Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1999 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Airline Tycoon
Airline Tycoon

Strategiczne 29 listopada 1999

Humorystyczna strategia ekonomiczna, której celem jest stworzenie najlepszego przedsiębiorstwa lotniczego. Osiągamy to zatrudniając personel latający, kupując nowe samoloty, ustalając najlepsze trasy przelotu, realizując trudne zlecenia biur podróży. Do naszej dyspozycji oddano też kilka nielegalnych metod eliminacji konkurencji.

PC

Kingpin: Life of Crime
Kingpin: Life of Crime

Akcji 29 czerwca 1999

Przeznaczona wyłącznie dla dorosłych brutalna gra FPS. Wcielamy się w zdradzonego bandziora, który postanawia się zemścić na swoich dawnych kompanach. Akcja została osadzona w fikcyjnym mieście Wind City, które łączy klimat czasów prohibicji z elementami futurystycznymi. Poziomy mają w większości strukturę otwartą i pozwalają na swobodę eksplorację.

PC

Worms: Armageddon
Worms: Armageddon

Strategiczne 22 czerwca 1999

Kolejna odsłona popularnej serii strategii turowych, w których oddziały uzbrojonych robaków toczą zacięte potyczki na dwuwymiarowych arenach. Armageddon pozostaje wierny założeniom cyklu, ale dodaje nowe tryby, bronie i akcesoria dla walczących stron.

PCPS1

Egypt 1156 B.C.: Tomb of the Pharaoh
Egypt 1156 B.C.: Tomb of the Pharaoh

Przygodowe 20 września 1999

Gra przygodowa rozgrywająca się w starożytnym Egipcie, opowiadająca o przygodach chłopca Ramose, który musi odkryć tajemnicę kradzieży skarbu Faraona z sekretnej komnaty.

PC

Redline
Redline

Akcji 21 kwietnia 1999

Jest to dynamiczna gra akcji, w której wcielamy się w postać wojownika należącego do militarnej grupy „Company”, wykonujemy kolejne powierzone nam misje, awansujemy w hierarchii, a w końcu stajemy się jej przywódcą.

PC

Expendable
Expendable

Akcji 15 maja 1999

Dynamiczna strzelanka, w której akcja ukazana jest z kamery TPP. Oddział kosmicznych komandosów wyrusza na ziemską kolonię, którą została zaatakowana i zniszczona przez obcych najeźdźców. Wcielamy się w jednego z żołnierzy tej jednostki i naszym zadaniem jest zabijanie wszystkiego co się rusza.

PC

Savage Arena
Savage Arena

Sportowe 18 maja 1999

Gra traktująca o futurystycznym i bardzo ekstremalnym sporcie Savage Arena, będącym połączeniem piłki nożnej, rugby i walk ulicznych. Zostań trenerem, managerem oraz zawodnikiem jednej z drużyn i doprowadź ją na sam szczyt ligi.

PC

Tonic Trouble
Tonic Trouble

Zręcznościowe 11 grudnia 1999

Przyjemna gra platformowa przeznaczona dla najmłodszych. Wciel się w postać zabawnego fioletowego kosmity o imieniu Ed i przejdź 12 zróżnicowanych poziomów.

PC

Eliminator
Eliminator

Zręcznościowe 3 marca 1999

Jako jeniec, wzięty do niewoli w jakiejś futurystycznej wojnie stajesz się celem dla testowanych przez wroga nowoczesnych broni. Teraz przyszedł czas na ucieczkę.

PC

Dungeon Keeper 2
Dungeon Keeper 2

Strategiczne 26 czerwca 1999

Kontynuacja przewrotnej i pełnej humoru strategii czasu rzeczywistego autorstwa Bullfrog Productions. W podziemiach znów robi się tłoczno za sprawą awanturników szukających sławy i bogactwa. Strażnik Lochów ma pełne ręce roboty zastawiając pułapki na intruzów, a do tego marzy mu się podbój świata na powierzchni.

PC

Driver (1999)
Driver (1999)

Wyścigi 2 lipca 1999

Inspirowana klasycznymi filmami z lat 60. i 70. ubiegłego wieku gra wyścigowa z elementami fabularnymi. Gracze wcielają się w tajnego funkcjonariusza policji, który rozpracowuje mafijne struktury wykonując zadania zlecane przez gangsterów.

PCPS3PS1PSPPSV

Diplomacy
Diplomacy

Strategiczne 16 listopada 1999

Logiczna gra planszowa oparta na słynnej amerykańskiej planszówce z lat 50-tych. Gra polega na zarządzaniu mocarstwem i zawieraniu sojuszy z innymi imperiami w okresie poprzedzającym I-szą wojnę światową. Wielogodzinna, a nawet wielodniowa rozgrywka może zostać rozegrana z komputerem lub innymi graczami. Ciekawostką jest brak elementów losowych w mechanizmach gry.

PC

Descent 3: Mercenary
Descent 3: Mercenary

Akcji 26 listopada 1999

Dodatek do gry Descent 3, czyli strzelanki pierwszoosobowej, a zarazem symulatora statku kosmicznego. Rozszerzenie wprowadza nową, krótką kampanię, składającą się z 7 misji. Ponadto otrzymujemy nowe plansze do rozgrywki wieloosobowej oraz edytor poziomów. Gra odznacza się świetnymi efektami audio i szczegółową grafiką trójwymiarową.

PC

Descent 3
Descent 3

Akcji 16 czerwca 1999

Trójwymiarowa gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, która daje graczom pełną swobodę ruchu w stanie nieważkości. Pracujący dla korporacji PTMC strażnik zasobów próbuje powstrzymać nanowirus, który zmienia roboty w zabójców.

PC

Delta Force 2
Delta Force 2

Akcji 3 listopada 1999

Kontynuacja popularnej taktycznej strzelani studia Novalogic. Ponownie wcielamy się w żołnierza tytułowego oddziału specjalnego armii Stanów Zjednoczonych. Autorzy przygotowali 40 nowych misji i znacząco poprawili oprawę graficzną. Gra umożliwia zabawę solo lub w trybie multiplayer. Rozgrywkę dodatkowo wydłuża rozbudowany edytor poziomów.

PC

Deer Hunter 3: The Legend Continues
Deer Hunter 3: The Legend Continues

Zręcznościowe 1 października 1999

Przemierz pola, lasy, bagna i góry Utah i Missouri w poszukiwaniu zwierzyny lub zorganizuj wyprawę myśliwską z przyjaciółmi przez internet.

PC

Crusaders of Might and Magic
Crusaders of Might and Magic

Akcji 10 grudnia 1999

Wyprodukowana przez 3DO Company poboczna odsłona popularnej serii Might and Magic, zrealizowana w formie dynamicznej, trzecioosobowej gry akcji z elementami RPG. W Crusaders of Might and Magic wcielamy się w postać wojownika imieniem Drake, szukającego zemsty za masakrę dokonaną przed laty w jego rodzinnej wiosce. Po latach tułaczki wypełnionej treningiem i ćwiczeniami, nasz protagonista postanawia stawić czoła panoszącym się po kraju Legionom Nieumarłych, prowadzonych przez demonicznego Necrosa, który sprzedał swą duszę w zamian za magiczną moc. Rozgrywka stanowi połączenie gry akcji i RPG, a podczas zabawy przemierzamy kolejne poziomy, eliminując napotkanych przeciwników za pomocą rozmaitej broni białej oraz 30 niszczycielskich zaklęć. Podobnie jak w typowych grach RPG, z biegiem rozgrywki nasz bohater zdobywa doświadczenie i stopniowo rozwija umiejętności. Całość oferuje w pełni trójwymiarową oprawę, wykorzystującą nowoczesne akceleratory grafiki.

PCPS1

Commandos: Zadania Specjalne
Commandos: Zadania Specjalne

Strategiczne 31 marca 1999

Samodzielny dodatek do Commandos: Za linią wroga - przebojowej taktycznej strategii hiszpańskiego Pyro Studios. Opisywane rozszerzenie niesie ze sobą osiem rozbudowanych i niebezpiecznych misji, których wykonanie powierzono niewielkiemu oddziałowi komandosów, złożonemu z żołnierzy o odmiennych umiejętnościach. Kontrolowaną przez nas drużynę komandosów czekają zupełnie nowe zadania, np. wzięcie do niewoli obcych żołnierzy, zniszczenie artylerii wroga czy sabotaż prototypowego samolotu, a podczas ich wykonywania skorzystać możemy z takich możliwości, jak broń snajperska czy też odwracanie uwagi przeciwnika za pomocą paczki papierosów. Do znanych z gry podstawowej postaci dołączyły dwie całkiem nowe: kobieta w służbie duńskiego ruchu oporu oraz major z jugosłowiańskiej partyzantki. Commandos: Zadania Specjalne rozszerza także możliwości pierwowzoru dzięki wprowadzeniu niedostępnych wcześniej budynków, pojazdów oraz broni.

PC

Command & Conquer: Tiberian Sun
Command & Conquer: Tiberian Sun

Strategiczne 24 sierpnia 1999

Trzecia odsłona przełomowej serii strategii czasu rzeczywistego, nawiązująca tym razem do pierwszej części cyklu z roku 1995. Akcja gry przenosi nas jednak już do wieku XXI, gdzie ponownie stajemy po stronie osłabionego porażką Bractwa Nod lub kontrolującego pokój na świecie sojuszu GDI pod dowództwem generała Salomona. Okazuje się bowiem, że charyzmatyczny przywódca Nod wcale nie zginął w ruinach swojej świątyni i wkrótce rozpęta kolejny konflikt, który na zawsze może zmienić oblicze świata. Mechanika rozgrywki nie odbiega w sposób znaczący od pierwowzoru, jednak twórcy ze studia Westwood postarali się o garść nowości i zmian. Każda ze stron zyskała zupełnie nowe budynki oraz typy jednostek, wymagające stosowania odmiennych taktyk walki. Od strony technicznej zwraca uwagę nowy, trójwymiarowy silnik, ulepszone przerywniki wideo z udziałem znanych aktorów (m.in. James Earl Jones czy Michael Biehn) oraz usprawniony tryb multiplayer, przeznaczony max. nawet dla 8 osób.

PC

Close Combat III: The Russian Front
Close Combat III: The Russian Front

Strategiczne 12 stycznia 1999

Kolejna część bardzo dobrej gry strategicznej osadzonej w realiach II Wojny Światowej. Tym razem gracz ma okazję opowiedzieć się po jednej ze stron biorących udział w działaniach na froncie wschodnim.

PC

Close Combat IV: Battle of the Bulge
Close Combat IV: Battle of the Bulge

Strategiczne 18 listopada 1999

Kontynuacja legendarnej juz serii wojennych gier strategicznych z okresu II wojny swiatowej, pochodzacych z firmy Atomic, znanej milosnikom strategii równiez z serii World at War i V for Victory.

PC

Chessmaster 7000
Chessmaster 7000

Logiczne 15 października 1999

Chessmaster 7000 to jeden z najlepszych programów szachowych do domowego użytku, cechujący się niezwykle rozbudowanymi możliwościami edukacyjnymi.

PC

Championship Manager 1999/2000
Championship Manager 1999/2000

Sportowe 25 listopada 1999

Gra Championship Manager 99/00 jest piłkarską symulacją jak również grą o nieograniczonej komplikacji. Niezależnie od tego z jakim zespołem rozpoczniesz swą karierą menedżerską będziesz musiał wykorzystać własne umiejętności i możliwości tej gry.

PC

BFRIS: Zero Gravity Fighter Combat
BFRIS: Zero Gravity Fighter Combat

Zręcznościowe 20 lutego 1999

Zręcznościowy symulator kosmicznego myśliwca, pretendendujący do zrzucenia z piedestału Descenta, niekoronowanego króla w tego typu grach

PC

Battlezone II: Combat Commander
Battlezone II: Combat Commander

Strategiczne 30 grudnia 1999

Druga część doskonałego połączenia strategii i gry akcji, w której Rosjanie i Amerykanie muszą zjednoczyć siły w obliczu inwazji obcej rasy Scionów.

PC

Battlecruiser 3000AD 2.0
Battlecruiser 3000AD 2.0

Symulacje 7 stycznia 1999

Kosmiczny symulator oferujący graczowi szeroki wachlarz możliwości, poczynając od sterowania pojedyńczymi członkami załogi lub pojazdami, a kończąc na dowodzeniu potężnym kosmicznym krążownikiem i zwiedzaniu nowych niezbadanych układów planetarnych.

PC

Wrota Baldura: Opowieści z Wybrzeża Mieczy
Wrota Baldura: Opowieści z Wybrzeża Mieczy

RPG 6 maja 1999

Dodatek do bardzo znanej gry RPG, w którym rozwinięto fabułę i wprowadzono parę nowych elementów. Fabularnie rozszerzenie jest utrzymane w bardziej erpegowych klimatach i zawiera skomplikowane podziemia, pełne pułapek oraz tajnych przejść. Autorzy dodali też około 70 przedmiotów, 20 czarów i parę innych ciekawostek.

PC

Asheron's Call
Asheron's Call

RPG 2 listopada 1999

Jedna z klasycznych gier RPG, stworzona przez studio Turbine. W produkcji przenosimy się do świata fantasy wypełnionego zadaniami i potworami. Każdy z graczy kreuje własną postać i eksploruje kolejne krainy. W swoim czasie tytuł zaskakiwał bardzo ładną grafikę i ciekawą rozgrywką.

PC

Armored Fist 3: 70 Tons of Mayhem
Armored Fist 3: 70 Tons of Mayhem

Symulacje 29 września 1999

Do dyspozycji masz najbardziej zaawansowany czołg świata: M1A2 Abrams – monstrum o sile 1500 KM uzbrojony w działo dużego kalibru. Jako dowódca oddziału pancernego twoje rozkazy są proste: odnaleźć i zniszczyć wroga.

PC

Aliens vs Predator (1999)
Aliens vs Predator (1999)

Akcji 14 czerwca 1999

Alien vs Predator to gra oparta na klasycznych filmach science-fiction “Alien” oraz “Predator”. Teraz mamy okazję skonfrontować ze sobą obie najgroźniejsze napotkane w kosmosie obce gatunki, lub walczyć z nimi jako żołnierz marines.

PC

Age of Wonders
Age of Wonders

Strategiczne 25 listopada 1999

Strategia turowa rozgrywająca się w świecie fantasy, która czerpie garściami z takich serii jak King’s Bounty oraz Heroes of Might and Magic. W produkcji wcielamy się w przywódcę jednej z dwunastu ras i rozpoczynamy wielką przygodę. Podczas zabawy przemierzamy mapę, walczymy i rozwijamy bohatera oraz podległą mu armię. Tytuł nie zyskał wielkiej sławy, ale zdaniem wielu graczy nie ustępuje wspomnianemu Heroes of Might and Magic.

PC

Abomination: Nemesis Project
Abomination: Nemesis Project

Akcji 4 listopada 1999

Abomination: Nemesis Project jest drużynową grą taktyczną w realiach science-fiction. Gracz kieruje poczynaniami grupy komandosów, która staje do walki z niebezpiecznym kultem zagrażającym światu. Deweloperzy ze studia Hothouse Creations przygotowali spory arsenał dostępnej broni, a także losowy generator misji. Poza kampanią trybu solowego gra oferuje również funkcjonalny multiplayer, przeznaczony dla maksymalnie 8 uczestników zabawy.

PC

Age of Empires II: The Age of the Kings
Age of Empires II: The Age of the Kings

Strategiczne 28 września 1999

Druga odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego, opracowana przez zespół Ensemble Studios. Gracz staje na czele jednej z trzynastu cywilizacji, które prowadzi przez kolejne etapy rozwoju. Do jego dyspozycji oddano między innymi Franków, Wikingów, Mongołów, czy choćby Celtów. W porównaniu z pierwszą częścią serii, poprawie uległa nie tylko oprawa graficzna, która teraz jest bardziej szczegółowa, lecz także sztuczna inteligencja naszych podkomendnych – dzięki temu możemy wydawać im dodatkowe rozkazy pokroju patrolowania okolicy, strzeżenia wyznaczonego miejsca bądź podążania za określonym celem. Ponadto, wprowadzono możliwość ustawiania oddziałów w różnorodne formacje, a także handlu i manipulowania cenami surowców. W Age of Empires II: The Age of the Kings pojawia się zarówno kampania dla pojedynczego gracza, opowiadająca o szkockim bohaterze Williamie Wallace'ie, jak i tryb potyczki oraz wieloosobowy wariant rozgrywki.

PCPS2

Unreal Tournament (1999)
Unreal Tournament (1999)

Akcji 23 listopada 1999

Bazująca na silniku bestsellerowego Unreala strzelanina FPS studia Digital Extremes, koncentrująca się na sieciowych zmaganiach graczy na futurystycznych arenach. W grze Unreal Tournament możemy rywalizować w jednym z kilku trybów rozgrywki; są tu deatmatch, team deatmatch, capture the flag, domination, last man standing oraz assault, a każdy z nich odznacza się własną specyfiką. Arsenał dostępnych broni nie jest specjalnie rozbudowany, jednak każdą z nich wykorzystywać możemy na dwa sposoby. Oprócz trybu multiplayer, twórcy przygotowali również kampanię dla jednego gracza, w praktyce stanowiącą serię pojedynków z przeciwnikami sterowanymi przez komputerową SI. Na wyróżnienie zasługuje jednak realistyczne zachowanie botów, których inteligencję można dostosować do własnych umiejętności i preferowanego stylu rozgrywki.

PCPS2

RollerCoaster Tycoon
RollerCoaster Tycoon

Strategiczne 22 marca 1999

RollerCoaster Tycoon jest strategią ekonomiczną stworzoną przez firmę Microprose. Gracze mają za zadanie zarządzać wirtualnym wesołym miasteczkiem, dbając o jego rozwój, generowane zyski oraz zadowolenie odwiedzających. Gra umożliwia także projektowanie własnych atrakcji, w tym chociażby tytułowych kolejek górskich.

PCXBOX

Resident Evil 3: Nemesis
Resident Evil 3: Nemesis

Przygodowe 22 września 1999

Trzecia odsłona niezwykle popularnej serii survival horrorów, nad którą pieczę sprawuje firma Capcom. Gracze po raz kolejny trafiają na teren fikcyjnego miasteczka Raccoon City, którego mieszkańcy zostali przemienieni w krwiożercze zombie. Oczywiście za tymi wydarzeniami ponownie stoi korporacja Umbrella, z której laboratorium wymknął się kolejny, śmiertelnie niebezpieczny wirus. Do naszej dyspozycji oddano dwójkę bohaterów – początkowo kontrolujemy wyłącznie Jill Valentine z elitarnego oddziału S.T.A.R.S., jednak z czasem dołącza do niej brazylijski najemnik, Carlos Oliveira. Śladem protagonistów niestrudzenie podąża niemal niezniszczalna bestia – tytułowy Nemesis. Resident Evil 3: Nemesis wprowadza szereg zmian i usprawnień w schemacie rozgrywki – protagoniści mogą unikać ataków, wykonywać szybkie obroty o 180 stopni i wytwarzać amunicję. Dodatkowo, w grze pojawia się mechanika „Live Selection” – w toku rozgrywki podejmujemy rozmaite decyzje, które wpływają na dalszy przebieg fabuły.

PCPS3PS1PSPPSVGCN

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.