Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1983 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Akcji1 Zręcznościowe5
Bijatyki
RPG2 Strategiczne1 Przygodowe1
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
Nobunaga's Ambition
Nobunaga's Ambition

Strategiczne 31 grudnia 1983

Strategia turowa, w której gracze wcielają się w rolę Shingena Takedy lub Nobunagi Ody, by podjąć próbę podboju centralnych regionów Japonii z okresu sengoku. Rozgrywka toczy się w systemie turowym, koncentrując się na zarządzaniu państwem, budowie sprawnego systemu ekonomicznego, wystawieniu niezwyciężonej armii i na podboju terenów należących do wrogich klanów.

PC

Tapper
Tapper

Zręcznościowe 12 grudnia 1983

Tapper to gra zręcznościowa, która po raz pierwszy pojawiła się na automatach coin-up w 1983 roku i szybko zdobyła olbrzymią popularność. Wcielimy się w niej w rolę barmana podającego piwo wiecznie spragnionym klientom.

PC

Dig Dug
Dig Dug

Zręcznościowe 1 października 1983

Dig Dug to gra zręcznościowa, która została opracowana w 1982 roku przez firmę Atari. Pierwotna wersja na automaty coin-op cieszyła się dużą popularnością, zatem nic dziwnego, że program doczekał się licznych konwersji na domowe komputery i konsole.

PCXONEX360

Centipede
Centipede

Zręcznościowe 20 września 1983

Centipede to PeCetowa konwersja prostej gry zręcznościowej, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-op w 1980 roku. Użytkownik obejmuje kontrolę nad stanowiskiem strzelniczym, z pomocą którego musi zniszczyć wijącą się u góry ekranu skolopendrę oraz inne robaki czyhające na jego życie.

PCPS3PSP

Ultima III: Exodus
Ultima III: Exodus

RPG 15 czerwca 1983

Ostatni rozdział Ery Ciemności Sosarii kończy walka z Exodusem, dzieckiem czarnoksiężnika Mondaina i Minax, które w głębinach Wielkiego Oceanu czeka na sprzyjający moment do rozpoczęcia ataku.

PC

Evolution
Evolution

Zręcznościowe 12 maja 1983

Evolution to produkt firmy Sydney Development z 1983 roku, który – jak sama nazwa wskazuje – podejmuje temat ewolucji. Nie spodziewajcie się jednak jakichś edukacyjnych cudów. Gra to zwykła zręcznościówka, w dodatku podchodząca do sprawy w bardzo luźny sposób – wystarczy sam fakt, że ewoluować będzie ameba, a jej finalną postacią jest człowiek.

PC

Rogue: The Adventure Game
Rogue: The Adventure Game

RPG 12 kwietnia 1983

Rogue: The Adventure Game to stworzona w 1983 roku gra z gatunku RPG, która uważana jest za protoplastę programów, określanych mianem „dungeon crawler”. Program pozwala wcielić się w rolę nieustraszonego poszukiwacza przygód, który postanawia zwiedzić labirynt lochów i znaleźć ukrywane tam skarby.

PC

Battlezone (1983)
Battlezone (1983)

Akcji 10 kwietnia 1983

Osadzona w realiach science fiction strzelanina z widokiem z pierwszej osoby, uważana za jeden z pierwszych FPS-ów w historii elektronicznej rozgrywki. W grze Battlezone zasiadamy w kokpicie futurystycznego czołgu, a naszym zadaniem jest eliminacja pojawiających się na horyzoncie jednostek przeciwnika, zanim zdążą one zrobić to samo z nami. Gracz posiada możliwość poruszania się do przodu i do tyłu oraz obracania wieżyczki w lewo i w prawa, a o położeniu wrogich czołgów informuje go umieszczony w górnej części ekranu radar. Komputerowa wersja gry jest konwersją przeboju z salonowych automatów i odznacza się praktycznie niezmienioną, wektorową oprawą graficzną. W porównaniu do pierwowzoru, oferuje ona jednak możliwość zabawy w dwie osoby (na zmianę) oraz kilka poziomów trudności rozgrywki.

PC

The Hobbit (1983)
The Hobbit (1983)

Przygodowe 12 marca 1983

The Hobbit to gra przygodowo-tekstowa, oparta o fabułę tytułowej książki J.R.R. Tolkiena. Jest to zarazem jedna z pierwszych prób przeniesienia twórczości tego wielkiego pisarza na PeCety.

PC

Defender (1983)
Defender (1983)

Zręcznościowe 3 marca 1983

Konwersja słynnej gry zręcznościowej z automatów coin-op, którą w 1980 roku zaprogramował Eugene Jarvis z firmy Williams Electronics. Produkt pozwala zasiąść za sterami nowoczesnego myśliwca i wziąć udział w obronie planety przed najeźdźcami z kosmosu.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.

Akcji1 Zręcznościowe5
Bijatyki
RPG2 Strategiczne1 Przygodowe1
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie