Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1990 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Highway Patrol 2
Highway Patrol 2

Wyścigi 4 kwietnia 1990

W Highway Patrol 2 gracz wcieli się w rolę policjanta drogówki, którego zadaniem jest ściganie przestępców, napadających na stacje benzynowe. Program został wyprodukowany przez firmę Microids i posiada kilka ciekawych funkcji, niespotykanych w innych wyścigach samochodowych.

PC

Stunt Driver
Stunt Driver

Wyścigi 4 kwietnia 1990

Stunt Driver to produkt firmy Spectrum Holobyte, w którym gracz zasiądzie za kierownicą Forda Mustanga ‘66 i weźmie udział w szalonych wyścigach samochodowych. Oprócz jazdy po zwykłym, krętym torze, czekają go rozmaite przeszkody w postaci pochyłych dróg, zwodzonych mostów, pętli i tym podobnego asortymentu.

PC

Future Wars: Adventures in Time
Future Wars: Adventures in Time

Przygodowe 4 kwietnia 1990

Future Wars: Adventures in Time to pierwsza gra przygodowa firmy Delphine Software z tzw. serii Cinematique. Charakteryzowały się one głównie tym, że wykorzystywano w nich interfejs „point & click”, co na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych należało jeszcze do rzadkości. Program pozwoli Ci się wcielić w rolę robotnika myjącego na co dzień szyby w wieżowcach, który przypadkiem na zapleczu biura swojego szefa odkrywa maszynę do podróży w czasie.

PC

Ivan Stewart's Ironman: Off Road Racing
Ivan Stewart's Ironman: Off Road Racing

Wyścigi 6 czerwca 1990

Ironman: Super Off Road to wyścigi samochodów terenowych po specjalnie przygotowanym torze, sygnowane nazwiskiem Ivana Stewarta, jednego z najwybitniejszych kierowców w zawodach tego typu. Gra ma typowo zręcznościowy charakter i z wyglądu przypomina niegdysiejszy Amigowy hit o nazwie Skidmarks.

PC

Nightbreed: The Interactive Movie
Nightbreed: The Interactive Movie

Przygodowe 6 czerwca 1990

Po całkiem niezłej platformówce, firma Impact Software Development postanowiła pójść za ciosem i przygotować kolejną grę opartą o fabułę filmu Nightbreed, w reżyserii Clive’a Barkera. Program nosi podtytuł The Interactive Movie i podobnie jak pierwowzór opowiada historię Aarona Boone’a.

PC

Nightbreed: The Action Game
Nightbreed: The Action Game

Zręcznościowe 4 kwietnia 1990

Nightbreed to gra zręcznościowa oparta na fabule filmu pod tym samym tytułem, który wyreżyserował wybitny twórca horrorów – Clive Barker. Opowiada ona historię Aarona Boone’a, podejrzanego o serię morderstw młodzieńca, który męczony przez koszmary, trafia na ponure i zdewastowane cmentarzysko.

PC

Centurion: Defender of Rome
Centurion: Defender of Rome

Strategiczne 20 maja 1990

Gracz wcieli się w rolę dowódcy rzymskich legionów, którego zadaniem jest podbić cały ówczesny świat (Europę, Azja Mniejszą oraz Północną Afrykę), posługując się zarówno dyplomacją, jak i siłą.

PC

Red Baron (1990)
Red Baron (1990)

Symulacje 11 marca 1990

Red Baron to jeden z najsłynniejszych symulatorów lotniczych w historii komputerowej rozrywki, podejmujący temat walk powietrznych podczas I Wojny Światowej. W zależności od upodobań, gracz wcieli się w rolę pilota strony niemieckiej lub alianckiej i wykona szereg misji na pokładzie jednego z ponad dwudziestu samolotów.

PC

Colorado
Colorado

Przygodowe 11 września 1990

W Colorado gracz wcieli się w rolę nieustraszonego trapera, który wyrusza z misją odnalezienia mitycznej kopalni złota, chronionej przez Indianina o imieniu Samotny Wilk. Zanim jednak osiągnie swój cel, będzie musiał wykonać kilka mniejszych zadań: odzyskać skradzioną fajkę pokoju Apaczów, poskromić bandytów okupujących jedną z licznych na tym terenie kopalni oraz uratować syna wodza plemienia Cheyenów, który został porwany przez olbrzymiego orła.

PC

James Bond: The Stealth Affair
James Bond: The Stealth Affair

Przygodowe 23 marca 1990

Operation Stealth to druga po Future Wars: Adventures in Time gra przygodowa firmy Delphine Software z serii Cinematique, charakteryzującej się użyciem interfejsu „point & click”, co na początku lat dziewięćdziesiątych należało jeszcze do rzadkości.

PC

Panza Kick Boxing
Panza Kick Boxing

Sportowe 20 sierpnia 1990

Panza Kick Boxing to zrealizowana przez francuskie studio Futura gra sportowa, której nazwiska użyczył niegdyś popularny zawodnik w tej dyscyplinie - Andre Panza. Wcielając się w rolę początkującego pięściarza, gracz będzie miał okazję solidnie potrenować, odbyć pojedynki sparingowe i w końcu wziąć udział w prawdziwym turnieju.

PC

Klax
Klax

Zręcznościowe 12 marca 1990

Klax to gra zręcznościowo-logiczna, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-up w 1989 roku, za sprawą koncernu Atari. Głównym celem rozgrywki jest tworzenie układów z klocków tego samego koloru, przesuwających się w kierunku gracza po poziomej platformie.

PC

Amberstar
Amberstar

RPG 21 kwietnia 1990

Amberstar to gra RPG, która przeniesie Cię do fantastycznego świata o nazwie Lyramion. Twoim zadaniem jest odnalezienie 13 kawałków tytułowego talizmanu, który złożony w jedną całość pomoże unicestwić złego Lorda Tarbosa, zagrażającemu pokojowi w królestwie. Ów jegomość został już niegdyś pokonany przez mieszkańców Lyramionu, ale teraz szykuje zemstę, która może doprowadzić do tragedii.

PC

The Bard's Tale III: Thief of Fate
The Bard's Tale III: Thief of Fate

RPG 11 czerwca 1990

Trzecia odsłona kultowego cyklu The Bard’s Tale była jednocześnie pierwszą, przy której produkcji nie uczestniczył Michael Cranford. Odpowiedzialność za powstanie gry spadła na barki Briana Fargo, co też niestety odbiło się na jej jakości.

PC

Pinball Magic
Pinball Magic

Zręcznościowe 6 sierpnia 1990

Zanim studio 21st Century Entertainment zaczęło osiągać znaczące sukcesy na polu komputerowych flipperów, wiele firm próbowało stworzyć własne programy tego typu. Wśród nich był Pinball Magic, zaprezentowany przez francuski koncern Loriciel, który na rynku elektronicznej rozrywki znany był głównie z prostych i przyjemnych zręcznościówek.

PC

Crime Wave
Crime Wave

Akcji 12 marca 1990

Crime Wave to typowa, „chodzona” strzelanina z widokiem z boku, podzielona na kilkanaście dużych etapów. Jedynym zadaniem gracza jest przedrzeć się na koniec planszy, zabijając nadciągających ze wszystkich stron przeciwników.

PC

Golden Axe
Golden Axe

Akcji 20 września 1990

Osadzona w realiach fantasy side-scrollowa bijatyka z kategorii slasherów, będąca konwersją przebojowej produkcji z automatów firmy SEGA. Akcja Golden Axe toczy się w krainie Yuria, zaatakowanej przez barbarzyńcę imieniem Death Adder, który porwał króla i jego córkę, pragnąc wejść w posiadanie legendarnego złotego topora. Do walki z wrogiem stają trzej śmiałkowie: barbarzyńca, krasnolud i Amazonka, z których każdy specjalizuje się w innym rodzaju broni. Podczas zabawy poruszamy się nieustannie w prawą stronę ekranu, przemierzając kolejne poziomy i stawiając czoła zastępom wrogów, a także potężnym bossom. Prócz korzystania z broni, podczas gry możemy także dosiadać smoków, a w najtrudniejszych momentach używać czarów, których moc zwiększa się w miarę zdobywania specjalnych dzbanów many. Całość przystosowana została do zabawy dla dwóch osób, oferując kooperacyjny tryb przygodowy bądź klasyczny pojedynek jeden na jednego (z innym bohaterem lub kolejnymi falami wrogów).

PCX360PS3ANDiOS

Bubble Dizzy
Bubble Dizzy

Zręcznościowe 3 maja 1990

Gra zręcznościowa z tytułowym jajkiem w roli głównej. Zadaniem gracza jest wydostać się z dna oceanu na powierzchnię, pokonać kapitana Blackhearta i oddać wykradziony naszyjnik ukochanej.

PC

King's Bounty
King's Bounty

Strategiczne 4 kwietnia 1990

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

PC

Police Quest 3: The Kindred
Police Quest 3: The Kindred

Przygodowe 7 listopada 1990

Police Quest 3 ponownie pozwoli Ci się wcielić w rolę Sonny'ego Bonds'a, który od czasu ostatniej części gry zdążył się ożenić. Tym razem, głównym zadaniem jest powstrzymać pyschopatę, który dokonuje morderstw na tle rytualnym.

PC

Indiana Jones and the Last Crusade
Indiana Jones and the Last Crusade

Przygodowe 29 października 1990

Trzecia gra przygodowa, napisana przez firmę LucasArts. Jej fabuła oparta jest na fabule ostatniej części trylogii opowiadającej o przygodach Indiany Jonesa, dotyczącej poszukiwania Św. Graala.

PC

Champions of Krynn
Champions of Krynn

RPG 15 czerwca 1990

Klasyczna gra RPG oparta na zasadach systemu fabularnego Advanced Dungeons & Dragons. W produkcji przenosimy się do świata Dragonlance, aby zmierzyć się ze złem. Zadaniem gracza jest prowadzenie drużyny bohaterów i wykonywanie misji, które mają pomóc w odnalezieniu Smoczej Lancy. Przygoda zabiera śmiałków do wielu zróżnicowanych lokacji i stawia przed przeróżnymi niebezpieczeństwami.

PC

King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder
King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder

Przygodowe 9 listopada 1990

Piąta gra z przygodowej serii firmowanej nazwiskiem Roberty Williams. Król Graham wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, by dowiedzieć się, kto stoi za zniknięciem jego zamku i porwaniem królewskiej rodziny.

PC

Hero's Quest 2: Trial By Fire
Hero's Quest 2: Trial By Fire

Przygodowe 1 lutego 1990

Bezpośrednia kontynuacja wydanej w 1989 roku przygodówki Quest for Glory. Po opuszczeniu Spielburga na pokładzie latającego dywanu, udajemy się wraz z trójką nowych przyjaciół do pustynnego miasta Shapeir. Szybko okazuje się, że mityczna kraina, rodem z „Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”, ma swoje problemy, które jak to zwykle bywa, będą wymagały Twojej ingerencji.

PC

Loom
Loom

Przygodowe 12 kwietnia 1990

Gra przygodowa Loom ukazała się w 1990 roku, jeszcze przed wydaniem pierwszej części Mokey Island. Dwa lata później LucasArts wypuścił na rynek jej ulepszoną wersję na płycie CD. Produkt ten nie wszystkim przypadł do gustu, jednak spora ilość miłośników przygodówek okrzyknęła Loom grą przełomową.

PC

Space Quest IV: Roger Wilco and the Time Rippers
Space Quest IV: Roger Wilco and the Time Rippers

Przygodowe 3 września 1990

Pierwsza gra z całej serii Space Quest, która doczekała się ery VGA, tzn. zastosowano 256 kolorów wyświetlanych na ekranie monitora (poprzednie części posiadały zaledwie 16 kolorów).

PC

Wing Commander: The Secret Missions 2 - Crusade
Wing Commander: The Secret Missions 2 - Crusade

Symulacje 30 października 1990

TCS Tiger’s Claw udaje się do systemu Firekka w sektorze Antares aby bronić planet pokojowo nastawionej rasy Firekkan przed niszczycielskim atakiem ze strony przeważających sił Kilrathi.

PC

Wing Commander: The Secret Missions
Wing Commander: The Secret Missions

Symulacje 30 października 1990

TCS Tiger’s Claw dostaje rozkaz opuszczenia sektora Vega i przeniesienie się do sektora Deneb, gdzie spodziewany jest atak Kilrathi na ziemską kolonię Goddard.

PC

Wing Commander
Wing Commander

Symulacje 27 września 1990

Jako początkujący pilot, bezpośrednio po akademii, zostajemy wciągnięci w wir kosmicznej wojny z rasą Kilrathi. Służbę rozpoczynamy na okręcie flagowym konfederacji TCS Tiger’s Claw, operującym w sektorze Vega.

PC

Dune
Dune

Przygodowe 23 kwietnia 1990

Mieszanka przygody i strategii pochodząca z firm Cryo Interactive oraz Virgin Interactive. Fabuła gry bezpośrednio bazuje na słynnej powieści Franka Herberta zatytułowanej „Dune”.

PC

J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I
J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I

RPG 4 kwietnia 1990

The Lord of the Rings, vol. 1, to gra cRPG, oparta o fabułę powieści „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Obejmujemy w niej kontrolę nad grupą bohaterów (początkowo tylko hobbitów), którzy wyruszają w niebezpieczną misję do krainy Mordor, aby zniszczyć tytułowy pierścień o niewyobrażalnej mocy. Jeśli dostanie się on w łapska złego Saurona, całą krainę Śródziemia i wszystkie wolne ludy czeka nieuchronna zagłada...

PC

Fantasy World Dizzy
Fantasy World Dizzy

Akcji 4 kwietnia 1990

Zaks po raz kolejny przypomniał o sobie. Tym razem celem czarnoksiężnika stał się troll Rockwart, który pod wpływem uroku przeszedł na stronę zła i na polecenie swojego nowego pana porwał ukochaną naszego bohatera, piękną Daisy. Oczywiście zadaniem gracza, który po raz kolejny wcieli się w rolę Dizzy’ego, jest odnaleźć życiową partnerkę i tym samym, zniweczyć plany czarnoksiężnika...

PC

Test Drive III: Road & Car I
Test Drive III: Road & Car I

Wyścigi 20 grudnia 1990

Jedyny, oficjalny dodatek do Test Drive III: The Passion, który podstawową wersję gry wzbogaca o dwa nowe samochody (Dodge Stealth R/T Turbo i Acura NSX) oraz premierową trasę: z Cape Cod do Niagara.

PC

Predator 2
Predator 2

Akcji 20 września 1990

Kolejna strzelanina, która została oparty o fabułę znanego filmu akcji. Tym razem chodzi o drugą część „Predatora”, obrazu opowiadającego o wizycie kosmicznych łowców na naszej planecie. Tytułowy myśliwy po krótkim rekonesansie wybrał do pojedynku czarnoskórego policjanta, Mike’a Harrigana, który od dłuższego czasu bierze czynny udział w akcjach przeciwko narkotykowym gangom.

PC

It Came from the Desert
It Came from the Desert

Przygodowe 12 maja 1990

Gra przygodowo-zręcznościowa, pod względem fabuły nawiązująca do horrorów klasy B z lat sześćdziesiątych. Gracz wciela się w postać dokora geologii, który musi odeprzeć inwazję zmutowanych, gigantycznych mrówek.

PC

Warlords
Warlords

Strategiczne 23 kwietnia 1990

Pierwsza gra z serii Warlords przez wielu uważana za protoplastę popularnych obecnie Herosów z firmy 3DO. Jest to strategia turowa osadzona w realiach świata fantasy. Akcja rozgrywa się w krainie zwanej Illuria, gdzie ośmiu oponentów, tytułowych Lordów Wojny, walczy o całkowitą dominację.

PCX360NDS

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.