Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Gothic Remake (PC)

Gothic Remake PC

Remake kultowej gry RPG z 2001 roku, opracowany na zlecenie firmy THQ Nordic przez należące do niej Barcelona Studio. Nowy Gothic na tle pierwowzoru wyróżnia się przede wszystkim za sprawą całkowicie przebudowanej oprawy graficznej i mechaniki rozgrywki.

RPG | TPP | fantasy | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji

PC Windows
Okładka Gothic Remake (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Gothic to remake wydanej w 2001 roku gry RPG pod tym samym tytułem. Podczas gdy oryginał był dziełem niemieckiego studia Piranha Bytes, opisywana pozycja została opracowana przez hiszpański zespół Barcelona Studio, utworzony przez firmę THQ Nordic, która od maja 2019 roku posiada prawa do marki, a także jest właścicielką ekipy Piranha Bytes.

Fabuła

Gothic zabiera nas do fantastycznego królestwa Myrtana, którego władca – Rhobar II – utworzył na wyspie Khorinis kolonię karną. Wysłani tam skazańcy muszą ciężko pracować przy wydobyciu rudy w tak zwanej Górniczej Dolinie. By uniemożliwić więźniom ucieczkę, magowie stworzyli barierę przenikalną jedynie z zewnątrz. Zaklęcie wymknęło się jednak spod kontroli, przez co ostatecznie kopuła otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc zarówno skazańców i pilnujących ich strażników, jak i samych magów... oraz czające się w krainie zło. Gracze wcielają się natomiast w bezimiennego więźnia, który dopiero co trafił do kolonii i wkrótce okazuje się stworzony do znacznie większych czynów niż praca w kopalni.

Mechanika

W grze Gothic akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Autorzy oddają nam do dyspozycji niezbyt rozległy otwarty świat, w którym znajdziemy m.in. obozy założone przez kopaczy rudy, kopalnie, wioskę orków oraz liczne ruiny. Opowiedziana historia jest w pewnym stopniu nieliniowa – gracz może zdecydować, do której frakcji się przyłączy, co ma wpływ na przebieg fabuły. Oprócz zadań popychających opowieść do przodu na realizację czekają rozmaite misje poboczne.

Świat gry nie jest bezpiecznym miejscem, a oprócz wrogo nastawionych do nas skazańców zagrożenie stanowią potwory. Choć początkowo mierzymy się głównie z przedstawicielami tutejszej fauny (jak wilki, wielkie chrząszcze lub ścierwojady), z czasem stawiamy czoła coraz silniejszym oponentom (pokroju szkieletów, orków i demonów). Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie możemy zrobić użytek zarówno z broni białej (miecze jedno- i dwuręczne, topory, młoty) oraz dystansowej (kusze, łuki), jak i z magii ofensywnej oraz defensywnej.

W miarę postępów zdobywamy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy, stopniowo zwiększając swój potencjał bojowy z pomocą nauczycieli rozsianych po świecie gry. Oprócz zdolności związanych z walką, bezimienny protagonista dysponuje innymi umiejętnościami – może na przykład nauczyć się przekradać za plecami nieprzyjaciół, wytwarzać przydatne wyposażenie, a także otwierać zamki.

Kwestie techniczne

Na tle pierwowzoru Gothic wyróżnia się za sprawą kompletnie odświeżonej oprawy graficznej, co jest zasługą wykorzystania technologii Unreal Engine 4. Górniczą Dolinę porasta bujna roślinność, a elementy wyposażenia bohatera zaprojektowano z dbałością o szczegóły. Poza tym fabuła jest przedstawiana poprzez przerywniki filmowe, na potrzeby których użyto techniki motion capture.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.5 / 10 na podstawie 197 głosów czytelników.

Gry podobne do Gothic Remake

Wymagania wiekowe Gothic Remake

18+

Piranha Bytes komentuje Gothic Remake. Studio wkrótce ogłosi nową grę RPG
Piranha Bytes komentuje Gothic Remake. Studio wkrótce ogłosi nową grę RPG

wiadomość17 grudnia 2019

W najnowszym komunikacie skierowanym do fanów studio Piranha Bytes podzieliło się informacjami na temat jego kolejnego projektu RPG, a także odniosło się do powstającego powoli kompletnego remake'u Gothica.

Remake Gothica 2 też może powstać. THQ Nordic o planach wobec marki
Remake Gothica 2 też może powstać. THQ Nordic o planach wobec marki

wiadomość16 grudnia 2019

Nie tylko oryginalny Gothic ma szansę na remake. Community manager w THQ Nordic wspomniał, że firma rozważa również odświeżenie drugiej i trzeciej odsłony cyklu.

Gothic Remake z cheatami i nowe informacje od twórców
Gothic Remake z cheatami i nowe informacje od twórców

wiadomość15 grudnia 2019

Firma THQ Nordic podzieliła się kolejnymi informacjami na temat potencjalnego odświeżenia Gothica. Wydawca wciąż nie jest pewien, czy projekt rzeczywiście powstanie, ale jeśli tak, to twórcy planują już zmiany zgodne z sugestiami fanów. Przy okazji zdradzono kody pozwalające na korzystanie z opcji trybu deweloperskiego.

THQ Nordic chce stworzyć remake Gothica. Jest trailer i demo! [AKTUALIZACJA: Ankieta dla graczy]
THQ Nordic chce stworzyć remake Gothica. Jest trailer i demo! [AKTUALIZACJA: Ankieta dla graczy]

wiadomość13 grudnia 2019

Firma THQ Nordic ogłosiła, że rozważa przygotowanie remake’u pierwszej części serii Gothic. Wydawca nie tylko udostępnił zwiastun projektu, lecz także oddał w ręce graczy grywalny prototyp. To ci ostatni zdecydują, czy prace nad tą produkcją będą kontynuowane.

Gothic Remake – wymagania sprzętowe prototypu
Gothic Remake – wymagania sprzętowe prototypu

wiadomość13 grudnia 2019

Prototyp potencjalnego remake'u pierwszego Gothica jest już dostępny na Steamie, toteż znamy jego wymagania sprzętowe. Jak się okazuje, by zobaczyć Gothic Playable Teaser w najwyższych detalach, będziemy potrzebować całkiem potężnej maszyny.