Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPG3DS
Okładka Etrian Odyssey V: Beyond the Myth (3DS)

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth 3DS

Piąta pełnoprawna odsłona klasycznej, turowej gry jRPG firmy Atlus, znanej z przenośnych konsolek firmy Nintendo. Akcja Etrian Odyssey V osadzona została w tajemniczej kranie Arcadii, zamieszkiwanej przez cztery rasy.

RPG | FPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo 3DS
Okładka Etrian Odyssey V: Beyond the Myth (3DS)

producent: Atlus

wydawca: Atlus

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji 3DS:

17października2017

17października2017

Nintendo eShop

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth to klasyczna gra RPG z podgatunku dungeon-crawlerów, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Za stworzenie cyklu, który narodził się w 2007 roku na konsoli Nintendo DS, odpowiada japońskie studio Atlus. Przez lata Etrian Odyssey doczekał się kilku głównych odsłon i rozszerzonych remaków na konsoli Nintendo 3DS, a także trzech gier pobocznych (Etrian Mystery Dungeon, Etrian Mystery Dungeon 2 i Persona Q: Shadow of the Labyrinth). Twórcy wszystkich tytułów czerpali inspirację z klasków, takich jak Wizardy czy Bard's Tale, a także pierwszych produkcji z serii Shin Megami Tensei.

Fabuła

Podobnie jak w innych produkcjach spod szyldu Etrian Odyssey, fabuła w grze pełni drugorzędną rolę i nie jest wyeksponowana podczas zabawy. Gracze wcielają się w poszukiwacza przygód, którego marzeniem jest dotarcie na sam szczyt potężnego Yggdrasila, niewyobrażalnie wielkiego drzewa, w którego środku kryje się pełen niebezpieczeństw labirynt.

Mechanika

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth to tradycyjny dungeon-crawler. Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. W trakcie zabawy kontrolujemy stworzoną przez nas czteroosobową drużynę, na którą mogą składać się bohaterowie należący do czterech różnych ras oraz reprezentujący jedną z dziesięciu dostępnych klas postaci. Tradycyjnie możemy dowolnie decydować o ścieżce rozwoju herosów, wybierając im wraz ze zdobywanym doświadczeniem nowe umiejętności.

Śmiałkowie zwiedzają rozległe poziomy i labirynty przedzielone szachownicą kwadratowych pól. Poza wrogimi stworami, na graczy czekają liczne pułapki, portale, a także zagadki, których rozwiązanie odblokowuje dalszą drogę. Losowe walki odbywają się w trybie turowym. Podczas nich wykorzystujemy standardowe ataki, a także czary oraz specjalne zdolności. W grze nie zabrakło również kluczowej opcji kojarzonej z serią, a więc możliwości rysowania własnych map podziemi i oznaczania ich charakterystycznych punktów na przeznaczonym do tego celu dolnym ekranie konsoli.

Kwestie techniczne

Jeżeli chodzi o oprawę audiowizualną to Etrian Odyssey V: Beyond the Myth nie różni się znacząco od swoich poprzedników wydanych na 3DS-ie. Twórcy korzystają wciąż z tego samego silnika oraz technologii, a także trójwymiarowych modeli przeciwników. Na fanów czekają także dwuwymiarowe portrety stworzone przez Yujiego Himukaia oraz muzyka skomponowana przez Yuzo Koshiro. Obaj twórcy towarzyszą cyklowi od jego samych początków.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Etrian Odyssey V: Beyond the Myth

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.