Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka StarCrawlers (PC)
OkładkaStarCrawlers (PC)

StarCrawlers PC

Utrzymana w klimacie science fiction z elementami cyberpunku pierwszoosobowa gra RPG, nawiązująca do klasyki gatunku dungeon crawlerów. W produkcji studia Juggernaut Games zwiedzamy wnętrza stacji kosmicznych i walczymy z zamieszkującymi je maszynami.

RPG | FPP | cyberpunk | science fiction | kosmiczne | dungeon-crawler | indie | klasyczne RPG

StarCrawlers Premiera PC

wczesny dostęp

17marca2015

23maja2017

Steam

23maja2017

producent: Juggernaut Games wydawca: Juggernaut Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

StarCrawlers jest grą RPG, utrzymaną w klimacie science-fiction z elementami cyberpunku. Tytuł nawiązuje do klasycznych produkcji tego typu sprzed lat, takich jak Ultima Underworld czy Dungeon Master. Trudno nie dopatrzeć się w nim także podobieństw do Legend of Grimrock, niezależnej produkcji odświeżającej tego rodzaju RPGi, w których zadaniem gracza jest dowodzenie drużyną śmiałków, przemierzających niebezpieczne lochy. W StarCrawlers zwiedzamy jednak stacje kosmiczne i walczymy z zaludniającymi je maszynami. Projektując futurystyczny świat i jego bohaterów, autorzy StarCrawlers wzorowali się na estetyce znanej z uniwersum Shadowrun, popularnej dzięki grom fabularnym i komputerowym. Za StarCrawlers odpowiada niezależne studio Juggernaut Games z Kalifornii, dla którego jest to pierwsza produkcja.

W StarCrawlers dowodzimy grupą kosmicznych „szperaczy”, czyli ludzi od brudnej roboty, których zadaniem jest oczyszczanie (także i z zyskiem dla siebie) opuszczonych stacji i statków kosmicznych. Naszą misją jest spenetrowanie ogromnego wraku, który wraz z dziesiątkami pasażerów zmierzał pierwotnie na nową planetę, aby ją skolonizować. Teraz ten pusty, zniszczony statek jest pokusą nie do odparcia dla żądnych zysku „szperaczy”.

Mechanika gry oparta została na klasycznym systemie perspektywy pierwszoosobowej wspólnej dla wszystkich postaci, zaś wszystkie obroty kamery wykonywane są o 90 stopni. W drużynie kierowanej przez gracza znajdują się cztery postaci, które można rozwijać (należy zadbać o to, aby ich umiejętności się uzupełniały). W toku rozgrywki przemierzamy proceduralnie generowane pomieszczenia statku kolonialnego, zbieramy przedmioty (broń, zbroje, tarcze energetyczne), unikamy pułapek i oczywiście walczymy ze zbuntowanymi maszynami. Starcia odbywają się w systemie turowym, co daje możliwość taktycznego planowania pojedynków, które zminimalizuje nasze straty.

Od czasu do czasu gracz musi podejmować różne decyzje, takie jak zgoda na wykonanie drobnego zadania czy pomoc innej grupie „szperaczy”. Nasz wybór będzie zależny również od specjalizacji członków drużyny - np. obecność inżyniera zwiększa opcje rozwiązania konkretnych, technicznych problemów.

Oprawa graficzna StarCrawlers prezentuje się przyzwoicie, utrzymana została w klimacie mrocznych i opustoszałych stacji kosmicznych. Muzykę tła napisał Ben Prunty, znany np. ze swoich „kosmicznych” kompozycji z FTL: Faster Than Light.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.8 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe StarCrawlers: Odpowiednia dla każdego wieku.

StarCrawlers Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.2 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7