Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Najciekawsze gry wydane w 1993 roku

Baron Baldric: A Grave Adventure
Baron Baldric: A Grave Adventure

Zręcznościowe 12 kwietnia 1993

Baron Baldric: A Grave Adventure to gra zręcznościowa, która pierwotnie ukazała się na komputerach Commodore Amiga, by później zostać skonwertowaną na PC. Głównym zadaniem tytułowego bohatera jest spenetrowanie dziesięciu poziomów lochów zamku Pedabouche i znalezienie w sumie stu skarbów.

PC

Star Wars: Rebel Assault
Star Wars: Rebel Assault

Zręcznościowe 12 kwietnia 1993

Star Wars: Rebel Assault to jeden z niewielu powodów, dla których warto było w 1993 roku zaopatrzyć się w odtwarzacz płyt CD. Chociaż ten zrealizowany z wielkim rozmachem „rail shooter” trudno nazwać programem wybitnym, trzeba uczciwie przyznać, że niegdyś szokował, zwłaszcza tym co można było zobaczyć na ekranie.

PC

Eagle Eye Mysteries in London
Eagle Eye Mysteries in London

Towarzyskie 12 kwietnia 1993

Jake i Jennifer Eagle po rozwiązaniu wielu spraw kryminalnych w amerykańskim mieście Richview, postanawiają wybrać się na zasłużone wakacje do Londynu. Nie podejrzewają oni jednak, że ich sława jest szybsza od nich samych i zamiast odpoczynku czeka ich kolejna porcja wrażeń. Rodzeństwo detektywów podejmie się bowiem spraw, które sprawiają trudności nawet doświadczonym inspektorom ze Scotland Yard!

PC

Return to Zork
Return to Zork

Przygodowe 11 kwietnia 1993

700 lat temu, Wielkie Podziemne Królestwo Zork zostało zniszczone, a wraz z nim pogrzebano wszystkie siły zła. Ale czy aby na pewno? Niedawne odkrycie przez archeologów wejścia do zapomnianej krainy stało się przyczyną niewytłumaczalnych zjawisk. Ludzie zaczęli przepadać bez wieści w tajemniczych okolicznościach, z powierzchni ziemi znikały ich domostwa. Zabłąkany wędrowiec, który trafia w okoliczne tereny, stoi przed niepowtarzalną szansą odwrócenia klątwy nękającej mieszkańców. Czy mu się to uda, zależy już tylko od Ciebie…

PC

Blue Force
Blue Force

Przygodowe 29 marca 1993

Progam nawiązujący do najlepszych tradycji serii Police Quest, głównie za sprawą projektanta Jima Wallsa, który pomagał w jej tworzeniu. Blue Force pozwala Ci się wcielić w rolę młodego policjanta, który staje przed olbrzymią szansą, odnalezienia winnych morderstwa jego rodziców.

PC

EcoQuest 2: Lost Secret of the Rainforest
EcoQuest 2: Lost Secret of the Rainforest

Przygodowe 22 marca 1993

Druga i ostatnia część edukacyjnej serii gier przygodowych Sierry. Po raz kolejny wcielamy się w rolę Adama Greene'a, który tym razem trafia do amazońskiej dżungli i samotnie spróbuje rozwiązać wszystkie problemy zamieszkujących ją zwierząt.

PC

The Settlers
The Settlers

Strategiczne 22 marca 1993

The Settlers to pierwsza odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych rozgrywanych w czasie rzeczywistym, która przenosi nas do średniowiecznego królestwa, targanego wojną pomiędzy zwaśnionymi baronami.

PCNDS

Prehistorik 2
Prehistorik 2

Zręcznościowe 21 marca 1993

Prehistorik 2 to sequel znanej platformówki, w której po raz kolejny przyjdzie nam się wcielić w rolę jaskiniowca, żądnego krwi wałęsających się po okolicznym terytorium przeciwników.

PC

Sextris
Sextris

Logiczne 21 marca 1993

Sextris to produkt o mocnym zabarwieniu erotycznym, będący klonem najsłynniejszej, rosyjskiej gry logicznej, zatytułowanej Tetris. Gracz układając spadające do głębokiej studni klocki, będzie sukcesywnie odsłaniał kolejne fragmenty zdjęć, na którym swoje walory prezentują różne panie. Oczywiście, ich wierzchnia odzież jest bardzo skąpa...

PC

Ishar 2: Messengers of Doom
Ishar 2: Messengers of Doom

RPG 21 marca 1993

Ishar 2: Messengers of Doom to druga odsłona znanej serii gier RPG, zapoczątkowanej przez firmę Silmarils w 1992 roku. Podobnie jak miało to miejsce w pierwowzorze, akcja sequela rozgrywa się w krainie Kendoria i koncentruje wokół tytułowej fortecy. Tym razem dzielna drużyna pod komendą gracza, musi zmierzyć się z niejakim Shandarem, który po śmierci Krogha ma zamiar podbić Kendorię i odbudować potęgę Ishar.

PC

Sango Fighter
Sango Fighter

Akcji 21 marca 1993

Sango Fighter to klasyczne, dwuwymiarowe mordobicie, niemal od samego początku budzące skojarzenia ze słynnym Street Fighter 2. Gracz wcieli się w jednego z pięciu chińskich wojowników, którzy wyruszą w niebezpieczną podróż, mającą na celu obalenie cesarza Tsau Tsau.

PC

Burntime
Burntime

Strategiczne 20 marca 1993

Akcja gry Burntime rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przeszłości, tuż po zakończeniu III wojny światowej. Wskutek nuklearnego holokaustu, który spustoszył cały świat, niegdyś wielka i wysoce rozwinięta cywilizacja ludzi, musi toczyć boje o najprostsze rzeczy zapewniające przeżycie: wodę i jedzenie.

PC

ShadowCaster
ShadowCaster

RPG 20 marca 1993

ShadowCaster to gra z gatunku action/adventure, opracowana przez firmę Raven Software. Pierwotnie miała to być druga odsłona programu o nazwie Black Crypt, który ukazał się w 1992 roku na komputery Commodore Amiga, ale po tym jak autorzy związali się z Origin Systems, postanowiono stworzyć zupełnie nowy produkt.

PC

Fields of Glory
Fields of Glory

Strategiczne 11 marca 1993

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w erze Napoleońskiej. Jej tematem jest odtworzenie 100 ostatnich dni chwały wielkiego Napoleona, które to stanowiły jeden wielki ciąg małych i naprawdę dużych potyczek uwieńczonych ostateczną bitwą pod Waterloo.

PC

Ultima VII: Forge of Virtue
Ultima VII: Forge of Virtue

RPG 6 marca 1993

Dodatek do siódmej części serii Ultima, rozszerzający świat Britanni o Isle of Fire, nowy kontynent, który wyłonił się z głębi oceanu.

PC

Shadow of the Comet
Shadow of the Comet

Przygodowe 1 marca 1993

Kultowa gra przygodowa oparta o fabułę dwóch opowiadań Howarda Phillipsa Lovecrafta. Wcielasz się w rolę młodego dziennikarza, którego zadaniem jest rozszyfrowanie zagadki obłędu znakomitego niegdyś naukowca, Lorda Boleskine'a.

PC

Sid Meier's Colonization
Sid Meier's Colonization

Strategiczne 23 lutego 1993

Kolejna wielka gra Sid’a Meier’a twórcy takich hitów jak Railroad Tycoon, Pirates czy Civilization. Obejmujemy tu przewodzenie nad grupą osadników przybyłych na nowy ląd w celu osiedlenia się, stworzenia kolonii, a ostatecznie ogłoszenia niepodległości i utworzenia nowego suwerennego państwa.

PC

Fury of the Furries
Fury of the Furries

Zręcznościowe 20 lutego 1993

Fury of the Furries to gra zręcznościowo-logiczna, w której wcielimy się w rolę jednego z tytułowych futrzaków. Naszym zadaniem będzie przebrnąć przez wszystkie krainy planety Sklumph, uwolnić porwanego króla oraz wyłączyć piekielną maszynę, która zamieniła pozostałych przy życiu mieszkańców w bezmyślne marionetki. Program oferuje 8 zróżnicowanych graficznie scenerii (pustynia, laguna, las, piramidy, góry, fabryka, wioska i zamek) składających się z dziesięciu etapów każda, co daje w sumie 80 plansz, w których oprócz wysokich umiejętności manualnych, trzeba będzie także wykazać się posiadaniem szarych komórek.

PC

The Chaos Engine (1993)
The Chaos Engine (1993)

Akcji 20 lutego 1993

The Chaos Engine to klasyczna strzelanina z widokiem z góry, przypominająca gry z serii Gauntlet, lub Alien Breed. Zadaniem gracza jest przebić się przez szesnaście najeżonych niebezpieczeństwami etapów, zabić po drodze wszystko co się rusza i w końcu zmierzyć się z tytułowym, piekielnym wynalazkiem.

PC

Tajemnica Statuetki
Tajemnica Statuetki

Przygodowe 12 lutego 1993

Tajemnica Statuetki to pierwsza, polska gra przygodowa, jaka pojawiła się w 1993 roku na komputerach PC, dzięki firmie Metropolis. Głównym bohaterem programu jest John Pollack, jeden z najlepszych agentów Interpolu. Wcielając się w jego rolę, będziesz musiał rozgryźć sprawę tajemniczych kradzieży starożytnych artefaktów, w które zamieszany jest Joachim Wardner – były komandos w służbie CIA, wykorzystujący wszechstronną wiedzę i inteligencję do nikczemnych celów.

PC

Innocent Until Caught
Innocent Until Caught

Przygodowe 11 lutego 1993

Innocent Until Caught to okraszona dużą dawką humoru przygodówka, osadzona w klimacie science fiction. Gracz wcieli się w rolę złodzieja Jacka T. Ladda, który prowadzi pełną zwariowanych przygód ale także niezbyt etyczną działalność w różnych częściach galaktyki.

PC

Bram Stoker's Dracula
Bram Stoker's Dracula

Przygodowe 11 lutego 1993

Bram Stoker’s Dracula to nieudana próba wejścia firmy Psygnosis na rynek strzelanin korzystających z perspektywy pierwszej osoby – poletka, którym na początku lat 90-tych władała tylko jedna firma: id Software.

PC

The Incredible Machine
The Incredible Machine

Logiczne 9 lutego 1993

The Incredible Machine to pierwsza z serii gier logicznych autorstwa firmy Dynamix, w której gracze mają za zadanie zbudować i uruchomić różnego rodzaju dziwaczne maszyny. Rozgrywka polega przede wszystkim na wyszukiwaniu brakujących elementów i ich dopasowywaniu do pozostałych części. Twórcy przygotowali 87 plansz oraz funkcjonalny edytor pozwalający generować nowe.

PC

Historyline: 1914 - 1918
Historyline: 1914 - 1918

Strategiczne 8 lutego 1993

Turowa strategia osadzona w realiach pierwszej Wojny Światowej. Jest to jedna z pierwszych produkcji niemieckiego zespółu Blue Byte.

PC

Doofus
Doofus

Zręcznościowe 23 stycznia 1993

Wskutek nieuwagi, mały piesek imieniem Doofus zabłądził w ogromnym lesie. Gracz, który wcieli się w rolę jego pana, musi przeprowadzić zwierzaka przez trzy rozległe krainy do domu. Zadanie nie jest łatwe, głównie z racji tego, że na drodze czyha wiele nieprzyjemnych stworków, mogących w każdej chwili zagrozić zarówno chłopcu, jak i jego pieskowi.

PC

Oscar
Oscar

Zręcznościowe 12 stycznia 1993

Platformówka opracowana przez zespół Flair Software, w której wcielisz się w rolę tytułowego Oskara, sympatycznego zwierzaka będącego gwiazdą filmową. Głównym zadaniem naszego bohatera jest odnalezienie wszystkich statuetek wręczanych co roku przez Amerykańską Akademię Filmową.

PC

Master of Orion
Master of Orion

Strategiczne 12 stycznia 1993

Master of Orion to gra strategiczna opracowana przez firmę Simtex Software, która pozwala wcielić się w przywódcę jednej z dziesięciu ras. Zadanie, jakie stawia przed Tobą program jest bardzo proste: skolonizować jak największą liczbę układów i wyeliminować wszystkich konkurentów, którzy staną Ci na drodze.

PC

Barbie Super Model
Barbie Super Model

Zręcznościowe 11 stycznia 1993

Barbie Super Model to gra zręcznościowa, której główną bohaterką jest tytułowa Barbie – najsłynniejsza lalka na świecie, produkowana nieprzerwanie od 1959 roku przez firmę Mattel. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, jest to program skierowany głównie do żeńskiej części społeczności graczy.

PC

Black Sect
Black Sect

Przygodowe 3 stycznia 1993

Gra przygodowa z akcją ukazaną z perspektywy pierwszej osoby. W produkcji wybieramy się do małej wioski, aby odszukać tajemniczą księgę zaklęć i uwolnić mieszkańców od zła czającego się na wrzosowiskach. Przygoda została utrzymana w mrocznym tonie i opowiada między innymi o tajemniczej organizacji – tytułowej sekcie.

PC

Simon the Sorcerer (1993)
Simon the Sorcerer (1993)

Przygodowe 2 stycznia 1993

Klasyczna, dwuwymiarowa przygodówka point-and-click, opracowana przez doświadczone brytyjskie studio AdventureSoft. Tytuł ukazał się pierwotnie w 1993 roku, a dwa lata później doczekał się usprawnionej edycji CD, w której dodano dialogi mówione.

PCiOS

BloodNet
BloodNet

Przygodowe 1 stycznia 1993

Klasyczna gra przygodowa z domieszką RPG, osadzona w świecie łączącym cechy nurtu cyberpunk z elementami horrorów o wampirach. Wcielamy się w postać hakera, który ugryziony przez wampira musi odnaleźć niezwykle cenny program komputerowy. Pozwoli on uzyskać nieograniczony dostęp do cyberprzestrzeni i powstrzymać rozwijającego się w ciele bohatera wirusa wampiryzmu.

PC

Might and Magic V: Darkside of Xeen
Might and Magic V: Darkside of Xeen

RPG 1 stycznia 1993

Kolejna odsłona słynnego cyklu RPG studia New World Computing, stanowiąca bezpośrednią kontynuację wydanej rok wcześniej, czwartej części serii. Pod względem fabularnym, Might and Magic V: Darkside of Xeen stanowi zwieńczenie rozdziału w historii cyklu, którego głównymi postaciami byli dwaj zażarci wrogowie: Sheltem oraz Corak. Po pokonaniu demonicznego Lorda Xeen, kierowana przez gracza drużyna śmiałków podąża śladem księcia Rolanda na ciemną stronę krainy, gdzie dochodzi do ostatecznej konfrontacji dwóch zwaśnionych Strażników. Pod względem mechaniki produkcja nie wprowadza w zasadzie żadnych nowości, korzystając ze sprawdzonych rozwiązań poprzedniczek. Ze względu na łączność fabularną z czwartą częścią sagi, w grze pojawia się możliwość zaimportowania wykreowanych tam bohaterów. Swoisty hołd dla wszystkich fanów cyklu stanowi zaś opcja połączenia czwartej i piątej części w całość, co otwiera przed nimi tereny i zadania niedostępne w żadnej z tych gier z osobna.

PC

Companions of Xanth
Companions of Xanth

Przygodowe 1 stycznia 1993

Pierwszoosobowa przygodówka typu point-and-click stworzona na bazie książki Piersa Anthony’ego pod tytułem Demony nie drzemią. Młody chłopak o imieniu Dug przenosi się do tytułowego świata Xanth po uruchomieniu gry komputerowej. Wspólnie z kobietą-wężem przemierza pełną surrealizmu i humoru krainę próbując pomóc swojej koleżance Kim i powrócić do rzeczywistości. W trakcie przygody rozmawiamy z napotkanymi postaciami, gromadzimy przedmioty i rozwiązujemy nierzadko absurdalne łamigłówki.

PC

Dogfight: 80 Years of Aerial Warfare
Dogfight: 80 Years of Aerial Warfare

Symulacje 1 stycznia 1993

Dogfight: 80 Years of Aerial Warfare to symulator lotu z 1993 roku, zaprojektowany przez znaną z licznych produkcji tego typu, firmę MicroProse. Produkt koncentruje się na starciach myśliwców, budowanych w różnych okresach XX wieku.

PC

Saper
Saper

Zręcznościowe 1 stycznia 1993

Saper to klasyczna gra zręcznościowa z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych z elementami logicznymi. Wcielamy się w sapera, który ma za zadanie zdetonować wszystkie bomby na kolejnych poziomach zaminowanego budynku. Tytuł posiada dwuwymiarową oprawę graficzną.

PC

Billy the Kid Returns
Billy the Kid Returns

Zręcznościowe 1 stycznia 1993

Billy the Kid Returns to opracowana przez studio Alive Software gra zręcznościowa, która pozwala wcielić się w rolę tytułowego rewolwerowca.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.