekeeper

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Where Do the Bees Sleep?".

Komentarz: Jest to szósta misja gry.

Captured

Sposób odblokowania: Musisz przejąć kontrolę nad posterunkiem sił wroga.

Komentarz: To proste osiągnięcie, które możesz zaliczyć już w pierwszej głównej misji gry. Dotrzyj do dowolnego posterunku (są one oznaczane numerkami na mapie Afganistanu) i pozbądź się wszystkich przebywających w nim strażników (możesz ich ogłuszyć lub zabić).

Caravan

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Traitors' Caravan".

Komentarz: Jest to szesnasta misja gry.

Cleared

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkie poboczne zadania (Side-Ops) z grupy Mine Clearing (Rozbrajanie min).

Komentarz: Kolejne zadania z tej kategorii odblokowywane sa w miarę postępów w grze i dotyczą one neutralizacji pól minowych. Po dotarciu na dane pole najlepiej jest skorzystać z usług psa (D-Dog) i zlokalizować w ten sposób wszystkie miny. Możesz następnie spróbować je rozbroić (jest to ryzykowne) lub zniszczyć je z bezpiecznej odległości.

Collector

Sposób odblokowania: Musisz pozyskać wszystkie plany (Blueprints) i kluczowe przedmioty (Key Items).

Komentarz: Plany odnajduje się podczas rozgrywania misji i swobodnej eksploracji świata gry. Kluczowe przedmioty zdobywa się dzięki zaliczaniu zadań i wypełnianiu ich wszystkich celów.

Conservation

Sposób odblokowania: Musisz eksfiltrować do Bazy Matki wszystkie dostępne w grze gatunki zwierząt.

Komentarz: Do eksfiltracji zwierząt możesz używać między innymi pistoletu ze strzałkami usypiającymi, klatki czy urządzenia do fultonowania (większe okazy). W sumie w wybudowanym w Twojej bazie zoo musi znaleźć się 47 różnych gatunków zwierząt.

Cry Havoc

Sposób odblokowania: Musisz odblokować psa (D-Dog) jako pomocnika (Buddy).

Komentarz: Więcej informacji na temat pomocników i okoliczności ich odblokowywania odnajdziesz w naszym poradniku z przewodnikiem do gry.

Deployment

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkie ważniejsze misje z kategorii Dispatch.

Komentarz: Misje Dispatch są tymi, na które wysyła się swoich podwładnych. Jest to zakładka Combat Deployment w menu urządzenia iDroid, do której dostęp uzyskujesz dopiero po dostatecznym awansowaniu w kampanii. Z listy dostępnych misji wybieraj zawsze tę, która jest aktualnie na samej górze listy, bo to ona jest jedną z ważniejszych. Kontynuuj zaliczanie tych misji do momentu zdobycia osiągnięcia.

Deterrence

Sposób odblokowania: Musisz wynaleźć broń nuklearną.

Komentarz: Opcja staje się dostępna po dostatecznym awansowaniu w głównej kampanii (broń nuklearna będzie jednym z projektów do opracowania przez dział R&D). Musisz też wiedzieć, że wymagania do skonstruowania broni nuklearnej są bardzo wysokie (GMP i surowce).

Disappearance

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "A Quiet Exit".

Komentarz: To jedna z dodatkowych misji, która staje się dostępna dopiero w końcowej fazie kampanii. W celu jej odblokowania musisz poprawić maksymalnie swoje relacje z Quiet (kobietą snajperem).

Disarmament

Sposób odblokowania: Musisz pozbyć się broni nuklearnej.

Komentarz: Musisz po skonstruowaniu broni nuklearnej (szczegóły w opisie osiągnięcia Deterrence) zdecydować się na jej zniszczenie (kosztuje to 100000 GMP).

Elite

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkich 50 głównych misji z najwyższą rangą S.

Komentarz: O tym jaką zdobyłeś rangę dowiadujesz się pod koniec misji. Jest ona ponadto wyświetlania podczas przeglądania listy dostępnych zadań.

Enhancement

Sposób odblokowania: Musisz wynaleźć co najmniej 50 przedmiotów dzięki pracom rozwojo-badawczym w Bazie Matce.

Komentarz: Staraj się na bieżąco kupować nowe wynalazki (jeśli aktualny budżet na to pozwala) i dbaj o to żeby pozyskiwać nowe surowce oraz rozwijać swoje zespoły badawcze (to najczęstsze wymagania do odblokowania bardziej zaawansowanych rzeczy).

Executed

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkie misje i wypełnić wszystkie ich założenia.

Komentarz: Każda misja ma od jednego do kilku celów. Musisz zaliczyć wszystkie obowiązkowe (także te wzajemnie wykluczające się), opcjonalne i ukryte cele. Warto dodać, że pełna lista celów (również tych niezrealizowanych) jest odkrywana po tym jak misję ukończysz po raz pierwszy. Jest to bardzo pomocne w ustaleniu jakie czynności musisz jeszcze wykonać w danej misji żeby zaliczyć ją w stu procentach.

Extraction

Sposób odblokowania: Musisz fultonować (odesłać balonem) dowolnego przeciwnika.

Komentarz: Osiągnięcia tego praktycznie nie da się pominąć. Możesz się nim zająć po zaliczeniu drugiej głównej misji, w której otrzymasz urządzenie do fultonowania. Ogłusz dowolnego przeciwnika w świecie gry, podejdź do niego i fultonuj go.

Gears Turn

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Hellbound".

Komentarz: Jest to dwunasta misja gry.

Hero

Sposób odblokowania: Musisz doprowadzić do uzyskania kryptonimu Hero (bohater).

Komentarz: W miarę przechodzenia gry dbaj o to żeby gromadzić punkty heroizmu (Heroism Score) - temat ten szerzej omówiony został w naszym poradniku z przewodnikiem w rozdziale FAQ. Docelowo musisz uzbierać 180000 tych punktów i ukończyć 31 główną misję.

Immortal

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Metallic Archaea".

Komentarz: Jest to dwudziesta dziewiąta misja gry.

Interrogation

Sposób odblokowania: Musisz przesłuchać wrogiego żołnierza.

Komentarz: Gra bierze pod uwagę tylko te przesłuchania, w trakcie których jesteś w stanie zrozumieć złapaną osobę. Musisz więc najpierw odblokować tłumacza (np. języka rosyjskiego) i możesz tego dokonać zaliczając jedną z pobocznych misji gry (Side-Op). Do przesłuchania możesz doprowadzić chwytając przeciwnika po zajściu go od tyłu i wybierając odpowiednią pozycję z listy czynności.

Intruder

Sposób odblokowania: Musisz rozegrać misję FOB z grupy Infiltration (infiltracja).

Komentarz: Bazę Forward Operating Base (FOB) tworzy się po zaliczeniu 22 głównej misji gry. Od tego momentu możesz łączyć się z serwerami MGS V i dokonywać infiltracji baz założonych przez innych graczy.

Locked and Loaded

Sposób odblokowania: Musisz wynaleźć co najmniej 300 przedmiotów dzięki pracom rozwojo-badawczym w Bazie Matce.

Komentarz: Staraj się na bieżąco kupować nowe wynalazki (jeśli aktualny budżet na to pozwala) i dbaj o to żeby pozyskiwać nowe surowce oraz rozwijać swoje zespoły badawcze (to najczęstsze wymagania do odblokowania bardziej zaawansowanych rzeczy).

Man's Best Friend

Sposób odblokowania: Musisz maksymalnie poprawić do swoje relacje z psem (D-Dog), czyli z jednym z pomocników (Buddy).

Komentarz: Zabieraj psa na jak najwięcej misji. Więcej informacji na temat zacieśniania więzi z pomocnikami odnajdziesz w poradniku z przewodnikiem do gry.

Phantom Limb

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Phantom Limbs".

Komentarz: Jest to pierwsza główna misja gry i rozpoczyna się ona tuż po zaliczeniu prologu.

Platoon

Sposób odblokowania: Musisz rozbudować Bazę Matkę tak by jej personel liczył co najmniej 50 osób.

Komentarz: Pamiętaj o tym żeby fultonować lub przetransportowywać śmigłowcem jak najwięcej jeńców oraz ogłuszonych przeciwników.

Prosperity

Sposób odblokowania: Musisz uzbierać w sumie 10 milionów GMP (waluta w świecie gry).

Komentarz: Gotówkę możesz zdobywać przede wszystkim dzięki zaliczaniu misji. Inne ciekawe metody na pozyskiwanie funduszy opisane zostały w naszym poradniku z przewodnikiem do gry w rozdziale FAQ.

Reinforcement

Sposób odblokowania: Musisz wynaleźć co najmniej 100 przedmiotów dzięki pracom rozwojo-badawczym w Bazie Matce.

Komentarz: Staraj się na bieżąco kupować nowe wynalazki (jeśli aktualny budżet na to pozwala) i dbaj o to żeby pozyskiwać nowe surowce oraz rozwijać swoje zespoły badawcze (to najczęstsze wymagania do odblokowania bardziej zaawansowanych rzeczy).

Reminiscence

Sposób odblokowania: Musisz zdobyć wszystkie ukryte zdjęcia (Memento Photos).

Komentarz: Do pozyskania jest w sumie 11 zdjęć.

Skull

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Sahelanthropus".

Komentarz: Jest to ostatnia trzydziesta pierwsza misja z "podstawowego" zestawu.

Speechless

Sposób odblokowania: Musisz odblokować Quiet (kobietę snajpera) jako pomocnika (Buddy).

Komentarz: Więcej informacji na temat pomocników i okoliczności ich odblokowywania odnajdziesz w naszym poradniku z przewodnikiem do gry.

To the Rescue

Sposób odblokowania: Musisz eksfiltrować więźnia płci żeńskiej.

Komentarz: Osiągnięcie to możesz zdobyć w wyniku postępów w głównym wątku lub dzięki zajmowaniu się pobocznymi zadaniami (Side-Op). Po zlokalizowaniu jakiejś więzionej kobiety możesz ją fultonować (odesłać balonem) lub zamówić przylot śmigłowca.

Trusty Steed

Sposób odblokowania: Musisz maksymalnie poprawić do swoje relacje z koniem (D-Horsem), czyli z jednym z pomocników (Buddy).

Komentarz: Zabieraj konia na jak najwięcej misji. Więcej informacji na temat zacieśniania więzi z pomocnikami odnajdziesz w poradniku z przewodnikiem do gry.

Truth

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Truth: The Man Who Sold the World".

Komentarz: To jedna z dodatkowych głównych misji.

Undertaken

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć dowolną poboczną misję (Side-Op).

Komentarz: Poboczne misje stają się dostępne po ukończeniu kilku głównych zadań.

Voices

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć główną misję "Voices".

Komentarz: Jest to dwudziesta misja gry.

War Buddy

Sposób odblokowania: Musisz maksymalnie poprawić do swoje relacje z Quiet (kobietą snajperem), czyli z jednym z pomocników (Buddy).

Komentarz: Zabieraj Quiet na jak najwięcej misji. Więcej informacji na temat zacieśniania więzi z pomocnikami odnajdziesz w poradniku z przewodnikiem do gry.