Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze, nadciągające gry 2021 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Mount & Blade II: Bannerlord
Mount & Blade II: Bannerlord

RPG 2021 (wczesny dostęp od 31 marca 2020)

Druga pełnoprawna odsłona popularnej sandboksowej serii Mount & Blade, która łączy elementy strategii i gier RPG w quasi-średniowiecznej otoczce. Miejscem akcji Bannerlord jest potężne mocarstwo, którego władca zmarł, nie pozostawiając po sobie dziedzica. Zadaniem bohatera jest odnaleźć się w tej skomplikowanej sytuacji politycznej, którą pogarszają panoszące się po traktach grupy najemników i rzezimieszków. Rozgrywka podzielona została tradycyjnie na związaną z zarządzaniem część strategiczną oraz zręcznościową, w której stajemy na czele stworzonej przez siebie drużyny. W Mount & Blade II: Bannerlord wprowadzono całą masę ulepszeń i modyfikacji, które nadały jej jeszcze bardziej sandboksowego charakteru. Poprawiono m.in. kreator postaci i samouczek, rozszerzono system rzemiosła oraz możliwości zarządzania naszymi włościami i wprowadzono bardziej realistyczny system handlu. W kwestii oprawy zwraca uwagę większa interaktywność świata oraz ulepszona grafika, uwzględniająca zmieniającą się pogodę oraz pory roku.

PC

Grounded
Grounded

Akcji 2021 (wczesny dostęp od maj 2020)

Grounded to gra survivalowa, w której gracze wcielają się w ludzi zmniejszonych do rozmiarów mrówek, zmuszonych walczyć o przetrwanie w ogródku domu na amerykańskich przedmieściach. Podczas zabawy gromadzą surowce, tworzą przedmioty i budynki oraz walczą ze zwierzętami.

PCXONE

Temtem
Temtem

RPG 2021 (wczesny dostęp od 21 stycznia 2020)

Temtem to gra typu MMORPG czerpiąca z kultowych Pokemonów. Jako hodowca i trener tytułowych stworków przemierzamy malownicze wyspy i stajemy do walki z innymi trenerami. Gra jest dziełem studia Crema, twórców Immortal Redneck.

PCPS4XONESwitch

Raft
Raft

Symulacje 2021 (wczesny dostęp od 23 maja 2018)

Gra survivalowa, w której walczymy o przetrwanie, dryfując po morzu na drewnianej tratwie. W trakcie rozgrywki w Raft zajmujemy się głównie pozyskiwaniem surowców i pożywienia, rozbudową tratwy oraz wytwarzaniem przydatnych narzędzi, w czym często przeszkadzają nam morskie drapieżniki.

PC

Lust from Beyond
Lust from Beyond

Przygodowe 2021

Nasączona erotyką polska gra przygodowa FPP w konwencji horroru psychologicznego, w której wcielamy się w Victora Hollowaya – świeżo upieczonego członka Kultu Ekstazy, próbującego dostać się do Lusst’ghaa, czyli ponurej krainy bólu i rozkoszy. Dzieło studia Movie Games Lunarium jest kontynuacją gry Lust for Darkness.

PC

Path of Exile 2
Path of Exile 2

RPG 2021

Kontynuacja wydanego w 2013 darmowego hack'n'slasha Path of Exile, która w praktyce funkcjonuje jak jego duże rozszerzenie. Path of Exile 2 oferuje zupełnie nową kampanię fabularną, odświeżoną oprawę graficzną i nowości w mechanice rozgrywki. Te ostatnie obejmują między innymi 19 specjalizacji postaci i liczne zmiany w praktycznie wszystkich systemach, np. aktywnych umiejętności.

PCPS4XONE

Black Powder Red Earth
Black Powder Red Earth

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 30 stycznia 2020)

Black Powder Red Earth to taktyczna strategia turowa osadzona w realiach współczesnych konfliktów zbrojnych, w której kontrolujemy żołnierzy wypełniających rozmaite zlecenia dla korporacji. Gra jest dziełem niezależnego studia Echelon Software.

PC

S.T.A.L.K.E.R. 2
S.T.A.L.K.E.R. 2

Akcji 2021

Wyprodukowana przez ukraińskie studio GSC Game World kontynuacja gry akcji S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla ponownie przenosi graczy do postnuklearnego świata inspirowanego powieścią braci Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi".

PCPS4XONE

Interstellar Marines
Interstellar Marines

Akcji 2021 (wczesny dostęp od 2 lipca 2013)

Osadzona w realiach science-fiction strzelanina FPP, będąca debiutem duńskiego studia Zero Point Software. Akcja gry toczy się w XXII wieku, kiedy podróżujący po kosmosie przedstawiciele homo sapiens natrafiają na obce cywilizacje, których większość nie jest do nich nastawiona zbyt przyjaźnie. W obliczu konfrontacji z wrogimi nacjami, stworzony zostaje specjalny oddział Międzygwiezdnych Marines, w którego członków wcielają się właśnie gracze. Tocząca się w sposób nieliniowy kampania single player składa się z szeregu misji, podczas których trzeba wykazać się nie tylko zręcznością, ale i zmysłem taktycznym. Autorzy położyli spory nacisk na realizm, co zaowocowało m.in. sugestywnym wyglądem i zachowaniem broni oraz w pełni interaktywnym środowiskiem. Rozgrywkę urozmaicają dodatkowo elementy RPG, pozwalające na rozwój postaci w zamian za zbierane doświadczenie. Całość uzupełniają tryby wieloosobowe, pozwalające na zabawę w trybie kooperacji dla max. 4 osób.

PCX360PS3

Project 1v1
Project 1v1

Akcji 2021

Project 1v1 to połączenie dynamicznej sieciowej strzelanki i gry karcianej od znanego studia Gearbox Software, odpowiadającego m.in. za serię Borderlands.

PC

Foxhole
Foxhole

Akcji 2021 (wczesny dostęp od 27 lipca 2017)

Wieloosobowa strzelanka z perspektywą z lotu ptaka, kładąca duży nacisk na wykonywane przez graczy zadania logistyczne: pozyskiwanie surowców, produkcję i dostarczanie wyposażenia, a nawet stawianie budynków obronnych. W produkcji kanadyjskiego studia Clapfoot wcielamy się w szeregowego żołnierza jednej z dwu frakcji, walczącego w bitwach inspirowanych czasami obu wojen światowych. Naszym zadaniem jest zdobywanie i obrona Ratuszy znajdujących się w rozlokowanych po mapie miastach. Celu tego nie da się osiągnąć bez ścisłej współpracy z towarzyszami broni: o ile w większości gier tego typu broń, amunicja i inny sprzęt pojawia się w naszych kieszeniach znikąd w momencie wejścia do gry, o tyle w Foxhole prawie każdy rodzaj wyposażenia musi być wytworzony i dostarczony do punktu rozprowadzania przez jakiegoś gracza. Wymusza to sytuację, w której jedna część drużyny zajmuje się aktywną walką z przedstawicielami zespołu przeciwnego, a druga część w tym samym czasie spełnia rolę wsparcia logistycznego: zbiera i przetapia surowce, produkuje pojazdy lub skrzynie ze sprzętem oraz transportuje broń i amunicję na pokładzie ciężarówek. Dodatkowo w grze można tworzyć automatycznie działające struktury obronne, takie jak bunkry i wieżyczki, które mogą spowolnić szturm wroga w sytuacji, gdy uwaga większości sojuszników jest skierowana zupełnie gdzie indziej.

PC

Somerville
Somerville

Akcji 2021

Platformowa gra action-adventure 2,5D, w której gracze śledzą losy garstki osób starających się przetrwać inwazję obcej cywilizacji. Dzieło studia Jumpship (firmy założonej przez Dino Patti'ego, czyli jednego ze współautorów bestsellerowych Inside oraz Limbo) cechuje się oryginalną, mroczną, a przy tym lekko kreskówkową oprawą graficzną – za jej przygotowanie odpowiadał Chris Olsen, czyli animator filmowy, który brał udział w tworzeniu takich produkcji jak Skyfall czy Thor. W Somerville akcję obserwujemy z boku, a zabawa polega na przemierzaniu kolejnych poziomów i rozwiązywaniu zagadek – nie brakuje tutaj również elementów zręcznościowych i momentów, w których musimy przemykać z dala od wzroku przeciwników; od czasu do czasu przychodzi nam też postrzelać do agresywnych kosmitów.

PC

Skull & Bones
Skull & Bones

Akcji 2021

Osadzona w pirackich klimatach taktyczna gra akcji od Ubisoftu. Akcja Skull & Bones rozgrywa się w czasach złotej ery piractwa na wodach Oceanu Indyjskiego, zaś gracz wciela się w rolę korsarza. Dowodząc swym statkiem, stopniowo budujemy reputację i gromadzimy coraz większe łupy. Zabawę zaczynamy z pojedynczym okrętem, jednak w miarę postępów rozgrywki gromadzimy całą flotę statków różnych klas, różniących się od siebie np. zwrotnością, zasięgiem pocisków czy wytrzymałością. Każdy z nich możemy też wyposażać w dodatkowe elementy, zmieniające jego wygląd oraz przydatność bojową. Rozgrywka toczy się w otwartym świecie, w którym rywalizujemy zarówno ze sztuczną inteligencją, jak i z innymi graczami. W trakcie samych potyczek premiowana jest umiejętność wykorzystania prądów morskich, a także odpowiednia taktyka i współpraca z partnerami. Nie bez znaczenia jest wykorzystywanie różnych rodzajów okrętów do wykonywania odpowiedniego typu zadań.

PCPS4XONE

Savage: Road to Darkness
Savage: Road to Darkness

Akcji 2021

Dwuwymiarowa platformówka, której akcja toczy się w krainie fantasy zamieszkanej przez humanoidalne zwierzęta. Gracz wciela się w krokodyla wyszkolonego w technikach walki klanów ninja. Zabawa koncentruje się na starciach z wykorzystaniem wielu różnych ataków, typów broni oraz zdolności specjalnych.

PC

Ashes of Creation
Ashes of Creation

RPG 2021

Osadzona w realiach fantasy rozbudowana gra MMORPG, za której powstanie odpowiada utworzony przez branżowych weteranów zespół Intrepid Studios. Ashes of Creation zabiera graczy do fantastycznej krainy, nad którą wieki temu zawisło widmo zagłady, w wyniku czego na planecie ostały się jedynie strzępy dawnej cywilizacji. Kiedy po wielu latach przedstawiciele inteligentnych ras objęli na nowo panowanie nad krainą, obudzili też ponownie dawne zagrożenie. Podczas zabawy wcielamy się we własnoręcznie wykreowanego bohatera, należącego do jednej z ośmiu ras o różnych specjalizacjach. Sama mechanika zabawy nie odbiega w istotny sposób od większości przedstawicieli gatunku, a podczas zabawy możemy objąć we władanie własny kawałek ziemi, wybudować na nim swoją siedzibę i trudnić się jedną z wielu dostępnych profesji. Na wyróżnienie zasługuje też rozległy i zróżnicowany świat, który, podobnie jak fabuła gry, kształtowany jest na bieżąco poprzez poczynania graczy.

PC

Lost Region
Lost Region

Akcji 2021

Niezależna gra survivalowa z elementami MMO, stworzona na bazie Unreal Engine 4. Akcja Lost Region została osadzona w niemal całkowicie wyludnionym świecie, nad którym kontrolę zaczyna przejmować natura. Obszar gry wzorowany jest na górskich rejonach Ameryki Północnej, a jego powierzchnia obejmuje ponad 64 kilometry kwadratowe zróżnicowanego terenu. Filar rozgrywki stanowi eksploracja, pozyskiwanie niezbędnych surowców, wykonywanie generowanych proceduralnie zadań oraz walka z napotkanymi przeciwnikami. W świecie Lost Region nie raz spotykamy innych graczy (choć istnieje opcja rozgrywki offline), z którymi możemy połączyć siły, by wspólnie zbudować bazę wypadową i razem stawiać czoła rywalom. Dzięki rozbudowanemu systemowi craftingu, w grze możemy stworzyć własną broń i ekwipunek, a także stawiać budynki. Walka z przeciwnikami wymaga współpracy lub dobrej taktyki – samotne stawianie czoła wrogom niczym Rambo na niewiele się zda. Nasze działania wpływają też na to, jak odbierają nas postaci niezależne.

PCPS4XONE

Twin Soul
Twin Soul

Przygodowe 2021

Ukierunkowany na tryb kooperacyjny survival horror autorstwa studia White Noise, które wcześniej wsławiło się modyfikacją silnika Source o nazwie Silent Hill: Alchemilla. Akcja Twin Souls toczy się w Rosji, jakiś czas po rozpadzie ZSRR, a gracze obejmują kontrolę nad duszami martwych ludzi uwięzionymi w czyśćcu, które próbują odnaleźć drogę do prawdziwych zaświatów. Zabawa koncentruje się na potyczkach z licznymi potworami, z których każdy odznacza się swoimi unikalnymi cechami, np. wyostrzonym wzrokiem bądź słuchem. Ponieważ większość z nich jest niezwykle silna, a na mapach nie znajdziemy zbyt wiele amunicji do broni palnej, najlepszym sposobem na pokonanie przeciwnika jest unikanie bezpośredniej konfrontacji i przekradanie się obok, odwracanie uwagi czy też tworzenie wymyślnych pułapek. Nie bez znaczenia jest też ścisła współpraca obu graczy. Całość odznacza się niezwykłym klimatem wzorowanym na obrazach H.R. Gigera, filmach Davida Lyncha i współczesnej kulturze rosyjskiej.

PC

Sand Is the Soul
Sand Is the Soul

RPG 2021

Niezależna polska produkcja stanowiąca połączenie RPG akcji i chodzonej bijatyki (beat 'em up). Sand is the Soul zabiera gracza w podróż do inspirowanego epoką wiktoriańską mrocznego miasta CrossHill, gdzie główny bohater trafia w celu dostarczenia ważnego listu. Jak się okazuje, miejsce to przesiąknięte jest starożytnym złem. W zależności od podejmowanych wyborów wielowątkowa fabuła gry może zostać doprowadzona do jednego z wielu zakończeń. Rozgrywka w Sand is the Soul opiera się na eksploracji niebezpiecznego otwartego świata. Jako że roi się w nim od zagrożeń, nie brakuje okazji do walki – z użyciem broni białej oraz palnej – która cechuje się wysokim poziomem trudności. Zamiast typowych punktów doświadczenia gracz zdobywa piasek, który pełni również rolę energii oraz waluty... ale jego nadmiar może prowadzić do szaleństwa. Przykładowo, pod jego wpływem bohater może widzieć zwykłych mieszkańców jako potwory.

PCXONESwitch

Crucible
Crucible

Akcji 2021

Nastawiona na sieciową rozgrywkę strzelanka TPP wzbogacona o elementy survivalu. W Crucible gracze trafiają do niebezpiecznego obcego świata, a w trakcie dynamicznej rozgrywki mogą tworzyć i zrywać sojusze.

PC

Tunic
Tunic

Akcji 2021

Inspirowana serią The Legend of Zelda przygodowa gra akcji z widokiem izometrycznym. W Tunic wcielamy się w człekokształtnego lisa eksplorującego pełną potworów i skarbów krainę fantasy. Fabuła opowiadana jest głównie za pomocą obrazów i wydarzeń, gdyż większość tekstów napisana jest w niezrozumiałym, fikcyjnym języku. W grze zajmujemy się przemierzaniem dużych map o częściowo otwartej strukturze, gromadzeniem przedmiotów oraz przede wszystkim starciami z różnorodnymi przeciwnikami, wśród których nie brakuje potężnych bossów. Twórcy przygotowali zręcznościowy system walki, pozwalający na wyprowadzanie różnych ciosów oraz wykonywanie uników. Nieco aspektu taktycznego dodaje pasek kondycji, zasilającej techniki i ciosy bohatera. Choć w Tunic nie uświadczymy typowego systemu rozwoju postaci, to umiejętności rozszerzamy poprzez zdobywanie coraz lepszego uzbrojenia i ekwipunku. Gra oferuje atrakcyjną oprawę graficzną, wykonaną w pełnym trójwymiarze przy wykorzystaniu silnika Unity.

PCXONE

0 A.D.
0 A.D.

Strategiczne 2021

Dostępna w modelu free-to-play strategia RTS autorstwa studia Wildfire Games, złożonego z deweloperów i graczy pracujących za darmo w czasie wolnym. Początkowo gra miała być modyfikacją Age of Empires II, lecz finalnie przeniesiono ją na nowy silnik i udostępniono jako samodzielną produkcję. Głównym zamiarem twórców było zaś zaprezentowanie najważniejszych cywilizacji, żyjących na Ziemi w okresie od V wieku p.n.e. do V wieku czasów nowożytnych. W grze 0 A.D. bierzemy udział w całkowicie fikcyjnym konflikcie, choć całość stara się trzymać realiów historycznych w kwestii odwzorowania broni, budynków itp. Zabawa polega zaś na kontrolowaniu wybranej nacji i rozwijaniu jej wraz z upływem czasu, a do zadań graczy należy zagospodarowanie posiadanego terytorium, produkcja pożywienia i pozyskiwanie surowców, niezbędnych do rozbudowy. Prócz tego musimy być też przygotowani na ewentualną wojnę, werbując żołnierzy, którzy w razie potrzeby odeprą atak wrogą bądź podbiją pobliskie osady lub miasta.

PC

Galaxy in Turmoil
Galaxy in Turmoil

Akcji 2021

Multiplayerowa strzelanka powstała na bazie fanowskiego remake’u nigdy niewydanej gry Star Wars: Battlefront III. W Galaxy in Turmoil od niezależnego Frontwire Studios gracze biorą udział w dynamicznych starciach na powierzchni, w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej.

PC

Dual Universe
Dual Universe

Symulacje 2021 (wczesny dostęp od 29 listopada 2018)

Sandboksowa gra MMO utrzymana w klimatach science fiction. W zaprezentowanej przez autorów Dual Universe wizji przyszłości Ziemia staje w obliczu odległej, acz nieuchronnej zagłady. W związku z tym ludzkość zmuszona jest znaleźć dla siebie nowy dom w innej części galaktyki. Gracze wcielają się w członków jednej z ekspedycji kolonizacyjnej. Po stworzeniu swojej postaci zostajemy wysłani na nadającą się do zamieszkania planetę. Od tej pory mamy pełną swobodę działania – sami decydujemy, jak pokierować karierą postaci i jakich zadań się podjąć, a oparty na vokselach system konstrukcyjny pozwala zbudować niemal wszystko: budynki, pojazdy naziemne, statki kosmiczne itd. Zasiedlane w ten sposób planety są częścią jednego wielkiego uniwersum, gdzie wszyscy użytkownicy bawią się we wspólnym wirtualnym świecie. Zakładane przez graczy frakcje z czasem zdobywają nowe terytoria, konstruują floty statków kosmicznych oraz ulepszają technologie. Zarówno wirtualna ekonomia, jak i polityka są w całości napędzane przez decyzje oraz działania samych użytkowników.

PC

Chronicles of Elyria
Chronicles of Elyria

RPG 2021

Produkcja typu MMORPG opracowana przez studio Soulbound, której akcja rozgrywa się w fantastycznej krainie inspirowanej średniowieczną Europą. Powstanie tego tytułu było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Mechanika gry łączy cechy klasyków gatunku z nowatorskimi rozwiązaniami. W trakcie zabawy przychodzi nam zatem zwiedzać zróżnicowany, rozległy świat, wykonywać rozmaite zadania, a także zaspokajać potrzeby życiowe prowadzonego przez nas bohatera, takie jak głód, pragnienie, odpoczynek bądź schronienie przed zimnem i upałem; możemy także założyć rodzinę i spłodzić dzieci. Co ciekawe, stworzony przez nas protagonista nie żyje wiecznie – w miarę postępów w grze heros starzeje się i umiera, a jego dusza wciela się w jego potomka. Na uwagę zasługuje również system rozwoju postaci, bazujący na zdobywanych w toku rozgrywki umiejętnościach, złożony i wymagający system walki oraz fakt, że misje możemy przyjmować zarówno od postaci niezależnych, jak i od innych graczy. Chronicles of Elyria oferuje nie tylko tryby PvE, lecz także warianty PvP. Pojawia się tu również możliwość zakładania gildii i formowania sojuszy.

PC

Jupiter Hell
Jupiter Hell

RPG 2021 (wczesny dostęp od 1 sierpnia 2019)

Turowa gra RPG typu roguelike, określana mianem duchowego spadkobiercy DoomRL. Tak jak tamten projekt Jupiter Hell stworzone zostało w studiu ChaosForge. Akcja gry toczy się wewnątrz baz zlokalizowanych na kilku księżycach Jowisza. W ich pobliżu otwarte zostają bramy piekielne, przez które zaczynają się wylewać fale demonów, a jako samotny komandos, gracz musi powstrzymać inwazję. Zabawa w Jupiter Hall sprowadza się do przedzierania się przez proceduralnie generowane lokacje wypełnione potworami oraz walki opartej na systemie turowym. Do naszej dyspozycji oddano potężny arsenał uzbrojenia oraz spory wybór przedmiotów zwiększających możliwości bojowe protagonisty. Gra oferuje kampanię z konkretnymi misjami rozwijającymi główne wątki fabularne, ale podczas zabawy mamy także możliwość wypełnienia masy losowych zadań pobocznych. Jupiter Hell charakteryzuje się wysokim poziomem trudności, a śmierć głównego bohatera wymusza rozpoczęcie rozgrywki na nowo.

PC

Door Kickers 2: Task Force North
Door Kickers 2: Task Force North

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od czerwiec 2020)

Kontynuacja taktycznej gry strategicznej studia Killhouse Games z 2014 roku, odtwarzającej pracę policyjnych oddziałów antyterrorystycznych SWAT. Akcja Door Kickers 2: Task Force North toczy się w rejonie Bliskiego Wschodu. Kontrolowana przez gracza jednostka, złożona z przedstawicieli różnych sił specjalnych, podąża tam śladem niebezpiecznej siatki terrorystycznej. Rozgrywka ukazana jest z lotu ptaka i toczy się w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem opcji aktywnej pauzy. Podobnie jak w pierwowzorze, zabawa podzielona została na dwie części, a elementem równie ważnym jak sama misja jest właściwe do niej przygotowanie, poprzez wybór jednostek o umiejętnościach adekwatnych do sytuacji oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Twórcy wprowadzili jednak do rozgrywki sporo nowości, nadających całości jeszcze więcej realizmu. Wśród nich znalazły się m.in. nowe elementy wyposażenia, możliwość działania pod osłoną nocy oraz wskakiwania przez okno, a także opcja grupowania jednostek.

PCANDiOS

Gates of Hell
Gates of Hell

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 2020)

Osadzona w realiach II wojny światowej taktyczna strategia RTS, stanowiąca rozwinięcie rozwiązań znanych z cyklu Men of War. Za powstanie gry odpowiada zaś ekipa studia Barbed Wire, znana z modyfikacji do obu części MoW: Assault Squad. Gates of Hell oferuje szerokie spojrzenie na okres wojny, pozwalając rozegrać potyczki z różnych lat i frontów: od zaśnieżonych terenów ZSRR po spalone słońcem piaski Afryki. Pod względem mechaniki produkcja koncentruje się w całości na aspekcie taktycznym, tak więc nie uświadczymy w niej gromadzenia surowców czy rozwijania bazy. Zamiast tego całą uwagę poświęcamy na dowodzenie naszymi oddziałami, a działalność budowlana ogranicza się co najwyżej do kopania okopów czy stawiania zasieków oraz pól minowych. Istnieje też opcja przejęcia kontroli nad pojedynczym żołnierzem i sterowania nim niczym w grze akcji. Mocną stroną produkcji jest realizm: autorzy drobiazgowo odtworzyli szereg różnych armii – zarówno pod względem wyglądu, jak i zdolności bojowych.

PC

Little Devil Inside
Little Devil Inside

Akcji 2021

Przygodowa gra akcji, która zabiera graczy w podróż do fikcyjnego świata łączącego elementy fantasy, steampunku i współczesnych realiów. Zamieszkują go zarówno ludzie i reprezentanci innych inteligentnych ras, jak i rozmaite potwory. Mapa ma otwarty charakter, a eksplorację uskuteczniamy za sterami licznych pojazdów i statków wodnych – maszyny wymagają regularnego serwisowania i nieustannego ulepszania, jednak zapewniają bezpieczeństwo podczas wypraw, a także przyspieszają tempo podróżowania. W Little Devil Inside ważną rolę odgrywają również elementy survivalowe (w toku przygody gromadzimy prowiant i ukrywamy się przed siłami natury) oraz starcia z przeciwnikami. W walce korzystamy z broni białej i palnej, a w miarę postępów możemy rozwijać naszego bohatera oraz udoskonalać używany przez niego ekwipunek i uzbrojenie. Całości dopełniają dynamiczne eventy, na czele z mini-misjami okraszonymi własnymi wątkami fabularnymi.

PC

Pamela
Pamela

Akcji 2021 (wczesny dostęp od 9 marca 2017)

Przygodowa gra akcji w konwencji survival horroru, będąca debiutanckim projektem kanadyjskiego studia NVYVE. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości, na wyspie zajętej niemal w całości przez nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe o nazwie Eden. Podczas zabawy wcielamy się w ostatniego ocalałego spośród zarażonych tajemniczym wirusem mieszkańców wyspy, a naszym jedynym sojusznikiem okazuje się zawiadująca całym kompleksem sztuczna inteligencja imieniem Pamela. Rozgrywka kładzie szczególny nacisk na aspekt przetrwania, a w trakcie gry musimy nieustannie poszukiwać jedzenia, picia oraz rozmaitych przydatnych przedmiotów, a także dbać o odpowiednią ilość snu. Do walki z mutantami nie wykorzystujemy zaś klasycznego uzbrojenia, ale cały szereg pozornie nieprzydatnych przedmiotów, którymi posługiwali się pracownicy Edenu. Na wyróżnienie zasługuje też oryginalny interfejs gry, zaprojektowany jako integralna część wirtualnego świata (np. opaski wyświetlające hologramy ekranu ekwipunku).

PC

War of Rights
War of Rights

Akcji 2021 (wczesny dostęp od 3 grudnia 2018)

Osadzona w realiach wojny secesyjnej sieciowa strzelanina FPS autorstwa debiutującego studia Campfire Games. War of Rights umożliwia rozgrywkę w ramach kilku historycznych kampanii, podczas których możemy opowiedzieć się po stronie Unii bądź Konfederacji. Co ciekawe, produkcja pozwala nam nie tylko wcielić się w żołnierza, walczącego na pierwszej linii frontu, ale także w rolę generała, decydującego o przebiegu całej bitwy. W tym wypadku znajduje się on w centrum dowodzenia i podejmuje strategiczne decyzje, które następnie w czasie rzeczywistym pokonują cały łańcuch dowodzenia, trafiając do kapitanów poszczególnych regimentów. Ci zaś mogą wykonywać rozkazy bez zastrzeżeń, lub też zbuntować się i podejmować działania na własną rękę. Całość odznacza się wysokim poziomem realizmu i zgodnością z wydarzeniami historycznymi. Walki toczą się w autentycznych miejscach, a żołnierze obu stron walczą taką bronią i w takich mundurach, jakie faktycznie wykorzystywane były w trakcie wojny secesyjnej.

PC

Crowfall
Crowfall

RPG 2021 (wczesny dostęp od 30 sierpnia 2015)

Sieciowa gra RPG z elementami strategicznymi, za której powstanie odpowiada założone przez doświadczonych deweloperów studio ArtCraft. W grze Crowfall: Throne War wcielamy się w postać wykreowanego przez siebie bohatera, który bierze udział w pojedynczych kampaniach, rozgrywanych w specjalnych światach. Po pewnym czasie każdy z nich ulega jednak nieodwracalnemu zniszczeniu, zmuszając naszego śmiałka do szukania niezbędnych surowców i chwały w innych uniwersach. Kontrolowany przez nas heros należeć może do różnych ras, klas oraz frakcji o odmiennych umiejętnościach, co daje sporą dowolność w kreacji bohatera. Walka o dominację w poszczególnych światach trwa od jednego do trzech miesięcy, a w tym czasie grający rywalizują ze sobą o surowce i jak najlepszy ekwipunek. Te wykorzystywane są zaś później w specjalnych strefach rządzonych przez poszczególnych graczy. Po zniszczeniu świata nasz protagonista zmuszony jest do wybrania kolejnej kampanii, która może rządzić się całkowicie innymi prawami.

PC

The SoulKeeper: Chronicles
The SoulKeeper: Chronicles

RPG 2021 (wczesny dostęp od 15 sierpnia 2017)

Osadzona w otwartym świecie fantasy gra RPG akcji z widokiem FPP/TPP, wyprodukowana przez niezależne studio HELM Systems. The SoulKeeper zawiera trzy osobne kampanie fabularne z różnymi grywalnymi postaciami i oferuje opcjonalne wsparcie dla zestawów VR.

PC

Survive the Nights
Survive the Nights

Akcji 2021 (wczesny dostęp od 21 grudnia 2017)

Gra survivalowa, za której stworzeniem stoi niezależne studio a2z(Interactive). Gracze trafiają na jedną z wysp o powierzchni ponad stu kilometrów kwadratowych, a ich zadaniem jest przetrwanie nocy. O ile bowiem za dnia zmagania koncentrują się na eksploracji i pozyskiwaniu zasobów oraz narzędzi, po zapadnięciu zmroku musimy stawiać czoła rozmaitym zagrożeniom. Co ciekawe, w grze nie mamy możliwości wznoszenia budynków – możemy jedynie korzystać z obecnych na mapie konstrukcji i fortyfikować je przy użyciu znalezionych przedmiotów. Ważnym elementem gry jest crafting, dzięki któremu tworzymy nie tylko przydatny ekwipunek, ale i modyfikacje do posiadanych już narzędzi, broni i pojazdów, za sterami których przemieszczamy się pomiędzy oddalonymi od siebie punktami. Mocną stroną Survive the Nights jest realizm – w trakcie zmagań należy dbać o dostarczanie bohaterowi odpowiedniej liczby kalorii (pożywienie możemy pozyskiwać na rozmaite sposoby, od zbieractwa, aż po polowania). Ponadto w grze odwzorowano nie tylko cykl dobowy, ale i zmieniający się klimat oraz pory roku, co wymusza również dbanie o odpowiednią temperaturę ciała; dopełnieniem tego wszystkiego jest fakt, że czynności pokroju zabijania ludzi odbijają się negatywnie na psychice prowadzonego bohatera. W miarę czynionych postępów nasza postać zdobywa doświadczenie i rozwija swe umiejętności głównie poprzez częste powtarzanie konkretnych czynności. Skuteczność naszych działań odzwierciedla natomiast pozycja na sieciowych tablicach wyników i listach osiągnięć.

PC

Grave
Grave

Akcji 2021

Debiutancka produkcja studia Broken Window, będąca sandboksowym horrorem wzbogaconym o elementy survivalowe. Akcja Grave toczy się na ponurych i lekko surrealistycznych pustkowiach. Za dnia są one miejscem opustoszałym i stosunkowo bezpiecznym, nocą jednak na żer wychodzą tu rozmaite obrzydliwe potwory i rozpoczynają polowanie, którego celem jest oczywiście gracz. Choć w grze nie spotykamy tradycyjnego uzbrojenia, nasz bohater nie jest całkowicie bezbronny - do jego dyspozycji oddane zostały rozmaite narzędzia i przedmioty, które w razie potrzeby pełnić mogą rolę broni, pozwalając na odpieranie ataków. Cechą charakterystyczną gry jest fakt, że świat ulega tu nieustannym przeobrażeniom, a wszystkim tym rządzi zaawansowany system proceduralnego generowania zawartości. Na wyróżnienie zasługuje też sztuczna inteligencja potworów, które potrafią zachowywać się jak prawdziwe drapieżniki, wykorzystujące różne zmysły i metody ataku.

PCPS4XONE

Stranded Deep
Stranded Deep

Symulacje 2021 (wczesny dostęp od 23 stycznia 2015)

Realistyczny symulator przetrwania, opracowany przez debiutujące australijskie studio Beam Team Games. W grze wcielamy się w rozbitka, który po katastrofie samolotu musi przetrwać na jednej z bezludnych wysp Pacyfiku. W odróżnieniu od większości gier z tego gatunku, rozgrywka polega jednak nie tylko na eksploracji wyspy, ale także głębin oceanu, przy czym oba te elementy generowane są losowo przed każdą rozgrywką. Na życie naszego bohatera czyha cała masa niebezpieczeństw, takich jak głód, pragnienie, upał w dzień czy nagłe ochłodzenie w nocy. Zabójcze może okazać się także spotkanie z rekinem czy wypłynięcie na otwarte morze podczas sztormu. W grze nie zabrakło intuicyjnego systemu rzemiosła, dzięki któremu możemy tworzyć zarówno proste narzędzia, jak i bardziej zaawansowane konstrukcje np. tratwę czy prostą chatę. Wysokiej jakości oprawa graficzna ze zmienną pogodą i cyklem dobowym, wyróżnia się pozytywnie na tle innych gier z tego popularnego gatunku.

PCPS4XONE

SCALE
SCALE

Logiczne 2021

SCALE to wyprodukowana przez zespół CubeHeart gra logiczna. Akcja ukazana jest z oczu bohaterki, a zabawa polega głównie na rozwiązywaniu zagadek oraz walce. Zarówno łamigłówki, jak i przeciwników pokonujemy korzystając z urządzenia pozwalającego na zmniejszanie oraz powiększanie elementów wirtualnego świata.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.