Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS1PC
Okładka Discworld (PS1)

Discworld

Discworld jest klasyczną, dwuwymiarową grą przygodową, której fabuła nawiązuje do stworzonej przez Terry’ego Pratchetta książkowej sagi o Świecie Dysku.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | książki | 2D | humorystyczne

Okładka Discworld (PS1)

wydawca: Psygnosis

data premiery gry:

20mar1995

PC

1paź1995

PS1
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Discworld jest tradycyjną grą przygodową point-and-click, która zabiera nas do popularnego, stworzonego przez brytyjskiego pisarza Terry’ego Pratchetta Świata Dysku przenoszonego na grzbietach czterech słoni stojących na skorupie wielkiego żółwia A’Tuina przemieszczającego się przez bezmiar kosmicznej pustki. W produkcji studiów Teeny Weeny Games i Perfect 10 Productions wcielamy się w fajtłapowatego maga Rincewinda.

Fabuła

Historia w grze Discworld opowiada o przerażającym smoku, postrachu wielkiego miasta Ankh-Morpork, który został przyzwany z rodzimego wymiaru przez tajemniczy kult. Pogłoski o działaniach bestii bardzo szybko docierają do znajdującego się w mieście Niewidocznego Uniwersytetu, gdzie do rozwiązania problemu zostaje skierowany Rincewind – fajtłapowaty czarodziej opisywany często przez pozostałych uczonych jako „magiczny ekwiwalent cyfry zero”. Historia zawarta w produkcji odwołuje się przede wszystkim do książki zatytułowanej Straż! Straż!, ale w trakcie rozgrywki można znaleźć także wiele odwołań do pozostałych powieści z cyklu Świat Dysku.

Mechanika

Discworld jest klasycznym przedstawicielem przygodówek typu point-and-click. Zadaniem gracza jest rozmowa z zamieszkującymi wirtualny świat postaciami, zbieranie różnorakich przedmiotów i późniejsze wykorzystywanie ich do rozwiązania napotkanych problemów, co oczywiście wiąże się z koniecznością kojarzenia ze sobą faktów i zaangażowania szarych komórek. Jednakże w przypadku opisywanego tytułu nawet największe zaangażowanie ze strony grającego może okazać się niewystarczające bez znajomości niuansów z powieści Terry’ego Pratchetta. Discworld jest tytułem bardzo trudnym i wymaga poświęcenia mu wielu godzin.

Kwestie techniczne

Gra oferuje ręcznie rysowane tła oraz fantastycznie animowane postacie, którym głosów użyczają znakomicie dobrani brytyjscy aktorzy. Najważniejszy jest oczywiście Rincewind, w którego wciela się członek trupy Monty Pythona, Eric Idle.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 129 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Discworld

12+

Nadzieje na nową grę ze Świata Dysku?
Nadzieje na nową grę ze Świata Dysku?

wiadomość21 października 2013

Rhianna Pratchett, pisarka oraz córka autora książek ze Świata Dysku, stwierdziła, że kwestia kolejnej gry umiejscowionej w popularnym uniwersum fantasy pozostaje otwarta. Według niej, do Pratchetta zwracają się od czasu do czasu deweloperzy z propozycjami, ale pisarz czeka na ofertę, która spełni jego wszystkie oczekiwania.

Seria Discworld wkrótce całkowicie za darmo
Seria Discworld wkrótce całkowicie za darmo

wiadomość14 lipca 2008

Klasyczne przygodówki nie umarły i umrzeć nie zamierzają. Mało tego. Co jakiś czas kolejne tytuły wzbogacają katalog SCUMM VM, czyli oprogramowania pozwalającego uruchamiać stare gry na współczesnych systemach operacyjnych. Dzięki temu fanowskiemu projektowi, zabawa w stare przygodówki LucasArts czy Sierry w większości przypadków nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Wkrótce do tej śmietanki powinna dołączyć kolejna niezapomniana seria.

Marka Discworld (alias Świat Dysku) wraca do elektroniczno-rozrywkowego wymiaru
Marka Discworld (alias Świat Dysku) wraca do elektroniczno-rozrywkowego wymiaru

wiadomość17 maja 2005

„W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych, na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczególnie płaska, skłębiona mgiełka gwiazd rozstępuje się z wolna.”. Słowa te pochodzą z książki pt. Kolor magii (The Colour of Magic), otwierającej kultowy cykl Świat Dysku (Discworld). Po sześciu latach ciszy zapowiedziano nowe gry, oparte na twórczości literackiej Terry’ego Pratchetta.

PC
PS1