Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1997 roku

The City of Lost Children
The City of Lost Children

Przygodowe 31 marca 1997

Bazująca na francuskiej produkcji filmowej gra przygodowa, w której gracze wcielają się w dziecko szukające swoich uprowadzonych przyjaciół. W tytule nieobecne są elementy walki – zabawa ogranicza się do eksploracji miasta, rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu potrzebnych przedmiotów.

PS1

F/A-18 Hornet 3.0
F/A-18 Hornet 3.0

Symulacje 31 marca 1997

Trzecia odsłona flagowej serii symulatorów od firmy Graphic Simulations, która jest debiutem cyklu na komputerach PC. Stosunkowo prostą grafikę gry i niewielki zestaw misji rekompensuje wyjątkowo realistyczny model lotu, oddający z ogromnym pietyzmem cechy myśliwca F/A-18 Hornet.

PC

Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity
Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity

Akcji 31 marca 1997

Drugi oficjalny dodatek do kultowej strzelaniny FPS Quake autorstwa studia id Software. Opracowane przez ekipę Rogue Entertainment rozszerzenie o nazwie Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity wprowadza do rozgrywki szesnaście szczegółowo dopracowanych map, podzielonych na dwa epizody, które pod względem architektonicznym przebijają nawet poziomy znane z oryginalnego Quake’a. Dodatek oferuje nam aż dziewięć niedostępnych wcześniej typów przeciwników, takich jak niewidzialni rycerze, elektryczne węgorze, ożywające statuy i mumie oraz potężny egipski Guardian, czteroręki Overlorda czy obecny w finałowej potyczce smok. W konfrontacji z nowymi wrogami wykorzystujemy zaś nowe i zmodyfikowane wersje oryginalnych broni, a także kilka przydatnych narzędzi, takich jak pozwalający na wykonywanie dłuższych skoków pas antygrawitacyjny czy ulepszona tarcza absorbująca część obrażeń.

PC

War Gods
War Gods

Bijatyki 30 marca 1997

Konwersja wydanej na automatach zręcznościowej bijatyki 3D, w której dziesięć potężnych istot staje do walki o prymat na Ziemi. Produkcja w wielu aspektach przypomina trójwymiarowe odsłony Mortal Kombat, choć stara się też wyróżnić kilkoma unikalnymi rozwiązaniami.

PS1

The Last Express
The Last Express

Przygodowe 30 marca 1997

Jedna z najbardziej innowacyjnych gier przygodowych końca lat 90-tych dwudziestego wieku. Wcielasz się w postać Robertha Catha – Amerykanina, z tajemniczą przeszłością, który musi rozwikłać zagadkę zabójstwa jego przyjaciela.

PCANDiOS

Riven: The Sequel to Myst
Riven: The Sequel to Myst

Przygodowe 23 marca 1997

Riven: The Sequel to Myst to bezpośrednia kontynuacja znanej gry przygodowej. Atrus, centralna postać pierwszej odsłony programu, prosi gracza o odnalezienie jego żony Catheriny, która została uwięziona w obcym świecie, tytułowym Riven.

PCiOS

Star Wars: Yoda Stories
Star Wars: Yoda Stories

Przygodowe 20 marca 1997

Casualowa gra przygodowa, w której wcielamy się w młodego Luke’a Skywalkera, który odbywa trening u mistrza Yody. Zabawa polega na eksplorowaniu losowo generowanego świata i wykonywaniu zlecanych przez mistrza misji.

PC

Industry Giant
Industry Giant

Strategiczne 20 marca 1997

Symulator ekonomiczny dzięki któremu można sprawdzić swoje umiejętności zarządzania przedsiębiorstwem. Nasze obowiązki obejmują m.in. zdobywanie surowców, poprzez organizowanie sieci transportowej na lądzie, morzu i w powietrzu, budowanie fabryk oraz wprowadzanie wyrobów na rynek. Musimy też radzić sobie z bezlitosną konkurencją.

PC

SlamTilt: The Pinball Game
SlamTilt: The Pinball Game

Zręcznościowe 20 marca 1997

SlamTilt to kolejny pinball sygnowany logiem 21st Century Entertainment. Tym razem żmudnego zadania stworzenia dwuwymiarowej wariacji na temat metalowej kulki i flipperów podjęła się mała firma Liquid Entertainment. Dodajmy od razu, że wyszła z tej batalii obronną ręką.

PC

Sonic R
Sonic R

Zręcznościowe 15 marca 1997

Niesamowita trójwymiarowa gra zręcznościowa, w której Sonic z przyjaciółmi, chcąc pokrzyżować plany Dr. Robotnika, biorą udział w zwariowanych wyścigach.

PC

Sega Worldwide Soccer
Sega Worldwide Soccer

Sportowe 15 marca 1997

Zręcznościowa symulacja piłki nożnej, w której można rozgrywać pojedyncze mecze, brać udział w turniejach, a nawet poprowadzić swoją drużynę do tytułu Mistrza Świata w piłce nożnej.

PC

Have a N.I.C.E. Day!
Have a N.I.C.E. Day!

Wyścigi 12 marca 1997

Produkt niemieckiej firmy Synetic GmbH to szalone wyścigi samochodowe, w których szybka jazda jest tak samo istotna jak destrukcja pojazdów rywali za pomocą bogatego arsenału środków zagłady.

PC

iM1A2 Abrams
iM1A2 Abrams

Symulacje 10 marca 1997

Symulacja najlepszego czołgu armii amerykańskiej. Możesz wziąć udział w konfliktach w Zatoce Perskiej, Bośni i na Ukrainie. Dowodzenie jednym czołgiem lub całym oddziałem.

PC

The Lost Vikings 2
The Lost Vikings 2

Zręcznościowe 3 marca 1997

Druga część gry zręcznościowo-logicznej The Lost Vikings. Musimy pomóc trójce Wikingów powrócić z innego wymiaru do swej rzeczywistości i pokonać złego Tomatora.

PC

Imperium Galactica
Imperium Galactica

Strategiczne 1 marca 1997

Strategia kosmiczna łącząca w sobie elementy gier z gatunku RTS oraz turowego rozwoju imperium. Początkowo otrzymujemy do dyspozycji flotę składającą się z kilku statków oraz zwierzchnictwo nad trzema koloniami. Eksplorujemy kosmos, rozwijamy technologie, handlujemy i pertraktujemy z przedstawicielami obcych ras, a wszystko po to, aby zapewnić dominującą rolę ludzkości.

PC

The Crow: City of Angels
The Crow: City of Angels

Bijatyki 28 lutego 1997

Wydana na PlayStation 1 adaptacja filmu z 1996 roku. Produkcja jest typową chodzoną bijatyką bazującą na motywie zemsty, w której posiadacze konsoli stawiają czoła przeważającym siłom wroga i biorą udział w dziesiątkach pojedynków.

PS1

Ark of Time
Ark of Time

Przygodowe 28 lutego 1997

Przygodówka point-and-click. Kierujemy w niej poczynaniami Richarda Kendalla – dziennikarzyny, który nieoczekiwanie dostaje szansę na reportaż życia. Ma on odnaleźć brytyjskiego badacza i archeologa Caldwella, którego ekspedycja zaginęła w okolicach Trójkąta Bermudzkiego. Podróżnicy próbowali podobno odnaleźć ruiny tajemniczej Atlantydy.

PCPS1

Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon
Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon

Akcji 28 lutego 1997

Stworzony przez grupę zapaleńców ze studia Hypnotic Interactive pakiet poziomów do kultowej strzelaniny FPS Quake, który został zaaprobowany przez studio id Software jako oficjalny dodatek. Rozszerzenie zatytułowane Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon niesie ze sobą piętnaście zupełnie nowych poziomów, podzielonych na trzy miniepizody oraz jedną oryginalną mapę do trybu Deathmatch. Ambitni deweloperzy postanowili jednak również nieco urozmaicić oryginalną produkcję, wprowadzając szereg ciekawych dodatków kosmetycznych, takich jak dziury pozostające po kulach czy możliwość zniszczenia niektórych elementów otoczenia. Prócz tego w grze pojawiły się dwa zupełnie nowe rodzaje przeciwników (Centroid i Gremlin) i trzy niedostępne wcześniej narzędzia zagłady: zmodyfikowany granatnik, szybkostrzelne działko laserowe oraz inspirowany mitologią germańską wielki młot Mjolnir, mogący jednym uderzeniem poważnie zranić wszystkie obecne na planszy potwory.

PC

NBA Jam Extreme
NBA Jam Extreme

Sportowe 21 lutego 1997

Podrasowana wersja kultowej gry sportowej, która po sukcesach w salonach gier trafiła na komputery i konsole domowe. Produkcja odznacza się nowym, w pełni trójwymiarowym silnikiem oraz animacjami zawodników wykonanymi w technologii motion capture. Koszykarze wzbogacili się o całą masę nowych trików, a rozgrywce towarzyszy profesjonalny komentarz meczowy.

PC

Archimedean Dynasty
Archimedean Dynasty

Symulacje 18 lutego 1997

W XXVII stuleciu globalny kataklizm zmusił ludzkość do ześcia w głąb oceanów. Jako najemnik Emerald "Dead Eye" Flynt przemierzasz głębiny w swojej łodzi podwodnej, wykonując zlecone misje i broniąc się przed piratami.

PC

Whizz
Whizz

Zręcznościowe 15 lutego 1997

Będąca konwersją z komputerów osobistych kolorowa dwuwymiarowa platformówka, w której akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Tytuł stawia przed sterowanym przez graczy humanoidalnym królikiem szereg wyzwań logiczno-zręcznościowych.

PS1

Tribal Rage
Tribal Rage

Strategiczne 10 lutego 1997

Tribal Rage to osadzona w postapokaliptycznych realiach strategia czasu rzeczywistego (RTS), stworzona przez zespół deweloperski studia TalonSoft. Akcja gry osadzona została w roku 2030, a gracze kierują poczynaniami jednej z 6 walczących o surowce i przetrwanie frakcji. Twórcy zadbali o element losowy, powodujący, że kampania single-player zawsze ma inny przebieg, a także możliwość rywalizacji w trybie wieloosobowym.

PC

Championship Manager 97/98
Championship Manager 97/98

Sportowe 9 lutego 1997

Decydujemy o treningu i ustalamy taktyki podczas meczów. Musimy też zadbać o finansową stronę działalności klubu oraz zajmować się transferami. Gra oferuje olbrzymią bazę danych, w skład której wchodzi ponad 2500 prawdziwych zespołów. W porównaniu z poprzednimi odsłonami wprowadzono masę poprawek, które czynią rozgrywkę bardziej realistyczną.

PC

Test Drive: Off-Road
Test Drive: Off-Road

Wyścigi 1 lutego 1997

Pierwsza odsłona cyklu gier zręcznościowych skierowanych do miłośników pojazdów terenowych, wydana pod szyldem popularnej serii wyścigowej. Przemierzamy trudne trasy, pełne błota, piachu lub śniegu, za kierownicą Hummera, Land Rovera czy innych samochodów licencjonowanych marek znanych miłośnikom Off-roadu.

PC

Carnage Heart
Carnage Heart

Strategiczne 31 stycznia 1997

Futurystyczna strategia turowa, w której gracz wciela się w rolę dowódcy oddziału robotów. W przeciwieństwie do innych gier tego typu, w Carnage Heart użytkownik nie ma bezpośredniej kontroli nad swoimi maszynami. Zamiast tego musi on je zawczasu zaprogramować tak, by w starciach radziły sobie bez niczyjej pomocy.

PS1

Final Fantasy VII
Final Fantasy VII

RPG 31 stycznia 1997

Siódma odsłona niezwykle popularnej serii japońskich gier RPG tworzonych przez firmę Square Enix. Produkcja zasłynęła jako jedna z najbardziej kultowych części cyklu, oferując chwytającą za serce fabułę i wiele rozwiązań przyjętych później na stałe do gatunku. Tytuł opowiada o losach Clouda Strife’a i grupy jego przyjaciół walczących z potężną korporacją Shinra.

PCPS3ANDiOSPS1PSPPSV

Blood
Blood

Akcji 24 stycznia 1997

Gra akcji/FPS powstała w oparciu o engine Build, ten sam, z którego pomocy korzystano przy opracowywaniu słynnego Duke Nukem 3D. Gracz wciela się w rolę Caleba, diabelskiego pomiotu, szukającego zemsty na złym bóstwie Tchernobogu i hołdującej mu podziemnej organizacji Cabal.

PC

Worms 2
Worms 2

Strategiczne 18 stycznia 1997

Worms 2 to druga odsłona cyklu strategii turowych, rozwijanego przez studio Team 17 Software. Gracz kieruje poczynaniami tytułowych robali uzbrojonych w różnego rodzaju broń, a jego zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich jednostek przeciwnika. Twórcy przewidzieli kilka wariantów rozgrywki, w tym tryb multiplayer dla maksymalnie 6 osób.

PC

Ray Tracers
Ray Tracers

Wyścigi 17 stycznia 1997

Nietypowa trójwymiarowa gra wyścigowa, w której gracze muszą pokonywać na czas kolejne segmenty trasy, by na koniec móc stanąć do pojedynku z najróżniejszymi pojazdami bojowymi.

PS1

RayStorm
RayStorm

Akcji 10 stycznia 1997

Futurystyczna strzelanka 3D z widokiem izometrycznym. Gracze przejmują kontrolę nad lecącym ku górnej krawędzi ekranu statkiem, a ich celem jest wyeliminowanie pojawiających się oponentów i przetrwanie ich ataków.

PS1

Realms of the Haunting
Realms of the Haunting

Przygodowe 10 stycznia 1997

Główny bohaterem gry Realms of the Haunting jest Adam Randall – syn pastora, który na polecenie tajemniczego księdza wyrusza do zlokalizowanej w Wielkiej Brytanii wioski o nazwie Hellston. Kapłan wyznacza młodzieńcowi zadanie zbadania opuszczonej posiadłości.

PC

Swing
Swing

Logiczne 1 stycznia 1997

Gra logiczna inspirowana kultowym Tetrisem. W trakcie rozgrywki w Swing kontrolujemy specjalny podajnik, przy pomocy którego dobieramy kolorowe kule i zrzucamy je w dół, a naszym celem jest tworzenie rzędów składających się z co najmniej trzech piłek tej samej barwy. Deweloperzy ze studia Software 2000 pozwalają nam na zabawę tak w pojedynkę, jak i w towarzystwie drugiego gracza.

PCPS1

Dreams to Reality
Dreams to Reality

Akcji 1 stycznia 1997

Przygodowa gra akcji, stworzona przez studio Cryo Interactive, w której wcielamy się w Duncana – wybrańca starającego się uratować krainę snu i świat rzeczywisty przed zakusami sił zła. W Dreams to Reality poczynania protagonisty obserwujemy zza jego pleców – w trakcie zabawy zajmujemy się głównie eksploracją lokacji, rozwiązywaniem zagadek środowiskowych oraz walką z przeciwnikami.

PCPS1

Soul Blade
Soul Blade

Bijatyki 1 stycznia 1997

Trójwymiarowa bijatyka wydana przez producenta serii Tekken, Namco. Soul Blade koncentruje się na widowiskowych walkach na miecze oraz inną broń białą. Fabuła produkcji opowiada o dzielnych wojownikach, którzy przemierzają świat w poszukiwaniu legendarnego miecza, dającego dzierżącej go osobie wielką siłę.

PS1

Disney's Action Game Hercules
Disney's Action Game Hercules

Zręcznościowe 1 stycznia 1997

Dwuwymiarowa platformówka na podstawie filmu animowanego wytwórni Walta Disneya. Wcielamy się w rolę Herkulesa, który próbuje udowodnić, że jest godzien zasiadania na Olimpie wraz z bogami. W tym celu pokonujemy licznych przeciwników znanych z mitologii, skaczemy po półkach skalnych i przygotowujemy się na ostateczne starcie z Hadesem.

PCPS3PSP

Seven Years War
Seven Years War

Strategiczne 1 stycznia 1997

Seven Years War to produkt południowokoreańskiej firmy HQ Team z 1997 roku, który jest strategią rozgrywaną w czasie rzeczywistym, pod wieloma względami przypominającą drugą odsłonę cyklu WarCraft, zatytułowaną Tides of Darkness.

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.