Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1993 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Sextris
Sextris

Logiczne 21 marca 1993

Sextris to produkt o mocnym zabarwieniu erotycznym, będący klonem najsłynniejszej, rosyjskiej gry logicznej, zatytułowanej Tetris. Gracz układając spadające do głębokiej studni klocki, będzie sukcesywnie odsłaniał kolejne fragmenty zdjęć, na którym swoje walory prezentują różne panie. Oczywiście, ich wierzchnia odzież jest bardzo skąpa...

PC

Veil of Darkness
Veil of Darkness

Przygodowe 21 lipca 1993

Veil of Darkness to gra przygodowa z elementami RPG, która przenosi Cię do małej wioski w Karpatach. Twoim głównym zadaniem jest pokonanie wampira Kairna, który od lat terroryzuje tutejszych mieszkańców i robi z nimi co chce. Nie możesz uciec, nie możesz się ukryć. Jeśli zamierzasz kiedykolwiek opuścić to ponure i odcięte od jakiejkolwiek cywilizacji miejsce, musisz stanąć do walki. Czy chcesz tego, czy nie, jesteś jedyną nadzieją tutejszych mieszkańców. Spadłeś w końcu z nieba. Czy trzeba innych powodów, aby okrzyknąć Cię mianem „wybrańca”?

PC

Ishar 2: Messengers of Doom
Ishar 2: Messengers of Doom

RPG 21 marca 1993

Ishar 2: Messengers of Doom to druga odsłona znanej serii gier RPG, zapoczątkowanej przez firmę Silmarils w 1992 roku. Podobnie jak miało to miejsce w pierwowzorze, akcja sequela rozgrywa się w krainie Kendoria i koncentruje wokół tytułowej fortecy. Tym razem dzielna drużyna pod komendą gracza, musi zmierzyć się z niejakim Shandarem, który po śmierci Krogha ma zamiar podbić Kendorię i odbudować potęgę Ishar.

PC

The Chaos Engine (1993)
The Chaos Engine (1993)

Akcji 20 lutego 1993

The Chaos Engine to klasyczna strzelanina z widokiem z góry, przypominająca gry z serii Gauntlet, lub Alien Breed. Zadaniem gracza jest przebić się przez szesnaście najeżonych niebezpieczeństwami etapów, zabić po drodze wszystko co się rusza i w końcu zmierzyć się z tytułowym, piekielnym wynalazkiem.

PC

Eagle Eye Mysteries in London
Eagle Eye Mysteries in London

Towarzyskie 12 kwietnia 1993

Jake i Jennifer Eagle po rozwiązaniu wielu spraw kryminalnych w amerykańskim mieście Richview, postanawiają wybrać się na zasłużone wakacje do Londynu. Nie podejrzewają oni jednak, że ich sława jest szybsza od nich samych i zamiast odpoczynku czeka ich kolejna porcja wrażeń. Rodzeństwo detektywów podejmie się bowiem spraw, które sprawiają trudności nawet doświadczonym inspektorom ze Scotland Yard!

PC

Day of the Tentacle
Day of the Tentacle

Przygodowe 15 czerwca 1993

Kontynuacja znakomitego Maniac Mansion, uznawana za najlepszą grę przygodową. Trójka przyjaciół zostaje przeniesiona w czasie przez dr. Freda w celu pokrzyżowania niecnych planów zawładnięcia światem przez rozumną galaretę.

PC

Sid & Al's Incredible Toons
Sid & Al's Incredible Toons

Logiczne 7 czerwca 1993

Wariacja na temat słynnej gry logicznej The Incredible Machine. Tym razem akcja skupia się wokół dwóch zwariowanych zwierzaków: Sid'a i Al'a.

PC

The Incredible Machine
The Incredible Machine

Logiczne 9 lutego 1993

The Incredible Machine to pierwsza z serii gier logicznych autorstwa firmy Dynamix, w której gracze mają za zadanie zbudować i uruchomić różnego rodzaju dziwaczne maszyny. Rozgrywka polega przede wszystkim na wyszukiwaniu brakujących elementów i ich dopasowywaniu do pozostałych części. Twórcy przygotowali 87 plansz oraz funkcjonalny edytor pozwalający generować nowe.

PC

The Legend of Robin Hood: Conquests of the Longbow
The Legend of Robin Hood: Conquests of the Longbow

Przygodowe 10 października 1993

Klasyczna gra przygodowa Sierry, wykorzystująca postać legendarnego Robin Hood'a. Głównym zadaniem banity jest zapłacić okup za więzionego króla Ryszarda Lwie Serce i pomóc mu odzyskać angielski tron.

PC

Police Quest 4: Open Season
Police Quest 4: Open Season

Przygodowe 28 listopada 1993

Czwarta i ostatnia gra z serii słynnych przygodówek. Tym razem akcja przenosi się do Los Angeles, gdzie nowy bohater - John Carey - podejmie śledztwo, mające na celu wyjaśnienie okoliczności brutalnego morderstwa jego partnera.

PC

Historyline: 1914 - 1918
Historyline: 1914 - 1918

Strategiczne 8 lutego 1993

Turowa strategia osadzona w realiach pierwszej Wojny Światowej. Jest to jedna z pierwszych produkcji niemieckiego zespółu Blue Byte.

PC

Fields of Glory
Fields of Glory

Strategiczne 11 marca 1993

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w erze Napoleońskiej. Jej tematem jest odtworzenie 100 ostatnich dni chwały wielkiego Napoleona, które to stanowiły jeden wielki ciąg małych i naprawdę dużych potyczek uwieńczonych ostateczną bitwą pod Waterloo.

PC

Goblins Quest 3
Goblins Quest 3

Przygodowe 5 lipca 1993

Trzecia odsłona pełnej humoru przygodowej serii studia Coktel Vision opowiadającej o perypetiach tytułowych stworków. Zabawa polega głównie na rozwiązywaniu zagadek. Aby tego dokonać potrzebne jest wykorzystanie specjalnych talentów każdego z goblinów.

PC

Sam & Max Hit the Road
Sam & Max Hit the Road

Przygodowe 24 września 1993

Jedna z najlepszych i najśmieszniejszych gier przygodowych LucasArts, bazująca na postaciach wykreowanych przez Steve'a Purcella. Sam i Max to para detektywów, działająca zawsze wbrew ogólnie przyjętym normom społecznym i wyznająca ortodoksyjne metody pracy śledczej.

PC

Hero's Quest 4: Shadows Of Darkness
Hero's Quest 4: Shadows Of Darkness

Przygodowe 10 grudnia 1993

Kolejny produkt z serii Quest for Glory. Pojawił się on w niespełna rok po wydaniu Wages of War. Tym razem twórcy gry postanowili zaprezentować nam uroki krainy Mordavia, pod wieloma względami przypominającą legendarną Transylvanię.

PC

Battle Isle 2200
Battle Isle 2200

Strategiczne 13 maja 1993

Sequel wydanej w 1991 roku gry turowej Battle Isle, który w stosunku do prekursora wprowadził ulepszenia w grafice, dźwięku, a ponadto dodał również nowe jednostki (55 typów samolotów, statków, czołgów, żołnierzy itd.).

PC

Betrayal at Krondor
Betrayal at Krondor

RPG 22 czerwca 1993

Znakomita gra cRPG, oparta na opowiadaniach fantasy „Riftwar Saga”, stworzonych przez znanego pisarza-fantastę Raymonda E. Feista.

PC

Space Quest V: The Next Mutation
Space Quest V: The Next Mutation

Przygodowe 1 stycznia 1993

Kolejna, piąta część przygodowego cyklu Space Quest i zarazem pierwsza gra z całej serii, którą napisał tylko i wyłącznie Mark Crowe, członek duetu komediowego „The Two Guys from Andromeda”.

PC

The Legend of Kyrandia: Hand of Fate
The Legend of Kyrandia: Hand of Fate

Przygodowe 6 września 1993

Druga część przygodowej trylogii opowiadającej o krainie Kyrandia. Kyrandia powoli znika, fragment, po fragmencie, a czarodziejce Zanthii przypada zadanie odkrycia przyczyny tego nieszczęścia.

PC

Wing Commander: Privateer - Righteous Fire
Wing Commander: Privateer - Righteous Fire

Symulacje 14 października 1993

Dodatek do Wing Commander: Privateer z nowym wątkiem fabularnym, gdzie zagrożeniem stają się Retrosi, wyznawcy kultu powrotu do natury, którzy za swój cel obrali wyplenienie w galaktyce wszystkiego, co ma związek z zaawansowaną technologią.

PC

Wing Commander: Privateer
Wing Commander: Privateer

Symulacje 27 czerwca 1993

Symulator kosmiczny wzorujący się na klasycznym Elite, umieszczony w świecie Wing Commander. Przygodę rozpoczynamy w sektorze Gemini, gdzie jako prosty najemnik, dysponujący jedynie zdezelowanym statkiem, będziemy podejmować się dobrze płatnych misji.

PC

Wing Commander: Armada
Wing Commander: Armada

Symulacje 7 listopada 1993

Strategia kosmiczna z elementami zręcznościowymi osadzona w świecie Wing Commander. Kierujemy poczynaniami wojsk Konfederacji doprowadzając do zniszczenia Imperium Kilrahi, lub stajemy na czele bezpardonowej kociej rasy, zaciekle walczącej z ludźmi.

PC

Wing Commander: Academy
Wing Commander: Academy

Symulacje 28 sierpnia 1993

Pozbawiony fabuły generator misji, powstały na bazie Wing Commander II. Jako kadet TCSN Academy, ćwiczymy przeróżne warianty kosmicznych walk na szkolnym symulatorze holograficznym CyberSchool.

PC

Syndicate (1993)
Syndicate (1993)

Strategiczne 12 czerwca 1993

Legendarna, bardzo dynamiczna mieszanka akcji i strategii osadzona w futurystycznych, cyberpunkowych realiach. Gracz staje na czele jednostki wykonawczej małego europejskiego syndykatu, który dąży do rozszerzenia swej władzy na całą Ziemię.

PC

Warlords II
Warlords II

Strategiczne 10 grudnia 1993

Druga odsłona strategii turowej Warlords, osadzonej w realiach świata fantasy. Rozgrywka i cel gry Warlords II pozostały niemal takie same jak w części poprzedniej, postarano się jednak o to, by maksymalnie udoskonalić pierwotne dzieło.

PC

Star Wars: X-Wing: Imperial Pursuit
Star Wars: X-Wing: Imperial Pursuit

Symulacje 25 września 1993

Pierwszy dodatek do gry Star Wars: X-Wing. Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci Darth Vader pragnie zemsty. Rebelianci nękani bezustannymi atakami floty Imperium muszą uciekać z Yavin IV i założyć nową bazę na innej planecie.

PC

Star Wars: X-Wing: B-Wing
Star Wars: X-Wing: B-Wing

Symulacje 14 października 1993

Drugie po Imperial Pursuit rozszerzenie do gry Star Wars: X-Wing. Wprowadza ono nowy typ ciężkiego myśliwca B-Wing we flocie Rebeliantów, a także dodatkową kampanię złożoną z 20 misji.

PC

Star Wars: X-Wing
Star Wars: X-Wing

Symulacje 17 kwietnia 1993

Pierwszy symulator kosmiczny osadzony w świecie Gwiezdnych Wojen, w którym gracz wciela się w kadeta sił Rebeliantów, początkującego pilota myśliwców X-Wing, aby toczyć kosmiczne bitwy z siłami Imperialnymi.

PC

Leisure Suit Larry 6: Z impetem w głąb
Leisure Suit Larry 6: Z impetem w głąb

Przygodowe 15 czerwca 1993

Kolejna część przygód Larry'ego Laffera, czyli największego podrywacza wszech czasów. Tym razem główny bohater trafia do luksusowego kurortu, w którym tłoczno jest od pięknych kobiet.

PC

Sango Fighter
Sango Fighter

Akcji 21 marca 1993

Sango Fighter to klasyczne, dwuwymiarowe mordobicie, niemal od samego początku budzące skojarzenia ze słynnym Street Fighter 2. Gracz wcieli się w jednego z pięciu chińskich wojowników, którzy wyruszą w niebezpieczną podróż, mającą na celu obalenie cesarza Tsau Tsau.

PC

Holiday Lemmings 1993
Holiday Lemmings 1993

Logiczne 20 grudnia 1993

Mianem Holiday Lemmings, firma Psygnosis zwykła oznaczać specjalne wydania przygód lemingów, stylizowane na okres świąt Bożego Narodzenia. Gry z tej serii nie są przesadnie rozbudowane, zawierają raptem kilkanaście plansz, ale za to trudniejszych nie zwykle.

PC

Ultimate Domain
Ultimate Domain

Strategiczne 30 maja 1993

Gra strategiczna w której zadaniem gracza będzie zbudować od podstaw opływające w luksusy królestwo, zbudować armię i zniszczyć konkurencję, zanim ta położy łapska na siedmiu magicznych kryształach.

PC

Teresa
Teresa

Przygodowe 15 grudnia 1993

Teresa, gra erotyczna autorstwa Interactive Girls Club, w której zadaniem gracza jest uwieść przyprowadzoną do domu kobietę i spędzić z nią upojne popołudnie.

PC

SimCity 2000
SimCity 2000

Strategiczne 22 października 1993

SimCity 2000 to druga odsłona popularnej serii Sim City, w której jako burmistrz nowo powstałego miasta musimy doprowadzić je do wielkości, dbając o samopoczucie mieszkańców i odpowiednie zyski do budżetu.

PCPS1GBA

Doom (1993)
Doom (1993)

Akcji 10 grudnia 1993

Osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa strzelanina firmy id Software, znanej wcześniej głównie za sprawą cyklu zręcznościówek Commander Keen oraz przełomowego Wolfensteina 3D. Akcja Dooma toczy się w niedalekiej przyszłości, a gracze wcielają się w postać kosmicznego marine, który za niesubordynację zostaje wysłany do tajnej placówki badawczej korporacji UAC na Marsie. Kiedy na skutek eksperymentów z bramami prowadzącymi do innych wymiarów, do bazy przedostają się krwiożercze monstra z kosmosu, naszym celem będzie przeprowadzenie rekonesansu oraz oczywiście zlikwidowanie potencjalnego zagrożenia. Na każdym z blisko 30 poziomów gry zadaniem gracza jest odnalezienie wyjścia i otwierających go kluczy oraz eliminacja napotkanych potworów za pomocą szerokiego arsenału klasycznych i futurystycznych broni. Całość odznacza się dużą dozą brutalności, klaustrofobiczną atmosferą oraz trójwymiarową oprawą graficzną.

PCPS4XONESwitchX360ANDiOSPS1GBA

The Lost Vikings
The Lost Vikings

Zręcznościowe 5 sierpnia 1993

Gra zręcznościowo-logiczna. Opowiada przygodę trzech Wikingów: Eryka Chyżego, Baleoga Srogiego i Olafa Tęgiego, którzy muszą pokonać Tomatora, władcę planety Crouton i powrócić do domu.

PCGBA

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.