Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Vikings: Wolves of Midgard (PC)

Vikings: Wolves of Midgard

Osadzone w świecie mitologii nordyckiej RPG akcji z podgatunku hack-and-slash, powstałe we współpracy studia Games Farm z firmą wydawniczą Kalypso Media.

RPG | hack'and'slash | widok izometryczny | mitologia nordycka | kooperacja | wikingowie | RPG akcji

Okładka Vikings: Wolves of Midgard (PC)

producent: Games Farm

wydawca: Kalypso Media

wydawca PL: CDP

data premiery gry:

24mar2017

PC PS4 XONE

Vikings: Wolves of Midgard to zapowiedziana w lipcu 2016 roku gra typu hack-and-slash na PC, PS4 i XONE i inne platformy sprzętowe. Została stworzona przez studio Games Farm, które wcześniej opracowało zbliżone gatunkowo Shadows: Heretic Kingdoms. Stroną wydawniczą produkcji zajęła się firma Kalypso Media, znana z pozycji takich jak Grand Ages: Medieval, Rise of Venice: Beyond the Sea czy też Tropico.

Fabuła

Gra opowiada o losach przywódcy wikińskiego klanu Ulfung, którego wioska została zniszczona przez lodowych olbrzymów, a on sam stanął na czele ocalałych wojowników, by uratować Midgard. Akcja rozgrywa się bowiem w czasach poprzedzających Ragnarok, czyli wielką wojnę pomiędzy bogami a gigantami, mającą być końcem świata. Tylko od nas zależy, czy losy ludzi potoczą się szczęśliwie i czy uda nam się odbudować wioskę oraz klan.

Mechanika

Vikings: Wolves of Midgard najłatwiej opisać jako Diablo III osadzone w mitologii nordyckiej. Na początku zabawy wybieramy płeć i preferowany styl walki wojownika oraz ustalamy jego (bądź jej) wygląd, a następnie przechodzimy do właściwej rozgrywki, która w ogólnych założeniach przypomina wielki hit firmy Blizzard Entertainment. Zabawę oglądamy więc w rzucie izometrycznym, a ona sama polega na przemierzaniu kolejnych lokacji i zręcznościowej walce z napotkanymi przeciwnikami, pojawiającymi się w hurtowych ilościach. Dzieło studia Games Farm stawia przy tym w większym stopniu na unikanie ataków (poprzez wykonywanie przewrotów) niż tradycyjne hack’n’slashe.

Nasz podopieczny staje w szranki z rozmaitymi, mniejszymi i większymi stworami, które eksterminuje przy użyciu takich broni jak młoty, topory, miecze czy też łuki. Niektóre z nich wymagają trzymania w obu rękach, inne są zdecydowanie lżejsze. Poza tym można dzierżyć naraz dwa narzędzia mordu. Nasz podopieczny może też wejść w posiadanie specjalnych talizmanów, które zapewiają mu dodatkowe potężne zdolności. Zabawę urozmaica zwiastująca apokalipsę zima, fimbulwinter, a także inne szkodliwe warunki środowiskwe, przed którymi trzeba się chronić, np. szukając źródeł ciepła.

Jak w każdym porządnym hack-and-slashu, tak i w Vikings: Wolves of Midgard na platformę PC, PS4 i XONE nie zabrakło systemu rozwoju postaci. Z pokonanych wrogów leje się krew, którą zbieramy i składamy w ofierze bogom, dzięki czemu zyskujemy dostęp do magicznych mocy i ulepszeń swoich umiejętności. Ponadto z czasem odbudowujemy naszą wioskę, do której stopniowo wprowadzają się kolejni NPC. Część z nich jest bardzo przydatna, jak np. mistrz run, który udoskonala nasze rynsztunek.

Tryby gry

Produkcja oferuje kampanię fabularną, którą można ukończyć samemu albo w ramach sieciowego trybu współpracy. Po jej zaliczeniu da się ponownie wkroczyć do nordyckiego świata i stawić czoła większym wyzwaniom w ramach trybu nowa gra plus. W trakcie kampanii oprócz misji fabularnych (wypraw) Vikings: Wolves of Midgard pozwala także na zabawę w Próbach bogów, czyli specjalnych wyzwaniach, kuszących szansą na zdobycie zasobów potrzebnych do rozbudowy osady oraz unikalnego wyposażenia.

Kwestie techniczne

Vikings: Wolves of Midgard pod względem graficznym nie wyznacza nowych standardów w gatunku, aczkolwiek gra wygląda ładnie – lokacje są zróżnicowane, a atakom towarzyszą efektowne animacje. Dodatkową atrakcją jest otoczenie poddające się częściowo destrukcji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 144,90 PLN

Gry podobne do Vikings: Wolves of Midgard

Klasyfikacja PEGI Vikings: Wolves of Midgard

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Vikings: Wolves of Midgard

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.1 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Recenzja gry Vikings: Wolves of Midgard – nordycki hack’and’slash na jeden raz
Recenzja gry Vikings: Wolves of Midgard – nordycki hack’and’slash na jeden raz

Recenzja 29 marca 2017, 15:42

Ale na tym problemy się nie kończą. Kłopotliwy jest również system rzemiosła, w ramach którego ulepszamy naszą wioskę, odwiedzaną między kolejnymi misjami kampanii (wyprawami). Pół biedy, gdy surowce – występujące w czterech odmianach – trzeba przeznaczyć na opcjonalne ulepszenie kuźni czy ołtarza (gwarantującego dostęp do umiejętności wyższego poziomu). Gorzej, jeśli trzeba zmodernizować statek, by móc rozwinąć fabułę, a tu akurat nie mamy np. dość drewna. Wtedy zostaje powrót do którejś z odwiedzonych już lokacji albo walki na arenie (próby bogów) i „farmienie” zasobów. Na szczęście nie jest to bardzo czasochłonny proces, a poza tym mało rozrzutny gracz, który poświęci trochę uwagi zbieractwu podczas głównych wypraw, może w ogóle nie doświadczyć deficytu surowców.

PC
PS4
XONE