Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSX
Okładka Gothic Remake (PC)
OkładkaGothic Remake (PC)

Gothic Remake

Gothic 1 Remake

Remake kultowej gry RPG z 2001 roku, opracowany na zlecenie firmy THQ Nordic przez należące do niej studio Alkimia Interactive. Nowy Gothic na tle pierwowzoru wyróżnia się przede wszystkim za sprawą całkowicie przebudowanej oprawy graficznej na silniku Unreal Engine 5.

RPG | TPP | fantasy | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji

Gothic to remake wydanej w 2001 roku gry RPG pod tym samym tytułem. Podczas gdy oryginał był dziełem niemieckiego studia Piranha Bytes, opisywana pozycja została opracowana przez hiszpański zespół Alkimia Interactive (pierwotnie THQ Nordic Barcelona Studio), utworzony przez firmę THQ Nordic, która w 2019 roku weszła w posiadanie praw do marki.

Fabuła

Gothic zabiera nas do fantastycznego królestwa Myrtana, którego władca – Rhobar II – utworzył na wyspie Khorinis kolonię karną. Wysłani tam skazańcy muszą ciężko pracować przy wydobyciu rudy w tak zwanej Górniczej Dolinie. By uniemożliwić więźniom ucieczkę, magowie stworzyli barierę przenikalną jedynie z zewnątrz. Zaklęcie wymknęło się jednak spod kontroli, przez co ostatecznie kopuła otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc zarówno skazańców i pilnujących ich strażników, jak i samych magów... oraz czające się w krainie zło. Gracze wcielają się w bezimiennego więźnia, który dopiero co trafił do kolonii i wkrótce okazuje się stworzony do znacznie większych czynów niż praca w kopalni.

Gameplay

W grze Gothic akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Autorzy oddają nam do dyspozycji niezbyt rozległy otwarty świat, w którym znajdziemy m.in. obozy założone przez kopaczy rudy, kopalnie, wioskę orków oraz liczne ruiny. Opowiedziana historia jest w pewnym stopniu nieliniowa – gracz może zdecydować, do której frakcji się przyłączy, co ma wpływ na przebieg fabuły. Oprócz zadań popychających opowieść do przodu na realizację czekają rozmaite misje poboczne.

Świat gry nie jest bezpiecznym miejscem, a oprócz wrogo nastawionych do nas skazańców zagrożenie stanowią potwory. Choć początkowo mierzymy się głównie z przedstawicielami tutejszej fauny (jak wilki, wielkie chrząszcze lub ścierwojady), z czasem stawiamy czoła coraz silniejszym oponentom (pokroju szkieletów, orków i demonów). Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie możemy zrobić użytek zarówno z broni białej (miecze jedno- i dwuręczne, topory, młoty) oraz dystansowej (kusze, łuki), jak i z magii ofensywnej oraz defensywnej.

W miarę postępów zdobywamy punkty doświadczenia i, awansując na kolejne poziomy, stopniowo zwiększamy swój potencjał bojowy z pomocą nauczycieli rozsianych po świecie gry. Oprócz zdolności związanych z walką, bezimienny protagonista dysponuje innymi umiejętnościami – może na przykład nauczyć się przekradać za plecami nieprzyjaciół, wytwarzać przydatne wyposażenie, a także otwierać zamki.

Silnik

Na tle pierwowzoru Gothic wyróżnia się za sprawą kompletnie odświeżonej oprawy graficznej, co jest zasługą wykorzystania technologii Unreal Engine 5.

Ostatnia modyfikacja 5 czerwca 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 1957 głosów czytelników.

Gothic Remake cena w dniu premiery: 279,90 PLN

Wymagania wiekowe Gothic Remake: 18+

Gothic Remake Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-3930K 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS5
XSX