Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 2015 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

RPG 19 maja 2015

Gra action RPG, stanowiąca trzecią część przygód Geralta z Rivii. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach cyklu, Wiedźmin 3: Dziki Gon bazuje na motywach twórczości literackiej Andrzeja Sapkowskiego, jednak nie jest bezpośrednią adaptacją żadnej z jego książek. Fabuła gry koncentruje się na kilku wątkach dotyczących m.in. utraconej miłości Geralta, inwazji Nilfgaardu na Królestwa Północy oraz tytułowych, mitycznych łowów. Rozgrywka utrzymana jest w sandboksowym stylu, dając graczom dużą swobodę w eksplorowaniu rozległego świata (ponad 40-krotnie większego niż w Wiedźmin 2: Zabójcy Królów) i wykonywaniu setek pobocznych misji. Deweloperzy ze studia CD Projekt RED zadbali o solidną porcję nowości, w tym nowy silnik REDengine3, oferujący znakomitej jakości oprawę audiowizualną.

PCPS4XONESwitch

Bloodborne
Bloodborne

RPG 24 marca 2015

Klasyczne RPG akcji, stanowiące duchową kontynuację bestsellerowej serii Dark Souls oraz jej poprzedniczki, Demon’s Souls. Gra została opracowana przez twórcę wspomnianych produkcji – Hidetakiego Miyazakiego i jego studio From Software. Akcja tytułu przenosi nas do mrocznego uniwersum fantasy, utrzymanego w XIX-wiecznej, wiktoriańskiej stylistyce. Mieszkańców ponurej metropolii Yharnam dotknęła tajemnicza zaraza, zmieniająca ludzi w przerażające bestie. Celem zabawy będzie odkrycie skrywanych przez miasto tajemnic i ustalenie, kto lub co odpowiada za śmiertelną plagę. Mechanika rozgrywki nie odbiega od znanych z Dark Souls schematów, koncentrując się na zaawansowanym systemie walki, w którym prócz parowania ciosów, uników i szybkich kontrataków pojawiła się także możliwość skorzystania z broni palnej. Oprawa graficzna prezentuje wysoki poziom wykonania, a sam świat gry jest znacznie większy i bardziej otwarty, co stało się możliwe dzięki wykorzystaniu potencjału konsol nowej generacji.

PS4

Rise of the Tomb Raider: 20. Rocznica Serii
Rise of the Tomb Raider: 20. Rocznica Serii

Akcji 10 listopada 2015

Kolejna odsłona popularnego cyklu przygodowych gier akcji, przygotowana ponownie przez odpowiedzialne za udany restart serii studio Crystal Dynamics. Pod względem fabularnym Rise of the Tomb Raider kontynuuje wątki zapoczątkowane w swej poprzedniczce, a my towarzyszymy ponownie młodej, choć twardszej i bardziej bezwzględnej Larze Croft. W odróżnieniu od poprzedniej części gry, tym razem zwiedzamy różne zakątki świata, eksplorując większe i bardziej otwarte przestrzenie. Pod względem mechaniki Rise of the Tomb Raider łączy survivalowe aspekty poprzedniczki, ze stanowiącą znak rozpoznawczy cyklu eksploracją licznych grobowców i katakumb. Podczas rozgrywki nie zabraknie więc zarówno licznych elementów skradankowych, jak i sekwencji czysto zręcznościowych oraz otwartej wymiany ognia. Lara skorzysta także z szeregu zupełnie nowych broni i gadżetów. Tworzona z myślą o konsolach ósmej generacji produkcja, cechuje się także wysokiej jakości oprawą, stanowiącą istotny skok jakościowy, w porównaniu do poprzednich odsłon serii.

PCPS4XONEX360PS3

Fallout 4
Fallout 4

RPG 10 listopada 2015

Czwarta pełnoprawna odsłona cyklu post-apokaliptycznych gier RPG, znajdującego się od 2008 w rękach firmy Bethesda. W Fallout 4 wcielamy się w postać własnoręcznie wykreowanego bohatera, który po 200 latach odosobnienia jako jedyny ocalały wychodzi z przeciwatomowego schronu i rozpoczyna walkę o przetrwanie w niegościnnym świecie po katastrofie nuklearnej. Akcję gry obserwujemy z perspektywy pierwszo- lub trzeciosobowej, a w mechanice rozgrywki powracają charakterystyczne elementy serii, takie jak system atrybutów SPECIAL, system celowania VATS oraz nieodłączny organizer zwany PipBoy. Pojawia się też możliwość przygarnięcia psa i wydawania mu prostych komend. W Fallout 4 największy nacisk położony został na pełną swobodę działania oraz kształtowania przebiegu rozgrywki. Ogromną ewolucję przeszedł też system rzemiosła, pozwalający na recykling elementów otoczenia i wykorzystanie ich do stworzenia nowych broni, narzędzi, a nawet budynków, które pełnić będą rolę naszego schronienia.

PCPS4XONE

Until Dawn
Until Dawn

Przygodowe 25 sierpnia 2015

Zrealizowana w konwencji horroru przygodowa gra akcji, przygotowana z myślą o kontrolerze PlayStation Move. Za jej powstanie odpowiada brytyjskie studio Supermassive Games, mające na swoim koncie Wędrówki z Dinozaurami oraz Start the Party!. Fabuła gry nawiązuje do typowych filmów grozy klasy B, a wielbiciele horrorów bez trudu odnajdą w niej mnóstwo nawiązań oraz typowych dla gatunku dialogów i sytuacji. W grze poznajemy historię grupy nastolatków, którzy w rocznicę śmierci swojej koleżanki spotykają się w odciętym od świata miejscu w górach, by raz na zawsze pogrzebać bolesne wspomnienia. Jak nietrudno się domyślić, nasi bohaterowie wkrótce zaczną znikać oraz ginąć z ręki tajemniczej siły. Naszym zadaniem jest rozwikłać tajemnicę morderstw i przetrwać aż do tytułowego świtu. Podczas rozgrywki wykorzystamy kontroler Move, który w różnych sytuacjach zastąpi nam latarkę, nóż, strzelbę oraz wiele innych narzędzi przydatnych podczas eksploracji.

PS4

Dying Light
Dying Light

Akcji 27 stycznia 2015

Utrzymana w konwencji survival horroru gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), za której powstanie odpowiada ekipa deweloperska firmy Techland, znanej chociażby z Dead Island oraz serii Call of Juarez. Gracz wciela się w rolę bohatera, który próbuje przetrwać w ogarniętej epidemią zombie metropolii. Sandboksowa rozgrywka w Dying Light podzielona jest na dwie fazy. Za dnia zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji oraz poszukiwaniu surowców i broni, podczas gdy w nocy należy stawić czoła hordom żywych trupów. Twórcy położyli nacisk na takie elementy jak emocjonująca walka z użyciem rozmaitych rodzajów broni (w tym także produkowanej samodzielnie) oraz pokonywanie przeszkód terenowych w parkurowym stylu. Poza kampanią fabularną trybu jednoosobowego Dying Light oferuje również czteroosobową kooperację za pośrednictwem sieci Internet.

PCPS4XONEX360PS3

Mad Max
Mad Max

Akcji 1 września 2015

Sandboksowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP) na motywach kultowej serii filmów George’a Millera. Tytuł wyprodukowany został przez szwedzkie studio Avalanche we współpracy z firmą Warner Bros. Interactive. Fabuła Mad Max nie jest adaptacją kinowego przeboju, przedstawiając w zamian całkowicie odrębną historię rozgrywającą się w postapokaliptycznym świecie niedalekiej przyszłości. Gracze mają okazję wcielić się w rolę tytułowego Maksa, który po utracie swego legendarnego wehikułu V8 Interceptor przemierza pustkowia w poszukiwaniu części potrzebnych do skonstruowania nowego pojazdu. Twórcy zadbali o dużą swobodę w eksploracji świata gry, a także mnogość pobocznych misji, jakich można się podejmować w trakcie rozgrywki. Stylistyka oprawy wizualnej Mad Max stanowi wyraźne nawiązanie do filmowych wzorców.

PCPS4XONEX360PS3

Batman: Arkham Knight
Batman: Arkham Knight

Akcji 23 czerwca 2015

Czwarta część cyklu gier akcji z komiksowym superbohaterem w roli tytułowej. Produkcją Batman: Arkham Knight zajęło się studio Rocksteady, które wcześniej przygotowało Batman: Arkham Asylum i Batman: Arkham City. Fabuła gry przedstawia kolejne przygody Człowieka-Nietoperza. Tym razem Batman musi zmierzyć się ze Scarecrowem (Strachem na Wróble), który sterroryzował Gotham City. Przeciw Mrocznemu Rycerzowi zawiązała się także niezwykle groźna koalicja złoczyńców z Pingwinem, Harley Quinn i tytułowym Rycerzem Arkham na czele. Deweloperzy pozostali wierni sprawdzonym rozwiązaniom w mechanice rozgrywki. Wprowadzono jednak kilka drobnych zmian jak możliwość nokautowania kilku przeciwników naraz. Prawdziwą nowość w Batman: Arkham Knight stanowi natomiast słynny batmobil, którym przemieszczać się można po wirtualnym Gotham.

PCPS4XONE

Total War: Attila
Total War: Attila

Strategiczne 17 lutego 2015

Kolejny rozdział epickiej serii strategicznej Total War, zapoczątkowanej i rozwijanej przez studio Creative Assembly. Po kilku sequelach (jak Medieval, Shogun czy Rome) autorzy postanowili skupić się na zupełnie nowym bohaterze oraz właściwym mu okresie historycznym. Akcja gry toczy się na przełomie IV i V wieku n.e., a my śledzimy losy chylącego się ku upadkowi Cesarstwa Rzymskiego, pochłoniętego walką z barbarzyńskimi plemionami Hunów i Wizygotów. Podczas zabawy kontrolujemy osłabioną licznymi potyczkami armię rzymską, co przekłada się na znacznie wyższy poziom trudności, stanowiący wyzwanie nawet dla weteranów cyklu. Gra w sposób realistyczny odtwarza szereg militarnych, społecznych i religijnych aspektów tamtych czasów. Zmagamy się m.in. z chorobami i zarazami oraz zmianami klimatycznymi, wpływającymi na funkcjonowanie rolnictwa i gospodarki. Autorzy usprawnili interfejs użytkownika, a dzięki nowemu ulepszonemu silnikowi, wyraźnej poprawie uległa też oprawa graficzna gry.

PC

Assassin's Creed: Syndicate
Assassin's Creed: Syndicate

Akcji 23 października 2015

W Assassin's Creed: Syndicate twórcy cyklu przenoszą graczy do XIX-wiecznego Londynu epoki wiktoriańskiej, gdzie przejmują oni kontrolę nad parą bohaterów: Jacobem i jego siostrą-bliźniaczką Evie. Mimo że gra zachowała wszystkie charakterystyczne elementy cyklu, mechanika rozgrywki uległa pewnym zmianom. Po ulicach jeżdżą powozy, które niczym w serii Grand Theft Auto możemy ukraść i wykorzystać do przemieszczania się po mieście. Istotnym elementem jest też kierowanie gangiem, czego efektem są m.in. częste uliczne bijatyki pomiędzy wrogimi stronnictwami. W Assassin's Creed: Syndicate szczegółowo odtworzono topografię brytyjskiej stolicy, gdzie bez trudu rozpoznamy tak charakterystyczne miejsca, jak Pałac Westminsterski czy Katedra św. Pawła. Bohaterowie zyskali także nową broń i gadżety oraz niedostępne wcześniej umiejętności.

PCPS4XONE

Wiedźmin 3: Serca z kamienia
Wiedźmin 3: Serca z kamienia

RPG 13 października 2015

Pierwszy duży dodatek fabularny do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, opracowany przez twórców oryginału ze studia CD Projekt RED. Akcja rozszerzenia osadzona jest głównie na terenie Ziem Niczyich oraz Oxenfurtu. Uratowany z opresji przez tajemniczego Gauntera O’Dima (zwanego Panem Lusterko) Geralt, wplątany zostaje przez niego w skomplikowaną intrygę z udziałem szefa rozbójników, Olgierda von Evereca. W ramach spłaty długu wobec O'Dima, Olgierd zleca wiedźminowi realizację trzech z pozoru niewykonalnych zadań. Serca z Kamienia to jednak nie tylko nowy wątek fabularny oraz masa zadań pobocznych, których wykonanie powinno zająć w sumie kilkanaście godzin. Wraz z nim mapa Ziem Niczyich wzbogaciła się o niedostępne wcześniej lokacje na północ od Oxenfurtu, a w grze pojawił się cały szereg nowych postaci niezależnych – w tym rzemieślnik umożliwiający zaklinanie oręża. Twórcy zadbali również o nowe przedmioty i elementy ekwipunku, a także uzupełnienie bestiariusza gamą nieznanych dotąd potworów.

PCPS4XONE

Pillars of Eternity
Pillars of Eternity

RPG 26 marca 2015

Izometryczna gra RPG w klasycznym stylu, wyprodukowana przez studio Obisidian Entertainment przy wsparciu ze strony użytkowników Kickstartera. Akcja gry osadzona została w tradycyjnym świecie fantasy, którego centralnym elementem jest reinkarnacja dusz. Gracz kieruje poczynaniami tzw. Widzącego (lub Widzącej - dostępny jest rozbudowany kreator postaci), który z pomocą pięcioosobowej drużyny towarzyszy musi udaremnić niebezpieczną intrygę. Rozgrywka w Pillars of Eternity wzorowana jest na klasykach pokroju Baldur's Gate, Icewind Dale czy Planescape: Torment. Twórcy zdecydowali się sięgnąć po takie rozwiązania jak chociażby mechanika walki z systemem aktywnej pauzy. W grze nie brakuje również rozbudowanego systemu rozwoju postaci oraz bogatego asortymentu broni i elementów wyposażenia, którym bohaterowie mogą się posługiwać.

PCPS4XONESwitch

Underrail
Underrail

RPG 18 grudnia 2015

Utrzymana w klimacie postapokaliptycznym oldskulowa gra RPG z turowym systemem walki, będąca debiutem niezależnego studia Stygian Software. Produkcja zainspirowana jest w głównej mierze pierwszymi odsłonami serii Fallout. Akcja Underrail osadzona została w odległej przyszłości, w której potężny kataklizm uczynił Ziemię miejscem nie nadającym się do życia, a resztki ludzkiej rasy schroniły się w podziemnej strukturze, będącej dawniej rozległą siecią metra. Gracze wcielają się w rolę jednego z ocalałych, który zostaje wplątany w konflikt między frakcjami rywalizującymi o kontrolę nad czymś, co może okazać się ostatnią nadzieją ludzkości. Rozgrywka ukazana jest w perspektywie izometrycznej i polega na eksploracji, realizacji kolejnych zadań fabularnych oraz walce z napotkanymi przeciwnikami. Ta zrealizowana została w systemie turowym i odznacza się sporą głębią taktyczną, a podczas potyczek czynimy użytek z szerokiego asortymentu uzbrojenia, futurystycznych gadżetów oraz rozwijanych w toku zabawy talentów bohatera.

PC

Dream
Dream

Przygodowe 31 lipca 2015

Utrzymana w surrealistycznym klimacie pierwszoosobowa gra przygodowa, stanowiąca debiutancki projekt niezależnego studia Hypersloth Games. Wcielamy się w postać młodego absolwenta studiów medycznych, który nie mogąc odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie, ucieka w świat sennych koszmarów. Zadaniem graczy jest przedarcie się przez marzenia senne bohatera i odnalezienie w nich elementu, który mógłby umożliwić mu powrót do normalności. Pomimo tego, że podczas podróży musimy stawić czoła różnorodnym koszmarom, które przybrały fizyczną postać, rozgrywka nie zawiera żadnych sekwencji walki i koncentruje się na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek oraz odnajdywaniu przedmiotów istotnych z punktu widzenia fabuły. W zależności od podejmowanych przez nas decyzji oraz tego, jak wiele uda nam się odkryć w świadomości bohatera, w każdym z rozdziałów gry czeka na nas kilka alternatywnych zakończeń. Produkcja wykorzystuje potencjał silnika Unreal Engine 3.0 oraz zestawów rzeczywistości rozszerzonej.

PC

Nevermind
Nevermind

Przygodowe 29 września 2015

Utrzymana w klimacie horroru pierwszoosobowa gra przygodowa, powstała jako projekt badawczy grupy studentów z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. W grze wcielamy się w pracownika instytutu Neurostalgia, którego zadaniem jest odkrywanie w świadomości pacjentów sekretów, które doprowadziły do traumy i wpływanie w ten sposób na poprawę ich stanu psychicznego. Jako jeden z tzw. Neuroproberów wkraczamy w kolejne umysły pacjentów, gdzie naszym celem jest eksploracja, rozwiązywanie zagadek i wyjaśnianie skrywanych przez chorych sekretów. Ideą gry jest pomoc w nauce kontrolowania własnego stresu, a swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że do gry w Nevermind wymagane jest podłączane do komputera urządzenie monitorujące pracę serca. W toku rozgrywki bada ono puls gracza i dostosowuje jej przebieg do poziomu przerażenia gracza. Im bardziej jesteśmy wystraszeni, tym zabawa staje się trudniejsza, natomiast gdy się uspokoimy – także i wirtualny świat gry staje się dla nas bardziej przyjazny.

PCXONE

The Mighty Quest for Epic Loot (2015)
The Mighty Quest for Epic Loot (2015)

RPG 5 lutego 2015

Przeznaczona do zabawy w sieciowym trybie multiplayer gra strategiczna z elementami dungeon crawlera. The Mighty Quest for Epic Loot przenosi graczy do fantastycznego królestwa Opulencia, w którym każdy mieszkaniec posiada własny zamek ze skarbcem pełnym kosztowności. Zabawa polega przede wszystkim na ochronie posiadanych dóbr przy pomocy strażników i rozmaitych pułapek, a także wyprawianiu własnego bohatera na grabież do cudzych warowni. Produkcja studia Ubisoft Montreal zwraca uwagę kreskówkową oprawą wizualną oraz sporą dawką humoru. W grze zaimplementowano również szereg funkcji społecznościowych, ułatwiających komunikację z innymi uczestnikami zabawy. The Mighty Quest for Epic Loot jest tytułem udostępnianym za darmo (free-to-play) z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia.

PC

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Akcji 1 września 2015

Utrzymana w konwencji „skradanki” gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stanowiąca kolejną odsłonę popularnego cyklu Metal Gear Solid. Za stworzenie Metal Gear Solid V: The Phantom Pain odpowiada japońskie studio Kojima Productions kierowane przez Hideo Kojimę. Akcja gry toczy się po wydarzeniach przedstawionych w prologu – Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. Główny bohater – Punished Snake budzi się po ośmiu latach śpiączki. Niespodziewanie szpital zostaje zaatakowany przez uzbrojonych napastników i protagonista zmuszony zostaje do ucieczki, w której pomaga mu tajemniczy Ishmael. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu, gra oferuje bardziej otwartą strukturę świata i pozwala graczom na znacznie większą swobodę działań. Deweloperzy zastosowali również całkowicie nowy silnik – FOX Engine, zapewniający fotorealistyczną oprawę wizualną oraz zaawansowane możliwości odzwierciedlenia praw fizyki.

PCPS4XONEX360PS3

Harold
Harold

Zręcznościowe 12 lutego 2015

Oryginalna platformówka, której głównym atutem jest ciekawa oprawa wizualna. Produkcja jest debiutem studia Moon Spider, w którego skład wchodzą osoby wcześniej pracujące m.in. w wytwórniach Pixar, Dreamworks czy w studiu Ghibli. Tak więc tła i postacie zostały ręcznie narysowane przez specjalistów z dużym doświadczeniem w branży. Oprócz tego wrażenie robi ścieżka dźwiękowa, nagrana dzięki pomocy chóru gospel. Gra Harold pozwala nam się wcielić w anioła stróża o imieniu Gabe. Jego głównym zadaniem jest ochrona niezdarnego okularnika Harolda w trakcie najeżonych przeszkodami wyścigów dla biegaczy. Żeby wywiązać się ze swojego zadania, Gabe musi w odpowiedni sposób przygotowywać drogę, którą podąży jego podopieczny. Polega to na usuwaniu niebezpieczeństw na trasie czy otwieraniu nowych ścieżek. Harold ściga się w różnych zakątkach świata m.in. w gorącym Egipcie czy wilgotnej dżungli. Dodatkowo każda trasa wyścigu przewiduje więcej niż jedną ścieżkę prowadzącą na linię mety.

PCX360PS3

World of Tanks Generals
World of Tanks Generals

Logiczne 26 listopada 2015

Mobilno-przeglądarkowy spin-off niezwykle popularnego MMO World of Tanks, łączący elementy gry strategicznej i karcianki. W produkcji studia Wargaming głównym zadaniem graczy jest zniszczenie kwatery głównej przeciwnika przy pomocy własnych oddziałów, reprezentujących jedną z czterech stron konfliktu: USA, ZSRR, Francję oraz Niemcy. Potyczki realizowane są poprzez wykładanie kart symbolizujących poszczególne formacje wojskowe z własnoręcznie skomponowanej talii, liczącej sobie na wstępie ponad 200 kart. Każda z nich posiada oczywiście swoje zalety i wady, które w toku rozgrywki mogą być dodatkowo modyfikowane poprzez rozwijanie nowych technologii i wykorzystywanie kart specjalnych, pozwalających na zwiększenie zdolności ofensywnych i defensywnych. W odróżnieniu od gry macierzystej, World of Tanks Generals pozwala ponadto na dowodzenie nie tylko tytułowymi czołgami, ale także innymi rodzajami jednostek, jakie można było spotkać na frontach II wojny światowej.

ANDiOSWWW

Everybody's Gone to the Rapture
Everybody's Gone to the Rapture

Przygodowe 11 sierpnia 2015

Nietypowa gra przygodowa w konwencji FPP, przedstawiająca ostatni dzień z życia bohaterów w obliczu nieuchronnego końca świata. Za powstanie gry odpowiada studio The Chinese Room, znane z takich gier jak Amnesia: A Machine for Pigs oraz Dear Esther. Akcja gry toczy się w niewielkiej brytyjskiej wiosce, a każda rozgrywka trwa 60 minut i nie ma ściśle określonego celu. Otwarty świat gry zamieszkuje 6 niezależnych postaci, z których każda na swój sposób pragnie przeżyć ostatnie chwile życia. Wcielając się w jedną z nich mamy możliwość swobodnej eksploracji świata i wchodzenia w rozmaite interakcje z pozostałymi postaciami, kształtując w ten sposób losy i postępowanie poszczególnych bohaterów. Całość zaprojektowano w taki sposób, aby można było przechodzić grę wielokrotnie, za każdym razem odkrywając inne elementy i kreując zupełnie nową historię. Stworzony na silniku CryEngine 3 świat gry cechuje się zarazem sporą interaktywnością, oferując możliwość manipulacji niemal każdym obiektem.

PCPS4

A Short Tale of Solitude
A Short Tale of Solitude

Przygodowe 15 marca 2015

Ambitna przygodówka akcji z elementami survival horroru, przygotowana przez zaledwie trzyosobowy zespół polskiego studia Phobia Interactive. Fabuła gry A Short Tale of Solitude zainspirowana została twórczością takich autorów, jak H. P. Lovecraft, Edgar Allan Poe, William Golding czy Stefan Grabiński. Akcja osadzona została w okresie po I wojnie światowej, a podczas zabawy wcielamy się w postać 10-letniego Sebastiena, który po śmierci rodziców wysłany zostaje do położonego w północno-wschodniej Francji sierocińca. Okazuje się, że placówka ta została opuszczona przez opiekunów, a pozostawione sobie samym dzieci utworzyły własne społeczności, które toczą między sobą bezwzględną walkę o przetrwanie. Rozgrywka podzielona została na 12 rozdziałów, a gracz ma do wykonania około 60 zróżnicowanych zadań, w trakcie których musi m.in. zmierzyć się z dziecięcymi lękami i zyskać sprzymierzeńców. Całość wyróżnia się nietypową, czarno-białą oprawą wizualną oraz oryginalnymi modelami postaci.

PC

Kerbal Space Program
Kerbal Space Program

Symulacje 27 kwietnia 2015

Opracowany przez debiutujące, niezależne studio Squad nietypowy symulator, w którym naszym zadaniem jest opracować od podstaw własny program kosmiczny. Produkcja łączy w sobie cechy wielu gatunków, lecz jej najważniejszym ogniwem jest rozbudowany edytor statków, pozwalający zaprojektować i zbudować swój własny, unikalny model kosmicznej maszyny. Musi ona wynieść załogę w przestrzeń, odbyć lot i bezpiecznie wylądować na jednym z księżyców planety Kerbin. Statek budujemy z różnych elementów, z których każdy wpływa na działanie maszyny i pełni podczas misji określoną funkcję. Efekty naszych działań testujemy na bieżąco dzięki realistycznemu modelowi lotu, podczas którego możemy monitorować szereg parametrów statku. Prócz podstawowego, sandboksowego trybu zabawy, twórcy przygotowali także zestaw misji fabularnych, w których werbujemy załogę, prowadzimy badania, budujemy bazy i zwiedzamy dziesiątki rozmaitych planet.

PCPS4XONEWiiU

Caribbean!
Caribbean!

RPG 20 lutego 2015

Caribbean! to sandboksowa gra akcji, wykorzystująca mechanikę oraz silnik popularnego cyklu Mount & Blade. Produkcją tytułu zajęło się rosyjskie studio Snowbird Games przy wsparciu deweloperów z tureckiego TaleWorlds. Akcja gry osadzona została w tzw. złotej erze piractwa (I połowa XVIII wieku). Gracz kieruje poczynaniami łowcy przygód, który podróżuje po Nowym Świecie, szukając sławy i bogactwa. Z czasem bohater może stać się dowódcą okrętu lub całej floty, co umożliwia branie udziału w widowiskowych bitwach morskich. Gra pozbawiona jest fabuły, oferując w zamian pełną swobodę w eksplorowaniu lokacji i podejmowaniu wyzwań. Oprawa wizualna Caribbean! bazuje na możliwościach podrasowanego silnika graficznego z Mount & Blade: With Fire & Sword.

PC

Running with Rifles
Running with Rifles

Akcji 3 kwietnia 2015

Opracowana przez jednoosobowe, fińskie studio Modulaatio Games dwuwymiarowa strzelanina, łącząca prostą mechanikę oraz minimalistyczną oprawę z elementami taktycznymi i zręcznościowymi. W grze kierujemy poczynaniami żołnierza, który wraz ze swą kompanią zdobywa bazy przeciwnika, broniąc jednocześnie dostępu do własnej. Zabawa toczy się na mapach o powierzchni 1 km kw., na których umieszczone jest max. 14 obozowisk, należących do kilku frakcji. Rozgrywka polega głównie na bieganiu i strzelaniu, ponieważ jednak nasza postać ginie od jednego celnego strzału, drogą do sukcesu nie jest bezmyślna wymiana ognia, ale odpowiednia taktyka i wykorzystanie elementów otoczenia w formie osłon. Wraz z postępami w grze zyskujemy doświadczenie i coraz większy wpływ w swoim oddziale, dowodząc jednorazowo grupą nawet 10 podwładnych. Gra została zaprojektowana głównie z myślą o wieloosobowej zabawie w sieci, lecz w przypadku braku chętnych, sterowanie nad członkami kompanii przejmuje komputerowe AI.

PC

LEGO Minifigures Online
LEGO Minifigures Online

RPG 29 czerwca 2015

Dystrybuowana w modelu free-to-play familijna gra MMO, osadzona w doskonale znanym starszym i młodszym graczom uniwersum słynnych duńskich klocków. Tytuł został opracowany na licencji firmy LEGO przez ekipę studia FunCom, znaną z takich tytułów, jak The Longest Journey, Age of Conan czy Anarchy Online. Akcja gry toczy się na kilku tematycznych mapach, stworzonych na podstawie popularnych zestawów klocków, a w zabawie mogą wziąć udział tysiące graczy z całego świata, skupiając się na wspólnym wykonywaniu kolejnych misji fabularnych lub rywalizacji PvP w jednym z kilku trybów rozgrywki. Podczas zmagań musimy wznosić z klocków różne konstrukcje, zastawiać pułapki oraz miny i wykorzystywać rozmaite struktury obronne np. wieże strażnicze. Największą atrakcją tytułu są ikoniczne figurki bohaterów LEGO, które kolekcjonujemy i stopniowo wykorzystujemy podczas rozgrywki. Jak przystało na grę MMO, bohaterowie zyskują też doświadczenie i mogą być rozwijani, zdobywając szereg unikalnych zdolności.

PCANDiOS

Etherium
Etherium

Strategiczne 25 marca 2015

Osadzona w realiach science-fiction strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez niezależne francuskie studio Tindalos. Akcja gry koncentruje się na toczonej w odległej części kosmosu wojnie trzech imperiów, rywalizujących o dostęp do cennego tytułowego surowca – etherium. W kampanii fabularnej opowiadamy się po jednej ze stron, charakteryzujących się odmiennymi zdolnościami i słabościami oraz dostępem do jednej z trzech specjalizacji: panowaniem nad pogodą, przewidywaniem przyszłości i zaawansowanym szpiegostwem. Rozgrywka ma charakter nieliniowy, a gracz sam decyduje jak i w którą stronę poprowadzić ekspansję. W grze nie zabrakło także dyplomacji oraz opcji prowadzenia badań technologicznych, dzięki którym odkrywamy nowe jednostki, budynki czy umiejętności. Duże znaczenie dla przebiegu potyczek ma klimat i pogoda, co wymusza na graczach stosowanie zróżnicowanych strategii walki i dobieranie jednostek do warunków, panujących na danym terytorium.

PC

Legends of Eisenwald
Legends of Eisenwald

Strategiczne 2 lipca 2015

Legends of Eisenwald to strategia turowa z elementami cRPG. Gra wyprodukowana została przez niezależne studio Aterdux Entertainment i stanowi rozwinięcie pomysłów z wcześniejszego projektu białoruskiego dewelopera - Discord Times. Akcja Legends of Eisenwald osadzona została w świecie łączącym legendy i historyczne realia epoki średniowiecza. Fabuła obraca się natomiast wokół typowo ludzkich motywacji jak chciwość, żądza władzy czy pragnienie zemsty. Rozgrywka nastawiona jest głównie na eksplorowanie lokacji, zbieranie skarbów i toczenie bitew. Mechanika walki w Legends of Eisenwald została mocno uproszczona, a aktywny udział gracza ogranicza się do taktycznego ustawienia szyku formacji i wskazywania celów dla podległych jednostek. Zdobywane w boju doświadczenie pozwala natomiast awansować oddziały, zwiększając ich umiejętności.

PC

Axiom Verge
Axiom Verge

Akcji 31 marca 2015

Niezależna gra doświadczonego twórcy, który wcześniej pracował nad takimi tytułami jak End of Nations, Tiger Woods oraz NFL Street. W Axiom Verge wcielamy się w mężczyznę o imieniu Trace, który po śmierci odradza się w tajemniczym świecie, gdzie futurystyczne technologie mieszają się z bardzo starymi rozwiązaniami. Trace szybko stwierdza, że nowe środowisko wraz z zamieszkującymi je istotami za wszelką cenę próbuje go zabić. Główny bohater przemierza lokacje naszpikowane pułapkami i przeciwnikami, biegając, skacząc oraz strzelając. Oprócz zwykłych wrogów, co jakiś czas stają nam na drodze duzi bossowie. W boju korzystamy z ponad 20 rodzajów broni, w tym karabinu elektrycznego czy granatnika plazmowego. Ponadto w Axiom Verge pojawia się co najmniej 60 różnorodnych ulepszeń do zdobycia, zwiększających możliwości bojowe protagonisty. Nie tylko mechanika rozgrywki nawiązuje do hitów z konsoli SNES – również dwuwymiarowa oprawa audiowizualna, utrzymana w mrocznej stylistyce, przywodzi na myśl stare gry pokroju Castlevanii.

PCPS4XONESwitchX360WiiUPSV

Sins of a Dark Age
Sins of a Dark Age

Strategiczne 8 maja 2015

Osadzona w realiach dark fantasy gra strategiczna, stanowiąca połączenie klasycznego RTS-a z produkcjami typu MOBA. Za powstanie gry odpowiada studio Ironclad Games, znane za sprawą ciepło przyjętego cyklu Sins of a Solar Empire. Rozgrywka nie oferuje tradycyjnej kampanii fabularnej, skupiając się na sieciowych potyczkach dwóch 5-osobowych zespołów. Podczas zabawy czwórka graczy obejmuje kontrolę nad pojedynczymi bohaterami o zróżnicowanych umiejętnościach specjalnych. Piąty gracz wciela się zaś w rolę dowódcy, którego zadaniem – niczym w klasycznych grach RTS – jest gromadzenie surowców, rozbudowa bazy i szkolenie nowych jednostek. Zadaniem dowódcy jest także wydawanie poleceń innym graczom. Ci oczywiście nie są zmuszeni do posłuszeństwa, jednak kluczem do sukcesu w grze jest umiejętna współpraca z dowódcą oraz pozostałymi członkami drużyny. Poza klasycznym trybem rywalizacji, tytuł oferuje także opcję rozgrywki kooperacyjnej przeciwko komputerowemu przeciwnikowi.

PC

Apotheon
Apotheon

Akcji 3 lutego 2015

Osadzona w świecie mitologii greckiej dwuwymiarowa gra platformowa z otwartym światem, opracowana przez niezależne kanadyjskie studio Alien Trap – autorów m.in. docenionej platformówki Capsized. Fabuła gry opowiada historię Hery, która obaliła swojego męża Zeusa i wiedziona niechęcią do śmiertelników postanowiła zmieść ich z powierzchni Ziemi. Gracz wciela się w rolę herosa, który, aby ocalić ludzkość, musi dotrzeć na szczyt Olimpu i zakończyć tyranię bogów. Mechanika rozgrywki czerpie z klasyków pokroju Metroida i Castlevanii, skupiając się na eksploracji otwartego świata oraz walce przy użyciu włóczni, miecza i tarczy – choć w grze pojawiają się także sekwencje skradankowe. Co pewien czas będziemy musieli stawić czoła jednemu z bogów, by po jego pokonaniu posiąść jego moce. Nietypowa oprawa graficzna tytułu zainspirowana została malunkami, pojawiającymi się na starożytnych naczyniach. Kampanię dla jednego gracza uzupełniają taktyczne potyczki w trybie wieloosobowym.

PCPS4

else ‹ Heart.break() ›
else ‹ Heart.break() ›

Przygodowe 24 września 2015

Innowacyjna przygodówka, w której gracz ma możliwość swobodnego programowania rzeczywistości. Na czele prac nad else { Heart.break() } stanął Erik Svedang, niezależny deweloper, znany głównie za sprawą surrealistycznej platformówki Blueberry Garden. Akcja toczy się w świecie komputerów, gdzie bity zastąpiły atomy. Wcielamy się w programistę, który otrzymuje dostęp do kodu rządzącego rzeczywistością i stopniowo uczy się nowych sposobów na manipulowanie nim. Rozgrywka w else { Heart.break() } wykorzystuje kreatywność graczy w sposób znacznie wykraczający poza proste zagadki logiczne. Swoboda kształtowania rzeczywistości jest tak duża, że w pewnym momencie mogą się poczuć wręcz jak deweloperzy gry. Jednocześnie programowanie opiera się na bardzo prostym interfejsie, możliwym do szybkiego przyswojenia przez kogoś, kto nigdy nie miał styczności z kodowaniem. Ponadto świat else { Heart.break() } zamieszkany jest przez wiele inteligentnych, ciekawych postaci, z którymi da się rozmawiać i nawiązywać relacje, dzięki czemu możemy poznać niejedną poruszającą historię.

PC

Cradle
Cradle

Przygodowe 24 lipca 2015

Utrzymana w realiach science-fiction gra przygodowa z akcją osadzoną w rozległym, otwartym świecie. Za powstanie tytułu odpowiada ukraińskie studio o oryginalnej nazwie Flying Cafe for Semianimals, złożone z deweloperów mających na koncie prace przy takich tytułach jak Heroes of Might & Magic V czy STALKER: Call of Pripyat. Fabuła koncentruje się na postaci młodego mężczyzny oraz towarzyszącej mu mechanicznej dziewczyny, których los rzucił gdzieś na pustynne wzgórza Mongolii. Zadaniem gracza jest odnalezienie utraconych części ciała naszej towarzyszki i przywrócenie jej pełni funkcji życiowych. Zabawa koncentruje się na swobodnej eksploracji otwartego świata, rozwiązywaniu zagadek logicznych oraz odnajdywaniu ukrytych elementów. Często musimy też dokonywać rozmaitych wyborów, które będą miały wpływ na zakończenie rozgrywki. Twórcy wykorzystali w swej grze elementy pochodzące z wielu epok oraz kultur, tworząc wielowymiarową opowieść, która wymyka się jednoznacznej klasyfikacji.

PC

Stasis
Stasis

Przygodowe 31 sierpnia 2015

Zrealizowana w rzucie izometrycznym przygodówka science-fiction, za której powstanie odpowiada niezależne studio The Brotherhood Games z Południowej Afryki. Akcja gry toczy się w opuszczonym ośrodku badawczym, w którym budzi się bohater gry, John Maracheck. W toku rozgrywki protagonista musi dowiedzieć się, co takiego wydarzyło się w ośrodku i odszukać swoich bliskich. Jak łatwo się domyślić, z pozoru puste laboratorium skrywa jednak całą masę pułapek i niebezpieczeństw. Mimo dość nietypowej dla gatunku perspektywy, zabawa koncentruje się przede wszystkim na eksploracji, poszukiwaniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek, jednakże – co ciekawe – w wyniku nierozważnych działań gracza bohater może nawet zginąć. Całość cechuje się klimatyczną oprawą wizualną, utrzymaną w chłodnej tonacji kolorystycznej, podkreślającej osamotnienie bohatera. Podczas zabawy towarzyszy nam także spokojna i stonowana muzyka, która dodatkowo buduje klimat izolacji i pustki.

PC

Project CARS
Project CARS

Wyścigi 7 maja 2015

Rozbudowana symulacja wyścigów samochodowych, wyprodukowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio deweloperskie Slightly Mad (Need for Speed Shift, Test Drive: Ferrari Racing Legends i inne) przy aktywnym udziale użytkowników platformy World of Mass Development. Project CARS pozwala spróbować swoich sił za kierownicą starannie odwzorowanych modeli samochodów różnych klas – od gokartów, poprzez auta sportowe, aż po wyścigowe bolidy Formuły 1. Twórcy położyli duży nacisk na autentyczność wrażeń, w tym realistyczny model jazdy i zaawansowany system kolizji, a także zadbali o niezwykle efektowną oprawę wizualną. Gra oferuje wiele wariantów rozgrywki zarówno dla jednego gracza, jak i w konfrontacji z żywymi oponentami za pośrednictwem sieci Internet.

PCPS4XONEX360PS3WiiU

Feist
Feist

Zręcznościowe 23 lipca 2015

Dwuwymiarowa gra platformowa, przypominająca w swych założeniach kultowe Limbo. Tytuł został stworzony przez dwójkę niezależnych programistów: Adriana Stutza oraz Floriana Fallera i doczekał się wielu nagród oraz branżowych wyróżnień. W grze wcielamy się w małego stworka, który poruszając się cały czas w prawo, przemierza kolejne poziomy, pełne rozmaitych pułapek oraz przeciwników. W trakcie walki bohater może rzucać w rywali różnymi przedmiotami, a także obijać ich zwykłym kijem, utrzymując przy tym odpowiedni dystans. W kwestii zagadek dużą rolę odgrywa zaawansowana fizyka, której prawa musimy wykorzystywać celem pokonywania przeszkód. Całość opracowana została w podobnym do Limbo stylu graficznym, w którym oglądamy czarne zarysy obiektów na tle pastelowych scenerii. Jednocześnie mamy tu do czynienia z nieco bardziej dopracowanymi tłami, wykorzystującymi większą paletę kolorów.

PCPS4XONEANDiOS

Shadowrun Chronicles: Boston Lockdown
Shadowrun Chronicles: Boston Lockdown

Strategiczne 28 kwietnia 2015

Bazująca na zasadach systemu fabularnego Shadowrun sieciowa strategia turowa, opracowana przez studio Cliffhanger Productions, znane także z Jagged Alliance Online. Akcja gry przenosi nas do targanego konfliktami, cyberpunkowego świata, w którym łączą się elementy science-fiction i fantasy. Wywodzący się z podziemi bohaterowie kontrolowani przez graczy wykonują szereg niebezpiecznych misji, polegających zarówno na cichej infiltracji, jak i otwartej walce. Zabawa toczy się na dwóch płaszczyznach. Same misje przedstawione zostały w widoku izometrycznym, zbliżonym do gier z serii Jagged Alliance, a podczas ich wykonywania czynimy użytek ze zróżnicowanych umiejętności bohaterów, dostępnych dzięki specjalnym, cybernetycznym wszczepom. Równie dużo czasu spędzamy jednak na mapie miasta, gdzie zbieramy potrzebne informacje i przygotowujemy się do realizacji kolejnych zadań. Podczas fazy planowania możemy np. przekupywać strażników, spotykać się z informatorami czy zdobywać schematy budynków.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.