Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS5PS4PSVPCXONESwitch
Okładka Bard's Gold (PS5)
OkładkaBard's Gold (PS5)

Bard's Gold

Dwuwymiarowa gra platformowa wzbogacona elementami zaczerpniętymi z gatunku roguelike, stworzona przez niemieckie, niezależne studio Pixel Lantern. Gracz wciela się w postać tytułowego barda, któremu chytry goblin ukradł całe zgromadzone złoto.

Zręcznościowe | fantasy | platformówki | roguelike | 2D | indie | side-scroll

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Bard's Gold Premiera

14sie2015

PC

17cze2016

XONE PS4 PSV

5mar2019

Switch

19gru2021

PS5

Bard’s Gold to wydana na platformie PC, PS4 itd. dwuwymiarowa platformówka rogue-like, odznaczająca się oldskulową oprawą graficzną i wysokim stopniem trudności. Za powstanie gry odpowiada niezależne niemieckie studio Pixel Lantern, założone przez małżeństwo Erdema i Jenny Senów, którzy, pokochawszy klasyczne gry platformowe, postanowili stworzyć własną produkcję.

Fabuła

W grze Bard’s Gold wcielamy się w postać tytułowego barda, któremu pewnego dnia zły goblin ukradł całe zgromadzone złoto. Nie bacząc na niebezpieczeństwa, nasz protagonista wyrusza w pogoń za złoczyńcą przez kolejne, tajemnicze i pełne grozy światy.

Mechanika

Mechanika rozgrywki czerpie z klasycznych, dwuwymiarowych platformówek z komputerów Amiga oraz konsol 16-bitowych, które cieszyły się ogromną popularnością na początku lat 90. ubiegłego wieku. Wśród głównych inspiracji autorzy wymieniają zaś takie tytuły, jak Rainbow Island, Rick Dangerous czy Alex Kidd. Jak na rasową przedstawicielkę gatunku przystało, podczas zabawy przemierzamy ponad sto poziomów, unikając rozmaitych pułapek oraz przemykając pod ostrzałem wrogów.

W grze Bard’s Gold zabawa toczy się w tempie wolniejszym niż w wielu współczesnych platformówkach, jednak stopień trudności rozgrywki jest bardzo wyśrubowany. Kontrolowany przez nas bohater ginie od jednego strzału, a jednym z głównych utrudnień (zwłaszcza na początkowym etapie gry) jest fakt, że w Bard’s Gold nie znajdziemy żadnego samouczka, więc wszystkie elementy mechaniki musimy stopniowo odkrywać sami. Po części losowo generowane poziomy uniemożliwiają nauczenie się trasy na pamięć. W sukurs przychodzą nam jednak specjalne zdolności bohatera, nabywane wraz z odnajdywaniem ksiąg umiejętności, oraz to, że w przypadku jego śmierci zdobyte ulepszenia nie przepadają, przez co jest silniejszy z każdym kolejnym podejściem.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC, PS4 itd. gra Bard’s Gold powstała przy użyciu popularnego narzędzia o nazwie Game Maker. Jak można oczekiwać od produkcji inspirowanej klasyką, tytuł odznacza się charakterystyczną, rozpikselowaną oprawą graficzną.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Bard's Gold

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Bard's Gold Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.6 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 250 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10
PC
XONE
PS4
PSV
PS5
Switch