Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPG3DS
Okładka Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia (3DS)

Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia 3DS

Remake gry Fire Emblem Gaiden, czyli drugiej odsłony serii taktycznych japońskich RPG-ów, która ukazała się w Japonii w 1992 roku i nigdy wcześniej nie doczekała się oficjalnej wersji anglojęzycznej.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo 3DS
Okładka Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia (3DS)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji 3DS:

19maja2017

19maja2017

pudełko PL

19maja2017

Nintendo eShop

Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia to wydane na konsolę przenośną 3DS taktyczne RPG. Jest to remake Fire Emblem Gaiden, czyli drugiej odsłony cyklu, która ukazała się w Japonii w 1992 roku na 8-bitowe Nintendo Entertainment System i nigdy nie doczekała się wersji anglojęzycznej. Zarówno pierwowzór, jak i nową wersję opracowało studio Intelligent Systems, mające na koncie również takie serie jak Paper Mario czy Advance Wars.

Fabuła

Akcja gry toczy się w krainie fantasy, na kontynencie znanym jako Valentia. Kraina ta jest podzielona między dwa znajdujące się w stanie wojny królestwa nazwane Rigel i Zofia. Scenariusz opowiada o dwójce przyjaciół z dzieciństwa- rycerzu Alm służącym w armii Rigel oraz stojącej po stronie Zofii dziewczynie imieniem Celica.

Gra przeplata sekcje poświęcone każdemu z dwójki głównych bohaterów, pozwalając nam poznać wojnę z perspektywy obu biorących niej udział frakcji.

Mechanika

Zgodnie z tradycjami serii, wydane na 3DS Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia to taktyczne RPG, więc zabawa sprowadza się głównie do toczenia turowych bitew. Podczas nich dowodzimy niewielkim oddziałem bohaterów, a kluczową rolę odgrywa właściwe wykorzystywanie ich unikalnych zdolności specjalnych oraz robienie użytku z przewagi, jaką może zapewnić ukształtowanie terenu oraz elementy otoczenia.

Jak na RPG-a przystało, gra oferuje system rozwoju pozwalający na ulepszenie statystyk bohaterów oraz uczenie ich nowych umiejętności. Na każdą bitwę możemy zabrać tylko garstkę postaci, ale w trakcie kampanii otrzymujemy szansę na zwerbowanie wielu różnych wojowników, więc możemy potem dobierać drużynę pod konkretne potyczki.

Pomiędzy bitwami możemy eksplorować świat, odwiedzać miasta i podejmować się wykonania licznych zadań pobocznych. Ponadto gra oferuje elementy dungeon crawlera, pozwalając nam zwiedzać wiele różnych lochów, pełnych wrogów i pułapek.

Kwestie techniczne

Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia to całkowity remake i nie zachowano żadnego elementy oprawy audiowizualnej Fire Emblem Gaiden. Grafika została przestawiona na pełne 3D, a opowiadaną historię wzbogacają animowane scenki przerywnikowe autorstwa studia Khara. Warto dodać, że jest to pierwsza odsłona cyklu, w której wszystkie dialogi możemy usłyszeć w formie kwestii audio zagranych przez profesjonalnych aktorów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.0 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Gry podobne do Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia

Klasyfikacja PEGI Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Zapowiedziano trzy nowe gry z serii Fire Emblem - po jednej na Switch, 3DS i Androida/iOS
Zapowiedziano trzy nowe gry z serii Fire Emblem - po jednej na Switch, 3DS i Androida/iOS

wiadomość19 stycznia 2017

Firma Nintendo postanowiła dogodzić fanom cyklu Fire Emblem, zapowiadając aż trzy nowe jego odsłony. Konsola Switch dostanie w przyszłym roku nową część serii, przenośne 3DS w maju otrzyma Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia, a użytkownicy mobilnych systemów wkrótce zagrają w Fire Emblem Heroes. Ponadto Fire Emblem Warriors wyjdzie też na 3DS.