Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry RPG wydane w 1995 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Might and Magic: Swords of Xeen
Might and Magic: Swords of Xeen

RPG 1 stycznia 1995

Stworzony przez niezależne studio Catware we współpracy z amerykańską scenarzystką i pisarką fantasy Ellen Beemann fanowski dodatek do gry Might and Magic: World of Xeen, który zyskał oficjalną akceptację twórców cyklu – studia New World Computing. W warstwie fabularnej rozszerzenie zatytułowane Swords of Xeen wprowadza do gry zupełnie nową przygodę, rozgrywającą się na ziemiach sąsiadujących z tymi z pierwowzoru. Kiedy okazuje się, że krainie Havec grozi śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony nieznanego zła, zadaniem gracza i prowadzonej przez niego drużyny jest oczywiście odnalezienie oraz pokonanie zagrażającego światu wroga. Od strony technicznej dodatek nie różni się w zasadzie niczym od gry macierzystej, oferując jedynie kilka nowych efektów graficznych oraz dosyć wysoki poziom trudności. Swords of Xeen nie doczekało się niestety samodzielnego wydania, jednak znaleźć można je m.in. w pakiecie Might and Magic Trilogy oraz kilku innych antologiach serii.

PC

Stonekeep
Stonekeep

RPG 5 listopada 1995

Stonekeep to wyprodukowana przez zespół deweloperski firmy Interplay gra cRPG z elementami przygodówki. Gracz wciela się w rolę nieustraszonego awanturnika, który przy użyciu magii i miecza pragnie powstrzymać przeklętego Khull-Khumma i zniszczyć zło, jakie sprowadził na jego dawny dom - tytułową Twierdzę.

PC

Anvil of Dawn
Anvil of Dawn

RPG 31 października 1995

Kolejna klasyczna gra cRPG od DreamForge Entertainment, koncentrująca się na zmaganiach jednego śmiałka, wyruszającego na pomoc krainie terroryzowanej przez złego władcę i jego sługi. Produkcja korzysta ze sprawdzonych rozwiązań gatunku, proponując jednak nieco odmienny tryb rozwoju umiejętności bohatera.

PC

Suikoden
Suikoden

RPG 15 grudnia 1995

Japoński RPG stworzony przez Konami, w którym charakterystyczne mechaniki gatunku zostały wymieszane z nowatorskimi elementami. Produkcja opowiada o losach młodego chłopaka, który na skutek zbiegu okoliczności dołącza do rebeliantów i wkrótce staje na czele sił mogących oswobodzić imperium z rąk tyranów.

PS1

Arc the Lad
Arc the Lad

RPG 30 czerwca 1995

Taktyczny jRPG utrzymany w oldskulowej grafice 2D. Jeden z pierwszych reprezentantów gatunku wydanych na PlayStation 1. Produkcja opowiada o losach grupy bohaterów, którzy starają się uratować świat przed siłami ciemności.

PS1

Witchaven
Witchaven

RPG 11 lipca 1995

Witchaven to gra akcji wykorzystująca perspektywę pierwszej osoby, zbudowana na bazie silnika Build – tego samego, który został wykorzystany również do produkcji popularnej strzelaniny Duke Nukem 3D.

PC

Dungeon Master II: The Legend of Skullkeep
Dungeon Master II: The Legend of Skullkeep

RPG 31 lipca 1995

Kontynuacja kultowej gry cRPG z 1989 roku. Kierując złożoną z czterech śmiałków drużyną zwiedzamy naziemne i podziemne lokacje, w poszukiwaniu czterech kluczy do tytułowej twierdzy. Stonekeep jest bowiem portalem do innego wymiaru, w którym czai się demoniczny Dragoth.

PC

Ravenloft: Stone Prophet
Ravenloft: Stone Prophet

RPG 13 grudnia 1995

Kontynuacja pierwszoosobowej gry fabularnej, rozgrywanej wg zasad popularnego systemu AD&D. Tym razem drużyna śmiałków trafia do pustynnej krainy Har’Akir cierpiącej z powodu klątwy faraona Anhktepota. Aby oswobodzić jej mieszkańców i wydostać się z pułapki, bohaterowie będą musieli odnaleźć tajemniczy obelisk, zwany Kamiennym Prorokiem.

PC