Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXONEPCPS4
Okładka Elex (XONE)
OkładkaElex (XONE)

Elex

Trzecioosobowe RPG, za którego powstanie odpowiadają twórcy legendarnej serii Gothic z niemieckiego studia Piranha Bytes.

RPG | TPP | science fiction | postapokalipsa | sandbox | RPG akcji | romanse | PS Plus Premium | PS Plus Extra

W ciągu ponad dwudziestu lat działalności studio Piranha Bytes wyspecjalizowało się w tworzeniu rozbudowanych gier RPG. Jego debiutanckim projektem był bestsellerowy Gothic, który dał początek serii popularnej na całym świecie. Po utracie praw do marki, kolejnym przedsięwzięciem zespołu był umiarkowanie ciepło przyjęty Risen, również osadzony w fantastycznym uniwersum. Pomimo że w międzyczasie ekipa odzyskała prawa do kultowego już Gothica, nie zdecydowała się na stworzenie kontynuacji, jakiej od lat domagają się fani. Zamiast tego kolejne dzieło firmy, czyli opisywany tutaj Elex wydany przez THQ Nordic, podąża w innym kierunku, zabierając graczy w podróż do postapokaliptycznego świata z elementami science fiction. Motywy zaczerpnięte z przygód słynnego Bezimiennego są tutaj jednak wyraźnie widoczne, zarówno na polu mechaniki rozgrywki, jak i konstrukcji warstwy fabularnej.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w postapokaliptycznym uniwersum, gdzie współistnieją obok siebie zaawansowana technologia oraz magia. Elex przenosi graczy na planetę Magalan, w którą wiele lat wcześniej uderzył meteoryt. Katastrofa doprowadziła do zniszczenia kwitnącej tam cywilizacji; na jej zgliszczach powstał nowy świat, zaludniony przez potomków nielicznych ocalałych. Wraz z meteorytem na Magalan przybyło jednak coś jeszcze – tajemniczy pierwiastek, tytułowy elex. Służy on do produkcji uzbrojenia oraz stosowania magicznych umiejętności, ale jego używanie niesie ze sobą także efekt uboczny – jego posiadacze powoli tracą ludzkie uczucia. Mimo to o złoża surowca toczą się nieustanne walki.

Nowe społeczeństwo Magalana podzieliło się na kilka obozów. Najmocniejszy z nich stanowią Albowie, frakcja o imperialistycznych zapędach, która na skutek nadużywania eleksu zatraciła człowieczeństwo i kieruje się wyłącznie własnymi interesami. Do walki z Albami stają trzy inne grupy: dążący do harmonii z naturą Berserkowie, zaawansowani technologicznie, fanatyczni Klerycy, a także stroniący od reszty świata Banici, którzy tworzą typowe społeczeństwo bezprawia.

W grze Elex wcielamy się w mężczyznę imieniem Jax, a przygodę rozpoczynamy jako generał Albów, zdradzony przez swoich pobratymców i pozostawiony na pewną śmierć. Bohater szczęśliwie przeżywa atak towarzyszy i trafia na nieprzyjazne tereny, pozbawiony całej dotychczasowej potęgi – rangi, zdolności i wyposażenia. Od tego momentu gracz może pokierować jego losami – przemierzając świat, wykonując zadania i wreszcie sprzymierzając się z Berserkami, Klerykami lub Banitami. Każda ze stron konfliktu ma inny pomysł na przyszłość i próbuje zrealizować pewne plany, a w zamian za pomoc oferuje graczowi różnego rodzaju nagrody: od magii, przez niekonwencjonalną broń, aż po potężną technologię.

Mechanika

Do dyspozycji graczy deweloperzy oddali duży, otwarty świat, który można swobodnie eksplorować, bez ograniczeń w postaci ekranów ładowania. Jedyną barierą jest poziom naszego bohatera oraz siła wrogów czyhających w poszczególnych regionach. Terytoria te są bardzo zróżnicowane – w czasie zabawy zwiedzić można między innymi mroczne bagna, pustynię, ośnieżone pogórze czy zielone lasy. Aby wędrowanie pomiędzy lokacjami na dłuższą metę nie stało się męczące, twórcy przygotowali system szybkiej podróży w formie teleportów. Z kolei docieranie w trudno dostępne zakamarki ułatwia plecak odrzutowy, który znalazł się na wyposażeniu protagonisty.

W trakcie przygody gracze spotykają wiele postaci niezależnych, które mają własne opinie o otaczającym je świecie. Część z nich da się nakłonić do towarzyszenia nam w podróży, przy czym w danym momencie możemy wędrować tylko z jednym kompanem. Oczywiście, podobnie jak w grach z serii Gothic i Risen, istotnym elementem Elexa jest walka, zrealizowana w sposób przywodzący nieco na myśl serię Dark Souls – dotyczy to zarówno sposobu toczenia starć (z obowiązkowymi przewrotami, paskiem kondycji itp.), jak i poziomu ich trudności. Główny bohater musi się mierzyć z wieloma przeciwnikami, wśród których występują m.in. zmutowane zwierzęta, potężne machiny bojowe i bandyci. W ekwipunku protagonisty znajduje się zarówno broń biała, jak i palna, a więc między innymi miecze, łuki, topory, strzelby, karabiny laserowe czy nawet miotacze ognia. Nie zabrakło też systemu rzemiosła, pozwalającego m.in. ulepszać rynsztunek, gotować i warzyć eliksiry z roślin porastających całą powierzchnię Magalana.

Kwestie techniczne

Warstwa wizualna gry Elex na platformie PC, PS4 i XONE stoi na przeciętnym poziomie. Krajobrazy Magalana prezentują się ładnie, wrażenie mogą robić też efekty świetlne, jednak inne elementy oprawy wizualnej wyraźnie odstają od konkurencji (np. tekstury, animacje czy eksplozje). Lepsze wrażenie robi warstwa dźwiękowa gry, na czele z klimatyczną muzyką.

Ostatnia modyfikacja 9 maja 2017

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 3744 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 3428 głosów czytelników.

Elex cena w dniu premiery: 219,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Elex

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Elex Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 Ghz / AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 Ghz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
XONE
PS4