Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1986 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Akcji3 Zręcznościowe3
Bijatyki
RPG1 Strategiczne1 Przygodowe4 Sportowe2 Wyścigi1
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
Dedale
Dedale

Zręcznościowe 11 grudnia 1986

Głównym bohaterem gry Dédale jest mały ludzik, który pragnie odzyskać upragnioną wolność. Zanim jednak uda mu się ta sztuka, musi wpierw przedostać się przez kompleks składających się z dziewięciu labiryntów. W odnalezieniu właściwej drogi do wyjścia pomożesz mu oczywiście Ty, graczu.

PC

King's Quest III: To Heir Is Human
King's Quest III: To Heir Is Human

Przygodowe 2 grudnia 1986

Trzecia część legendarnej gry przygodowej o nazwie King's Quest, osadzonej w magicznym królestwie Daventry i okolicznych krainach.

PC

Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum
Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum

RPG 15 października 1986

Łącząca elementy fantasy i science fiction pierwszoosobowa gra RPG autorstwa amerykańskiego studia New World Computing. Główny wątek Might and Magic Book One obraca się wokół rozwiązania zagadki uświęconego miejsca zwanego Inner Sanctum. Akcja osadzona jest w krainie VARN, którą przemierzamy sześcioosobową drużyną bohaterów, wykonując rozmaite zadania i mierząc się z różnej maści potworami. Podczas naszej wędrówki napotykamy też niejakiego Coraka i bierzemy udział w jego krucjacie przeciwko podszywającemu się pod króla łotrowi, Sheltemowi. Członkowie drużyny reprezentować mogą sześć klas oraz pięć ras, a system rozwoju postaci przypomina rozwiązania znane z systemu Dungeons & Dragons. Walki rozgrywane są w trybie turowym, co pozwala na spokojne zaplanowanie strategii każdej potyczki. W porównaniu do konkurencyjnych produkcji, w grze mamy do czynienia z rozległym, otwartym światem, a oprawa graficzna przykuwa uwagę większą ilością barw i szczegółów.

PC

Alex Higgins' World Snooker
Alex Higgins' World Snooker

Sportowe 20 sierpnia 1986

Alex Higgins zapisał się w historii snookera jako najmłodszy w dziejach mistrz świata (gdy pierwszy raz sięgał po tytuł, miał 23 lata). Nie powinno więc nikogo specjalnie dziwić, że ten niezwykle charyzmatyczny bilardzista stał się bohaterem gry sportowej, opublikowanej przez firmę Lindensoft w 1986 roku.

PC

The Fellowship of the Ring
The Fellowship of the Ring

Przygodowe 12 sierpnia 1986

Fellowship of the Ring to druga po The Hobbit gra firmy Beam Software, nawiązująca do twórczości J.R.R. Tolkiena. Tym razem autorzy porwali się na najwybitniejsze dzieło pisarza – Władcę Pierścieni. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku pierwowzoru, gra jest tekstową przygodówką, ubarwioną od czasu do czasu prostymi rysunkami.

PC

Ninja
Ninja

Akcji 10 lipca 1986

Ninja to archaiczne mordobicie, które największe tryumfy święciło wśród posiadaczy ośmiobitowych demonów szybkości sygnowanych logiem Atari. PeCetowa konwersja jest równie dobra i granie w nią sprawia tyle samo przyjemności co w pierwowzór.

PC

The Great Escape (1986)
The Great Escape (1986)

Akcji 10 lipca 1986

The Great Escape to znakomita gra akcji z domieszką elementów przygodowych, opracowana przez firmę Denton Design. Wcielasz się w niej w rolę jeńca, którego jedynym zadaniem jest ucieczka pod osłoną nocy z terenu obozu. Do upragnionej wolności prowadzi kilka dróg, ale każda z nich jest tak samo niebezpieczna. Tylko dzięki sprytowi i odrobinie szczęścia może Ci się udać przechytrzyć niemieckich żołnierzy. Warto spróbować, wszakże i tak nie masz już nic do stracenia.

PC

Pole Position
Pole Position

Wyścigi 20 maja 1986

Jedne z najstarszych wyścigów samochodowych na komputery domowe, będące wierną adaptacją gry z automatów, którą w 1982 roku zaprojektowała japońska firma Namco, a na terenie Stanów Zjednoczonych opublikował koncern Atari.

PC

Defender of the Crown
Defender of the Crown

Strategiczne 20 maja 1986

Defender of the Crown to znakomita gra strategiczna z luźno wplecionymi elementami zręcznościowymi, stworzona w 1986 roku przez niezawodną wówczas firmę Cinemaware. Gracz wcieli się w rolę jednego z czterech saksońskich książąt i za pomocą miecza wytnie drogę do tronu nie oszczędzając przy tym swoich konkurentów.

PCANDiOSGBA

Tetris (1986)
Tetris (1986)

Zręcznościowe 12 maja 1986

Legendarna gra zręcznościowa-logiczna, opracowana przez rosyjskiego studenta Alexey’a Pajitnova w 1986 roku. Głównym celem zmagań w Tetris jest układanie spadających do studni klocków w taki sposób, aby tworzyły linie.

PC

World Karate Championship
World Karate Championship

Akcji 11 maja 1986

World Karate Championship to gra zręcznościowa, za której powstanie odpowiada studio System 3 Software. Pierwotnie program ten ukazał się wyłącznie w Europie pod nazwą International Karate.

PC

Castlevania
Castlevania

Zręcznościowe 12 kwietnia 1986

Castlevania to tradycyjna platformówka, w której będziemy mogli poprowadzić Simona ciemnymi korytarzami olbrzymiej twierdzy, zamieszkałej przez istoty z piekła rodem.

PC

Winter Games (1986)
Winter Games (1986)

Sportowe 12 marca 1986

Winter Games to kolejna gra sportowa firmy Epyx, która na PeCetach zagościła w 1986 roku. Tym razem autorzy postanowili poruszyć tematykę dyscyplin zimowych i połączyć je w serię konkurencji rozgrywanych na wzór Olimpiady.

PC

The Crimson Crown
The Crimson Crown

Przygodowe 1 stycznia 1986

Mimo że księżniczka Sabrina została ostatecznie uratowana przez nieustraszonego śmiałka, kłopoty rodziny królewskiej nie skończyły się. Zły wampir Drakul powrócił z zamiarem zemsty i rozpoczął nowe rządy terroru w transylwańskiej krainie.

PC

Transylvania
Transylvania

Przygodowe 1 stycznia 1986

Transylvania to tekstowa przygodówka, przygotowana w 1982 roku z myślą o komputerach Apple II. Głównym projektantem tego produktu jest Antonio Antiochia, który nie tylko wymyślił opowiedzianą w grze historię, ale pokusił się również o stworzenie ubarwiających ją ilustracji. Całość została zaprogramowana przez studio Penguin Software, Inc., znane później pod nazwą Polarware. Pecetowa konwersja Transylwanii ukazała się dopiero w 1986 roku.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.

Akcji3 Zręcznościowe3
Bijatyki
RPG1 Strategiczne1 Przygodowe4 Sportowe2 Wyścigi1
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie