Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1990 roku

Railroad Tycoon
Railroad Tycoon

Strategiczne 18 maja 1990

Wciel się w postać początkującego przedsiębiorcy, stań do wielkiego wyścigu, którego celem jest zmonopolizowanie dziewiczego rynku kolejowego i oczywiście osiągnij swój cel. Stań się największym magnatem kolejowym w historii.

PC

Disney's Duck Tales: The Quest for Gold
Disney's Duck Tales: The Quest for Gold

Zręcznościowe 12 maja 1990

Gra zręcznościowa bazująca na popularnym niegdyś serialu animowanym Walta Disneya, w Polsce znanym pod nazwą Kacze opowieści albo Siostrzeńcy Kaczora Donalda. W grze pojawiają się wszyscy kluczowi bohaterowie, których mieliśmy okazję podziwiać w animowanym pierwowzorze, w tym wspomniani wcześniej milionerzy oraz Dyzio, Hyzio i Zyzio, Śmigacz McKwak oraz Diodak.

PC

Metal Gear
Metal Gear

Akcji 12 maja 1990

Metal Gear to gra akcji, nasuwająca na pierwszy rzut oka skojarzenia z klasycznymi strzelaninami w rodzaju Commando czy Ikari Warriors. Jednak w odróżnieniu od nich, produkt Konami bardziej stawia na działania inwigilacyjne, niekoniecznie objawiające się ciągłym użyciem broni. Dobrze wyposażonego i śmiertelnie niebezpiecznego wroga lepiej jest bowiem ominąć „po cichu”, niż wdawać się w otwartą walkę.

PC

It Came from the Desert
It Came from the Desert

Przygodowe 12 maja 1990

Gra przygodowo-zręcznościowa, pod względem fabuły nawiązująca do horrorów klasy B z lat sześćdziesiątych. Gracz wciela się w postać dokora geologii, który musi odeprzeć inwazję zmutowanych, gigantycznych mrówek.

PC

Dizzy: Prince of the Yolkfolk
Dizzy: Prince of the Yolkfolk

Zręcznościowe 5 maja 1990

Prince of the Yolkfolk to klasyczna platformówka z silnie zaznaczonymi wątkami przygodowymi, traktująca o przygodach jajowatego stworka, szukającego sposobu by uratować ukochaną.

PC

Turbo OutRun
Turbo OutRun

Wyścigi 3 maja 1990

Turbo OutRun to PeCetowa konwersja znanej z automatów gry, która pozwoli Ci wziąć udział w szalonym wyścigu samochodowym z Nowego Jorku do Los Angeles.

PC

Super Ski 2
Super Ski 2

Sportowe 3 maja 1990

Super Ski 2 to doskonała kontynuacja gry sportowej firmy Microids, w której będzie można wziąć udział w sześciu konkurencjach, wchodzących w skład zimowych igrzysk olimpijskich.

PC

Bubble Dizzy
Bubble Dizzy

Zręcznościowe 3 maja 1990

Gra zręcznościowa z tytułowym jajkiem w roli głównej. Zadaniem gracza jest wydostać się z dna oceanu na powierzchnię, pokonać kapitana Blackhearta i oddać wykradziony naszyjnik ukochanej.

PC

Dune
Dune

Przygodowe 23 kwietnia 1990

Mieszanka przygody i strategii pochodząca z firm Cryo Interactive oraz Virgin Interactive. Fabuła gry bezpośrednio bazuje na słynnej powieści Franka Herberta zatytułowanej „Dune”.

PC

Warlords
Warlords

Strategiczne 23 kwietnia 1990

Pierwsza gra z serii Warlords przez wielu uważana za protoplastę popularnych obecnie Herosów z firmy 3DO. Jest to strategia turowa osadzona w realiach świata fantasy. Akcja rozgrywa się w krainie zwanej Illuria, gdzie ośmiu oponentów, tytułowych Lordów Wojny, walczy o całkowitą dominację.

PCX360NDS

Amberstar
Amberstar

RPG 21 kwietnia 1990

Amberstar to gra RPG, która przeniesie Cię do fantastycznego świata o nazwie Lyramion. Twoim zadaniem jest odnalezienie 13 kawałków tytułowego talizmanu, który złożony w jedną całość pomoże unicestwić złego Lorda Tarbosa, zagrażającemu pokojowi w królestwie. Ów jegomość został już niegdyś pokonany przez mieszkańców Lyramionu, ale teraz szykuje zemstę, która może doprowadzić do tragedii.

PC

Tom & Jerry CAT-astrophe
Tom & Jerry CAT-astrophe

Zręcznościowe 20 kwietnia 1990

Gra zręcznościowa oparta na serii popularnych kreskówek, stworzonych przez wytwórnię Hanna-Barbera na początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Pod względem fabuły, program nawiązuje do epizodu o nazwie „The Yankee Doodle Mouse” (z 1943 roku), w którym kot Tom i mysz Jerry toczą pojedynek na śmierć i życie w piwnicy.

PC

Perestroika
Perestroika

Zręcznościowe 16 kwietnia 1990

Gra zręcznościowa, w której gracz obejmuje kontrolę nad stworkiem przypominającym żabę i stara się dostać suchą nogą z jednego końca ekranu na drugi. Perestroika została napisana w języku Borland C++ i zaskakuje nietypową jak na rok 1990 oprawą wizualną w podwyższonej rozdzielczości (640 na 350 pikseli).

PC

Loom
Loom

Przygodowe 12 kwietnia 1990

Gra przygodowa Loom ukazała się w 1990 roku, jeszcze przed wydaniem pierwszej części Mokey Island. Dwa lata później LucasArts wypuścił na rynek jej ulepszoną wersję na płycie CD. Produkt ten nie wszystkim przypadł do gustu, jednak spora ilość miłośników przygodówek okrzyknęła Loom grą przełomową.

PC

Highway Patrol 2
Highway Patrol 2

Wyścigi 4 kwietnia 1990

W Highway Patrol 2 gracz wcieli się w rolę policjanta drogówki, którego zadaniem jest ściganie przestępców, napadających na stacje benzynowe. Program został wyprodukowany przez firmę Microids i posiada kilka ciekawych funkcji, niespotykanych w innych wyścigach samochodowych.

PC

Stunt Driver
Stunt Driver

Wyścigi 4 kwietnia 1990

Stunt Driver to produkt firmy Spectrum Holobyte, w którym gracz zasiądzie za kierownicą Forda Mustanga ‘66 i weźmie udział w szalonych wyścigach samochodowych. Oprócz jazdy po zwykłym, krętym torze, czekają go rozmaite przeszkody w postaci pochyłych dróg, zwodzonych mostów, pętli i tym podobnego asortymentu.

PC

Future Wars: Adventures in Time
Future Wars: Adventures in Time

Przygodowe 4 kwietnia 1990

Future Wars: Adventures in Time to pierwsza gra przygodowa firmy Delphine Software z tzw. serii Cinematique. Charakteryzowały się one głównie tym, że wykorzystywano w nich interfejs „point & click”, co na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych należało jeszcze do rzadkości. Program pozwoli Ci się wcielić w rolę robotnika myjącego na co dzień szyby w wieżowcach, który przypadkiem na zapleczu biura swojego szefa odkrywa maszynę do podróży w czasie.

PC

Nightbreed: The Action Game
Nightbreed: The Action Game

Zręcznościowe 4 kwietnia 1990

Nightbreed to gra zręcznościowa oparta na fabule filmu pod tym samym tytułem, który wyreżyserował wybitny twórca horrorów – Clive Barker. Opowiada ona historię Aarona Boone’a, podejrzanego o serię morderstw młodzieńca, który męczony przez koszmary, trafia na ponure i zdewastowane cmentarzysko.

PC

King's Bounty
King's Bounty

Strategiczne 4 kwietnia 1990

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

PC

J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I
J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I

RPG 4 kwietnia 1990

The Lord of the Rings, vol. 1, to gra cRPG, oparta o fabułę powieści „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Obejmujemy w niej kontrolę nad grupą bohaterów (początkowo tylko hobbitów), którzy wyruszają w niebezpieczną misję do krainy Mordor, aby zniszczyć tytułowy pierścień o niewyobrażalnej mocy. Jeśli dostanie się on w łapska złego Saurona, całą krainę Śródziemia i wszystkie wolne ludy czeka nieuchronna zagłada...

PC

Fantasy World Dizzy
Fantasy World Dizzy

Akcji 4 kwietnia 1990

Zaks po raz kolejny przypomniał o sobie. Tym razem celem czarnoksiężnika stał się troll Rockwart, który pod wpływem uroku przeszedł na stronę zła i na polecenie swojego nowego pana porwał ukochaną naszego bohatera, piękną Daisy. Oczywiście zadaniem gracza, który po raz kolejny wcieli się w rolę Dizzy’ego, jest odnaleźć życiową partnerkę i tym samym, zniweczyć plany czarnoksiężnika...

PC

Countdown
Countdown

Przygodowe 23 marca 1990

Właśnie przebudziłeś się w zimnej i ponurej celi. Gdyby nie karta zdrowia solidnie przytwierdzona do szpitalnego łóżka, nie wiedziałbyś nawet jak się nazywasz. Kim jesteś, co tu robisz, co spowodowało, że nagle znalazłeś się w tak dziwnym miejscu i w końcu ostatnie pytanie: dlaczego lekarze chcą przeprowadzić na Tobie zabieg lobotomii? Przecież czujesz się jak najbardziej normalnie...

PC

Maupiti Island
Maupiti Island

Przygodowe 23 marca 1990

Maupiti Island to niezwykle rozbudowana przygodówka z 1990 roku, wyprodukowana przez firmę Lankhor. Głównym bohaterem gry jest Jerome Lange, prywatny detektyw, który chroniąc się przed huraganem o nazwie Harry, ląduje na tytułowej wyspie. Tuż po zejściu na brzeg okazuje się, że nie będzie dane mu przeczekać fatalnej pogody w spokoju. Jerome zostaje bowiem wynajęty do odnalezienia niejakiej Marii, która w tajemniczy sposób zniknęła przed kilkoma dniami.

PC

James Bond: The Stealth Affair
James Bond: The Stealth Affair

Przygodowe 23 marca 1990

Operation Stealth to druga po Future Wars: Adventures in Time gra przygodowa firmy Delphine Software z serii Cinematique, charakteryzującej się użyciem interfejsu „point & click”, co na początku lat dziewięćdziesiątych należało jeszcze do rzadkości.

PC

Sharkey's 3D Pool
Sharkey's 3D Pool

Sportowe 12 marca 1990

Symulator rozgrywek bilardowych, w którym zastosowano trójwymiarowe spojrzenie na stół. Gracz ma więc możliwość obrotu kamery pod dowolnym kątem za pomocą myszy lub umieszczonego w górnej części ekranu zestawu ikon. Do wyboru mamy trzy warianty zmagań: turniej, zwykły mecz oraz tzw. trick-shot.

PC

Spellcasting 101: Sorcerers Get All the Girls
Spellcasting 101: Sorcerers Get All the Girls

Przygodowe 12 marca 1990

Spellcasting 101: Sorcerers Get All the Girls to pierwsza odsłona trylogii opowiadającej o perypetiach młodego adepta Uniwersytetu Czarodziejów – Erniego Eaglebreaka. Program został stworzony przez Stevena Meretzky’ego, który przed pracą w Legend Entertainment wsławił się produkcją gier dla firmy Infocom.

PC

Klax
Klax

Zręcznościowe 12 marca 1990

Klax to gra zręcznościowo-logiczna, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-up w 1989 roku, za sprawą koncernu Atari. Głównym celem rozgrywki jest tworzenie układów z klocków tego samego koloru, przesuwających się w kierunku gracza po poziomej platformie.

PC

Crime Wave
Crime Wave

Akcji 12 marca 1990

Crime Wave to typowa, „chodzona” strzelanina z widokiem z boku, podzielona na kilkanaście dużych etapów. Jedynym zadaniem gracza jest przedrzeć się na koniec planszy, zabijając nadciągających ze wszystkich stron przeciwników.

PC

Bad Blood
Bad Blood

RPG 11 marca 1990

Postnuklearna rzeczywistość i konieczność przetrwania garstki ocalonych mieszkańców w niegościnnym świecie była już tematem wielu gier komputerowych. Swoje trzy grosze w tej kwestii postanowił dorzucić także Origin, który na bazie atomowego holokaustu stworzył uproszczony RPG o nazwie Bad Blood.

PC

Hard Drivin'
Hard Drivin'

Wyścigi 11 marca 1990

Hard Drivin’ to PeCetowa konwersja słynnej gry firmy Atari, która w 1989 roku pojawiła się na automatach coin-up. Produkt pozwala wcielić Ci się w rolę kierowcy sportowego samochodu, ścigającego się z czasem na specjalnie przygotowanej trasie.

PC

Red Baron (1990)
Red Baron (1990)

Symulacje 11 marca 1990

Red Baron to jeden z najsłynniejszych symulatorów lotniczych w historii komputerowej rozrywki, podejmujący temat walk powietrznych podczas I Wojny Światowej. W zależności od upodobań, gracz wcieli się w rolę pilota strony niemieckiej lub alianckiej i wykona szereg misji na pokładzie jednego z ponad dwudziestu samolotów.

PC

F-14 Tomcat
F-14 Tomcat

Symulacje 10 lutego 1990

F-14 Tomcat to zrealizowany przez firmę Dynamix symulator jednego z najpopularniejszych myśliwców w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych. Gracz wcieli się w rolę pilota „zabójcy MIG-ów” i wraz z pomocnikiem sterowanym przez komputer weźmie udział w serii podniebnych walk nad terytorium znanych z różnych konfliktów państw.

PCGBA

Hero's Quest 2: Trial By Fire
Hero's Quest 2: Trial By Fire

Przygodowe 1 lutego 1990

Bezpośrednia kontynuacja wydanej w 1989 roku przygodówki Quest for Glory. Po opuszczeniu Spielburga na pokładzie latającego dywanu, udajemy się wraz z trójką nowych przyjaciół do pustynnego miasta Shapeir. Szybko okazuje się, że mityczna kraina, rodem z „Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”, ma swoje problemy, które jak to zwykle bywa, będą wymagały Twojej ingerencji.

PC

Wizardry 6: Bane of the Cosmic Forge
Wizardry 6: Bane of the Cosmic Forge

RPG 2 stycznia 1990

Następna, szósta z kolei odsłona legendarnej serii RPG Wizardry. Produkcja firmy Sir-Tech oferuje sprawdzoną mechanikę rozgrywki, uzupełnioną całą masą nowych rozwiązań. Tym razem drużyna gracza wkracza na teren ponurego zamczyska, gdzie przed wieloma laty stworzono magiczne pióro, mające moc zmieniania słów w rzeczywistość.

PC

Command HQ
Command HQ

Strategiczne 1 stycznia 1990

Jeden z pierwszych przedstawicieli gatunku strategii czasu rzeczywistego. Dzieło Ozark Softscape pozwala nam wcielić się w naczelnego dowódcę globalnej superpotęgi, pod którego dowództwem znajdują się armie piechoty, dywizje zmechanizowane, grupy lotniskowców, a nawet satelity szpiegowskie i bomby atomowe. Działaniami wojennymi zawiadujemy, korzystając z mapy świata, na której zaznaczone są pozycje wszystkich sił naszej frakcji oraz wykryte wojska nieprzyjaciela. W każdej chwili możemy uruchomić tryb zbliżenia, który umożliwia nam wydawanie precyzyjnych rozkazów, np. w celu oflankowania wrogiej armii. Rozgrywka polega na zdobywaniu miast, które dostarczają nam pieniędzy, dzięki czemu możemy wystawiać nowe jednostki. W niektórych trybach gry musimy też przeznaczyć część sił na zabezpieczanie i obronę szybów naftowych, bez których szybko załamie się zarówno nasza gospodarka, jak i machina wojenna. Gra pozwala na zabawę jeden na jednego, w pięciu różnych scenariuszach: obu historycznych wojnach światowych, hipotetycznej trzeciej wojnie światowej, toczonej przez Układ Warszawski i NATO, czwartej wojnie światowej, rozpoczynającej się w roku 2023, oraz w konflikcie umocowanym w odległej przyszłości, w której Ziemia odradza się po nuklearnym holokauście.

PC

Crystals of Arborea
Crystals of Arborea

RPG 1 stycznia 1990

Klasyczna gra cRPG autorstwa studia Silmarils, która stała się prekursorką kultowej serii Ishar. Wcielamy się w księcia Jarela, aby wraz ze złożoną z 6 śmiałków drużyną odnaleźć legendarne kryształy – jedyną broń zdolną powstrzymać Mogrotha, bóstwo chaosu szerzące swą zemstę za wygnanie z panteonu bogów.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.