Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry RPG wydane w 2017 roku (4)

Hellenica
Hellenica

RPG 23 stycznia 2017

Niezależne taktyczne RPG z turowym systemem walki. Gra Hellenica osadzona jest w alternatywnej wersji starożytnej Grecji, gdzie bieg historii został zmieniony poprzez wynalezienie silników parowych i zapoczątkowaną przez to rewolucję przemysłową. Gracz wciela się w wojownika będącego wybrańcem bogini Artemidy, co zapewnia mu moc przeobrażania się w niedźwiedzia. Na przestrzeni kampanii fabularnej gracz ma dużą swobodę działań i może podjąć się realizacji zupełnie odmiennych celów, które wywrą znaczący wpływ na dalszy przebieg historii. Hellenica wzorowana jest na japońskich taktycznych RPG-ach (szczególnie serii Final Fantasy Tactics oraz Vandal Hearts) oraz grach typu visual novel. Jest to widoczne zarówno w oprawie graficznej, łączącej ze sobą rysunkowe, „mangowe” tła oraz rozpikselowane plansze, lecz także w rozgrywce. Zabawa koncentruje się na toczeniu turowych bitew, podczas których gracz kontroluje kilkuosobową drużynę bohaterów. Oczywiście nasi podopieczni z czasem zdobywają nowe umiejętności i stają się coraz potężniejsi.

PC

Zwei: The Ilvard Insurrection
Zwei: The Ilvard Insurrection

RPG 31 października 2017

Wyprodukowane przez studio Nihon Falcom we współpracy z firmą XSEED Games jRPG akcji, wydane w Japonii w 2008 roku i po 9 latach wypuszczone także na rynki zachodnie. Akcja Zwei: The Ilvard Insurrection toczy się w krainie fantasy, w której w wyniku wojny między demonami a ludźmi wspomaganymi przez smoki doszło do osłabienia siły magii, a wykorzystywane dotąd do podróży międzykontynentalnych portale zostały zastąpione przez samoloty. Podczas zabawy śledzimy losy poszukiwacza skarbów, który zostaje ocalony od śmierci przez wampirzycę i połączony z nią na zawsze kontraktem krwi. W trakcie rozgrywki większość czasu spędzamy na eksplorowaniu świata oraz zręcznościowej walce, w której nasz protagonista wykorzystuje broń białą, zaś jego towarzyszka rzuca zaklęcia bojowe. Całość uzupełnia nietypowy system rozwoju - do ulepszania statystyk postaci wykorzystujemy pozostawioną przez pokonanych wrogów żywność. Gra bazuje na ulepszonej i rozbudowanej edycji Zwei II Plus z roku 2009.

PC

Shiness: The Lightning Kingdom
Shiness: The Lightning Kingdom

RPG 18 kwietnia 2017

Nietypowa gra RPG akcji stworzona przez francuskie studio Enigami. Gracz trafia na planetę Mahera, zamieszkałą przez przedstawicieli różnorodnych, żyjących ze sobą w harmonii gatunków. W wyniku wojny domowej, jaka rozpętała się przed laty, glob rozpadł się na kawałki, a ocaleni znaleźli schronienie na unoszących się w przestrzeni wyspach. Głównym bohaterem gry jest Chado, który w towarzystwie przyjaciela – Poky'ego – rozbił się na jednej z nich, zwanej Adorn. Herosi szybko wplątują się w intrygę większego kalibru – od jej wyniku zależy przyszłość całego świata. Schemat rozgrywki w Shiness: The Lightning Kingdom oparto na trzech filarach, takich jak eksploracja zróżnicowanych lokacji, walka z przeciwnikami oraz wykonywanie zadań głównych i pobocznych. Co ciekawe, poszczególne cele możemy zaliczać w dowolny sposób, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwiązywanie problemów siłą zastąpić przekradaniem się za plecami oponentów. Same starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym – bierzemy udział w pojedynkach jeden na jednego, podczas gdy towarzysze wspomagają nas poprzez ataki dystansowe. W grze zaimplementowano również system rozwoju bohatera, który przekłada się na nowe techniki walki i czary, a także zdobywanie coraz lepszego ekwipunku. Wysokiej jakości oprawę graficzną zapewnia silnik Unreal Engine 4.

PCPS4XONEWiiU

Story of Seasons: Trio of Towns
Story of Seasons: Trio of Towns

RPG 13 października 2017

Kontynuacja wydanej w 2014 roku gry rolniczej Story of Seasons, stworzonej przez studio Marvelous, które wcześniej zajmowało się m.in. produkcjami z cyklu Harvest Moon. Ogólne założenia rozgrywki nie uległy zmianie, a podczas zabawy przejmujemy pieczę nad podupadającym gospodarstwem rolnym, starając się przywrócić mu dawną świetność. Zabawa polega przede wszystkim na zajmowaniu się zwierzętami, kupowaniu nasion, sadzeniu roślin, zbieraniu i sprzedawaniu plonów, a także nawiązywaniu rozmaitych relacji z postaciami NPC. Jednocześnie gra jest najbardziej rozbudowaną odsłoną obu wspomnianych serii, a nasze gospodarstwo osadzone zostało pomiędzy trzema dużymi lokacjami, odznaczającymi się odmienną specyfiką i ukształtowaniem terenu. Zmiana ta wymaga zaś od graczy większej kreatywności i szukania nowych sposobów na rozwój interesu. W Story of Seasons: Trio of Towns nie zabrakło także niedostępnych wcześniej roślin i zwierząt oraz nowych aktywności i dziewczyn, które można poderwać.

3DS

Demon Gaze II
Demon Gaze II

RPG 17 listopada 2017

Demon Gaze II to klasyczny japoński dungeon-crawler bedący sequelem pierwszej odsłony serii, która pojawiła się na konsoli PlayStation Vita w 2013 roku. Gracze wcielają się w członka ruchu oporu. Jego celem jest obalenie okrutnego władcy. Na skutek eksperymentów bohater zyskuje moc kontrolowania demonów i wraz z towarzyszami broni postanawia wykorzysta tą zdolność w walce.

PS4PSV

ArcheAge Begins
ArcheAge Begins

RPG 24 października 2017

Mobilna gra RPG, będąca prequelem komputerowego ArcheAge. Akcja rozgrywa się 2000 lat przed wydarzeniami ukazanymi w oryginale. Gracze poznają losy legendarnej ekspedycji dwunastu bohaterów, którzy wyruszyli na poszukiwania źródła magii.

ANDiOS

Victor Vran: Fractured Worlds
Victor Vran: Fractured Worlds

RPG 6 czerwca 2017

Niesamodzielne rozszerzenie do wydanego latem 2015 roku hack'n'slasha Victor Vran studia Haemimont Games. W dodatku zatytułowanym Fractured Worlds tytułowy łowca potworów zostaje przeniesiony do wymiaru, który narodził się podczas zderzenia kilku pękniętych światów. Jego zadaniem jest zaś zdobycie wszystkich części artefaktu znanego pod nazwą Astrolabium, posiadającego moc zdolną odmienić przeznaczenie bohatera. Opisywane rozszerzenie nie zmienia mechanizmów rozgrywki, zabawa sprowadza się zatem do eksplorowania świata i eliminacji hord potworów za pomocą mocno zręcznościowego systemu walki. Oferuje ono jednak całkiem nową kampanię fabularną z czterema wielkimi lochami, których architektura codziennie ulega zmianie, a także niekończące się podziemia o nazwie Fracture. Przetrwanie naszemu protagoniście zapewnia zaś podwyższony limit rozwoju bohatera, dodatkowe miejsce na karty przeznaczenia oraz talizmany, które po naładowaniu pozwalają aktywować potężne ataki specjalne.

PC

Snack World
Snack World

RPG 10 sierpnia 2017

Gra RPG opracowana przez firmę Level 5 z myślą o urządzeniach mobilnych i konsoli Nintendo 3DS. Jej akcja została osadzona w fantastycznym świecie, a główny bohater to Chup – młody chłopiec planujący wziąć odwet na najeźdźcach, którzy doszczętnie spalili jego rodzinną wioskę. Na szczęście heros nie jest sam – towarzyszą mu bowiem przyjaciele Mayone oraz Pepperon. W Snack World akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a rozgrywka została oparta na eksploracji oraz na kolekcjonowaniu rozmaitych przedmiotów. Co ciekawe, poszczególne elementy ekwipunku podzielono są sygnowane konkretnymi markami – tyczy się to zarówno broni białej, tarcz i ubrań, jak i biżuterii, a okraszono je logotypami fikcyjnych kompanii Detton, Qloris, czy choćby Fairy Electronics. Dodatkowo, wszystko to można nabyć w fizycznej formie i przenieść do wirtualnego świata z wykorzystaniem technologii NFC. Tytuł charakteryzuje się wysokiej jakości oprawą graficzną, wzorowaną na kreskówkach – wyraźnie widoczne są w niej naleciałości z mangi i anime.

ANDiOS3DS

Pixel Privateers
Pixel Privateers

RPG 22 lutego 2017

Utrzymana w klimatach science fiction taktyczna gra RPG, opracowana we współpracy studia Quadro Delta z twórcami Terrarii – ekipą Re-Logic. W Pixel Privateers obejmujemy dowództwo nad drużyną najemników, którzy podczas poszukiwania nowych technologii dla swojego pracodawcy zostają uwięzieni w obcej galaktyce. Zadaniem graczy jest zaś utrzymać drużynę przy życiu oraz odnaleźć sposób na bezpieczny powrót do domu. Gra stawia na pełną swobodę eksploracji, pozwalając na podróżowanie statkiem kosmicznym i lądowanie na każdej napotkanej planecie, a jedynym ograniczeniem jest tu poziom rozwoju naszej drużyny. Rozgrywka koncentruje się głównie na toczeniu kolejnych bitew w czasie rzeczywistym, a podczas walki możemy dowodzić zarówno całym oddziałem, jak i wydawać rozkazy pojedynczym jego członkom. W Pixel Privateers bawić możemy się samotnie oraz w trybie multiplayer dla max. 4 graczy. Całość okraszona została oldskulową i – zgodnie z tytułem – mocno rozpikselowaną oprawą graficzną.

PC

Songbringer
Songbringer

RPG 1 września 2017

Opracowana przez jednoosobowe studio Wizard Fu Games gra RPG czerpiąca garściami z dorobku cyklu The Legend of Zelda. W Songbringer wcielamy się w rolę bohatera podróżującego po galaktyce statkiem kosmicznym w towarzystwie byłego programisty, który przed śmiercią przeniósł swoją świadomość do tzw. niebota. Kiedy w jednej z jaskiń protagoniści znajdują tajemniczy miecz i budzą starożytne zło, na ich barki spada obowiązek zapobieżenia wielkiej galaktycznej wojnie. Akcja gry prezentowana jest z lotu ptaka, a filary rozgrywki stanowią eksploracja zróżnicowanych lokacji, odkrywanie ich tajemnic oraz walka z napotkanymi po drodze przeciwnikami. Na naszej drodze stają zarówno pomniejsi adwersarze, jak i przerośnięci bossowie. Podczas rozgrywki nie zdobywamy jednak doświadczenia, a rozwój postaci wymaga eliminacji kolejnych przeciwników i kolekcjonowania starożytnych artefaktów. Pomocne przy tym okazują się zdolności naszego towarzysza, który potrafi skanować ciała wrogów i wyszukiwać cenne przedmioty.

PCPS4XONE

Ticket to Earth
Ticket to Earth

RPG 15 marca 2017

Oryginalna mieszanka RPG-a i gry logicznej typu match-3, wydawana w formie epizodów. Ticket to Earth rozgrywa sie w odległej przyszłości na jednej z ludzkich kolonii. W wyniku katastrofy jej mieszkańcy zostają zmuszeni do ewakuacji. Problem w tym, że liczba miejsc na statku powrotnym jest mocno ograniczona. Wybuchają zamieszki, a co gorsza obywateli atakują roboty porządkowe, bandyci i niebezpieczne mutanty. Gracz prowadzi czwórkę bohaterów, którzy postanawiają dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Akcja w Ticket to Earth prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Gra została podzielona na misje, a filarem zabawy są starcia z przeciwnikami. Potyczki rozgrywają się w trybie turowym, na planszy podzielonej na kolorowe, kwadratowe pola. Wejście na jedno z nich owocuje wzmocnieniem określonej umiejętności. Kluczem do sukcesu jest jednoczesne przejście przez jak największą liczbę pól o tym samym kolorze, co nagradzane jest pomocnymi bonusami. Przy tym wszystkim gra oferuje rozwój postaci w formie rozbudowanego drzewka umiejętności. Ticket to Earth utrzymane zostało w kolorowym, kreskówkowym stylu.

PCANDiOS

Final Fantasy Dimensions II
Final Fantasy Dimensions II

RPG 31 października 2017

Kontynuacja popularnego spin-offa serii Final Fantasy. Tym razem gracze wcielają się w Morrowa, który bierze na swoje barki odpowiedzialność za dalsze losy fantastycznej krainy Eidola. Protagonista nie jest jednak sam, gdyż w podróży towarzyszy mu Aemo, czyli dziewczyna z przyszłości, a także sprzymierzeńcy napotykani w toku przygody.

ANDiOS

Crypt of the NecroDancer: AMPLIFIED
Crypt of the NecroDancer: AMPLIFIED

RPG 12 lipca 2017

Niesamodzielny dodatek do ciepło przyjętej, oryginalnej gry roguelike Crypt of the NecroDancer studia Brace Yourself Games. Akcja rozszerzenia zatytułowanego AMPLIFIED osadzona została przed wydarzeniami z gry macierzystej, a podczas zabawy wcielamy się w zmiennokształtną istotę imieniem Nocturna, która trafia do znanych nam już lochów, rządzonych przez demona NecroDancera. Pod względem mechaniki, opisywany dodatek w niczym nie odbiega od swojego pierwowzoru. Mamy więc do czynienia z hybrydą RPG akcji typu roguelike oraz gry muzycznej, w której eksplorujemy losowo generowaną kryptę, walczymy z napotkanymi przeciwnikami i zdobywamy coraz potężniejszy ekwipunek. Jednocześnie nasi rywale poruszają się w rytm muzyki, w swoim własnym, unikalnym stylu, a kluczem do zwycięstwa jest odkrycie właściwej kombinacji ruchów. DLC wprowadza nowe rodzaje lochów, nowe piosenki i remiksy na ścieżce dźwiękowej, a także opcję towarzyszy, dzięki której wraz z bohaterką walczyć mogą rozmaici zwierzęcy kompani.

PC

Acaratus
Acaratus

RPG 25 maja 2017

Taktyczna turowa gra RPG, będąca debiutancką produkcją studia Nodbrim Interactive. Akcja osadzona została w świecie fantasy, w którym genialny inżynier opracował silnik parowy. Z czasem doprowadziło do powstania potężnych kombinezonów bojowych przypominających mechy, które szybko wyparły tradycyjne siły zbrojne. Gracz wciela się w dowódcę organizacji założonej w celu ostatecznego zakończenia nękającego uniwersum konfliktu. Przenosząc się z lokacji do lokacji, napotykamy przeciwników, rozmawiamy z postaciami i staramy się realizować cel gry. Głównym daniem Acaratus są turowe bitwy, podczas których obejmujemy dowodzenie nad kilkuosobowym oddziałem. Tempo rozgrywki podkręca fakt, że im szybciej zakończymy turę, tym więcej punktów akcji otrzymujemy w następnej. Gdy przeciwnik wydaje rozkazy, my zajmujemy się kupowaniem za punkty dowodzenia specjalnych kart z pomocnymi bonusami, które losujemy w swojej turze. Acaratus pozwala nam konstruować własne maszyny bojowe, a także je ulepszać.

PC

The Elder Scrolls Online: Shadows of the Hist
The Elder Scrolls Online: Shadows of the Hist

RPG 1 sierpnia 2017

Jedno z kilku rozszerzeń do MMORPG-a osadzonego w lubianym uniwersum fantasy Tamriel. Dodatek The Elder Scrolls: Online - Shadows of the Hist wprowadza dwa argoniańskie podziemia, do których zabiera nas nowy wątek fabularny. Pierwszym z nich jest Cradle of Shadows, w którym gracze pomagają Argonianom z Mrocznego Bractwa w walce z zabójcami próbującymi pogrążyć w chaosie krainę Black Marsh. Drugi to Ruins of Mazzatun, czyli zagadkowe ruiny miasta stworzonego przez Argonian z plemienia Xit-Xaht, którego członkowie zmuszają współplemieńców do niewolniczej pracy nad tajemniczym projektem, jaki doprowadził ich do szaleństwa. Obie lokacje są dostępne w dwóch wariantach: zwykłym i przeznaczonym dla weteranów – ich poziom skalowany jest do poziomu lidera grupy. Ponadto The Elder Scrolls Online - Shadows of the Hist oferuje nowe osiągnięcia do odblokowania, znajdźki oraz elementy wyposażenia dla postaci (w tym tzw. Potworne maski).

PCPS4XONE

The Elder Scrolls Online: Horns of the Reach
The Elder Scrolls Online: Horns of the Reach

RPG 14 sierpnia 2017

Dodatek DLC do gry The Elder Scrolls Online, czyli popularnej gry MMORPG studia ZeniMax Online. Największą nowością wprowadzoną w Horns of the Reach są dwa niedostępne wcześniej lochy, czyli Bloodroot Forge oraz Falkreath Hold. Opisywany add-on zawiera ponadto szereg nowych przedmiotów, masek potworów i osiągnięć. Wraz z rozszerzeniem zadebiutowała także darmowa aktualizacja, która wprowadziła nową mapę dla trybu Battlegrounds, zwaną Arcane University, oraz nowy zestaw zasad dla tego wariantu rozgrywki, noszący miano Chaos Ball. Zawartość dla trybu Battlegrounds udostępniono wyłącznie posiadaczom dodatku The Elder Scrolls Online: Morrowind, w przeciwieństwie do innych wprowadzonych przez update nowości, takich jak domy, meble, elementy estetyczne, skrzynie z walutą oraz wydarzenia świąteczne, z których mogą cieszyć się również osoby posiadające wyłącznie podstawową wersję gry.

PCPS4XONE

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth
Etrian Odyssey V: Beyond the Myth

RPG 17 października 2017

Piąta pełnoprawna odsłona klasycznej, turowej gry jRPG firmy Atlus, znanej z przenośnych konsolek firmy Nintendo. Akcja Etrian Odyssey V osadzona została w tajemniczej kranie Arcadii, zamieszkiwanej przez cztery rasy. Pod względem rozgrywki mamy do czynienia z typowym dla serii, pierwszoosobowym dungeon crawlerem, w którym tworzymy drużynę bohaterów reprezentujących różne klasy postaci i odwiedzamy kolejne lochy i labirynty, wypełnione różnorodnymi pułapkami, przeciwnikami oraz zagadkami logicznymi, których rozwiązanie odblokowuje nam dalszą drogę. Walki odbywają się w systemie turowym, a podczas nich bohaterowie mogą wyprowadzać standardowe ataki oraz czary i korzystać ze specjalnych zdolności. Wraz z postępami rozgrywki możemy decydować o kierunku rozwoju naszych postaci i uczyć ich coraz to nowszych umiejętności.

3DS

A House of Many Doors
A House of Many Doors

RPG 4 lutego 2017

Opracowana przez ekipę Pixel Trickery Games oryginalna, eksploracyjna gra RPG, będąca duchową kontynuacją Sunless Sea studia Failbetter Games. W A House of Many Doors wcielamy się w postać bohatera - podróżnika, szpiega i poety zarazem - który przemierza surrealistyczny pociąg na wielu nogach, będący rodzajem pasożytniczego wymiaru. Celem protagonisty jest zaś odkrycie, po co i przez kogo został on zbudowany. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, rozgrywka koncentruje się głównie na eksploracji, choć jednocześnie zawiera znacznie więcej elementów klasycznego RPG-a oraz kilka całkiem nowych rozwiązań. Podczas podróży spotykamy wiele postaci, z którymi możemy rozmawiać i werbować je do naszej drużyny. W grze nie zabrakło także walki z przeciwnikami, rozgrywającej się w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy. W miarę postępów w grze, w dzienniku bohatera automatycznie generowany jest rodzaj poematu, opowiadającego o jego perypetiach.

PC

Kingsway
Kingsway

RPG 18 lipca 2017

Oryginalna gra RPG z elementami roguelike, za której powstanie odpowiada niezależny deweloper Andrew Morrish. Kingsway zabiera graczy do dość typowego świata fantasy, jednak tym, co wyróżnia ów tytuł na tle podobnych produkcji, jest bardzo nietypowa mechanika rozgrywki. Gra wygląda bowiem jak prosty system operacyjny, a jej cała akcja toczy się w kilku różnych oknach dialogowych (których wygląd możemy dowolnie modyfikować). Przykładowo pułapki i napotykani przeciwnicy prezentowani są w formie wyskakujących okienek, ekwipunkiem zarządzamy, rozlokowując go w oddzielnych folderach, natomiast informacje na temat zadań przekazywane są nam w formie e-maili. W generowanym proceduralnie świecie gry roi się jednak od klasycznych adwersarzy, a w trakcie zabawy reprezentujący jedną z kilku specjalizacji bohater zdobywa coraz potężniejsze uzbrojenie. Dodatkowo charakter protagonisty determinowany jest przez podejmowane przez nas decyzje, co jest o tyle istotne, że śmierć w grze ma charakter permanentny.

PC

Dragon Fang Z: The Rose & Dungeon of Time
Dragon Fang Z: The Rose & Dungeon of Time

RPG 19 grudnia 2017

Japońskia gra RPG z gatunku roguelike stworzona przez firmę Toydea. Gracze wcielają się w pół-człowieka, pół-smoczycę Rose i eksplorują tajemniczy loch w poszukiwaniu skarbu, który pomoże jej powrócić do domu. W grze znajdziemy 200 różnych wrogów, których kły można wykorzystać do wzmocnienia bohaterki, oraz wiele przedmiotów o zróżnicowanych właściwościach.

Switch

Cosmic Star Heroine
Cosmic Star Heroine

RPG 11 kwietnia 2017

Gra RPG opracowana przez niewielkie studio Zeboyd Games. Gracz wciela się w Alyssę L’Salle, czyli jedną z najlepszych agentek galaktycznego rządu. Odkąd jej tożsamość została ujawniona światu, bohaterką interesują się organizacje, jakim kiedyś zaszła za skórę – postawionym przed nami zadaniem jest zatem odkrycie powodów, jakie doprowadziły do tych wydarzeń, a także rozwikłanie galaktycznego spisku, z którego istnienia protagonistka nie zdawała sobie wcześniej sprawy. Filar rozgrywki w Cosmic Star Heroine stanowi eksploracja oraz walka z przeciwnikami. Podczas starć rozgrywanych w trybie turowym robimy użytek z nietypowej broni – kija przeobrażającego się w karabin i generującego pole siłowe. Ważny element gry stanowią również rozmowy z postaciami niezależnymi, a także możliwość modyfikacji wyglądu kwatery głównej naszej bohaterki. Ponadto heroina może rekrutować dodatkowych agentów, jacy towarzyszą jej w przygodzie. Całość działa w oparciu o technologię Unity, a dwuwymiarowa oprawa graficzna jest utrzymana w charakterystycznej, pixelartowej stylistyce.

PCPS4PSV

The Well
The Well

RPG 11 października 2017

The Well jest tytułem RPG przygotowanym z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości Samsung Gear VR. Podczas gry wcielamy się w wybranego przez Wyrocznię śmiałka, który musi obronić magiczną wioskę Tholl przed najazdem kosmicznej rasy Thesh i wojowniczymi barbarzyńcami zamieszkującymi okoliczne dzikie tereny. By poznać sekrety obcych istot i zapobiec zniszczeniu osady, będziemy musieli stoczyć niejeden pojedynek oraz zbadać sieć tajemniczych ruin.

PC

Cladun Returns: This is Sengoku!
Cladun Returns: This is Sengoku!

RPG 6 czerwca 2017

RPG typu dungeon crawler będące trzecim tytułem z serii Cladun. Podobnie jak poprzednie gry z cyklu, Cladun Returns: This is Sengoku! opracowane zostało przez firmę Nippon Ichi Software. Ponownie mamy okazję trafić do magicznej krainy Arcanus Cella, która stanowi punkt wyjścia dla herosów wyruszających do niebezpiecznych lochów. Tym razem gra rozpoczyna się wraz z końcem japońskiego okresu Sengoku – czasu, który pogrążył kraj w ogniu wojen i rebelii. Do Arcanus Cella trafiają znękane dusze, które nie mogą dostąpić reinkarnacji, dopóki nie załatwią niedomkniętych ziemskich spraw. Naszym zadaniem jest im pomoc, co wymaga od nas przemierzania charakterystycznych dla serii lochów, pełnych potworów, pułapek, potężnych bossów, ale też i cennych artefaktów do zdobycia. W walce używamy wachlarza broni białej i dystansowej: japońskich mieczy katana, ciężkich młotów bojowych, magicznych różdżek, łuków, shurikenów i innych. Specjalne umiejętności i cechy zapewniają nam różnego rodzaju klasy postaci, zarówno tak powszechne jak mistrz miecza czy mag, jak i bardziej egzotyczne profesje świętego, niegodziwego kapłana i Onmyoji. Kontrolowany bohater może być wspierany przez członków drużyny przy pomocy powracającego systemu Magic Circles. Zarówno twarze postaci, jak i sprite’y niektórych rodzajów broni mogą być modyfikowane w zintegrowanym Pixel Editorze.

PCPS4PSV

Fallen Legion: Sins of an Empire
Fallen Legion: Sins of an Empire

RPG 25 lipca 2017

Zrealizowana w klasycznej side-scrollowej perspektywie, dwuwymiarowa gra jRPG z elementami bijatyki. Wcielamy się w postać księżniczki Cecille, która po śmierci ojca stara się zapewnić bezpieczeństwo swojego kraju, stawiając czoła hordom potworów. Rozgrywka kładzie szczególny nacisk na toczącą się w czasie rzeczywistym walkę, w której kluczem do sukcesu jest łączenie ataków drużyny w rozbudowane combosy.

PS4

Bonds of the Skies
Bonds of the Skies

RPG 9 listopada 2017

Klasyczny przedstawiciel gatunku jRPG, w którym gracz trafia do fantastycznego świata, by jako Eil stawić czoła złowrogiemu demonowi. Heros nie jest jednak sam – z pomocą przychodzą mu bowiem bóstwa zwane Grimoa, a z czasem dołączają do niego inni śmiałkowie. W trakcie rozgrywki eksplorujemy zróżnicowane lokacje, wykonujemy przyjmowane po drodze zadania i stawiamy czoła przeciwnikom, stopniowo zwiększając swój potencjał bojowy. Tytuł posiada dwuwymiarową grafikę utrzymaną w pixel-artowej stylistyce, która budzi skojarzenia z tuzami gatunku z epoki ośmiu i szesnastu bitów.

3DS

Operation Babel: New Tokyo Legacy
Operation Babel: New Tokyo Legacy

RPG 16 maja 2017

Operation Babel: New Tokyo Legacy to bezpośredni sequel wydanego w 2014 roku Operation Abyss: New Tokyo Legacy. Produkcja jest typowym japońskim dungeon crawlerem z turowym systemem walki. Gra przenosi nas do alternatywnej wersji współczesnego Tokio, pod powierzchnią którego kryje się tajemniczy magiczny labirynt. Główny bohater tytułu należy do organizacji eksplorującej podziemne korytarze i walczącej z kryjącymi się w nich zagrożeniami. Rozpoczynając zabawę, tworzymy sześcioosobową drużynę. Twórcy przygotowali w sumie dziesięć różnych klas postaci oraz około 140 unikalnych czarów, zdolności oraz ataków.

PCPSV

Etrian Mystery Dungeon 2
Etrian Mystery Dungeon 2

RPG 31 sierpnia 2017

Kolejny spin-off popularnego cyklu dungeon crawlerów Etrian Odyssey, opracowany przez studio Spike Chunsoft. Gracz wciela się w poszukiwacza przygód, który pomaga tajemniczej nieznajomej w dostaniu się do korzeni drzewa Yggdrasil, mających skrywać bramę do świata bogów. Akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a lwia część rozgrywki polega na eksploracji generowanych losowo podziemi oraz na toczeniu turowych potyczek z przeciwnikami. Co ciekawe, bohaterowie oraz adwersarze wykonują swoje ruchy w tym samym czasie – kiedy więc przemieszczamy się z jednego pola na drugie, taką samą akcję mogą wykonać również oponenci. Do naszej dyspozycji oddano drużynę składającą się z czterech śmiałków, jakich możemy zatrudniać i wymieniać w mieście będącym naszą bazą wypadową. W toku przygody herosi zdobywają doświadczenie i zyskują nowe umiejętności oraz klasowe zdolności specjalne. Warto nadmienić, że po śmierci protagoniści trafiają z powrotem do miasta, straciwszy jednak cały ekwipunek oraz zdobyte złoto. Cechą charakterystyczną Etrian Mystery Dungeon 2 jest przyjemna dla oka, kolorowa oprawa graficzna.

3DS

Culdcept Revolt
Culdcept Revolt

RPG 3 października 2017

Wydana z okazji dwudziestolecia istnienia serii Culdcept turowa gra RPG z elementami strategii, łącząca cechy klasycznych planszówek z produkcjami karcianymi. Stworzona przez Omiya Soft gra Culdcept Revolt zabiera nas do oryginalnego świata fantasy, gdzie wcielamy się w chłopaka o imieniu Allen, rekruta armii rebeliantów walczących z tyranią hrabiego Kranissa. W trakcie zabawy toczymy turowe bitwy na pokrytych siatką planszach, a celem każdej jest zdobycie jak największej liczby punktów, przyznawanych za przejmowanie kontroli nad kolejnymi sektorami pola walki. O liczbie pól pokonywanych w trakcie tury decyduje rzut kostką. Jeśli podczas ruchu napotkamy przeciwnika, rozpoczyna się bitwa, w której korzystamy z kart reprezentujących potwory oraz czary. W trakcie kampanii dla jednego gracza fabułę poznajemy z przerywników zrealizowanych w formacie visual novel. Dostępna jest także opcja multiplayer, w której max. 4 graczy może toczyć pojedynki w trybie lokalnym lub w sieci.

3DS

Summon Night 6: Lost Borders
Summon Night 6: Lost Borders

RPG 27 września 2017

Szósta pełnoprawna odsłona rozwijanego od roku 2000 cyklu gier jRPG, wzbogaconego elementami strategii, visual novel oraz symulatora randkowania. Summon Night 6: Lost Borders opowiada historię trójki bohaterów, z których każdy posiada swego nieodłącznego kompana – latającą istotę o unikalnych zdolnościach. Kiedy w świecie Fillujah zaczynają pojawiać się obce osoby, które dosłownie spadają z nieba, nasi protagoniści postanawiają poznać skrywaną przez nie tajemnicę. Sama rozgrywka opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich stanowi eksploracja otoczenia, dzięki której bohaterowie poznają świat gry, spotykają nowe postaci oraz przyjmują od nich rozmaite zadania. Drugim elementem jest walka, która odbywa się w systemie turowym, a podczas potyczek gracze mogą korzystać z zaawansowanych taktyk i zdolności specjalnych, a także połączyć siły dwóch bohaterów celem wzmocnienia ataku. Całość uzupełnia masa aktywności dodatkowych oraz minigier, takich jak gotowanie posiłków, łowienie ryb itp.

PS4PSV

Asdivine Hearts 2
Asdivine Hearts 2

RPG 15 lutego 2017

Kontynuacja stworzonej przez studio Kemco w 2014 roku oldskulowej gry jRPG w klimatach fantasy. Fabuła Asdivine Hearts 2 kontynuuje wątki zapoczątkowane w poprzedniczce, jednak jej znajomość nie jest niezbędna do zabawy. W trakcie gry ponownie śledzimy losy Zacka, który wraz z przyjaciółmi udaje się w podróż do alternatywnego świata Archelio. Kiedy naszego bohatera dotyka magiczna klątwa, na barki gracza spada obowiązek jej odczynienia. Zadanie to utrudnia jednak fakt, że już na początku drużyna traci cały ekwipunek i zapasy, a w realizacji celu przeszkadza jej tajemnicza istota o boskich mocach. Pod względem mechaniki, produkcja czerpie wzorce z klasycznych gier jRPG z konsol 16- i 32-bitowych. Podczas zabawy eksplorujemy świat, wypełniamy rozmaite zadania fabularne i toczymy turowe bitwy z napotykanymi przeciwnikami. W drużynie gracza może znajdować się max. 6 bohaterów, jednak możemy też delegować poszczególne postaci na samodzielne misje, co pozwala im zarobić dodatkowe pieniądze.

AND

Loot Rascals
Loot Rascals

RPG 7 marca 2017

Gra RPG typu roguelike utrzymana w klimatach science fiction, będąca debiutancką produkcją studia Hollow Ponds, założonego przez byłych twórców Hohokum. W Loot Rascals wcielamy się w astronautę, którego statek rozbija się na niebezpiecznej obcej planecie. Generowany losowo świat, jaki przychodzi nam eksplorować w Loot Rascals, składa się z heksagonalnych pól, które początkowo w większości są ukryte. W trakcie zabawy często spotykamy agresywne potwory, z którymi walczymy w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, zabijani wrogowie pozostawiają po sobie karty reprezentujące umiejętności. Ponieważ liczba kart, jakie możemy przechowywać jednocześnie, jest ograniczona, bardzo ważne jest ich staranne dobieranie. Każda śmierć wiąże się z utratą kilku z nich; co ciekawe, następnie zostają one podniesione przez naszego zabójcę. Z kolei ten trafia na serwer innego gracza; osoba, która go zgładzi, może zwrócić nam utraconą umiejętność lub zatrzymać ją dla siebie. W tym drugim przypadku musi jednak się liczyć z ewentualną zemstą.

PCPS4

Digimon Links
Digimon Links

RPG 3 października 2017

Mobilna adaptacja kultowej japońskiej marki Digimon, będącej swego czasu głównym konkurentem dla Pokemonów. Tytuł angażuje gracza w dbanie o potrzeby tytułowych stworków, trenowanie ich i wystawianie do walk rozgrywanych w formacie 3-na-3.

ANDiOS

Stranger of Sword City Revisited
Stranger of Sword City Revisited

RPG 28 lutego 2017

Odświeżona wersja pierwszoosobowego dungeon crawlera Stranger of Sword City z 2014 roku, od japońskiego studia Experience. Gra została wzbogacona o nowe elementy, postacie oraz wątki fabularne. Gracze wcielają się w jedynego ocalałego z katastrofy lotniczej, który odkrywa, że został przeniesiony do fantastycznego świata. Bohater wkrótce znajduje drogę do Escario – legendarnego miasta mieczy. Jego mieszkańcy biorą przybysza za Wybrańca, który ma ocalić ich przed mrocznymi siłami. Stranger of Sword City Revisited jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG typu dungeon crawler. Podczas zabawy przemierzamy niebezpieczne lochy wraz z kilkuosobową drużyną bohaterów. Oprócz szerokiej gamy plugastwa, z którym musimy rozprawić się podczas kolejnych turowych potyczek, w grze czekają na nas także potężni bossowie. W przerwach pomiędzy eksploracją lochów możemy odpoczywać w siedzibie gildii i rozwijać umiejętności naszej postaci. Stranger of Sword City Revisited oferuje dwa style graficzne: quasi-realistyczny oraz anime, pomiędzy którymi można się dowolnie przełączać.

PSV