Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPG3DS
Okładka Etrian Odyssey V: Beyond the Myth (3DS)
OkładkaEtrian Odyssey V: Beyond the Myth (3DS)

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth 3DS

Piąta pełnoprawna odsłona klasycznej, turowej gry jRPG firmy Atlus, znanej z przenośnych konsolek firmy Nintendo. Akcja Etrian Odyssey V osadzona została w tajemniczej kranie Arcadii, zamieszkiwanej przez cztery rasy.

RPG | FPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth Premiera 3DS

17października2017

Nintendo eShop

17października2017

producent: Atlus wydawca: Atlus Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth to klasyczna gra RPG z podgatunku dungeon-crawlerów, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Za stworzenie cyklu, który narodził się w 2007 roku na konsoli Nintendo DS, odpowiada japońskie studio Atlus. Przez lata Etrian Odyssey doczekał się kilku głównych odsłon i rozszerzonych remaków na konsoli Nintendo 3DS, a także trzech gier pobocznych (Etrian Mystery Dungeon, Etrian Mystery Dungeon 2 i Persona Q: Shadow of the Labyrinth). Twórcy wszystkich tytułów czerpali inspirację z klasków, takich jak Wizardy czy Bard's Tale, a także pierwszych produkcji z serii Shin Megami Tensei.

Fabuła

Podobnie jak w innych produkcjach spod szyldu Etrian Odyssey, fabuła w grze pełni drugorzędną rolę i nie jest wyeksponowana podczas zabawy. Gracze wcielają się w poszukiwacza przygód, którego marzeniem jest dotarcie na sam szczyt potężnego Yggdrasila, niewyobrażalnie wielkiego drzewa, w którego środku kryje się pełen niebezpieczeństw labirynt.

Mechanika

Etrian Odyssey V: Beyond the Myth to tradycyjny dungeon-crawler. Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. W trakcie zabawy kontrolujemy stworzoną przez nas czteroosobową drużynę, na którą mogą składać się bohaterowie należący do czterech różnych ras oraz reprezentujący jedną z dziesięciu dostępnych klas postaci. Tradycyjnie możemy dowolnie decydować o ścieżce rozwoju herosów, wybierając im wraz ze zdobywanym doświadczeniem nowe umiejętności.

Śmiałkowie zwiedzają rozległe poziomy i labirynty przedzielone szachownicą kwadratowych pól. Poza wrogimi stworami, na graczy czekają liczne pułapki, portale, a także zagadki, których rozwiązanie odblokowuje dalszą drogę. Losowe walki odbywają się w trybie turowym. Podczas nich wykorzystujemy standardowe ataki, a także czary oraz specjalne zdolności. W grze nie zabrakło również kluczowej opcji kojarzonej z serią, a więc możliwości rysowania własnych map podziemi i oznaczania ich charakterystycznych punktów na przeznaczonym do tego celu dolnym ekranie konsoli.

Kwestie techniczne

Jeżeli chodzi o oprawę audiowizualną to Etrian Odyssey V: Beyond the Myth nie różni się znacząco od swoich poprzedników wydanych na 3DS-ie. Twórcy korzystają wciąż z tego samego silnika oraz technologii, a także trójwymiarowych modeli przeciwników. Na fanów czekają także dwuwymiarowe portrety stworzone przez Yujiego Himukaia oraz muzyka skomponowana przez Yuzo Koshiro. Obaj twórcy towarzyszą cyklowi od jego samych początków.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Etrian Odyssey V: Beyond the Myth

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.