Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCiOS
Okładka Legend of Grimrock (PC)

Legend of Grimrock

Zrealizowana w starym stylu pierwszoosobowa gra cRPG, opracowana przez niezależne fińskie studio Almost Human.

RPG | FPP | fantasy | dungeon-crawler | indie | klasyczne RPG

Okładka Legend of Grimrock (PC)

data premiery gry:

11kwi2012

PC

7maj2015

iOS

Legend of Grimrock to produkcja stworzona przez niewielkie fińskie studio Almost Human, skierowana do miłośników klasycznych gier RPG. Gracz prowadzi czteroosobową drużynę, która przemierza rozbudowane podziemia. Pod względem mechaniki, twórcy postanowili nawiązać do starszych tytułów z gatunku RPG, których próżno szukać dziś w ofercie największych wydawców. W związku z tym, w Legend of Grimrock zastosowano szereg rozwiązań, które wcześniej wykorzystano w takich tytułach, jak Eye of the Beholder, Ultima Underworld czy Dungeon Master. Autorzy przyznają zresztą, że te trzy serie stanowiły dla nich główną inspirację.

Lochy zostały zbudowane z kwadratowych pól, po których ruch nie odbywa się płynnie, ale skokowo. Zgodnie z panującymi kilkanaście lat temu trendami wszystkie obroty kamery wykonuje się o 90 stopni, a akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Drużyna porusza się dwójkami, dzięki czemu istotną kwestię pełni ustawienie jej członków. Do wyeliminowania przeciwników bohaterowie wykorzystują zdobyte w trakcie rozgrywki wyposażenie - walka nie wykorzystuje podziału na tury. Ciekawie prezentuje się w Legend of Grimrock magia. Każde zaklęcie składa się z kilku run, które należy uaktywnić przed wciśnięciem przycisku odpowiedzialnego za rzucenie czaru - oczywiście w czasie rzeczywistym.

Oprócz walki z gigantycznymi pająkami czy zmutowanymi ślimakami, dużą rolę w Legend of Grimrock odgrywają łamigłówki. Niejednokrotnie gracz musi wykazać się dużą spostrzegawczością, żeby zauważyć np. poluzowany kawałek cegły, który spowoduje otwarcie tajnego przejścia. Nie brakuje również zadań polegających na znalezieniu odpowiedniego klucza.

Pod względem oprawy graficznej Legend of Grimrock prezentuje się poprawnie. Na uwagę zasługuje też dark ambientowy podkład dźwiękowy, który wpływa na przygnębiającą atmosferę gry i wzmaga poczucie zagrożenia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 1989 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 150 głosów czytelników.

Gry podobne do Legend of Grimrock

Wymagania wiekowe Legend of Grimrock

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Legend of Grimrock

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core i5 2.66 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 1 GB HDD, Windows XP/Vista/7, łącze internetowe

RPG-owy powrót do przeszłości - recenzja gry Legend of Grimrock
RPG-owy powrót do przeszłości - recenzja gry Legend of Grimrock

Recenzja 4 kwietnia 2012, 10:08

Legend of Grimrock nie jest oczywiście produktem pozbawionym wad, na szczęście są one niewielkie. Mocno doskwiera brak szybkiego zapisu stanu rozgrywki – niby drobiazg, ale denerwuje mnie, że o tak banalnej funkcji po prostu zapomniano (dla odmiany mamy autosave). Drażniące jest również to, że nie można przesuwać drużyny po lochu z poziomu mapy. W grze wszystkie ściany wyglądają tak samo, więc dłuższe przemierzanie pustych korytarzy zmusza do częstego przełączania się pomiędzy jednym widokiem a drugim. Przywiązanie do klasyki to jedno, ale wprowadzenie umilających życie rozwiązań nikomu by nie zaszkodziło.

PC
iOS