Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Willy-Nilly Knight (PC)
OkładkaWilly-Nilly Knight (PC)

Willy-Nilly Knight PC

Taktyczna gra RPG, łącząca turowy system walki oraz eksplorację w czasie rzeczywistym. Dzieło niezależnego rosyjskiego studia Double Dice Games przenosi nas do fantastycznej krainy inspirowanej legendami arturiańskimi.

RPG | fantasy | turowe | widok izometryczny | indie | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Willy-Nilly Knight Premiera PC

wczesny dostęp

18maja2017

10listopada2017

Steam

10listopada2017

producent: Double Dice Games wydawca: Double Dice Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Willy-Nilly Knight to przeznaczona na platformę PC gra RPG inspirowana brytyjskim folklorem – zwłaszcza legendami o Królu Arturze – oraz współczesnymi dziełami fantasy. Tytuł łączy eksplorację otwartego świata w czasie rzeczywistym i turowy system walki, w którym gracz po kolei dowodzi każdym z członków drużyny.

Za opracowanie i wydanie gry odpowiada niezależne rosyjskie studio Double Dice Games. Przed pojawieniem się w sprzedaży produkcja z sukcesem odbyła kampanię w systemie Steam Greenlight, uzyskując aprobatę i głosy potencjalnych graczy.

Fabuła

Akcja Willy-Nilly Knight osadzona jest w baśniowym świecie łączącym elementy legend arturiańskich oraz motywy znane z popularnych dzieł fantasy. Obok walecznego Artura, dzierżącego wyciągnięty z kamienia magiczny miecz, oraz pomagającej mu czarodziejki Gvinevry, mamy tu więc postacie jakby żywcem wyjęte z kart dzieł Tolkiena: machającego młotem krasnoluda Kerdicka oraz elfią łuczniczkę Idril.

Najważniejszym z bohaterów jest przywódca drużyny – rycerz Artur, który budzi się w nieznanym mu świecie, nie mając pojęcia, skąd i dlaczego się tam wziął. Kraina jest celem spisku tajemniczych sił, które starają się przywrócić rządy starożytnego zła. Jakby tego było mało, pomiędzy lokalnymi bogami wybucha wojna, mogąca położyć kres istnieniu całego świata. Do swoich sporów bogowie starają się wciągnąć również Artura, który w ich oczach jest świetnym kandydatem na boskiego wysłannika i czempiona. Aby poznać prawdę o zachodzących wokoło zdarzeniach, odkryć swoje przeznaczenie, a także odnaleźć prawdziwą miłość, Artur musi wyruszyć na niebezpieczną wyprawę, pełną fantastycznych przygód i epickich walk.

Mechanika

Przeznaczone na platformę PC Willy-Nilly Knight to drużynowa gra RPG z turowym systemem walki oraz czekającym na zbadanie otwartym światem. Magiczną krainę przemierzamy w czasie rzeczywistym, posiłkując się globalną mapą. Tryb turowy włącza się zaś w momencie napotkania przeciwników.

Każda z należących do drużyny postaci dysponuje określoną Inicjatywą, która wyznacza jej miejsce w kolejce do działania podczas bitwy. Za wykonanie konkretnych czynności płacimy Punktami Akcji, które dodawane są do zasobu bohatera przy okazji każdej jego tury. Punkty te możemy wydać na wyprowadzenie ataku, uleczenie ran któregoś z członków drużyny, albo też na użycie przedmiotu z ekwipunku, np. magicznego zwoju czy eliksiru. Ciekawym elementem zwiększającym taktyczną głębię starć jest fakt, że Punkty Akcji możemy gromadzić. Przejście na jedną czy dwie tury do defensywy może dać nam wystarczającą liczbę PA do zrealizowania skomplikowanego, kosztownego planu, który rozniesie adwersarzy w drobny mak.

Kluczem do zwycięstwa w potyczkach jest wykorzystanie mocnych i słabych stron każdej z postaci. Czarodziejka Gvinevra może wyprowadzić potężne ataki zza pleców innych bohaterów, ale w starciu wręcz szybko padnie pod ciosami przeciwników. Siła łuczniczki Idril polega na możliwości atakowania kilku przeciwników naraz, jednak w żadnym wypadku nie staje się ona bezużyteczna, gdy wrogiem jest jeden potężny czempion; umiejętność obniżenia statystyk defensywnych celu ułatwi reszcie bohaterów położenie takiego siłacza. Bohaterów możemy wyposażać w nowe zdolności, odblokowując kolejne atuty w drzewkach rozwoju. Każda postać posiada własny zestaw unikalnych umiejętności: Gvinevra może nauczyć się grupowego czaru leczącego, a Artur – przyzwania lewitujących tarcz.

Wygrane starcia, a także uważna eksploracja odwiedzanych lokacji przynoszą nam mnóstwo rozmaitych przedmiotów, z których cześć możemy wykorzystać w systemie craftingu. Interfejs tworzenia przedmiotów pozwala na połączenie trzech znalezionych składników w jeden przydatny obiekt. Elementy ekwipunku możemy też uzyskiwać na drodze handlu z napotkanymi postaciami niezależnymi. Kradzież również jest tutaj opcją, jednak łączy się z pewnym ryzykiem.

Tryby gry

Willy-Nilly Knight zaprojektowano z myślą o rozgrywce solowej, istnieje jednak również opcja zabawy kooperacyjnej w lokalnym trybie wieloosobowym.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Willy-Nilly Knight jest prosta, ale i estetyczna – dominują w niej jaskrawe kolory i radosny, bajkowy klimat. Jakość nie wykracza poza to, czego można się spodziewać po małym studiu niezależnym.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-4  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Willy-Nilly Knight cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Willy-Nilly Knight: 12+

Willy-Nilly Knight Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GTX lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7(SP1) 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7(SP1) 64-bit