Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCiOSPSVPS4SwitchXONE
Okładka Darkest Dungeon (PC)

Darkest Dungeon

Opracowana przez debiutujące studio Red Hook gra cRPG utrzymana w stylistyce dark fantasy. Jej akcja przenosi nas do mrocznego świata wzorowanego na epoce średniowiecza.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | horror | 2D | dungeon-crawler | indie | klasyczne RPG

Okładka Darkest Dungeon (PC)

data premiery gry:

19sty2016

PC

27wrz2016

PSV PS4

24sie2017

iOS

18sty2018

Switch

28lut2018

XONE

Darkest Dungeon na platformie PC, PS4 itd. to turowa gra RPG utrzymana w klimacie mrocznego fantasy. Produkcję opracowało kanadyjskie studio Red Hook.

Fabuła

Akcja Darkest Dungeon rozgrywa się w ponurym świecie fantasy, inspirowanym powieściami gotyckimi i twórczością H.P. Lovecrafta. Kampania toczy się głównie w ruinach starej posiadłości oraz znajdującym się pod nią olbrzymim systemie lochów. Miejsce to we władanie objęły siły ciemności w wyniku lekkomyślności ostatniego pana tych ziem. Podczas przygód odkrywamy przeszłość jego całego rodu oraz prawdę o plugastwie, które jego członkowie sprowadzili na ten świat.

Mechanika

W Darkest Dungeon gracze zajmują się głównie eksplorowaniem pełnych potworów i pułapek podziemi. Wyprawy te zostały jednak zrealizowane w sposób odmienny od standardów gatunku RPG. Istotną rolę odgrywa tutaj bowiem stan emocjonalny postaci, a nie tylko ich ekwipunek. Sercem rozgrywki jest system symulujący psychikę bohaterów. Członkowie drużyny nie są bowiem niezłomnymi herosami i przerażające doświadczenia nie pozostają bez wpływu na ich stan emocjonalny, więc podczas zabawy zmuszeni są do radzenia sobie ze stresem i fobiami. W efekcie, po kilku wyprawach każdy podwładny posiada własne reakcje oraz skłonności. Osiągnięcie sukcesu wymaga ciągłego pilnowania kondycji psychicznej drużyny, gdyż jeśli o to nie zadbamy, to jej członkowie mogą spanikować, popaść w paranoję, zostać zdeprawowani, a nawet pogrążyć się w szaleństwie. Stan psychiczny postaci wpływa też na zachowanie w trakcie przygód oraz interakcje z towarzyszami broni.

Walka w Darkest Dungeon na platformie PC, PS4 itd. rozgrywana jest w systemie turowym. Kluczową rolę odgrywa właściwe dobieranie formacji, a każde posunięcie trzeba dobrze przemyśleć, gdyż śmierci są ostateczne. Autorzy połączyli oldskulową taktyczną głębię z wieloma bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak np. mechanizm wyprowadzania kontr. Potwory nie są jedynym zagrożeniem i równie niebezpieczne mogą okazać się pułapki, niesnaski wewnątrz drużyny oraz ciemność. Niesione pochodnie stopniowo bowiem przygasają, potęgując strach postaci.

W utrzymaniu bohaterów w dobrej kondycji psychicznej pomagają wizyty w pobliskim miasteczku, gdzie postaci otrzymują okazję rozładowania emocji np. pijąc alkohol albo modląc się. Zgromadzone bogactwa inwestujemy w przywrócenie mieściny do jej dawnej świetności, co z kolei otwiera przed nami nowe możliwości, np. w pozyskiwaniu kolejnych bohaterów. Gra oferuje także rozbudowany system obozowania z licznymi opcjami, wpływającymi na kondycję postaci podczas odpoczynku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8,1 / 10 na podstawie 1373 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8 / 10 na podstawie 721 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Darkest Dungeon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Darkest Dungeon

PC Windows

Rekomendowane: Dual Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 900 MB HDD, Windows 7
Minimalne: Dual Core 2.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 900 MB HDD, Windows 7

Apple iOS

Wymagania sprzętowe: iPad

Recenzja gry Darkest Dungeon – wciągającego jak diabli RPG nie dla mięczaków

Recenzja 21 stycznia 2016, 15:00

Jądrem (ciemności, rzecz jasna) samego Darkest Dungeon jest oczywiście właściwa rozgrywka. A ta opiera się w zasadzie na raptem kilku podstawach. Oto centralną rolę w trakcie całej zabawy pełni miasteczko Hamlet. Jest ono swego rodzaju centrum, hubem dla naszych bohaterów. To tam rekrutujemy nowe postacie, leczymy je i wzmacniamy, a następnie wysyłamy na niebezpieczne wyprawy, ryzykując ich życiem i zdrowiem psychicznym. Trzon mechaniki stanowi zasada permanentnej śmierci – jeśli zginie nam któryś ze śmiałków, to nie możemy tego faktu cofnąć. Element ten, żywcem wyjęty z „rogalików”, doskonale współgra z posępnym klimatem poznawanej przy okazji opowieści.

PC
PSV
PS4
iOS
Switch
XONE