Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1992 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

The Games: Summer Challenge
The Games: Summer Challenge

Sportowe 12 marca 1992

The Games: Summer Challenge to druga gra sportowa przygotowana przez studio MindSpan dla firmy Accolade, która oferuje kilka dyscyplin w ramach hipotetycznej olimpiady letniej.

PC

Luigi & Spaghetti
Luigi & Spaghetti

Zręcznościowe 23 maja 1992

Inwazje z kosmosu to w grach komputerowych rzecz codzienna, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że główny bohater platformówki Luigi & Spaghetti także będzie miał do czynienia z zielonymi ludzikami.

PC

B-17 Flying Fortress
B-17 Flying Fortress

Symulacje 20 kwietnia 1992

Przygotowany przez firmę MicroProse rewelacyjny symulator bombowca B-17, który budził prawdziwy postrach w sercach hitlerowców podczas II Wojny Światowej. Zgodnie z nazwą, samolot ten jest „latającą fortecą”, o czym szybko przekonasz się, jeśli wcielisz się w rolę jego dowódcy.

PC

Darklands
Darklands

RPG 20 sierpnia 1992

Opracowana przez doświadczoną firmę Microprose nietypowa gra cRPG z widokiem izometrycznym, która zamiast przenosić graczy do klasycznej dla gatunku krainy fantasy, osadzona została w realiach XV-wiecznych Niemiec. Autorzy położyli przy tym spory nacisk na wierność faktom historycznym, takim jak rosnące znaczenie kościoła katolickiego czy papieska inkwizycja. Darklands nie posiada wyraźnie zarysowanej warstwy fabularnej, oferując pełną swobodę rozgrywki i dowolność w realizacji kolejnych zadań. Gra wyróżnia się ponadto niezwykle rozbudowanym systemem kreacji bohatera, którego życiorys tworzymy w zasadzie od podstaw, wyznaczając profesje ,jakimi parał się on na przestrzeni lat i w zależności od tego kształtując jego umiejętności i cechy charakteru. W grze zastosowano też nowatorski system walki, która toczy się w czasie rzeczywistym, z możliwością zatrzymania w dowolnym momencie i wydania naszym podopiecznym prostych rozkazów.

PC

Amazon: Guardians of Eden
Amazon: Guardians of Eden

Przygodowe 12 lipca 1992

Amazon: Guardians of Eden to gra przygodowa zrealizowana przez firmę Access Software, która przez entuzjastów gatunku kojarzona jest przede wszystkim z takim programów jak Mean Streets czy Under a Killing Moon. W omawianym produkcie wcielimy się w rolę Jasona, pracownika instytutu naukowego, zajmującego się badaniami lasów tropikalnych.

PC

Plan 9 from Outer Space
Plan 9 from Outer Space

Przygodowe 12 czerwca 1992

„Najgorszy film w historii kina” – takim, nie przynoszącym chluby mianem, określany jest obraz Plan 9 from Outer Space z 1959 roku, wyreżyserowany przez Eda Wooda. W 1992 roku firma Gremlin Graphics postanowiła sięgnąć do kultowego na swój sposób tytułu i przygotowała grę przygodową, nawiązującą luźno do historii opowiedzianej w pierwowzorze.

PC

Titus the Fox: To Marrakech and Back
Titus the Fox: To Marrakech and Back

Zręcznościowe 11 kwietnia 1992

Titus the Fox: To Marrakech and Back to klasyczna platformówka, która poprzez uwzględnienie w niej postaci tytułowego lisa jako głównego bohatera, stała się niemal wizytówką firmy Titus Interactive (założonej przez Herve’a i Erika Caenów – późniejszych twórców potęgi Interplay).

PC

Shadowlands
Shadowlands

RPG 11 czerwca 1992

Przywrócenie Vashnara Herenila do życia jest głównym celem rozgrywki w Shadowlands – produkcie z gatunku RPG, który w 1992 roku stworzyła firma Teque London Ltd. Gracz obejmie tu kontrolę nad grupą czterech śmiałków i przemierzy szesnaście poziomów rozbudowanego lochu, unikając licznych pułapek oraz walcząc z potężnymi monstrami.

PC

Double Dragon III: The Rosetta Stone
Double Dragon III: The Rosetta Stone

Akcji 21 maja 1992

Trzecia i ostatnia odsłona serii Double Dragon, która podobnie jak w przypadku pierwowzoru, była bezpośrednią konwersją gry z automatów. Tym razem Billy i Jimmy nie będą załatwiać swoich porachunków na ulicach dużego miasta, ale wyruszą w świat.

PC

Archer MacLean's Pool
Archer MacLean's Pool

Sportowe 23 czerwca 1992

Kolejny symulator gry w bilard, który wyszedł spod ręki Archera MacLeana. Program zawiera dokładnie ten sam silnik co Jimmy White’s Whirlwind Snooker, ale w porównaniu do niego, znajdziemy tu więcej opcji konfiguracyjnych oraz możliwości rozgrywania partii.

PC

Michael Jordan in Flight
Michael Jordan in Flight

Sportowe 20 marca 1992

W latach dziewięćdziesiątych Michael Jordan był na ustach wszystkich fanów koszykówki, nikogo nie powinno więc dziwić, że jego popularność postanowili skwapliwie wykorzystać także producenci gier komputerowych.

PC

Lure of the Temptress
Lure of the Temptress

Przygodowe 12 kwietnia 1992

Lure of the Temptress to gra przygodowa sygnowana logiem firmy Revolution Software, znanej większości graczy głównie za sprawą serii Broken Sword. Głównym bohaterem programu jest Diermot, królewski sługa, który wraz ze swoim panem i jego armią przybywa do wioski Turnvale, aby zdusić w zarodku rzekomą rebelię. Na miejscu okazuje się jednak, że zamiast wieśniaków z widłami w rękach, naprzeciwko monarchy staje uzbrojona po zęby horda potworów (Skorlów), której przewodzi czarodziejka Selena. W wyniku fatalnej w skutkach bitwy, król żegna się z życiem, armia zostaje rozbita a nasz bohater, nieprzytomny wskutek upadku z konia, trafia do ciemnego i ponurego lochu.

PC

Ford Simulator 3
Ford Simulator 3

Wyścigi 3 czerwca 1992

Trzecia – datowana na 1992 rok – edycja znanej serii programów, w którym oprócz zapoznania się z danymi technicznymi samochodów produkowanych przez firmę Ford, można także pojeździć na długiej, zaimprowizowanej trasie do Lake Wakatonka.

PC

Locomotion (1992)
Locomotion (1992)

Logiczne 23 listopada 1992

Locomotion to prosta gra logiczna, w której wcielisz się w rolę dróżnika zmieniającego zwrotnice kolejowe. Twoim zadaniem jest kierować ruchem pociągów w taki sposób, aby bezpiecznie docierały one do miejsca przeznaczenia.

PC

The Summoning
The Summoning

RPG 12 czerwca 1992

The Summoning to przedstawiciel gier określanych mianem „hack & slash”, mający dużo wspólnego z wydanym kilka lat później Diablo. Gracz wciela się w rolę wojownika, któremu powierzono zadanie spenetrowania olbrzymiej twierdzy oraz wyeliminowanie jej głównego lokatora – okrutnego Shadow Reavera. Rozgrywka, choć zawiera elementy RPG, sprowadza się głównie do eksterminacji hordy przeciwników, próbującej zabić Cię, zanim staniesz się poważnym zagrożeniem dla jej pana.

PC

Ishar: Legend of the Fortress
Ishar: Legend of the Fortress

RPG 8 sierpnia 1992

Ishar: Legend of the Fortress to bezpośrednia kontynuacja gry Crystals of Arborea i jednocześnie pierwsza odsłona niezwykle popularnej serii programów z gatunku RPG, stworzona przez firmę Silmarils.

PC

Lamborghini: American Challenge
Lamborghini: American Challenge

Wyścigi 23 maja 1992

Trzecia i zarazem ostatnia gra z serii Crazy Cars, której PeCetową konwersję opracowała firma Cistar. W porównaniu z poprzednikami, autorzy zawarli olbrzymią ilość zmian, poczynając od modelu jazdy, na ogólnych zasadach rozgrywki kończąc.

PC

World Circuit
World Circuit

Wyścigi 12 października 1992

Formula One Grand Prix (w Stanach Zjednoczonych – World Circuit) to rewolucyjne wyścigi Formuły 1, opublikowane w 1992 roku przez znaną wszystkim fanom symulatorów, firmę MicroProse.

PC

Alone in the Dark (1992)
Alone in the Dark (1992)

Przygodowe 14 listopada 1992

Pierwsza część przygód nieustraszonego detektywa Edwarda Camby'ego, oparta o motywy twórczości mistrza grozy H.P. Lovecrafta. Prowadząc śledztwo w sprawie śmierci Jeremiego Hartwooda, przybywamy do podejrzanej wuktoriańskiej posiadłości Decreto.

PC

Gobliins 2: The Prince Buffoon
Gobliins 2: The Prince Buffoon

Przygodowe 4 kwietnia 1992

Druga część przygodowo-logicznej serii gier o Goblinach. Dwójka bohaterów, Winkle i Fingus, musi uratować syna króla Angoulafre'a i pokonać nikczemnego łotra o imieniu Amoniak.

PCiOS

Wizardry 7: Crusaders of the Dark Savant
Wizardry 7: Crusaders of the Dark Savant

RPG 22 kwietnia 1992

Wizardry 7: Crusaders of the Dark Savant to siódma część popularnego cyklu RPG stworzonego przez firmę Sir-tech Software. Akcja gry osadzona została na planecie Guardia, a zadaniem prowadzonej przez gracza drużyny bohaterów jest odnalezienie potężnego artefaktu Astral Dominae. Tytuł oferuje m.in. nieliniową fabułę, duży obszar do eksploracji, 250 przeciwników do pokonania i ponad 600 przedmiotów do znalezienia.

PC

Indiana Jones and The Fate of Atlantis
Indiana Jones and The Fate of Atlantis

Przygodowe 15 kwietnia 1992

Przygodówka studia LucasArts, w której wcielamy się w samego Indianę Jonesa. Tym razem zgłębia on tajemnice legendarnej Atlantydy jak zwykle walcząc z Nazistami. Fabuła nie jest oparta na żadnym z filmów z tej serii. Zabawa polega głównie na zwiedzaniu lokacji, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Spear of Destiny
Spear of Destiny

Akcji 2 września 1992

Kontynuacja niezwykle popularnej strzelaniny od studia id Software Wolfenstein 3D. Spear of Destiny ukazało się w 1992 roku, a więc wkrótce po premierze części pierwszej, w związku z czym różnice w mechanice i wykonaniu pomiędzy dwoma tytułami są nieznaczne. Gracze ponownie wcielają się w Williama B.J. Blazkowicza, amerykańskiego komandosa od zadań specjalnych wysłanego do nazistowskich Niemiec. Tym razem jego zadaniem jest odzyskanie legendarnej Włóczni Przeznaczenia, którą hitlerowcy na początku II Wojny Światowej wywieźli z Wersalu i umieścili w niedostępnej twierdzy. Spear of Destiny oferuje kilkanaście nowych map i kilku niespotykanych wcześniej przeciwników. W odróżnieniu od Wolfensteina 3D, etapy nie są podzielone na epizody, lecz stanowią spójną, długą misję, której zwieńczeniem jest pojedynek z Adolfem Hitlerem. Rozgrywka jednak pozostała niezmienna – obserwując akcję z widoku pierwszoosobowego gracz przemierza korytarze wypełnione wrogami, z którymi walczy głównie przy użyciu broni palnej. Pokonanie bossa z reguły nagradzane jest otrzymaniem klucza odblokowującego przejście do kolejnej lokacji.

PC

Hero's Quest 3: Wages Of War
Hero's Quest 3: Wages Of War

Przygodowe 2 sierpnia 1992

Trzecia część nietypowej serii gier przygodowych z firmy Sierra. Względem poprzednich części wprowadzono szereg zmian, m.in. poprawiono grafikę i całkowicie zmieniono interfejs.

PC

Star Control II
Star Control II

Strategiczne 23 stycznia 1992

Gra uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych gier w historii przemysłu komputerowego. SC2 to połączenie przygodowej strategii z elementami gry zręcznościowej, z akcją rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej.

PC

The Legend of Kyrandia
The Legend of Kyrandia

Przygodowe 12 marca 1992

Gra przygodowa stworzona w roku 1992 przez firmę Westwood Studios. Opowiada historię Brandona, wnuka czarodzieja Kallaka, który przeciwstawia się szalonemu błaznowi Malcolmowi.

PC

Another World
Another World

Przygodowe 11 lutego 1992

Jedna z najbardziej innowacyjnych przygodowych produkcji akcji. Jest to gra platformowa, przypominająca znaną serię Prince of Persia,, oferująca dużą dawkę akcji, niesamowity klimat i iście artystyczną scenografię oraz animację.

PC

Dune II: Battle for Arrakis
Dune II: Battle for Arrakis

Strategiczne 3 września 1992

Dune 2: The Building of a Dynasty to opracowana przez studio deweloperskie Westwood gra komputerowa, która zapoczątkowała gatunek strategii czasu rzeczywistego. Fabuła tytułu oparta została na motywach bestselerowej powieści Franka Herberta „Diuna”. Gracz wciela się w przywódcę jednego z Wysokich Rodów i staje do walki o Przyprawę, niezwykle cenną substancję wydobywaną na pustynnej planecie Arrakis.

PC

Inspector Gadget
Inspector Gadget

Przygodowe 23 maja 1992

Inspector Gadget to gra przygodowa zrealizowana na podstawie znanej serii filmów animowanych. Tytułowy detektyw, niczym James Bond wyposażony jest w potężny asortyment wymyślnych urządzeń, które pomagają mu w walce z przestępcami. Niestety Gadget nie jest ani specjalnie błyskotliwy, ani rozgarnięty, dlatego większość spraw kryminalnych rozwiązują za niego bystra siostrzenica Penny oraz jej pies Brain.

PC

Cover Girls Strip Poker
Cover Girls Strip Poker

Logiczne 12 marca 1992

Cover Girl Strip Poker to przedstawiciel popularnych symulatorów gry w rozbieranego pokera. Do wyboru jest osiem partnerek, które przedstawione są za pomocą serii fotek a w przypadku czterech z nich, także animacji.

PC

1869
1869

Strategiczne 12 kwietnia 1992

1869 to gra ekonomiczna, podejmująca temat handlu morskiego. Zakładając małą firmę transportową i kupując pierwszy statek, gracz musi osiągnąć finansową potęgę, a to z kolei sprowadza się do korzystnego obrotu towarami pomiędzy poszczególnymi portami, zlokalizowanymi na całym świecie.

PC

Xmas Lemmings 1992
Xmas Lemmings 1992

Logiczne 21 grudnia 1992

Druga gra z serii świątecznych niespodzianek od firm DMA Design i Psygnosis wykorzystująca niezwykle popularny w tamtym okresie temat lemingów. Typowo demonstracyjny produkt zawiera cztery nowe poziomy, osadzone w zimowej scenerii, które powinny przypaść do gustu każdemu fanowi gier logicznych.

PC

Dyna Blaster
Dyna Blaster

Akcji 12 czerwca 1992

Sympatyczna gra zręcznościowa, w której wcielamy się w rolę ludzika odzianego w kosmiczny skafander. Naszym zadaniem jest uratować ukochaną z rąk czarnego charakteru, który porwał ją a następnie umieścił w niedostępnym zamku.

PC

The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel
The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel

Przygodowe 20 września 1992

Klasyczna gra przygodowa, w której wcielamy się w postać słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Naszym zadaniem będzie odnalezienie mordercy młodej aktorki, której zwłoki odnaleziono w mrocznej alejce nieopodal teatru. Czy będzie to słynny Kuba Rozpruwacz, okaże się w toku żmudnego śledztwa.

PC

Toyota Celica GT Rally
Toyota Celica GT Rally

Wyścigi 23 listopada 1992

Toyota Celica GT Rally to gra autorstwa Gremlin Graphics, która pozwoli Ci zasiąść za kierownicą tytułowego samochodu i wziąć udział w kilku rajdach, podzielonych na kolejne odcinki specjalne.

PC

Frontier: Elite II
Frontier: Elite II

Symulacje 15 czerwca 1992

Sequel przełomowego symulatora kosmicznego Elite, gdzie ponownie możemy przemierzać galaktyczne szlaki w realistycznie wykonanym wszechświecie.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.