Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1991 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Moonshine Racers
Moonshine Racers

Wyścigi 23 czerwca 1991

Moonshine Racers to zabawne wyścigi samochodowe, rozgrywające się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Gracz wcieli się w rolę kierowcy ciężarówki, którego zadaniem jest dowieźć na czas zapas alkoholu do miejscowego baru, prowadzonego przez staruszka Tuckera. Musi przy tym zdążyć przed konkurencyjnymi dostawcami oraz nieustępliwym szeryfem, pilnującym ładu i porządku na drodze.

PC

Save the Lemmings
Save the Lemmings

Logiczne 4 sierpnia 1991

Save the Lemmings to unikalna i niezwykle trudna do zdobycia wersja demonstracyjna kultowej gry, w której autorzy z firmy Psygnosis zaprezentowali osiem niespotykanych nigdzie indziej etapów.

PC

J.R.R. Tolkien's Riders of Rohan
J.R.R. Tolkien's Riders of Rohan

Strategiczne 20 września 1991

Riders of Rohan to gra strategiczna rozgrywająca się w Śródziemiu – świecie wykreowanym przez słynnego pisarza fantasy, J.R.R. Tolkiena. Fabuła programu nawiązuje do powieści Władca Pierścieni a ściślej do jej drugiej części, zatytułowanej Dwie Wieże. Gracz stanie na czele wojsk Rohanu i odeprze ataki złego czarnoksiężnika, Sarumana.

PC

Penthouse Electric Jigsaw
Penthouse Electric Jigsaw

Logiczne 23 maja 1991

Penthouse Electric Jigsaw to komputerowe wydanie puzzli dla dorosłych, nad którymi patronat objął znany, amerykański magazyn erotyczny – co już samo w sobie powinno być niezłą rekomendacją.

PC

The Games: Winter Challenge
The Games: Winter Challenge

Sportowe 6 kwietnia 1991

The Games: Winter Challenge to gra sportowa przygotowana przez studio MindSpan dla firmy Accolade, która oferuje kilka dyscyplin w ramach hipotetycznej olimpiady zimowej.

PC

Gods
Gods

Zręcznościowe 10 listopada 1991

W Gods gracz wcieli się w rolę wojownika, któremu Bogowie starożytnej Grecji powierzyli zadanie pokonania labiryntu korytarzy w pewnym opuszczonym mieście. Jeśli zdołasz przebrnąć przez wszystkie pułapki i zwyciężysz panoszących się wokół przeciwników, dostąpisz największej spośród nagród, czyli tajemnicy nieśmiertelności.

PC

F-29 Retaliator
F-29 Retaliator

Symulacje 21 maja 1991

F-29 Retaliator to symulator lotu stworzony w 1991 roku przez firmę Digital Image Design dla koncernu Ocean. Gracz wcieli się tu w rolę pilota dwóch eksperymentalnych maszyn: Lockheed F-22 Advanced Tactical Fighter oraz Grunman F-29.

PC

Conan the Cimmerian
Conan the Cimmerian

Przygodowe 11 czerwca 1991

Conan the Cimmerian to gra przygodowo-zręcznościowa, której fabuła nawiązuje do bestsellerowego cyklu książek autorstwa Roberta E. Howarda. Główny bohater programu, tytułowy, nieustraszony wojownik wyrusza na wyprawę, aby w akcie zemsty dopaść przywódcę kultu Seta, niejakiego Thoth Amona.

PC

Fascination
Fascination

Przygodowe 10 lutego 1991

Nazywasz się Duralice Prunelier i zajmujesz zaszczytne stanowisko kapitana stewardess na pokładzie samolotu pasażerskiego, zdążającego z Paryża do Miami. Zapewne kilkugodzinny lot przebiegłby bez zakłóceń, gdyby nie mały incydent. Otóż jeden z pasażerów dostaje nagle ataku serca i już na Twoich rękach, umiera na zawał.

PC

Super Tetris
Super Tetris

Zręcznościowe 10 lutego 1991

Super Tetris to odświeżona wersja legendarnej gry zręcznościowo-logicznej, którą dla koncernu Spectrum Holobyte przygotowało studio Sphere. Już na pierwszy rzut oka widać sporo zmian – zarówno w oprawie audiowizualnej jak i ogólnej koncepcji.

PC

RoboCop 3
RoboCop 3

Akcji 1 stycznia 1991

Korporacja OCP pragnie zburzyć zamieszkaną przez biedotę, starą dzielnicę Detroit i na jej miejscu stworzyć miasto przyszłości o nazwie Delta City. Problem polega na tym, że przywiązani do swoich zrujnowanych domostw miejscowi rezydenci, nie mają najmniejszego zamiaru się wyprowadzać.

PC

Hammer Boy
Hammer Boy

Zręcznościowe 10 września 1991

Hammer Boy to opracowana przez studio Dinamic Software prosta gra zręcznościowa, której głównym bohaterem jest młodzieniec wyposażony w ogromny młot. Zadanie chłopca jest bardzo proste: w ciągu półtorej minuty musi zniszczyć wszystkich wrogów, próbujących zdobyć chronioną przez niego twierdzę.

PC

Blade Warrior
Blade Warrior

Przygodowe 11 kwietnia 1991

Blade Warrior to gra zręcznościowa z silnie zaakcentowanym wątkiem przygodowym, przygotowana w 1991 roku przez firmę Image Works. Jej głównym bohaterem jest zaprawiony w boju wojownik, który zostaje wysłany z misją odnalezienia siedmiu fragmentów magicznego posągu.

PC

Back to the Future III
Back to the Future III

Zręcznościowe 12 marca 1991

Back to the Future III to gra zręcznościowa, która fabuła nawiązuje do trzeciego epizodu popularnego cyklu filmów przygodowych, wyreżyserowanego przez Roberta Zemeckisa. Tym razem Marty McFly przeniesie się w czasie do roku 1885, gdzie spróbuje zapobiec morderstwu na swoim przyjacielu, doktorze Brownie.

PC

Jimmy White's Whirlwind Snooker
Jimmy White's Whirlwind Snooker

Sportowe 21 maja 1991

Jimmy White to kolejny wielki bilardzista, który dostąpił zaszczytu firmowania swoim nazwiskiem gry komputerowej. Sam program, przygotowany przez słynnego Archera MacLeana, jest jedną z pierwszych symulacji snookera, w której zaadoptowano w pełni trójwymiarowe środowisko.

PC

Castles: The Northern Campaign
Castles: The Northern Campaign

Strategiczne 23 listopada 1991

The Northern Campaign to jedyny oficjalny dodatek do gry Castles, strategii podejmującej temat zaprojektowania, budowy i obrony średniowiecznego zamku. Po uporaniu się z agresywnymi Celtami w podstawowej wersji programu, tym razem przyjdzie Ci się zmierzyć z żądnymi krwi Wikingami.

PC

Castles
Castles

Strategiczne 20 sierpnia 1991

Castles to interesująca gra strategiczna, w której Twoim nadrzędnym zadaniem będzie zaprojektowanie, budowa i utrzymanie średniowiecznego zamku a także jego obrona przed żądnymi krwi sąsiadami.

PC

Mario Andretti's Racing Challenge
Mario Andretti's Racing Challenge

Wyścigi 20 sierpnia 1991

Kolejne wyścigi samochodowe rodem z Distinctive Software, którym nazwiska użyczył znakomity, włoski kierowca Mario Andretti. Gracz wcieli się w rolę początkującego zawodnika, który pod okiem mistrza przebrnie przez kolejne szczeble kariery sportowej.

PC

Paperboy 2
Paperboy 2

Zręcznościowe 4 sierpnia 1991

Druga część gry opowiadającej o trudnym zawodzie gazeciarza. Tym razem za developing wzięła się firma Tengen, która minimalnie rozbudowała klasyczny pomysł oraz znacznie podrasowała oprawę audiowizualną.

PC

Terminator 2: Judgement Day
Terminator 2: Judgement Day

Zręcznościowe 23 maja 1991

Terminator 2: Judgement Day to gra zręcznościowa nawiązująca wydarzeniami do filmu pod tym samym tytułem. Gracz wcieli się w rolę cyborga T-800, który musi ochronić Johna Connora - przyszłego przywódcy ruchu oporu - przed śmiercią.

PC

Gobliiins
Gobliiins

Przygodowe 6 kwietnia 1991

Sympatyczna gra przygodowa, opowiadająca o perypetiach trójki tytułowych stworków, których zadaniem jest odszukać winowajcy choroby psychicznej króla.

PCiOS

Horror Zombies from the Crypt
Horror Zombies from the Crypt

Przygodowe 6 kwietnia 1991

Głównym bohaterem gry jest hrabia Frederick Valdemar, którego wspaniała rezydencja została nagle zaatakowana przez hordy nieumarłych potworów. Gracz, który wcieli się w rolę niedoszłego pogromcy wampirów i upiorów, musi przebrnąć przez kilka ogromnych plansz i poskromić zło, które pragnie tylko jednego – jego śmierci.

PC

EcoQuest: The Search for Cetus
EcoQuest: The Search for Cetus

Przygodowe 9 maja 1991

Ekologiczna przygodówka Sierry o charakterze edukacyjnym. Wcielasz się w rolę młodego chłopca, który musi pomóc swojemu przyjacielowi delfinowi odnaleźć i uratować wielorybiego króla.

PC

The Rocketeer
The Rocketeer

Zręcznościowe 2 lutego 1991

Gra zręcznościowa oparta na popularnym komiksie i filmie pod tym samym tytułem. Wcielasz się w rolę Cliff'a Secorda, młodego pilota, który przypadkowo staje się posiadaczem odrzutowego plecaka. Wykorzysta go on w walce z Nazistami.

PC

Death Knights of Krynn
Death Knights of Krynn

RPG 15 czerwca 1991

Kontynuacja gry Champions of Krynn ze „złotej serii” cRPG firmy SSI, rozgrywająca się w realiach fantastycznego świata Dragonlance.

PC

Battle Isle '93: The Moon of Chromos
Battle Isle '93: The Moon of Chromos

Strategiczne 8 lipca 1991

Prekursor całej serii gier strategicznych rozgrywanych w systemie turowym, która na przestrzeni lat zdobyła spore uznanie komputerowych strategów na całym świecie.

PC

Wing Commander II: Special Operations 2
Wing Commander II: Special Operations 2

Symulacje 30 listopada 1991

Nareszcie udaje nam się zdemaskować zdrajcę pracującego dla Kilrathi. Będziemy uganiać się za nim do ostatecznego finału, w którym zostanie ostatecznie wyeliminowany z rozgrywki.

PC

Wing Commander II: Special Operations 1
Wing Commander II: Special Operations 1

Symulacje 30 listopada 1991

W pierwszym dodatku do Wing Commander II zostajemy zatrudnieni przez Kontrwywiad Konfederacji, dla którego wykonamy kilkanaście super tajnych misji związanych z polowaniem na zdrajcę.

PC

Wing Commander II: Vengeance of Kilrathi
Wing Commander II: Vengeance of Kilrathi

Symulacje 20 września 1991

TCS Tiger’s Claw zostaje zniszczony przez niewidzialne myśliwce wroga, a bohater zdegradowany i przeniesiony na tyły. Jednak w stronę Ziemi zbliża się armada okrętów Kilrathi, a my możemy dowieść swojej niewinności w walce.

PC

4D Sports Boxing
4D Sports Boxing

Sportowe 2 września 1991

Przemyślana i rozbudowana gra (jak na czasy swego powstania - rok 1991), traktująca o boksie, niezwykle widowiskowej i brutalnej dyscyplinie sportowej.

PC

Xmas Lemmings 1991
Xmas Lemmings 1991

Logiczne 21 grudnia 1991

Pierwszy tytuł ze świątecznej serii Lemmings, stanowiący raczej branżową ciekawostkę niż pełnoprawny produkt. Datowana na koniec 1991 roku gra oferuje cztery etapy: dwa w Bożonarodzeniowej stylistyce i dwa „zwykłe”, pochodzące z Oh No! More Lemmings.

PC

Logical
Logical

Logiczne 12 maja 1991

Logical, jak sama nazwa wskazuje, to gra logiczna, w której trzeba będzie wysilić szare komórki, chociaż odrobina refleksu i zręczności też się przyda. Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, żeby zapełnić wszystkie znajdujące się na planszy kółka za pomocą kulek wybranego koloru.

PC

Cruise for a Corpse
Cruise for a Corpse

Przygodowe 13 marca 1991

Cruise for a Corpse to znakomita gra przygodowa, zrealizowana przez niezwykle zasłużoną dla gatunku firmę Delphine Software. Zadaniem gracza jest odnalezienie zabójcy multimilionera, który dopuścił się zbrodni podczas wycieczkowego rejsu statkiem.

PC

Heart of China
Heart of China

Przygodowe 20 sierpnia 1991

Interesująca przygodówka "point & click", której pomysłodawcą jest Jeffrey Tunnell, twórca słynnej serii The Incredible Machine. Gracz wciela się w rolę Jake’a „Lucky” Mastersa, który zostaje wynajęty przez bogatego biznesmena do odnalezienia jego córki, siostry miłosierdzia Kate Lomax.

PC

Ninja Gaiden (1991)
Ninja Gaiden (1991)

Akcji 25 lutego 1991

Pecetowa konwersja popularnej side-scrollowej gry akcji firmy Tecmo, która zadebiutowała w 1988 roku na salonowych automatach coin-op. W grze wcielamy się w postać młodego wojownika Ryu Hayabusa z klanu Dragon Ninja, który przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, aby pomścić śmierć swojego zamordowanego ojca. Chcąc zakończyć swą misję, protagonista musi także odzyskać tajemniczy i potężny miecz, który znajduje się obecnie w posiadaniu wroga. Akcja Ninja Gaiden podzielona została na sześć dużych etapów, z których każdy rozgrywa się na terenie innego miasta w USA. Sedno rozgrywki stanowi zaś oczywiście walka z zastępami przeciwników, podczas której Ryu wykorzystuje siłę swoich mięśni oraz kilka unikatowych ataków specjalnych. Całość, mimo kilku ulepszeń dokonanych przez producenta, wyraźnie odstaje jednak od automatowego pierwowzoru, zarówno pod względem oprawy graficznej, jak i samej dynamiki rozgrywki.

PC

Lemmings (1991)
Lemmings (1991)

Logiczne 6 kwietnia 1991

Jedna z najsłynniejszych gier komputerowych, w której musimy przeprowadzić tytułowe lemingi przez 120, pełnych niebezpieczeństw plansz. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla fanów gier logicznych.

PCPS3PSP

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.