Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2017, 11:05

autor: Meehow

Elex u 100 tysięcy użytkowników Steama

Elex, najnowsza gra studia Piranha Bytes, znalazła około 100 tysięcy nabywców na platformie Steam w ciągu tygodnia od premiery, która nastąpiła 17 października.

Elex trafił do 100 tysięcy użytkowników Steama. - Elex u 100 tysięcy użytkowników Steama - wiadomość - 2017-10-24
Elex trafił do 100 tysięcy użytkowników Steama.

Elex, najnowsza produkcja niemieckiego studia Piranha Bytes, twórców między innymi kultowej serii Gothic, znalazła około 100 tysięcy nabywców na platformie Steam – tak wynika z danych serwisu SteamSpy. Osiągnięcie takiego wyniku zajęło grze dokładnie tydzień. Jest to rezultat zdecydowanie słabszy od niedawno debiutującego Divinity: Original Sin II, które trafiło do trzykrotnie wyższej liczby użytkowników Steama w zaledwie cztery dni, jak pisaliśmy końcem września (aktualnie tytuł cieszy się ponad 800 tysiącami właścicieli). Wczoraj wspominaliśmy również, że w Zjednoczonym Królestwie „Elexem mało kto się przejmuje” – w rankingu sprzedaży za tydzień między 15 a 21 października produkcja znalazła się dopiero na 25. miejscu. W tym samym okresie na Steamie gra znalazła się na czwartym miejscu bestsellerów.

Po tygodniu od premiery sprawa Elexa powoli się klaruje. Choć nie znamy dokładnych wyników sprzedaży z pozostałych platform, to wiemy, że konsolowe wersje gry spotkały się z dość słabym odbiorem – w serwisie Metacritic wydanie na PlayStation 4 posiada średnią 5,5/10 z 11 recenzji. Edycja na Xboksa One nie ma jeszcze uśrednionej noty, ale z 3 dostępnych werdyktów wychodzi plus minus 6,2/10. Pecetowy Elex poradził sobie zauważalnie lepiej w starciu z recenzentami, gdyż cieszy się średnią na poziomie okrągłego 7/10. Co ciekawe, oceny krytyków i graczy są bardzo zbieżne w przypadku wersji na PC i PS4, gorzej jest w przypadku XONE.

W naszej recenzji produkcja twórców kultowego Gothika otrzymała dobrą ocenę: 7,5/10. Jeśli chodzi o czytelników serwisu gry-online.pl, aktualnie Elex zasługuje według nich na stopień 6,8/10, zdecydowanie poniżej przedpremierowych oczekiwań – 8,9/10.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że gra najwyraźniej nie spodobała się amerykańskiej prasie – serwis IGN, oceniający wydanie na PC, wystawił Eleksowi słabą notę 4,9/10, zaś GameSpot, recenzujący edycję na PS4, ocenił rzeczoną pozycję na jeszcze słabsze 4/10.

Cóż, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Elex nie ma szans na tytuł RPG roku w momencie, gdy Divinity: Original Sin II cieszy się dobrą sprzedażą i doskonałymi ocenami, przekładającymi się na średnią z recenzji 9,3/10 i 8,5/10 z opinii graczy w serwisie Metacritic.