Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Ultima I: The First Age of Darkness (PC)

Ultima I: The First Age of Darkness PC

Rządy czarnoksiężnika Mondaina rozpoczęły Pierwszy Wiek Ciemności. Pokrzyżować jego mroczne plany może jedynie avatar przywołany przez Lorda Britisha.

RPG | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Ultima I: The First Age of Darkness (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15czerwca1980

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ultima: The First Age of Darkness to drugi po Akalabeth projekt Richarda Garriota, twórcy całej serii gir cRPG opowiadających o historii fantastycznego świata Britanni. Fabuła gry opowiada o czasach gdy czarnoksiężnik Mondain siał terror po świecie. Po zabiciu własnego ojca stał się nieśmiertelny i rozpoczął mroczne rządy nad swoimi ziemiami.

Na ratunek zagrożonej Britanni, Lord Brittish wzywa z Ziemi avatara, otwierając mu drogę księżycową bramą. Gracz wciela się nowoprzybyłą do świata Brittani postać, która za pomocą swoich umiejętności magii i walki musi pokrzyżować plany Mondaina i ostatecznie się z nim rozprawić.

Ultima wyprodukowana w 1980 roku nie olśniewała jeszcze grafiką czy dźwiękiem. Wszystko wykonane było w trybie tekstowym w rozdzielczości CGA, a jedynymi dźwiękami były piski generowane przez głośniczek obudowy komputera. Pomimo to jako pierwszy tytuł cRPG, dzięki ciekawej i rozbudowanej fabule, zdobyła sobie popularność i uznanie wśród graczy. Co niektórzy wracają do tej gry nawet teraz, w dobie multimediów, a Origin w dalszym ciągu sprzedaje pierwszą część Ultimy w zestawie Ultima Collection.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 292 głosów czytelników.

Gry podobne do Ultima I: The First Age of Darkness

Wymagania wiekowe Ultima I: The First Age of Darkness

16+

Wymagania sprzętowe Ultima I: The First Age of Darkness

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC XT
  • 1MB RAM
Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych
Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych

wiadomość5 maja 2012

Klasyczne dungeon crawlery z widokiem z pierwszej osoby skradły kawał życia niejednemu z nas. Łażenie po piwnicach, lochach, katakumbach, jaskiniach i innych miejscach pełnych skarbów oraz niebezpieczeństw tworzono jednak na tyle oryginalnie i na tyle różnorodnie, że wciągało na długie godziny. Zamierzchłe czasy Amigi, Atari, C64 i wczesnego PC nie są jednak wcale aż tak zamierzchłe – bo moda powraca, bo stare gry gatunku wciąż dają radę, bo można coraz łatwiej je dostać. Bo po prostu dobrze się w nie gra.

Wieści ze świata (Duke Nukem Forever, Beyond Good & Evil HD, Team ICO Collection) 3/06/11

wiadomość3 czerwca 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o premierze dema Duke Nukem Forever i ekskluzywnym DLC dla członków First Access Club, dacie premiery Beyond Good & Evil HD na PS3, plotkach o wznowieniu Syndicate, a także terminie debiutu Team ICO Collection. Zapraszamy do lektury.

Twórca serii Ultima pracuje nad nowymi grami

wiadomość15 marca 2011

Richard Garriott stworzył przed laty kultową, aczkolwiek nieco zapomnianą serię Ultima. W ostatnim czasie producent wyraźnie zwolnił tempo, ale nie zrezygnował z pracy w branży. Studio Portalarium założone przez Garriotta pracuje nad dwoma grami społecznościowymi. Ciekawe jest to, że w jednej z nich pojawi się słynne alterego twórcy, czyli Lord British.