Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Gothic II Complete Classic (Switch)
OkładkaGothic II Complete Classic (Switch)

Gothic II Complete Classic Switch

Kompletne wydanie RPG-a akcji TPP pod tytułem Gothic II, zawierające podstawową wersję gry oraz dodatek Noc Kruka. Wydawcą Gothic II Complete Classic jest firma THQ Nordic.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gothic II Complete Classic Premiera Switch

29listopada20231dni

pudełko PL

29listopada2023

Nintendo eShop

29listopada2023

producent: THQ Nordic / Nordic Games wydawca: THQ Nordic / Nordic Games wydawca PL: Plaion Polska / Koch Media Poland

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gothic II Complete Classic jest kompletnym wydaniem kultowej gry RPG akcji z 2002 roku, zatytułowanej Gothic II. Opisywana edycja zawiera zarówno podstawową wersję tej produkcji, jak i rozszerzenie pod tytułem Noc Kruka. Tytuł został wydany przez firmę THQ Nordic, która sprawuje pieczę nad marką.

Fabuła

Akcja gry Gothic II Complete Classic rozpoczyna się miesiąc po zakończeniu pierwszej odsłony cyklu. Bezimiennemu bohaterowi udało się pokonać Śniącego i zniszczyć magiczną barierę. Niemniej, spowodowało to nowe problemy, gdyż po upadku tej drugiej w Górniczej Dolinie pojawiły się smoki, które zaczęły gromadzić armię, by przy jej pomocy przejąć kontrolę nad całą wyspą Khorinis.

Pokonanie Śniącego i uwolnienie mieszkańców Górniczej Doliny bezimienny protagonista mógł przypłacić życiem, gdyby nie chroniący go pancerz. Po tym jak nekromanta Xardas wyciągnął go spod gruzów świątyni, na jego barkach spoczęło nowe zadanie. Polegało ono na stawieniu czoła skrzydlatym gadom, nim sprawy całkowicie wymkną się spod kontroli. By tego dokonać, bohater będzie musiał przekonać królewskich paladynów, by oddali mu strzeżony przez siebie amulet – Oko Innosa – pozwalający rozmawiać ze smokami.

Jakby tego było mało, nie jest to jedyny problem, z którym musi zmierzyć się „Bezimienny”. Nad miastem Khorinis wisi bowiem jeszcze jedno niebezpieczeństwo, sprowadzone przez znanego z pierwszej części serii Kruka. Chcąc je pokonać, heros musi nawiązać współpracę z magami wody, którzy badają antyczne ruiny związane z częścią wyspy Khorinis zwaną Jarkendarem. Opisywany wątek został wprowadzony w dodatku Noc Kruka i zgrabnie wpleciono go w fabułę podstawowej wersji gry.

Mechanika

W Gothic II Complete Classic akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Produkcja oddaje nam do dyspozycji trzy obszerne lokacje o otwartej strukturze, które możemy swobodnie przemierzać. Mowa o mieście Khorinis i jego okolicach. Górniczej Dolinie znanej z pierwszej odsłony cyklu (która jednak znacząco się zmieniła), a także o Jarkendarze wprowadzonym w rozszerzeniu Noc Kruka.

Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszą liczne misje poboczne. Oprócz podążania za wątkiem głównym, bezimienny bohater może imać się rozmaitych zajęć, pomagając zwykłym mieszkańcom wyspy w rozwiązywaniu trapiących ich problemów bądź dołączając do jednej z frakcji. Wśród tych ostatnich znajdziemy straż miejską oraz królewskich paladynów, najemników, magów ognia, a także wprowadzonych w Nocy Kruka piratów, bandytów i Wodnego Kręgu, będącego zbrojnym ramieniem magów wody.

Przemierzając świat gry, często napotykamy przeciwników; mowa zarówno o dzikich zwierzętach, jak i wrogo nastawionych ludziach, orkach czy rozmaitych potworach. W zależności od preferowanego stylu gry, nieprzyjaciół eliminujemy, robiąc użytek z broni białej lub dystansowej bądź przy pomocy magii. Podczas potyczek musimy mieć się na baczności, gdyż jeśli trafimy na adwersarza znacznie silniejszego od nas, możemy szybko pożegnać się z życiem.

W miarę postępów rozwijamy bohatera. Awansując na kolejne poziomy, zdobywamy punkty nauki, które po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela możemy przeznaczyć na rozwój określonych zdolności protagonisty (bojowych, ale nie tylko; „Bezimienny” może między innymi uczyć się otwierania zamków czy alchemii). Ponadto w miarę postępów zdobywamy coraz lepsze wyposażenie, które odbieramy pokonanym przeciwnikom, kupujemy u handlarzy czy samodzielnie wytwarzamy.

Kwestie techniczne

Pod względem jakości oprawy graficznej Gothic II Complete Classic nie doczekał się większych zmian względem pierwowzoru. Całość przystosowano jedynie do wyższych rozdzielczości i panoramicznych proporcji obrazu.

Ostatnia modyfikacja 24 listopada 2023

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.8 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Gothic II Complete Classic: 18+