Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 2014 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Dragon Age: Inkwizycja
Dragon Age: Inkwizycja

RPG 18 listopada 2014

Dragon Age: Inquisition jest trzecią częścią cyklu cRPG, zapoczątkowanego w 2009 roku grą Dragon Age: Origins. Dewelopingu tytułu kolejny raz podjęło się studio BioWare we współpracy z koncernem Electronic Arts. Akcja gry osadzona została w fantastycznym świecie Thedas, a głównym motywem fabuły jest inwazja demonów. Gracz staje na czele Inkwizycji z zadaniem powstrzymania bestii z Pustki oraz odkrycia, kto stoi za ich sprowadzeniem do świata śmiertelników. Rozgrywka opiera się na klasycznych rozwiązaniach cRPG z naciskiem na eksplorowanie lokacji, taktyczną walkę, tworzenie i rozwój drużyny, a także podejmowanie wyborów moralnych wpływających na dalszy bieg fabuły. Od strony technicznej Dragon Age: Inquisition bazuje na możliwościach silnika Frostbite 3 (znanego chociażby z Battlefield 4), zapewniającego wysokiej jakości oprawę audiowizualną.

PCPS4XONEX360PS3

The Sims 4
The Sims 4

Symulacje 2 września 2014

Czwarta część bestsellerowego cyklu symulacji życia – The Sims. Za deweloping The Sims 4 odpowiedzialne jest studio Maxis znane również z takich produkcji jak SimCity oraz Spore. Gracze ponownie mają okazję pokierować życiem wirtualnej rodziny. Edytor postaci pozwala nie tylko zdecydować o cechach fizycznych każdego z Simów, ale także określić jego osobowość, charakter i aspiracje. Zabawa polega głównie na zaspokajaniu potrzeb swoich podopiecznych – od dachu nad głową i regularnych posiłków począwszy, poprzez spotkania towarzyskie i życie uczuciowe, aż po rozwój intelektualny oraz karierę zawodową. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu, The Sims 4 oferuje znacznie więcej funkcji społecznościowych, które pozwalają na interakcję z innymi graczami (np. dzielenie się projektami domów oraz urządzanie wspólnych, wirtualnych imprez).

PCPS4XONE

Watch Dogs
Watch Dogs

Akcji 27 maja 2014

Przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za której powstanie odpowiadają studia deweloperskie koncernu Ubisoft na czele z Ubisoft Montreal. Fabuła Watch Dogs przenosi graczy w niedaleką przyszłość do Chicago, jednego z wielu amerykańskich miast, których infrastrukturą zarządza Centralny System Operacyjny (CtOS). Główny bohater to Aiden Pearce, utalentowany haker potrafiący włamać się niemal do każdego urządzenia elektronicznego i wykorzystać jego możliwości, by sprokurować rozwój wypadków lub wpłynąć na zachowanie innych ludzi. Rozgrywka toczy się w otwartym świecie, a gracz ma dużą swobodę w wykonywaniu zadań. Zastosowana w grze mechanika walki łączy elementy trzecioosobowej strzelaniny, skradanki i zręcznościówki. Watch Dogs oferuje również unikalny tryb multiplayer, w którym poczynania innych graczy wpływają na przebieg kampanii single player.

PCPS4XONEX360PS3WiiU

Black Desert Online
Black Desert Online

RPG 17 grudnia 2014

Utrzymana w klimacie high fantasy gra MMORPG. Black Desert jest debiutanckim dziełem koreańskiego studia Pearl Abyss, stworzonym przy współudziale branżowego weterana – Dae-Il Kima, twórcy RYL Online oraz Continent of Ninth. Akcja gry umiejscowiona została w ponurym świecie, targanym konfliktem pomiędzy dwoma potężnymi nacjami – Republiką Calpheon i Królestwem Valencia. Jak przystało na produkcję MMORPG, gracze kreują własnych bohaterów po czym wraz z nimi eksplorują rozległe lokacje, nabywają doświadczenie, a także gromadzą coraz cenniejsze przedmioty. Tym, co wyróżnia Black Desert na tle konkurencyjnych tytułów, jest rozbudowana mechanika walki, w której większe znaczenie mają refleks i umiejętności grających niż same atrybuty psycho-fizyczne postaci.

PCPS4XONE

Far Cry 4
Far Cry 4

Akcji 18 listopada 2014

Czwarta odsłona niezwykle popularnego cyklu sandboksowych gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Zgodnie z polityką koncernu Ubisoft, deweloping tytułu powierzony został kilku wewnętrznym studiom deweloperskim na czele z Ubisoft Montreal i Ubisoft Shanghai. Gracze ponownie mają okazję wcielić się w rolę bohatera, który samotnie musi stawić czoła licznym przeciwnikom i przeszkodom. Z pomocą przychodzi jednak spory arsenał broni palnej i białej. Twórcy pozostali wierni sprawdzonym schematom rozgrywki, pozwalając na dużą swobodę w eksplorowaniu rozległych lokacji oraz wykonywaniu zadań. Od strony technicznej Far Cry 4 wykorzystuje potencjał stale rozwijanego silnika Dunia Engine, zapewniającego wysokiej jakości oprawę audiowizualną oraz realistyczną fizykę.

PCPS4XONEX360PS3

Farming Simulator 15
Farming Simulator 15

Symulacje 30 października 2014

Szósta odsłona popularnego cyklu symulatorów rolniczych, powracająca na najważniejsze platformy sprzętowe po roku przerwy, podczas którego swoją wersję gry dostali jedynie posiadacze smartfonów i konsol przenośnych. Twórcy serii, ekipa GIANTS Software, przygotowali kolejną garść zmian oraz nowości, urozmaicających rozgrywkę. W Farming Simulator 15 pojawia się sposobność zabawy w zupełnie nowym środowisku (Skandynawia), cechującym się odmiennym krajobrazem, cięższymi warunkami i obecnością licznych terenów leśnych. Tym samym gracze zyskali możliwość wyrębu drzew oraz przeznaczony do tego celu, licencjonowany sprzęt. Pojawiła się także myjnia, w której możemy zadbać o czystość naszych maszyn. Ogólne zasady rozgrywki nie uległy zmianie i sprowadzają się nadal do sprawnego zarządzania farmą i jej rozbudowy za pieniądze uzyskane z hodowli i upraw. Farming Simulator 15 to także debiut serii na konsolach ósmej generacji, co przełożyło się na znaczącą poprawę oprawy graficznej tytułu.

PCPS4XONEX360PS3

Moebius: Empire Rising
Moebius: Empire Rising

Przygodowe 15 kwietnia 2014

Klasyczna, dwuwymiarowa przygodówka point’n’click, za której powstanie odpowiada legenda branży, Jane Jensen, autorka takich bestsellerów, jak King’s Kuest VI, Gray Matter czy seria Gabriel Knight. W grze wcielamy się w postać prostego handlarza antykami, który zajmuje się odnajdywaniem cennych przedmiotów na zlecenie dobrze płacących klientów. Kiedy jego sklep zostaje strawiony przez pożar, bohater otrzymuje wysoce intratne zlecenie, polegające na zbadaniu szeregu pozornie nie związanych ze sobą wydarzeń. W trakcie śledztwa nasz protagonista odkrywa, że stał się częścią większego planu i tylko od niego zależeć będzie, czy zechce poddać się powierzonej mu roli, czy postanowi zmienić bieg historii. Pod względem mechaniki mamy do czynienia z typową przygodówką, której sedno stanowi eksploracja, prowadzenie rozmów, gromadzenie przedmiotów oraz rozwiązywanie prostych zagadek logicznych. Za ścieżkę dźwiękową gry odpowiada zaś Robert Holmes – autor muzyki do serii Gabriel Knight.

PC

Lords of the Fallen
Lords of the Fallen

RPG 28 października 2014

Osadzone w realiach fantasy RPG akcji, stworzone we współpracy polskiej firmy CI Games z ekipą niemieckiego studia Deck13. Akcja Lords of the Fallen toczy się w świecie, w którym ludzkość zbuntowała się przeciw tyranii okrutnego boga i zdołała uwięzić jego ciało w paśmie gór oddzielających cywilizację magów od krainy wojowników. Tysiące lat później zło ponownie urosło w siłę, a przeciwstawić może mu się jedynie bohater, który sam nie stroni od występku. Kontrolowana przez gracza postać należeć może do jednej z trzech klas: wojownika, maga lub skrytobójcy, a rozgrywka skupia się na eksploracji, rozwijaniu cech postaci, kompletowaniu ekwipunku oraz walce z przeciwnikami. Jednocześnie spory nacisk położono na dostosowanie mechaniki i fabuły do indywidualnego stylu gry. Podczas zabawy możemy podążyć drogą magii, treningu bojowego lub połączyć obie ścieżki rozwoju, a od naszego wyboru zależą m.in. stosunki z występującymi w grze frakcjami oraz rodzaj zdobywanych w walce przedmiotów.

PCPS4XONE

Lifeless Planet
Lifeless Planet

Przygodowe 6 czerwca 2014

Utrzymana w klimatach science fiction przygodowa gra akcji, opracowana przez niezależne studio Stage 2. Bohaterem Lifeless Planet jest samotny astronauta, który został wysłany do zbadania nowo odkrytej planety, gdzie zdaniem naukowców rozwinęło się życie. Niestety podczas lądowania statek uległ awarii, rozbijając się w tym tajemniczym i jak się wkrótce okazuje – opustoszałym świecie. Poszukując członków swojej ekipy, nasz bohater odkrywa opuszczoną, radziecką stację badawczą, która wydaje się kryć w sobie szereg odpowiedzi, dotyczących przeszłości tego niezbyt gościnnego miejsca. Akcję gry oglądamy z perspektywy trzeciej osoby, a rozgrywka sprowadza się do eksploracji oraz rozwiązywania prostych zagadek, których celem jest z reguły odnalezienie drogi do pozornie niedostępnego miejsca. Pomoże nam w tym także specjalne mechaniczne ramię, służące m.in. do chwytania i przesuwania rozmaitych obiektów.

PCPS4XONESwitch

Wasteland 2
Wasteland 2

RPG 19 września 2014

Utrzymana w postapokaliptycznej konwencji gra cRPG, stanowiąca kontynuację przeboju z 1988 roku. Produkcji Wasteland 2 podjęło się założone przez Briana Fargo (twórcę oryginalnego Wasteland) studio InXile Entertainment przy wsparciu finansowym ze strony użytkowników platformy crowdfundingowej Kickstarter. Akcja gry toczy się 15 lat po wydarzeniach przedstawionych w „jedynce”. Gracz wciela się w rolę członka oddziału Desert Rangers i przemierza tytułowe pustkowia Stanów Zjednoczonych po wojnie nuklearnej. Rozgrywka opiera się na klasycznych elementach cRPG, w tym turowej mechanice walki, możliwości wielokierunkowego rozwoju głównego bohatera, a także podejmowaniu decyzji wpływających na dalszy bieg fabuły. Gra korzysta z popularnego silnika Unity, zapewniającego trójwymiarową oprawę wizualną, która prezentowana jest w rzucie izometrycznym.

PCPS4XONESwitch

Sir, You Are Being Hunted
Sir, You Are Being Hunted

Akcji 1 maja 2014

Nietypowa skradankowo-survivalowa gra akcji FPP z otwartym światem, w której autorzy wyśmiewają zwyczaje praktykowane przez brytyjską arystokrację. Akcja osadzona została w alternatywnej wersji Wielkiej Brytanii, opanowanej przez inteligentne roboty, pragnące zniszczyć każdego człowieka napotkanego na swej drodze. Gracze wcielają się zaś w rolę jednej z potencjalnych ofiar, a ich zadaniem jest przeżyć w konfrontacji z przeciwnikami. Sir, You Are Being Hunted oferuje mocno humorystyczne podejście do tematu komputerowych strzelanek, koncentrując się na naśladowaniu i parodiowaniu zachowań dżentelmenów z wyższych sfer. Podczas gry spotykamy więc m.in. roboty pijące herbatę czy palące fajki. Mimo lekko prześmiewczej tematyki całość okraszona została przyzwoitą, trójwymiarową oprawą graficzną, opartą na autorskim silniku, losowo generującym krajobrazy typowej angielskiej wsi.

PC

Loadout
Loadout

Akcji 31 stycznia 2014

Stworzona z myślą o zabawie w sieciowym trybie multiplayer strzelanina z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Loadout jest dziełem studia Edge of Reality, którego dorobek artystyczny obejmuje takie tytuły jak Pitfall: The Big Adventure, Niesamowity Hulk i Rybki z Ferajny. Gracze mają okazję wziąć udział w tryskających krwią i czarnym humorem pojedynkach herosów wyposażonych w różnego rodzaju narzędzia zagłady. Na tle konkurencyjnych produkcji Loadout wyróżnia się przede wszystkim nieszablonowym systemem modyfikacji uzbrojenia, który wraz ze zdobywanym doświadczeniem pozwala konstruować coraz bardziej fantazyjne bronie. Komiksowa stylistyka oprawy wizualnej w grze sprawia, że ukazane sceny przemocy zyskują bardziej groteskowy charakter i nie rażą brutalnością.

PCPS4

The Banner Saga
The Banner Saga

RPG 14 stycznia 2014

Inspirowana mitologią nordycką taktyczna gra RPG, opracowana przez debiutujące niezależne studio Stoic Games, którego członkowie mają za sobą pracę m.in. przy Star Wars: The Old Republic. Akcja przenosi nas do świata, który w wyniku tajemniczego kataklizmu pogrążył się w licznych wojnach i konfliktach. Zrealizowana w stylu opowieści drogi i rozbita na dwa główne wątki fabuła przedstawia historię dwóch grupek ocalałych, którzy starają się uciec przed zagładą ze strony tajemniczej rasy kamiennych Dredgów, będących efektem eksperymentów bogów. Rozgrywka utrzymana jest w klimacie fantasy i łączy elementy przygodówki oraz gry RPG, wzbogaconej turowym systemem walki. Wraz z postępami w grze nasza drużyna nabywa doświadczenia i staje się coraz potężniejsza, a spory wpływ na rozwój fabuły mają decyzje podejmowane przez gracza. Atutem gry jest śliczna, dwuwymiarowa oprawa graficzna, utrzymana w stylistyce przypominającej produkcje wytwórni Walta Disneya.

PCPS4XONESwitchANDiOSPSV

Cargo 3
Cargo 3

Akcji 8 grudnia 2014

Osadzona w realiach science-fiction brutalna strzelanina FPS, stanowiąca debiutancki projekt rodzimego studia Vinci Games z Krakowa. W grze wcielamy się w postać byłego komandosa, który w poszukiwaniu zaginionej rodziny przybywa do kolonii wydobywczej na planecie Argos 9. Wkrótce okazuje się, że miejsce to kryje w sobie nie tylko bogate zasoby cennego surowca zwanego nitium, stanowiącego alternatywę dla wyczerpujących się zasobów naturalnych Ziemi. Kiedy kontakt z mieszkańcami bazy zostaje zerwany, aby ocalić zaginionych członków rodziny, nasz bohater zmuszony jest stawić czoła przeważającym siłom kosmicznych przeciwników. Mechanika rozgrywki łączy elementy intensywnej i dynamicznej strzelaniny FPS z mrocznym klimatem klaustrofobicznych pomieszczeń oraz ciemnych korytarzy podziemnej kolonii. Mimo to, część etapów rozgrywa się jednak w przestrzeni półotwartej. Do dyspozycji graczy oddano arsenał 9 zróżnicowanych broni, które w trakcie rozgrywki możemy wyposażać w cenne modyfikacje.

PCX360

Assetto Corsa
Assetto Corsa

Wyścigi 19 grudnia 2014

Niezwykle realistyczna symulacja wyścigów samochodowych, stworzona przez specjalizujące się w tym gatunku niezależne studio Kunos Simulazioni (netKar Pro, Ferrari Virtual Academy i inne). Assetto Corsa pozwala graczom wcielić się w role profesjonalnych kierowców wyścigowych i wziąć udział w emocjonujących wyścigach samochodów różnych klas – od aut produkcyjnych, poprzez prototypowe, aż po legendy GT i F1. Gra wyróżnia się zaawansowanym modelem jazdy, w którego opracowaniu uczestniczyli inżynierowie oraz doświadczeni kierowcy wyścigowi. Uwzględnia on wiele czynników związanych z zachowaniem samochodów na torze, w tym chociażby przyczepnością czy działaniem przeciążeń. Wysokiej jakości oprawa wizualna Assetto Corsa wykorzystuje potencjał bibliotek DirectX 11 oraz konsol ósmej generacji, w tym takich technologii jak HDR, motion blur, dynamiczne oświetlenie oraz miękkie cieniowanie.

PCPS4XONE

F.E.A.R. Online
F.E.A.R. Online

Akcji 17 października 2014

Przeznaczony do zabawy w trybie wieloosobowym spin-off popularnej serii gier FPS, która w umiejętny sposób połączyła elementy nowoczesnych strzelanin science-fiction z charakterystycznymi cechami azjatyckich horrorów. Produkcja została przygotowana przez koreańskie studio Inplay, zaś w pracach nad grą wykorzystano kod źródłowy, elementy graficzne oraz zmodyfikowany silnik F.E.A.R. 2. Akcja gry toczy się pomiędzy drugą a trzecią częścią cyklu i koncentruje na zmaganiach ciężko uzbrojonych oddziałów z bestiami przywołanymi przez bohaterkę serii, demoniczną Almę. Autorzy przygotowali wiele zróżnicowanych trybów zabawy, w tym kooperacyjny tryb scenariusza, w którym poznajemy zupełnie nowe wydarzenia rozgrywające się w uniwersum serii. W grze nie zabrakło oczywiście tradycyjnych wariantów rozgrywki sieciowej pozwalających na rywalizację PvP z innymi graczami oraz PvE z przeciwnikami sterowanymi przez AI.

PC

ArcheAge
ArcheAge

RPG 16 września 2014

Osadzona w realiach fantasy gra z gatunku MMORPG, autorstwa ekipy deweloperskiej koreańskiego studia XL Games (Civilization Online). Akcja ArcheAge rozgrywa się w świecie fantasy, w którym przed wiekami wspólnie rządziło osiem ras. Z czasem podzieliły się one na dwie rywalizujące frakcje i osiedliły na odrębnych kontynentach. Napisana przez Jeona Min-Hee'a fabuła pozwala graczom odkryć przyczyny trwającego od 2000 lat konfliktu. Wzorem klasycznych produkcji MMORPG, w grze wykreować można awatara, wybierając jedną z czterech gotowych klas postaci lub tworząc od podstaw własną. Zabawa toczy się w otwartym, ulegającym dynamicznym zmianom świecie. Za widowiskową oprawę wizualną ArcheAge odpowiada silnik CryEngine 3, znany m.in. z takich gier jak Crysis 2 i Sniper: Ghost Warrior 2.

PC

South Park: Kijek Prawdy
South Park: Kijek Prawdy

RPG 4 marca 2014

Oparta na motywach popularnej kreskówki Miasteczko South Park gra cRPG. Dewelopingiem South Park: The Stick of Truth zajęło się studio Obsidian Entertainment przy wsparciu ze strony twórców telewizyjnego pierwowzoru – Matta Stone'a i Trey'a Parkera. Gracz wciela się w rolę dzieciaka, który wraz z rodzicami właśnie przeprowadził się do tytułowego miasteczka i próbuje zaskarbić sobie sympatię rówieśników. Okazją do tego jest wspólny LARP (Live Action Role Playing), w którym uczestniczą Cartman i jego koledzy. Fabuła South Park: The Stick of Truth obfituje w absurdalny humor i odniesienia do zjawisk kultury masowej. Twórcy gry sięgnęli także po klasyczne elementy mechaniki cRPG jak klasy postaci, walka w systemie turowym oraz możliwość zdobywania doświadczenia i awansowania na kolejne poziomy rozwoju. Produkcja zwraca uwagę kreskówkową oprawą graficzną.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Enemy Front
Enemy Front

Akcji 10 czerwca 2014

Osadzona w realiach II wojny światowej pierwszoosobowa strzelanina (FPS), wyprodukowana przez studia deweloperskie firmy CI Games w Rzeszowie i Londynie. W kampanii głównej gracz wciela się w rolę amerykańskiego korespondenta Roberta Hawkinsa, który będąc świadkiem okrucieństw hitlerowców przyłącza się do ruchu oporu. Akcja w większości rozgrywa się na obszarze ogarniętej powstaniem Warszawy, choć w retrospekcjach protagonisty pojawiają się również misje ulokowane m.in. w Norwegii, Francji i Niemczech. Mechanika rozgrywki nie odbiega od standardów gatunku FPS, oferując dynamiczną akcję z dużą ilością sekwencji strzeleckich i bogatym arsenałem dostępnej broni. Od strony technicznej Enemy Front wykorzystuje możliwości silnika CryEngine 3, znanego m.in. z Crysis 3 i Sniper: Ghost Warrior 2.

PCX360PS3

Hegemony Rome: The Rise of Caesar
Hegemony Rome: The Rise of Caesar

Strategiczne 15 maja 2014

Kontynuacja strategii RTS Hegemony: Philip of Macedon, stworzonej w 2010 roku przez kanadyjskie studio Longbow Digital Arts. Gra po raz kolejny przenosi nas do czasów starożytnych, skupiając się tym razem na słynnych podbojach Juliusza Cezara. Kampania fabularna dzieli się na cztery rozdziały, których akcja toczy się w latach 58-52 p.n.e. i koncentruje na wojnie Rzymu z Galią, toczonej na obszarze rozciągającym się od wybrzeży Brytanii do Morza Śródziemnego. Do naszych obowiązków należeć będzie zarówno rozwój gospodarki, jak i siły militarnej naszego imperium. Jako wielki przywódca odpowiadamy za rekrutację armii, zawieranie sojuszy z przyjaznymi plemionami oraz podbijanie kolejnych europejskich terenów. Cechą charakterystyczną produkcji jest wysoki realizm i możliwość kontrolowania zarówno całych prowincji, jak i poszczególnych jednostek naszej potężnej armii.

PC

Smite
Smite

Akcji 25 marca 2014

Gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) z elementami zręcznościowymi, stworzona przez studio Hi-Res znane z takich produkcji jak Global Agenda czy Tribes: Ascend. Smite pozwala graczom pokierować poczynaniami mitologicznych bóstw, toczących ze sobą drużynowe walki na zróżnicowanych tematycznie arenach. Rozgrywka nastawiona jest na dynamiczne pojedynki, w których liczą się nie tylko statystyki i umiejętności bohaterów, ale również refleks i celne oko graczy. W warstwie technicznej Smite bazuje na możliwościach silnika Unreal Engine 3.0, który zapewnia wysokiej jakości oprawę wizualną. Gra udostępniana jest na zasadzie free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności, co oznacza, że niektóre przedmioty i udogodnienia mogą wymagać uiszczenia niewielkiej opłaty.

PCPS4XONESwitch

Star Conflict
Star Conflict

Symulacje 4 września 2014

Zrealizowany w konwencji MMO kosmiczny symulator, przywodzący na myśl kultową serię Wing Commander. Za powstanie gry odpowiada debiutująca ekipa Star Gem, będąca wewnętrznym studiem rosyjskiego koncernu Gaijin Entertainment. Akcja przenosi nas w odległą przyszłość, w której władzę w galaktyce sprawują potężne imperia oraz grupy najemników. Gdy w przestrzeni odkryte zostają szczątki prastarej cywilizacji Prekursorów, tysiące śmiałków i awanturników wyruszają na poszukiwanie starożytnych skarbów i artefaktów, a gracze wcielają się w jednego z nich. Mechanika rozgrywki przypomina klasyczne space-simy z tą różnicą, iż prócz nas w kosmosie dryfują statki innych graczy, z którymi możemy walczyć lub łączyć się, wykonując wspólne misje. Podczas zabawy zasiadamy za sterami zarówno zwrotnych myśliwców, jak i potężnych gwiezdnych krążowników, zaś model lotu umiejętnie łączy elementy symulacji i strzelanki. W grze nie zabrakło też systemu rozwoju postaci i możliwości ulepszania posiadanej floty

PC

WildStar
WildStar

RPG 3 czerwca 2014

Gra MMORPG osadzona w fantastycznym uniwersum, łączącym elementy fantasy i science-fiction. WildStar jest debiutanckim dziełem amerykańskiego studia Carbine, a rolę wydawcy przejęła na siebie firma NCsoft (Guild Wars, Lineage i inne). Akcja toczy się na odległej planecie Nexus, gdzie przedstawiciele trzech różnych ras – ludzi, aurinów i granoków wspólnymi siłami próbują rozwikłać tajemnicę zniknięcia pierwotnych mieszkańców – eldan. Na tle konkurencyjnych produkcji WildStar wyróżnia się modelem rozgrywki, pozwalającym na dużą swobodę stylu gry i rozwoju bohaterów kreowanych przez graczy. Innowacje nie ominęły również mechaniki walki, pozwalającej np. na stosowanie uników. Gra odznacza się stosunkowo prostą, ale estetycznie wykonaną trójwymiarową oprawą graficzną w kreskówkowym stylu.

PC

Twilight Zone
Twilight Zone

Przygodowe 9 grudnia 2014

Twilight Zone jest grą przygodową opartą na motywach popularnego serialu "Strefa Mroku" ("Twilight Zone"). Tytuł wyprodukowała i wydała firma Legacy Interactive. Gracz wciela się w postać początkującego aktora, który rozpoczyna karierę w serialu telewizyjnym. Ku swemu przerażeniu odkrywa jednak, że został w nim uwięziony i nie może wyjść z roli. Jedynym sposobem ucieczki jest rozwikłanie zagadki postaci, którą odgrywa.

PC

CastleAbra
CastleAbra

Przygodowe 12 marca 2014

Klasyczna gra przygodowa point-and-click. Jako szlachetny rycerz staramy się uwolnić księżniczkę Myrne Loo z rąk czarodzieja Wizardo.

PC

Starlite: Astronaut Rescue - Developed in Collaboration with NASA
Starlite: Astronaut Rescue - Developed in Collaboration with NASA

Symulacje 15 stycznia 2014

Gra stworzona we współpracy z amerykańską agencją rządową NASA. Wcielamy się w niej w astronautę wysłanego z misją na Marsa, który musi wytworzyć niezbędne narzędzia, pokierować zaawansowanym technologicznie robotem i nie tylko. Tytuł oferuje zabawę dla jednego gracza podczas krótkiego, kilkunastominutowego zadania.

PC

Symulator kozy
Symulator kozy

Zręcznościowe 1 kwietnia 2014

Goat Simulator to humorystyczna gra zręcznościowa, będąca komercyjnym rozwinięciem żartu szwedzkiego studia Coffee Stain (znanego przede wszystkim z serii Sanctum). Gra pozwala pokierować poczynaniami szalonej kozy o imieniu Pilgor, która sieje zniszczenie w wirtualnym świecie. Celem zabawy jest spowodowanie jak największych szkód, przy czym można tego dokonać korzystając z wielu absurdalnych akcesoriów (rakiety, wybuchowe zbiorniki itp.). Ambicją deweloperów było stworzenie pastiszu popularnych, niskobudżetowych gier symulacyjnych. Stąd w Goat Simulator znalazło się wiele celowo wprowadzonych bugów o humorystycznym zabarwieniu. Wbudowany edytor pozwala natomiast tworzyć własne plansze, którymi można dzielić się ze znajomymi za pośrednictwem sieci Internet. Od strony technicznej gra wykorzystuje potencjał popularnego silnika Unreal Engine 3.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS

Depth
Depth

Akcji 3 listopada 2014

Ukierunkowana na rywalizację wieloosobową gra akcji, w której walczą ze sobą drużyny złożone z płetwonurków i polujących na nich rekinów. Tytuł jest debiutem wyrosłego ze społeczności modderów niezależnego studia Digital Confectioners. Akcja gry toczy się w całości pod wodą, a gracze dołączają jednej z do dwóch rywalizujących ze sobą drużyn, mających przed sobą zupełnie inne cele. Zadaniem nurków jest poszukiwanie skarbów, ukrytych we wnętrzach zatopionych statków, a zabawa sprowadza się do zlokalizowania drogocennego obiektu i bezpiecznego dostarczenia go na powierzchnię. Drugą grupę graczy stanowią rekiny, których celem jest uniemożliwienie nurkom wykonania zadania, co najczęściej oznacza zrobienie sobie z nich smacznej przekąski. Rozgrywka nacechowana jest dużym realizmem: ruchy nurków podlegają wszelkim podwodnym ograniczeniom, podczas gdy rekiny potrafią bezlitośnie wykorzystywać swe zwierzęce instynkty. Wysoką jakość oprawy graficznej zapewnia zaś silnik Unreal Engine 3.

PC

Firefall
Firefall

Akcji 29 lipca 2014

Sieciowa strzelanina FPP z elementami MMORPG. Za jej powstanie odpowiada debiutujące studio Red 5, założone przez doświadczonych twórców, pracujących wcześniej m.in. przy World of Warcraft czy cyklu wieloosobowych strzelanek Tribes. Akcja gry przenosi nas w postapokaliptyczne realia planety po upadku olbrzymiej asteroidy. Odkrycie w jej odłamkach cennego energetycznie minerału przyniosło nadzieję na odbudowę cywilizacji. Dążenie do jego wydobycia stało się też jednak przyczyną lawiny zdarzeń, które wywołały potężną burzę energetyczną i sprowadziły na planetę dwie wrogie rasy. Gracze trafiają do otwartego świata, by w trybie kooperacji lub rywalizacji wykonywać rozmaite misje, pozyskiwać surowce i eliminować potwory, rozwijając statystyki swojego bohatera oraz posiadanego przezeń sprzętu. W grze zastosowano innowacyjny system klas, które nie są przypisane do postaci, ale do noszonego przez nią pancerza. Posiadając ich kilka możemy więc płynnie zmieniać klasę postaci podczas rozgrywki.

PC

Dead State
Dead State

RPG 4 grudnia 2014

Gra cRPG z klasycznym, turowym systemem walki. Produkcja studia DoubleBear zrealizowana została przy wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter. Akcja Dead State toczy się w świecie opanowanym przez zombie. Kreowana przez gracza postać staje na czele grupy, która broni schroniska dla nielicznych pozostałych przy życiu mieszkańców amerykańskiego miasteczka Splendid. Zabawa polega głównie na poszukiwaniu zapasów (żywności, lekarstw i broni) oraz odpieraniu ataków nieumarłych. Równie istotnym elementem rozgrywki jest zapewnianie właściwych relacji w drużynie, co wymaga zaspokojenia podstawowych potrzeb bohaterów niezależnych, a także zdobycia ich szacunku. Dead State odznacza się nieskomplikowaną, trójwymiarową oprawą wizualną, prezentowaną z ujęcia kamery umieszczonej ponad głowami postaci.

PC

Contagion
Contagion

Akcji 12 kwietnia 2014

Strzelanka pierwszoosobowa w konwencji horroru, w której przenosimy się do świata opanowanego przez zombie. Produkcja powstała na bazie modyfikacji Zombie Panic! Source. Podczas zabawy walczymy z nieumarłymi w kampanii solowej lub trybie multiplayer. Autorzy przygotowali pokaźny arsenał broni. Gra jest utrzymana w mrocznej i przyciężkawej stylistyce.

PC

Tom Clancy's Ghost Recon Phantoms
Tom Clancy's Ghost Recon Phantoms

Akcji 10 kwietnia 2014

Firmowana nazwiskiem popularnego pisarza powieści sensacyjnych wieloosobowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tom Clancy's Ghost Recon Online jest kolejną produkcją koncernu Ubisoft dystrybuowaną na zasadzie free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości. Gracze wcielają się w role żołnierzy, którzy wyposażeni w futurystyczne uzbrojenie biorą udział w globalnym konflikcie pomiędzy supermocarstwami. Areną zmagań są rozmaite zakątki globu, a w potyczkach jednocześnie może brać udział maksymalnie 16 osób. Jak przystało na sieciową strzelaninę nacisk położony został na emocjonujące sekwencje strzeleckie oraz umiejętność wykorzystania unikalnych umiejętności poszczególnych członków drużyny.

PC

World of Tanks: Mercenaries
World of Tanks: Mercenaries

Akcji 12 lutego 2014

Niezwykle popularna gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net. World of Tanks pozwala graczom wcielić się w role czołgistów i wziąć udział w emocjonujących potyczkach z żywymi przeciwnikami.

PS4XONEX360

Scrolls
Scrolls

Strategiczne 11 grudnia 2014

Utrzymana w stylistyce fantasy sieciowa strategia turowa, będąca połączeniem karcianki oraz gry planszowej. Tytuł został opracowany przez szwedzkie studio Mojang, znane głównie za sprawą kultowego Minecrafta. Gra skupia się na pojedynkach trzech zwaśnionych frakcji: Wzrostu, Porządku i Energii, charakteryzujących się całkiem odmienną strategią prowadzenia rozgrywki. Potyczki toczą się na złożonych z heksagonalnych pól arenach, a celem zabawy jest zniszczenie przynajmniej trzech z pięciu kamiennych posągów, ustawionych po przeciwległych stronach planszy. Istotną rolę dla przebiegu rozgrywki mają dobierane losowo talie kart, złożone z tytułowych zwojów. Wśród nich znajdziemy zwoje pozwalające m.in. na ustawianie na polu bitwy rozmaitych postaci, struktur obronnych i machin oblężniczych, rzucanie czarów bądź aktywowanie rozmaitych bonusów. W grze możemy toczyć pojedynki z komputerowym przeciwnikiem, ale główny nacisk położony został na mecze rankingowe pomiędzy żywymi graczami.

PCANDiOS

Buzz Aldrin's Space Program Manager
Buzz Aldrin's Space Program Manager

Strategiczne 31 października 2014

Stworzona przez doświadczone na gruncie produkcji strategicznych studio Slitherine turowa gra strategiczno-symulacyjna, rekonstruująca wczesne etapy podboju kosmosu. Akcja tytułu rozpoczyna się w połowie lat 50-tych XX wieku i umiejętnie łączy najważniejsze fakty historyczne z twórczą fantazją autorów. W grze stajemy na czele międzynarodowej agencji kosmicznej GSA, a naszym zadaniem jest opracowanie kompleksowego programu kosmicznego, którego zwieńczeniem będzie lądowanie pierwszej załogowej misji na Marsie. Do naszych obowiązków należy zarządzanie budżetem, inicjowanie i finansowanie projektów badawczych, zatrudnianie personelu oraz kierowanie przebiegiem poszczególnych misji kosmicznych. Zabawa toczy się w trybie kampanii lub w wariancie swobodnym, zaś podczas rozgrywki mamy okazję wyprodukować tak legendarne maszyny, jak samolot X-15, satelita Sputnik czy statki z serii Apollo. Jednocześnie możemy wykazać się własną inwencją i dążyć do sukcesu innymi drogami, niż miało to miejsce w rzeczywistości.

PC

Xenonauts
Xenonauts

Strategiczne 16 czerwca 2014

Utrzymana w realiach science-fiction strategia turowa, wzorowana na klasycznych produkcjach spod znaku UFO oraz X-COM. Za jej powstaniem stoi niezależne studio Goldhawk Interactive, wsparte udaną kampanią crowdfundingową. Akcja gry zaczyna się jesienią 1979 roku w chwili niespodziewanej inwazji, jaką nieznana rasa kosmitów przypuszcza na naszą planetę. Walkę z agresorem podejmuje specjalna organizacja Xenonauts, powołana przez połączone wspólną sprawą rządy wszystkich państw. Do zadań gracza należy nadzór nad grupą i realizowanymi przez nią zadaniami, poprzez zarządzanie bazą i prowadzenie badań nad nowymi technologiami. Integralną częścią naszych obowiązków będzie eliminacja wrogich jednostek, poprzez toczone w systemie turowym walki na powierzchni planety oraz rozgrywane w czasie rzeczywistym potyczki w przestrzeni kosmicznej. Produkcja oferuje losowo generowane mapy ze zniszczalnym otoczeniem, zaś charakterystyczny styl oprawy graficznej podkreśla zimnowojenne realia gry.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.