Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1990 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Perestroika
Perestroika

Zręcznościowe 16 kwietnia 1990

Gra zręcznościowa, w której gracz obejmuje kontrolę nad stworkiem przypominającym żabę i stara się dostać suchą nogą z jednego końca ekranu na drugi. Perestroika została napisana w języku Borland C++ i zaskakuje nietypową jak na rok 1990 oprawą wizualną w podwyższonej rozdzielczości (640 na 350 pikseli).

PC

Commander Keen - Episode One: Marooned on Mars
Commander Keen - Episode One: Marooned on Mars

Zręcznościowe 14 grudnia 1990

Marooned on Mars to pierwsza odsłona słynnego cyklu Commander Keen, która została opracowana przez firmę id Software w 1990 roku. Wcielamy się w ośmioletniego geniusza, który w tajemnicy skonstruował statek kosmiczny, po czym wykorzystał go aby udać się na Marsa. Gra jest platformówką 2D, w której skaczemy z podestu na podest i mordujemy wrogów za pomocą pistoletu.

PC

Gremlins 2: The New Batch
Gremlins 2: The New Batch

Zręcznościowe 20 listopada 1990

Gremlins 2: The New Batch firmy Elite to jedna z dwóch gier zręcznościowych, opartych o fabułę popularnej na początku lat dziewięćdziesiątych komedii fantastycznej. Akcja programu rzuca nas do Nowego Jorku, gdzie wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności wylęgają się niezwykle złośliwe stwory.

PC

Klax
Klax

Zręcznościowe 12 marca 1990

Klax to gra zręcznościowo-logiczna, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-up w 1989 roku, za sprawą koncernu Atari. Głównym celem rozgrywki jest tworzenie układów z klocków tego samego koloru, przesuwających się w kierunku gracza po poziomej platformie.

PC

Stunt Driver
Stunt Driver

Wyścigi 4 kwietnia 1990

Stunt Driver to produkt firmy Spectrum Holobyte, w którym gracz zasiądzie za kierownicą Forda Mustanga ‘66 i weźmie udział w szalonych wyścigach samochodowych. Oprócz jazdy po zwykłym, krętym torze, czekają go rozmaite przeszkody w postaci pochyłych dróg, zwodzonych mostów, pętli i tym podobnego asortymentu.

PC

Thunderstrike
Thunderstrike

Akcji 20 sierpnia 1990

Thunderstrike to prosta gra zręcznościowa, która przenosi Cię w daleką przyszłość, do roku 2238. Jako pilot organizacji o nazwie GDG (Ground Defense Games), będziesz za pomocą swojego statku likwidował wrogie jednostki, próbujące zniszczyć rozmieszczone tu i ówdzie piramidy.

PC

Command HQ
Command HQ

Strategiczne 1 stycznia 1990

Jeden z pierwszych przedstawicieli gatunku strategii czasu rzeczywistego. Dzieło Ozark Softscape pozwala nam wcielić się w naczelnego dowódcę globalnej superpotęgi, pod którego dowództwem znajdują się armie piechoty, dywizje zmechanizowane, grupy lotniskowców, a nawet satelity szpiegowskie i bomby atomowe. Działaniami wojennymi zawiadujemy, korzystając z mapy świata, na której zaznaczone są pozycje wszystkich sił naszej frakcji oraz wykryte wojska nieprzyjaciela. W każdej chwili możemy uruchomić tryb zbliżenia, który umożliwia nam wydawanie precyzyjnych rozkazów, np. w celu oflankowania wrogiej armii. Rozgrywka polega na zdobywaniu miast, które dostarczają nam pieniędzy, dzięki czemu możemy wystawiać nowe jednostki. W niektórych trybach gry musimy też przeznaczyć część sił na zabezpieczanie i obronę szybów naftowych, bez których szybko załamie się zarówno nasza gospodarka, jak i machina wojenna. Gra pozwala na zabawę jeden na jednego, w pięciu różnych scenariuszach: obu historycznych wojnach światowych, hipotetycznej trzeciej wojnie światowej, toczonej przez Układ Warszawski i NATO, czwartej wojnie światowej, rozpoczynającej się w roku 2023, oraz w konflikcie umocowanym w odległej przyszłości, w której Ziemia odradza się po nuklearnym holokauście.

PC

Ski or Die
Ski or Die

Sportowe 31 grudnia 1990

Bazująca na podobnej koncepcji Skate or Die zręcznościówka poświęcona zimowym sportom ekstremalnym. W grze bierzemy udział w czterech zróżnicowanych konkurencjach: Downhill Blitz, Innertube Trash, Acro Aerials oraz Snowboard Halfpipe. Piątym trybem zabawy jest zrealizowana z perspektywy pierwszoosobowej zręcznościowa bitwa na śnieżki.

PC

Wing Commander
Wing Commander

Symulacje 27 września 1990

Jako początkujący pilot, bezpośrednio po akademii, zostajemy wciągnięci w wir kosmicznej wojny z rasą Kilrathi. Służbę rozpoczynamy na okręcie flagowym konfederacji TCS Tiger’s Claw, operującym w sektorze Vega.

PC

Wolfpack (1990)
Wolfpack (1990)

Symulacje 11 września 1990

Opracowany w 1990 roku przez firmę Broderbound symulator o nazwie Wolfpack, pozwoli Ci objąć kontrolę zarówno nad tytułowymi „wilczymi stadami”, złożonymi z hitlerowskich U-Bootów, jak i alianckimi konwojami, próbującymi przewieźć zapasy do zagrożonych portów.

PC

Tom & Jerry CAT-astrophe
Tom & Jerry CAT-astrophe

Zręcznościowe 20 kwietnia 1990

Gra zręcznościowa oparta na serii popularnych kreskówek, stworzonych przez wytwórnię Hanna-Barbera na początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Pod względem fabuły, program nawiązuje do epizodu o nazwie „The Yankee Doodle Mouse” (z 1943 roku), w którym kot Tom i mysz Jerry toczą pojedynek na śmierć i życie w piwnicy.

PC

SimEarth: The Living Planet
SimEarth: The Living Planet

Strategiczne 16 października 1990

Druga po kultowym SimCity gra symulacyjna w dorobku firmy Maxis. Przejmujemy kontrolę nad całą naszą planetą, a autorzy pozwalają nam modyfikować rozmaite jej parametry, takie jak klimat, temperatura czy kształt lądów. W tak przygotowanym środowisku umieszczamy rozmaite formy życia, obserwując ich ewolucję i rozwój.

PC

Maupiti Island
Maupiti Island

Przygodowe 23 marca 1990

Maupiti Island to niezwykle rozbudowana przygodówka z 1990 roku, wyprodukowana przez firmę Lankhor. Głównym bohaterem gry jest Jerome Lange, prywatny detektyw, który chroniąc się przed huraganem o nazwie Harry, ląduje na tytułowej wyspie. Tuż po zejściu na brzeg okazuje się, że nie będzie dane mu przeczekać fatalnej pogody w spokoju. Jerome zostaje bowiem wynajęty do odnalezienia niejakiej Marii, która w tajemniczy sposób zniknęła przed kilkoma dniami.

PC

The Secret of Monkey Island
The Secret of Monkey Island

Przygodowe 2 września 1990

The Secret of Monkey Island to wyprodukowana przez firmę LucasArts, kultowa przygodówka, która zapoczątkowała jeden z najbardziej znanych cykli tego gatunku. Główny bohater - Guybrush Threepwood jest początkującym piratem, który pragnie ocalić swą ukochaną Elain z rąk okrutnego LeChucka. W tym celu musi skompletować załogę statku i popłynąć na tajemniczą Małpią Wyspę.

PC

King's Bounty
King's Bounty

Strategiczne 4 kwietnia 1990

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

PC

Space Quest IV: Roger Wilco and the Time Rippers
Space Quest IV: Roger Wilco and the Time Rippers

Przygodowe 3 września 1990

Pierwsza gra z całej serii Space Quest, która doczekała się ery VGA, tzn. zastosowano 256 kolorów wyświetlanych na ekranie monitora (poprzednie części posiadały zaledwie 16 kolorów).

PC

Hard Drivin'
Hard Drivin'

Wyścigi 11 marca 1990

Hard Drivin’ to PeCetowa konwersja słynnej gry firmy Atari, która w 1989 roku pojawiła się na automatach coin-up. Produkt pozwala wcielić Ci się w rolę kierowcy sportowego samochodu, ścigającego się z czasem na specjalnie przygotowanej trasie.

PC

Hero's Quest 2: Trial By Fire
Hero's Quest 2: Trial By Fire

Przygodowe 1 lutego 1990

Bezpośrednia kontynuacja wydanej w 1989 roku przygodówki Quest for Glory. Po opuszczeniu Spielburga na pokładzie latającego dywanu, udajemy się wraz z trójką nowych przyjaciół do pustynnego miasta Shapeir. Szybko okazuje się, że mityczna kraina, rodem z „Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”, ma swoje problemy, które jak to zwykle bywa, będą wymagały Twojej ingerencji.

PC

Atomix
Atomix

Logiczne 10 listopada 1990

Skomplikowane w budowie labirynty kryją atomy popularnych pierwiastków, z których trzeba ułożyć określone z góry związki chemiczne, np. wodę, czy metan. Tak w wielkim skrócie przedstawiają się założenia produktu firmy SoftTouch o nazwie Atomix – wymagającej gry logicznej, próbującej połączyć rozrywkę z edukacją.

PC

King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder
King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder

Przygodowe 9 listopada 1990

Piąta gra z przygodowej serii firmowanej nazwiskiem Roberty Williams. Król Graham wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, by dowiedzieć się, kto stoi za zniknięciem jego zamku i porwaniem królewskiej rodziny.

PC

Eye of the Beholder
Eye of the Beholder

RPG 6 czerwca 1990

Pierwszy cRPG stworzony przez Westwood Studios dla SSI w 1990 roku, okrzyknięty perłą gatunku, chociaż wedle dzisiejszych standardów dla tego typu produktów, miał więcej wad niż zalet.

PC

Nightbreed: The Action Game
Nightbreed: The Action Game

Zręcznościowe 4 kwietnia 1990

Nightbreed to gra zręcznościowa oparta na fabule filmu pod tym samym tytułem, który wyreżyserował wybitny twórca horrorów – Clive Barker. Opowiada ona historię Aarona Boone’a, podejrzanego o serię morderstw młodzieńca, który męczony przez koszmary, trafia na ponure i zdewastowane cmentarzysko.

PC

Test Drive III: The Passion
Test Drive III: The Passion

Wyścigi 20 września 1990

Test Drive III: The Passion jest trzecią odsłoną legendarnego cyklu samochodowych symulacji. W odróżnieniu od wcześniejszych części serii, gra stworzona została przez wewnętrzny zespół deweloperski firmy Accolade i posiada trójwymiarowe środowisko graficzne. Gracze mają okazję posmakować jazdy trzema modelami luksusowych aut - Chevrolet CERV III, Pininfarina Mythos i Lamborghini Diablo.

PC

Cadaver
Cadaver

Przygodowe 20 września 1990

Zamek Wulf od dawna uchodził za siedzibę zła. Mimo to, jego progi przekraczało wielu śmiałków, zwabionych perspektywą odnalezienia legendarnego skarbu. Poszukiwacze przygód szybko jednak musieli uznać wyższość złego czarnoksiężnika Dianosa i jego hordy potworów. Zamek Wulf nadal pozostawał twierdzą nie do zdobycia i raczej nic wskazywało, żeby mogło się coś w tej materii zmienić.

PC

Super Ski 2
Super Ski 2

Sportowe 3 maja 1990

Super Ski 2 to doskonała kontynuacja gry sportowej firmy Microids, w której będzie można wziąć udział w sześciu konkurencjach, wchodzących w skład zimowych igrzysk olimpijskich.

PC

Commander Keen - Episode Three: Keen Must Die!
Commander Keen - Episode Three: Keen Must Die!

Zręcznościowe 14 grudnia 1990

Trzeci odcinek przygód Billy'ego Blaze'a - małego chłopca, który przypadkiem jest świadkiem inwazji obcej rasy na Ziemię i postanawia jej zaradzić.

PC

Panza Kick Boxing
Panza Kick Boxing

Sportowe 20 sierpnia 1990

Panza Kick Boxing to zrealizowana przez francuskie studio Futura gra sportowa, której nazwiska użyczył niegdyś popularny zawodnik w tej dyscyplinie - Andre Panza. Wcielając się w rolę początkującego pięściarza, gracz będzie miał okazję solidnie potrenować, odbyć pojedynki sparingowe i w końcu wziąć udział w prawdziwym turnieju.

PC

Loom
Loom

Przygodowe 12 kwietnia 1990

Gra przygodowa Loom ukazała się w 1990 roku, jeszcze przed wydaniem pierwszej części Mokey Island. Dwa lata później LucasArts wypuścił na rynek jej ulepszoną wersję na płycie CD. Produkt ten nie wszystkim przypadł do gustu, jednak spora ilość miłośników przygodówek okrzyknęła Loom grą przełomową.

PC

Nightbreed: The Interactive Movie
Nightbreed: The Interactive Movie

Przygodowe 6 czerwca 1990

Po całkiem niezłej platformówce, firma Impact Software Development postanowiła pójść za ciosem i przygotować kolejną grę opartą o fabułę filmu Nightbreed, w reżyserii Clive’a Barkera. Program nosi podtytuł The Interactive Movie i podobnie jak pierwowzór opowiada historię Aarona Boone’a.

PC

Railroad Tycoon
Railroad Tycoon

Strategiczne 18 maja 1990

Wciel się w postać początkującego przedsiębiorcy, stań do wielkiego wyścigu, którego celem jest zmonopolizowanie dziewiczego rynku kolejowego i oczywiście osiągnij swój cel. Stań się największym magnatem kolejowym w historii.

PC

Pinball Magic
Pinball Magic

Zręcznościowe 6 sierpnia 1990

Zanim studio 21st Century Entertainment zaczęło osiągać znaczące sukcesy na polu komputerowych flipperów, wiele firm próbowało stworzyć własne programy tego typu. Wśród nich był Pinball Magic, zaprezentowany przez francuski koncern Loriciel, który na rynku elektronicznej rozrywki znany był głównie z prostych i przyjemnych zręcznościówek.

PC

Wing Commander: The Secret Missions 2 - Crusade
Wing Commander: The Secret Missions 2 - Crusade

Symulacje 30 października 1990

TCS Tiger’s Claw udaje się do systemu Firekka w sektorze Antares aby bronić planet pokojowo nastawionej rasy Firekkan przed niszczycielskim atakiem ze strony przeważających sił Kilrathi.

PC

Spellcasting 101: Sorcerers Get All the Girls
Spellcasting 101: Sorcerers Get All the Girls

Przygodowe 12 marca 1990

Spellcasting 101: Sorcerers Get All the Girls to pierwsza odsłona trylogii opowiadającej o perypetiach młodego adepta Uniwersytetu Czarodziejów – Erniego Eaglebreaka. Program został stworzony przez Stevena Meretzky’ego, który przed pracą w Legend Entertainment wsławił się produkcją gier dla firmy Infocom.

PC

Champions of Krynn
Champions of Krynn

RPG 15 czerwca 1990

Klasyczna gra RPG oparta na zasadach systemu fabularnego Advanced Dungeons & Dragons. W produkcji przenosimy się do świata Dragonlance, aby zmierzyć się ze złem. Zadaniem gracza jest prowadzenie drużyny bohaterów i wykonywanie misji, które mają pomóc w odnalezieniu Smoczej Lancy. Przygoda zabiera śmiałków do wielu zróżnicowanych lokacji i stawia przed przeróżnymi niebezpieczeństwami.

PC

Highway Patrol 2
Highway Patrol 2

Wyścigi 4 kwietnia 1990

W Highway Patrol 2 gracz wcieli się w rolę policjanta drogówki, którego zadaniem jest ściganie przestępców, napadających na stacje benzynowe. Program został wyprodukowany przez firmę Microids i posiada kilka ciekawych funkcji, niespotykanych w innych wyścigach samochodowych.

PC

Centurion: Defender of Rome
Centurion: Defender of Rome

Strategiczne 20 maja 1990

Gracz wcieli się w rolę dowódcy rzymskich legionów, którego zadaniem jest podbić cały ówczesny świat (Europę, Azja Mniejszą oraz Północną Afrykę), posługując się zarówno dyplomacją, jak i siłą.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.