Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS1PC
Okładka Warhammer: Shadow of the Horned Rat (PS1)

Warhammer: Shadow of the Horned Rat

Opracowana przez studio Mindscape strategia czasu rzeczywistego bazująca na uniwersum gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Warhammer: Shadow of the Horned Rat opowiada o losach najemnika, który zostaje wplątany w walkę o przyszłość Starego Świata.

Strategiczne | fantasy | RTS | Games Workshop | Warhammer

Okładka Warhammer: Shadow of the Horned Rat (PS1)

producent: Mindscape

wydawca: Mindscape

data premiery gry:

15cze1995

PC

1lis1996

PS1

Warhammer: Shadow of the Horned Rat to pierwsza gra strategiczna czasu rzeczywistego, która bazuje na zasadach świata Warhammer Fantasy Battle. Tytuł pozwala pokierować znanymi z uniwersum jednostkami w efektownych bitwach, których stawką są losy Starego Świata.

Fabuła

Potężny czarnoksiężnik z rasy Skavenów, grey seer Thanquol, wpada na trop elfickiego artefaktu, który może pozwolić mu podbić Stary Świat. Rozpoczyna poszukiwania kilku brakujących elementów przedmiotu. By nie dopuścić do interwencji ludzi i krasnoludów, odwraca ich uwagę za pomocą zmanipulowanego orka Urgata Rip-eye’a, który przeprowadza serię najazdów na ich terytoria. Z czasem okazuje się, że jedyną szansą na ratunek dla świata i wszystkich ras jest charyzmatyczny dowódca oddziału najemników, Morgan Bernhardt, w którego wciela się gracz.

Mechanika

Warhammer: Shadow of the Horned Rat jest przedstawicielem gatunku RTS-ów, w którym gracz przejmuje kontrolę nad stopniowo rosnącą w siłę armią i toczy bitwy w ramach kilkudziesięciu misji. Te dzielą się na fabularne, mające znaczenie dla dalszych losów zabawy, oraz poboczne, w których sukcesy wynagradzane są dodatkowymi środkami. Każde zadanie ma przedstawione we wprowadzeniu cele główne, a także opcjonalne, których osiągnięcie wpływa na otrzymane nagrody.

Kluczowym elementem produkcji Mindscape jest właściwe zarządzanie posiadanymi zasobami i umiejętne uzupełnianie armii o nowych najemników. Ci reprezentują rozmaite profesje o różnych właściwościach i dzielą się na piechotę, konnicę, magów, artylerię czy inne jednostki walczące na dystans. Gracze mogą przed każdą misją rekrutować nowe oddziały, zwolnić stare lub uzupełnić braki w już istniejących. Udział w walce wpływa na doświadczenie najemników, którzy po wygranych potyczkach stają się silniejsi i rozwijają swoje umiejętności.

W trakcie bitew gracze mogą w czasie rzeczywistym dowodzić posiadaną armią, wydając rozkazy, korygując formacje i aktywując zdolności specjalne, jak ofensywne czy wzmacniające czary. Kontrolę można też powierzyć sztucznej inteligencji, by samodzielnie pokierowała wybranymi oddziałami w danym etapie starcia. Każda decyzja na polu walki ma znaczenie, a błędy są dotkliwie karane. Wynajęci najemnicy mogą zostać ranni lub permanentnie zginąć. W pierwszym przypadku będą potrzebować czasu na regenerację, co oznacza niemożność wybrania ich do następnej misji.

Kwestie techniczne

Warhammer: Shadow of the Horned Rat to trójwymiarowa strategia, która stara się wiernie przenieść do wirtualnej rzeczywistości postacie, rasy i obszary znane z figurkowego bitewniaka Warhammer Fantasy Battle. Na odpowiedni klimat produkcji wpływa ścieżka dźwiękowa uznanego kompozytora Marka Knighta, autora muzyki do m.in. Battletoads, Wiedźmina czy cyklu Formula 1 od Codemasters.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 3,6 / 10 na podstawie 99 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Warhammer: Shadow of the Horned Rat

12+

Wymagania sprzętowe Warhammer: Shadow of the Horned Rat

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 90MHz
  • 16MB RAM
Warhammer: Shadow of the Horned Rat - recenzja gry
Warhammer: Shadow of the Horned Rat - recenzja gry

Recenzja 20 kwietnia 2001, 15:43

To nie jest kraina dobroci i szczęścia, a wkraczający w nią podróżnicy porzucają swe sentymenty i nadzieje u bram niegodziwości, zdrady i okrutnej rzeczywistości zaciskającej swe szpony strachu i grozy na ich gardłach.

PC
PS1