Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1984 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Akcji
Zręcznościowe8
Bijatyki
RPG1 Strategiczne1 Przygodowe2
Sportowe
Wyścigi1
Symulacje
Logiczne1
Towarzyskie
Boulder Dash
Boulder Dash

Zręcznościowe 11 grudnia 1984

Rockford jest nieustraszonym poszukiwaczem skarbów, który pewnego dnia, nie bacząc na liczne niebezpieczeństwa, postanawia spenetrować sieć rozległych jaskiń. Legenda głosi, że w tych ostatnich znajduje się masa klejnotów, od lat czekających na swojego nowego właściciela. Problem polega na tym, że przedostanie się przez skomplikowany system korytarzy do łatwych nie należy, dlatego w operacji pod hasłem „diamenty” Rockfordowi trzeba pomóc.

PC

Soko-ban
Soko-ban

Logiczne 10 września 1984

Legendarna gra logiczna z serii zapoczątkowanej na komputerach NEC przez Hiroyukiego Imabayashiego w 1981 roku. W Soko-banie wcielamy się w postać magazyniera, który musi uporządkować szereg kolejnych pomieszczeń, przepychając porozrzucane tam pudła w wyznaczone miejsca. Poszczególne skrzynki przepychamy, stając tuż za nimi i wciskając odpowiednie klawisze kierunkowe. Cała trudność zabawy polega zaś na tym, że poszczególne pomieszczenia odznaczają się nieregularnymi kształtami i wykonując jeden nierozważny krok, możemy zablokować sobie możliwość kolejnego ruchu i tym samym uniemożliwić ukończenie etapu. Całość wymaga więc starannego zaplanowania w taki sposób, aby przypadkiem nie zapędzić się w tzw. kozi róg i nie znaleźć w sytuacji bez wyjścia. Standardowa wersja Soko-bana oferuje 50 zróżnicowanych plansz, zaś kolejne stworzyć możemy samodzielnie za pomocą prostego w obsłudze edytora. Całość odznacza się bardzo prostą i czytelną oprawą graficzną oraz ogromną grywalnością.

PC

Bruce Lee
Bruce Lee

Zręcznościowe 12 lipca 1984

Bruce Lee to gra zręcznościowa, w której wcielisz się w rolę tytułowego, słynnego wojownika. Wysłany z misją pokonania złego czarnoksiężnika, musisz przebić się przez kilkanaście komnat, anihilując wysłanych przez niego przeciwników.

PC

Pitstop II
Pitstop II

Wyścigi 12 czerwca 1984

Wyścigi bolidów Formuły 1 zrealizowane w zręcznościowej konwencji przez firmę Synergistic Software. Zadaniem gracza jest przejechać jak najszybciej wyznaczoną trasę i pokonać wszelką konkurencję.

PC

Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord
Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord

RPG 3 czerwca 1984

Pierwsza odsłona kultowej serii komputerowych RPG, stworzona przez Andrew Greenberga i Roberta Woodheada w 1981 roku na komputery Apple II (PeCetowa reedycja ukazała się trzy lata później). Gracz pokieruje drużyną złożoną maksymalnie z sześciu bohaterów a jego głównym zadaniem będzie zabicie złego czarnoksiężnika Werdny i odzyskanie potężnego amuletu, który niegdyś należał do Trebora, tytułowego Mad Overlorda.

PC

Troll's Tale
Troll's Tale

Przygodowe 4 maja 1984

Tekstowa gra przygodowa dla dzieci. Wcielamy się w bohatera, który poszukuje szesnastu przedmiotów, zrabowanych władcy fantastycznej krainy przez nikczemnego trolla.

PC

King's Quest: Quest for the Crown
King's Quest: Quest for the Crown

Przygodowe 23 kwietnia 1984

Pierwsza część legendarnej serii gier przygodowych, King's Quest. Wcielamy się w sir Grahama, który na prośbę starego króla Edwarda stara się odszukać trzy artefakty mające przynieść szczęście i potęgę królestwu Daventry.

PC

Archon: The Light and the Dark
Archon: The Light and the Dark

Strategiczne 12 kwietnia 1984

Gra strategiczna do pewnego stopnia przypominająca szachy. Areną zmagań jest szachownica składająca się z 81 pól. Do rywalizacji stają dwie armie (czarna i biała), złożone z kilkunastu zróżnicowanych pionków.

PC

Congo Bongo
Congo Bongo

Zręcznościowe 12 kwietnia 1984

Congo Bongo to najprościej rzecz ujmując klon produktu firmy Nintendo o nazwie Donkey Kong. Podobnie jak to ma miejsce w sławnym pierwowzorze, także i tutaj gracz wcieli się w rolę śmiałka, którego zadaniem będzie dotarcie do olbrzymiego goryla, pokonując wpierw wszystkie czyhające po drodze pułapki.

PC

Castle Wolfenstein
Castle Wolfenstein

Zręcznościowe 11 kwietnia 1984

Castle Wolfenstein to gra akcji, zaprojektowana w całości przez nieżyjącego już niestety programistę, Silasa Warnera. Gracz, wcielając się w rolę agenta wywiadu, będzie mógł zwiedzić zamek Wolfenstein i zabić wszystkich nazistów stających na jego drodze.

PC

Jumpman
Jumpman

Zręcznościowe 20 marca 1984

Jumpman to jedna z pierwszych gier platformowych, jakie ukazały się na PeCety, opracowana przez studio Epyx, a wydana nakładem znanej wszystkim doskonale firmy IBM.

PC

Bouncing Babies
Bouncing Babies

Zręcznościowe 12 marca 1984

Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Jeśli ktoś miałby jednak jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości tego stwierdzenia, może spróbować swoich sił w grze opracowanej przez Dave’a Baskina, która nosi tytuł Bouncing Babies.

PC

Montezuma's Revenge
Montezuma's Revenge

Zręcznościowe 4 marca 1984

Montezuma’s Revenge to gra zręcznościowa z 1984 roku, która uznawana jest za jedną z pierwszych platformówek w historii elektronicznej rozrywki.

PC

Spy Hunter (1984)
Spy Hunter (1984)

Zręcznościowe 1 stycznia 1984

W Spy Hunter – grze akcji wyprodukowanej przez firmę Midway w 1983 roku, z myślą o automatach coin-op – wcielasz się w rolę tajnego agenta i zasiadasz za kierownicą futurystycznego pojazdu G-6155. Bardzo szybki i dobrze uzbrojony samochód pomoże Ci w walce z bezwzględnymi złoczyńcami, panoszącymi się na amerykańskich drogach.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.

Akcji
Zręcznościowe8
Bijatyki
RPG1 Strategiczne1 Przygodowe2
Sportowe
Wyścigi1
Symulacje
Logiczne1
Towarzyskie