Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Ultima Underworld: The Stygian Abyss (PC)
OkładkaUltima Underworld: The Stygian Abyss (PC)

Ultima Underworld: The Stygian Abyss PC

Pierwszy w historii cRPG z trójwymiarową grafiką i ze znakomitą fabułą, w którym wędrójąc po rozbudowanych podziemiach musimy uratować Arial, córkę lorda Britisha z łap ohydnego demona.

RPG | klasyczne RPG | EA Play

Ultima Underworld: The Stygian Abyss Premiera PC

30czerwca1992

producent: Origin Systems wydawca: Origin Systems Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Ultima Underworld: The Stygian Abyss

ARX Fatalis

Dungeon Legends 2: Tale of Light and Shadow

Eye of the Beholder

Ultima Underworld: The Stygian Abyss jest grą cRPG, gdzie w fantastycznej krainie Britanii mamy za zadanie uratować porwaną córkę lorda Britisha. Jako pierwsza w historii zaprezentowała nowy trójwymiarowy engine. Świetna jak na owe czasy grafika, znakomita fabuła i nieliniowość akcji zapewniały wiele godzin dobrej zabawy. Bardzo dobrze rozwiązany system czarów i automapowanie, oraz oprawa muzyczna i dźwiękowa stawiają ją w gronie gier kultowych.

Jest to gra która daleko wyprzedziła swoje czasy. Biorąc pod uwagę że powstała w roku 1992 i jest starsza chociażby od trzeciej części EOB, Lands of Lore czy wielu innych znakomitych tytułów, do dzisiaj wprawia w podziw swoim nowatorstwem i rozwiązaniami technicznymi nie spotykanymi w tamtym okresie.

Największymi jej zaletami były nieliniowość, znakomita fabuła i kapitalna atmosfera którą umiejętnie podnosiła naprawdę niezła jak na tamte czasy muzyka i efekty dźwiękowe. Poruszać się korytarzami i zwiedzać kolejne poziomy mogliśmy w dowolnej kolejności (oczywiście pod warunkiem że poradziliśmy sobie z potworami występującymi w danym miejscu). Większość spotkanych postaci była nastawiona neutralnie i tylko od naszej decyzji zależało jak postąpić i jaką wybrać opcję dialogową, co mogło pomóc w uzyskaniu bardzo ważnych informacji, ewentualnie doprowadzić nawet do walki. Nie wystarczyło latać z mieczem i wycinać w pień wszystko co się rusza, ale nieraz trzeba było sporo pomyśleć nad przeróżnymi zagadkami.

Nie wszystkim jednak można się zachwycać, ona też miała pewne niedociągnięcia. Dosyć uciążliwe sterowanie i brak możliwości zdefiniowania własnego układu klawiszy mocno denerwowały. Ale największą jej wadą było to że za szybko się kończyła. Wciągała człowieka w wir akcji, uzależniała i nagle po tych kilkudziesięciu godzinach gry koniec. To było naprawdę przykre uczucie i nie pozostawało nic innego jak tylko zacząć ją jeszcze raz.

by Adamus

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 466 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ultima Underworld: The Stygian Abyss: 12+

Ultima Underworld: The Stygian Abyss Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 386SX
  • 8MB RAM