Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1995 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

The House of the Dead
The House of the Dead

Akcji 15 czerwca 1995

The House of the Dead to utrzymana w konwencji horroru gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Gracz wciela się w agenta specjalnego Thomasa Rogana i wysłany zostaje do laboratoriów korporacji DBR w celu zbadania dziwnych wydarzeń, jakie miały tam miejsce. Tytuł wyprodukowało wewnętrzne studio deweloperskie firmy SEGA.

PC

Simon the Sorcerer II
Simon the Sorcerer II

Przygodowe 15 czerwca 1995

Kolejne zabawne przygody wesołego nastolatka Simona, który podróżując przez wymiary niespodziewanie trafia do fantastycznej krainy magii. Aby wrócić do swojego świata, musi odnaleźć magiczne paliwo do czarodziejskiej szafy.

PCiOS

Warcraft II: Tides of Darkness
Warcraft II: Tides of Darkness

Strategiczne 14 marca 1995

Kontynuacja przebojowej strategii RTS studia Blizzard Entertainment z 1994 roku. Akcja Warcraft II: Tides od Darkness przenosi nas do znanego z pierwowzoru świata Azeroth. Choć od pamiętnej klęski orków minęło aż sześć lat, określani mianem "zielonej zarazy" najeźdźcy nie zrezygnowali ze swoich planów i skorzystawszy z pomocy armady potężnie uzbrojonych statków, docierają do granic królestwa ludzi, marząc o zemście. Pod względem mechaniki, tytuł nie odbiega w sposób znaczący od rozwiązań poprzedniczki, a zadaniem graczy jest opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu i pokonanie przeciwnika poprzez rozbudowę bazy i stworzenie silnej armii. Rozgrywka każdą ze stron przebiega w dość podobny sposób, a główną różnicę stanowią odmienne typy zaklęć, rzucanych przez plemiennych kapłanów i czarodziei. W odróżnieniu od pierwowzoru, twórcy zrezygnowali też ze scenariuszy rozgrywanych w lochach, oferując w zamian mocno zróżnicowane klimatycznie typy terenu.

PC

J. B.
J. B.

Przygodowe 14 września 1995

Klasyczna przygodówka z interfejsem point-n-click. Jako zamieniony przez zwariowanego naukowca w prosiaczka bohater, musimy odnaleźć sposób na powrót do ludzkiej postaci. Zabawa polega na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Igor: Objective Uikokahonia
Igor: Objective Uikokahonia

Przygodowe 12 lipca 1995

Przygotowana przez hiszpańskie studio Pendulo gra Igor: Objective Uikokahonia, to przygodówka zrealizowana na modłę kultowych produkcji firmy LucasArts.

PC

Outer Ridge
Outer Ridge

Akcji 8 maja 1995

Outer Ridge to nietypowy klon Asteroids. Jego inność polega na tym, że zamiast widoku z góry, autor zaserwował nam perspektywę z pierwszej osoby, podobnie jak w tradycyjnych symulatorach kosmicznych.

PC

Road Rash
Road Rash

Wyścigi 12 maja 1995

Nietypowe zręcznościowe wyścigi motocyklowe, w których o zwycięstwie decyduje nie tylko szybkość, ale też umiejętność skutecznego eliminowania rywali. Tytuł jest konwersją hitu, który ukazał się w 1991 roku na Segę Genesis.

PCPS1

Star Rangers
Star Rangers

Symulacje 12 marca 1995

Star Rangers to połączenie symulatora kosmicznego myśliwca oraz strategii, które swym pomysłem i wykonaniem ściśle nawiązuje do słynnej w latach osiemdziesiątych gry o tytule Star Raiders. Wcielamy się tu w gwiezdnego strażnika dzielnie stawiającego czoła groźnym najeźdźcom.

PC

Tough Guy
Tough Guy

Akcji 21 marca 1995

Tough Guy to kolejne mordobicie autorstwa chińskiej firmy Panda Entertainment. Tym razem programiści postanowili oprzeć się na sprawdzonych w serii Street Fighter wzorach i przygotowali niemal identyczny w zamyśle produkt.

PC

Discworld
Discworld

Przygodowe 20 marca 1995

Discworld jest klasyczną, dwuwymiarową grą przygodową, której fabuła nawiązuje do stworzonej przez Terry’ego Pratchetta książkowej sagi o Świecie Dysku. W tytule wcielamy się w postać nieudolnego maga o imieniu Rincewind, który otrzymuje zadanie przepędzenia straszliwego smoka przyzwanego przez tajemniczy kult z innego wymiaru.

PCPS1

Pinball Mania
Pinball Mania

Zręcznościowe 12 kwietnia 1995

Pinball Mania to kolejny „flipper” sygnowany logiem 21st Century Entertainment – firmy, która w połowie lat dziewięćdziesiątych niemal całkowicie opanowała rynek komputerowych pinballi, serwując graczom wysokiej jakości produkty. Omawiany program uważany jest za drugą odsłonę Pinball Fantasies i podobnie jak to miało miejsce w przypadku Pinball Dreams 2, stworzyło go studio Spidersoft.

PC

Brutal: Paws of Fury
Brutal: Paws of Fury

Bijatyki 31 lipca 1995

Brutal: Paws of Fury to klasyczne mordobicie, powstałe na fali popularności Mortal Kombat. W przeciwieństwie jednak do tamtego tytułu, walka jest całkowicie bezkrwawa i co najważniejsze – potraktowana z dużą dozą humoru.

PC

The Dig
The Dig

Przygodowe 6 marca 1995

Chyba najbardziej niedoceniona gra przygodowa LucasArts, do której scenariusz napisał sam Steven Spielberg. Gracz przejmuje kontrolę nad grupą astronautów, którzy chcąc zbadać asteroid, pędzący z olbrzymią prędkością w kierunku Ziemi, zostają uwięzieni na planecie zamieszkanej przez obcą cywilizację.

PC

Pinball Dreams 2
Pinball Dreams 2

Zręcznościowe 23 maja 1995

Kolejny symulator flipperów sygnowany logiem 21st Century Entertainment, tym razem w całości stworzony przez firmę Spidersoft, a nie jak dotychczas przez Digital Illusions, co też odbiło się niestety na jego jakości. Autorzy postanowili nie ingerować za bardzo w moduł odpowiedzialny za mechanikę gry i po prostu stworzyli nowe stoły w oparciu o istniejące rozwiązania, co wcale nie oznacza, że był to dobry pomysł.

PC

Skaut Kwatermaster
Skaut Kwatermaster

Przygodowe 31 lipca 1995

Podczas obozu harcerskiego w miejscowości Ołobok Zdrój, zdarzył się straszny wypadek. Oto Luiza, wskutek nieuważnej eksploracji starego, zardzewiałego czołgu zatrzasnęła się w środku i nie może się wydostać. Zadaniem naszego bohatera jest pośpieszyć sympatycznej dziewczynie na ratunek i znaleźć sposób na wydostanie jej z tej okrutnej pułapki.

PC

Alone in the Dark 3
Alone in the Dark 3

Przygodowe 26 czerwca 1995

Detektyw Edward Carnby ponownie wkracza do akcji. Tym razem przenosimy się na plan filmowy westernu kręconego w miasteczku Slaughter Gultch. Indiański rytuał przywraca do życia bandę kowboi Jebediaha Stone'a, którzy jako zombie rozprawiają się z ekipą fimową.

PC

Star Wars: Dark Forces
Star Wars: Dark Forces

Akcji 15 lutego 1995

Pierwsza gra FPS ze stajni LucasArts, osadzona w świecie Gwiezdnych wojen. Gracz wciela się w rolę byłego żołnierza Imperium, obecnie najemnika, którego zadaniem będzie powstrzymanie Dartha Vadera i jego elitarnej armii: Dark Trooperów.

PCPS1

Bermuda Syndrome
Bermuda Syndrome

Przygodowe 3 listopada 1995

Zręcznościowa-przygodowa wariacja gry Flashback. Opowiada o przygodach Jacka T. Thompsona, amerykańskiego pilota bombowca, walczącego podczas II Wojny Światowej, który podczas pechowej misji, został zestrzelony nad jedną z wysp, znajdujących się w Trójkącie Bermudzkim.

PC

Call of Cthulhu: Prisoner of Ice
Call of Cthulhu: Prisoner of Ice

Przygodowe 8 lipca 1995

Gra przygodowa oparta na motywach twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta, postaci niemal kultowej dla każdego entuzjasty dobrego horroru.

PC

Command & Conquer (1995)
Command & Conquer (1995)

Strategiczne 15 października 1995

Jedna z najsłynniejszych strategii czasu rzeczywistego, która przedstawia alternatywną wersję świata i historię konfliktu dwóch organizacji. Przygotowana przez studio Westwood produkcja rozwija mechaniki opracowane wcześniej przez twórców na potrzeby innego RTS-a - Dune 2.

PCPS1

Crusader: No Remorse
Crusader: No Remorse

Akcji 24 października 1995

Osadzona w przyszłości, izometryczna gra akcji stworzona przez twórców cyberpunkowego System Shock’a. Jako komandos i członek Światowego Konsorcjum Ekonomicznego (WEC), nasz bohater zostaje zdradzony, po czym postanawia przyłączyć się do wcześniej wrogiego Ruchu Oporu by pomścić swoją krzywdę.

PCPS1

Hexen: Beyond Heretic
Hexen: Beyond Heretic

Akcji 30 marca 1995

Hexen gra FPS będąca oficjalną kontynuacją wydanego w 1994 roku Heretica . Pod względem technicznym jest to jeden z najbardziej zaawansowanych tytułów korzystających z silnika Dooma. Akcja toczy się w świecie fantasy, więc w walce z wrogami używamy głównie czarów i stylizowanego na średniowiecze uzbrojenia.

PC

Heretic
Heretic

Akcji 27 lutego 1995

Pierwszosobowa strzelanka bazująca na silniku Dooma. Gra utrzymana jest w konwencji fantasy, dlatego korzystamy ze średniowiecznego uzbrojenia oraz szerokiej gamy magicznych przedmiotów. Zabawę wzbogacają proste elementy przygodowe w postaci okazjonalnych zagadek.

PC

The Need for Speed
The Need for Speed

Wyścigi 31 sierpnia 1995

Opracowana przez studio Pioneer Productions we współpracy z Electronic Arts gra wyścigowa, w której zasiadamy za kierownicą ośmiu licencjonowanych demonów prędkości. Znalazły się tu Dodge Viper, Porsche 911, Chevrolet Corvette, Mazda RX-7, Toyota Supra, Honda NSX, Lamborghini Diablo oraz Ferrari Testarossa. Zabawa toczy się na jednej z siedmiu tras, na których spotkać możemy typowy ruch miejski oraz policję, ścigającą nas w razie naruszenia przepisów ruchu drogowego.

PCPS1

3D Ultra Pinball
3D Ultra Pinball

Zręcznościowe 15 czerwca 1995

Komputerowa symulacja pinballa, wykonana w całości w 3D. Stoły, po których toczymy naszą piłeczkę (łącznie w grze znajdują się trzy stoły: Mine, Colony oraz Command Post), składają się z ogromnej ilości ramp, tuneli i sekretnych przejść.

PC

Space Quest VI: Roger Wilco in the Spinal Frontier
Space Quest VI: Roger Wilco in the Spinal Frontier

Przygodowe 27 listopada 1995

Space Quest VI: The Spinal Frontier to ostatnia część z wielkiej serii Space Quest firmy Sierra (później zaprzestano jej rozwoju) i zarazem pierwsza, która wyszła już tylko na nośnikach typu CD-ROM. SQ6 to najbardziej niesamowita, najlepiej wyglądająca, najśmieszniejsza i stawiająca największe wyzwanie dla gracza pozycja z tej sagi.

PC

Battle Isle 2220 - Shadow of the Emperor
Battle Isle 2220 - Shadow of the Emperor

Strategiczne 10 września 1995

Trzecia część słynnej serii niemieckiego teamu Blue Byte, który zabłysnął w świecie informatyki w 1991 roku, wydając grę strategiczną Battle Isle. Battle Isle 3 to strategia turowa oferująca nam kampanię dla pojedynczego gracza, składającą się z 40 misji oraz rozbudowany tryb multiplayer.

PC

Full Throttle
Full Throttle

Przygodowe 2 maja 1995

Gra przygodowa z elementami zręcznościowymi stworzona przez zespół specjalistów z firmy LucasArts. Fabuła gry opowiada historię przywódcy gangu motocyklowego, który pragnie nie dopuścić do realizacji niecnego planu Adriana Ripburgera, polegającego na przejęciu firmy „Corley Motors” i zmianie profilu jej działalności z producenta motocykli na producenta minivanów.

PC

Sołtys
Sołtys

Przygodowe 23 maja 1995

Sołtys to interesująca gra przygodowa rozgrywająca się w realiach polskiej wsi. Naszym zadaniem jest odnalezienie niejakiego Leona, który podczas ceremoni ślubnej uciekł córce sołtysa sprzed ołtarza.

PC

Xixit
Xixit

Logiczne 6 marca 1995

Program z gatunku logiczno-zręcznościowych, w którym zadaniem gracza jest prawidłowe układanie klocków, spadających na dno głębokiej studni. Xixit budzi naturalne skojarzenia ze słynnym Tetris, ale mimo bardzo podobnej idei, jest grą o zupełnie innych zasadach.

PC

Pinball Illusions
Pinball Illusions

Zręcznościowe 3 listopada 1995

Ostatni z dwuwymiarowych pinballi przygotowany wspólnie przez Digital Illusions i 21st Century Entertainment. Tym razem nietypowo, bo tylko trzy stoły ale za to dopracowane w najmniejszych szczegółach.

PC

Frontier: First Encounter
Frontier: First Encounter

Symulacje 15 marca 1995

Trzecia część słynnego symulatora kosmicznego Elite, w którym według własnego uznania przemierzamy Galaktykę. Gręrę zaczynamy jako kosmiczny pirat marzący o fortunie. Droga do bogactwa prowadzi przez szereg niebezpiecznych misji bojowych, podczas których przyjdzie nam zmierzyć się z najemnikami, policją oraz łowcami nagród. Zajmujemy się też handlem i przemytem.

PC

Warhammer: Shadow of the Horned Rat
Warhammer: Shadow of the Horned Rat

Strategiczne 15 czerwca 1995

Opracowana przez studio Mindscape strategia czasu rzeczywistego bazująca na uniwersum gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Warhammer: Shadow of the Horned Rat opowiada o losach najemnika, który zostaje wplątany w walkę o przyszłość Starego Świata.

PCPS1

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest
Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

Strategiczne 15 czerwca 1995

Osadzona w realiach fantasy turowa gra strategiczna autorstwa Jona van Caneghema – twórcy kultowego cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę Heroes of Might and Magic gry King’s Bounty z 1990 roku. Fabuła produkcji nawiązuje do szóstej części wspomnianego RPG i przenosi nas do krainy Enroth, o którą bój toczy czterech władców: rycerz Lord Ironfist, barbarzyńca Lord Slayer, czarodziejka Królowa Lamanda oraz czarnoksiężnik Lord Alamar. Gracz przejmuje zaś kontrolę nad jednym z nich, starając się podbić krainę i pokonać swoich przeciwników. Podstawę rozgrywki stanowi eksploracja nowych terenów, podczas której możemy zbierać zasoby i artefakty, odwiedzać i przejmować rozmaite lokacje (np. kopalnie), podbijać wrogie zamki oraz walczyć z napotkanymi potworami i innymi przeciwnikami. Zarówno eksploracja, jak i walka odbywają się w systemie turowym. Podczas potyczek bohaterowie nie biorą bezpośredniego udziału w walce, jednak mogą wspomagać swe jednostki za pomocą magii.

PC

Myst
Myst

Przygodowe 15 lutego 1995

Jedna z najbardziej uznanych klasycznych gier przygodowych, w której przenosimy sie do surrealistycznego świata wysp Myst, rządzącego się oddmiennymi prawami, które musimy poznać aby rozwiązać jego tajemnice.

PCiOSPSPNDS3DS

Earthworm Jim
Earthworm Jim

Zręcznościowe 30 listopada 1995

Tryskająca absurdalnym humorem, sidescrollowana platformówka 2D, stworzona przez studio deweloperskie Shiny Entertainment. Tytułowy bohater to odziana w kosmiczny kombinezon dżdżownica, która próbuje uratować księżniczkę „Jak jej na imię” przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Rozgrywka utrzymana jest w stylu klasycznych zręcznościówek typu run & gun.

PCPSPNDSGBA

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.