Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4SwitchPCXONE
Okładka Has-Been Heroes (PS4)
OkładkaHas-Been Heroes (PS4)

Has-Been Heroes

Produkcja typu roguelike, opracowana przez studio Frozenbyte. Gracze przejmują kontrolę nad herosami na emeryturze – otrzymują oni ostatnie zadanie polegające na eskorcie dwóch księżniczek do specjalnej akademii.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | 2D | indie

Has-Been Heroes Premiera

28mar2017

PC PS4 XONE Switch

producent: Frozenbyte wydawca: GameTrust Strona oficjalna

Has-Been Heroes jest grą typu roguelike, opracowaną przez studio Frozenbyte, w którego portfolio znajduje się między innymi ciepło przyjęta przez graczy seria Trine. Produkcja trafiła na wiele platform, w tym na PC, XONE itd..

Fabuła

Akcja Has-Been Heroes rozgrywa się w klasycznym, fantastycznym świecie. Gracze przejmują kontrolę nad grupą podstarzałych bohaterów, którzy czasy świetności mają już dawno za sobą. Będąc na emeryturze i odpoczywając po niezliczonych, heroicznych czynach (zabijanie szczurów, uratowanie księcia, poskromienie smoka itd.), herosi otrzymują ostatnie zadanie – eskortę dwóch księżniczek do specjalnej akademii. Jak nietrudno się domyślić, realizacja powierzonej im misji nie jest łatwa, a na podopieczne czyhają liczne niebezpieczeństwa.

Mechanika

W Has-Been Heroes akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. Generowane losowo lokacje osadzono w 14 zróżnicowanych regionach – stawiamy w nich czoła coraz potężniejszym przeciwnikom. Dwunastu oddanych w nasze ręce bohaterów (jednorazowo kontrolujemy tylko trójkę) dysponuje zróżnicowanym ekwipunkiem i zdolnościami – przychodzi nam pokierować między innymi Łotrzykiem, Bardem, Krasnoludem, czy choćby meksykańskim Zapaśnikiem. Niewątpliwym atutem gry jest szeroki wachlarz umiejętności magicznych – wybrani herosi mogą się pochwalić możliwością rzucania setek zaklęć, które dodatkowo potrafią łączyć w efektowne kombinacje. Łącznie w trakcie zabawy możemy zrobić użytek z ponad 300 czarów i 200 przedmiotów.

Starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a ich uczestnicy poruszają się w trzech szeregach. Z uwagi na fakt, że na naszej drodze stają zróżnicowani adwersarze, kluczem do sukcesu jest poznanie ich słabych punktów oraz opracowanie skutecznej taktyki. Warto pamiętać, że śmierć ma tutaj charakter permanentny, zatem w przypadku utraty ważnej postaci nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć przygodę od nowa. Także doprowadzenie do sytuacji, w której księżniczki wpadną w łapy wroga, oznacza dla nas automatyczną porażkę. Niemniej, z uwagi na fakt, że niemal cała zawartość jest generowana losowo, każdorazowe rozpoczęcie zabawy wiąże się z odmiennymi doznaniami, toteż wskaźnik tzw. „replayability” stoi tutaj na wysokim poziomie.

Kwestie techniczne

Has-Been Heroes charakteryzuje się prostą, dwuwymiarową oprawą graficzną, zrealizowaną w kreskówkowym stylu. Choć całość prezentuje się przyzwoicie, pod względem jakości wizualnej nie sposób porównać tej produkcji do wcześniejszych dokonań studia Frozenbyte, na czele ze wspomnianym wcześniej cyklem Trine.

Ostatnia modyfikacja 16 stycznia 2017

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Has-Been Heroes

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Has-Been Heroes Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3/i5/i7 1.8 GHz/AMD Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch