Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1997 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

The Last Express
The Last Express

Przygodowe 30 marca 1997

Jedna z najbardziej innowacyjnych gier przygodowych końca lat 90-tych dwudziestego wieku. Wcielasz się w postać Robertha Catha – Amerykanina, z tajemniczą przeszłością, który musi rozwikłać zagadkę zabójstwa jego przyjaciela.

PCANDiOS

Screamer Rally
Screamer Rally

Wyścigi 15 listopada 1997

Ostatnie rajdy samochodów wyścigowych ze znanej serii Screamer, oferują wiele urozmaiconych tras i trybów rozgrywki o charakterze zręcznościowym.

PC

Rival Realms
Rival Realms

Strategiczne 15 czerwca 1997

Strategia czasu rzeczywistego rozgrywająca się w średniowiecznym świecie fantasy, gdzie trzy rasy, ludzi, elfów i łuskoskórych, walczą o panowanie nad pozostałymi.

PC

Dragon Court
Dragon Court

RPG 30 czerwca 1997

Dragon Court to gra cRPG online przeznaczona dla jednego gracza , której nie znajdziemy w żadnym sklepie, gdyż do jej uruchomienia wystarcza prawie dowolny komputer posiadający dostęp do Internetu i zainstalowaną przeglądarkę stron WWW.

PC

Extreme Assault
Extreme Assault

Akcji 15 września 1997

Obroń Ziemię przed inwazją Obcych dysponując prototypowym śmigłowcem Sioux AH-23 oraz ciężkim czołgiem nowej generacji T1, którymi walczysz w olbrzymich strefach operacyjnych.

PC

Oddworld: Abe's Oddysee
Oddworld: Abe's Oddysee

Zręcznościowe 15 listopada 1997

Dwuwymiarowa platformówka wzbogacona o elementy przygodówki i skradanki. Dzieło studia Oddworld Inhabitants przenosi gracza na nieznaną planetę zamieszkaną przez rasę Mudokonów, reprezentowaną przez tytułowego bohatera, Abe'a. Mudokoni są wykorzystywani przez złych Glukkonów do niewolniczej pracy w kopalni – kiedy protagonista dowiaduje się o nowych planach „rasy panów” względem jego ziomków (zamierzają oni przerobić Mudokonów na smaczne konserwy), postanawia uciec i uratować przyjaciół. Rozgrywka w Oddworld: Abe's Oddysee polega na przeskakiwaniu po platformach, cichym przekradaniu się za plecami przeciwników oraz rozwiązywaniu rozmaitych zagadek logicznych; w toku zmagań heros może również wydawać proste polecenia swoim pobratymcom. Z uwagi na fakt, że bohater nie dysponuje paskiem zdrowia ani energii, jeden atak przeciwnika wystarczy, by posłać go na tamten świat – w takim wypadku Abe odradza się na początku danego etapu. Cechą charakterystyczną gry jest brak jakiegokolwiek interfejsu – wszystkie informacje są przekazywane poprzez elementy poziomów oraz specjalne ekrany instruktażowe.

PCPS3PSPPSV

Croc: Legend of the Gobbos
Croc: Legend of the Gobbos

Zręcznościowe 27 września 1997

Trójwymiarowa platformówka wypełniona rozmaitymi wyzwaniami zręcznościowymi. Głównym bohaterem jest tytułowy krokodyl, który wyrusza na ratunek uprowadzonym przyjaciołom. Gra jest przeznaczona dla młodszych użytkowników.

PCPS1

iF-22 Persian Gulf version 5.0
iF-22 Persian Gulf version 5.0

Symulacje 15 czerwca 1997

Ulepszona wersja realistycznego symulatora amerykańskich bojowych samolotów F-22 Raptor, bioracych udział w działaniach wojennych w Zatoce Perskiej w czasie operacji Pustynna Burza.

PC

The Great Battles of Hannibal
The Great Battles of Hannibal

Strategiczne 15 grudnia 1997

The Great Battles of Hannibal jest drugą odsłoną inspirowanego historią starożytną cyklu strategii turowych, rozwijanego przez studio Erudite Software. Podobnie jak w przypadku The Great Battles of Alexander, gra stanowi komputerową adaptację planszówki. Gracze mają okazję odtworzyć największe bitwy kartagińskiego przywódcy - Hannibala.

PC

The Great Battles of Alexander
The Great Battles of Alexander

Strategiczne 15 czerwca 1997

The Great Battles of Alexander to pierwsza odsłona cyklu strategii turowych, rozwijanego przez studio Erudite Software. Gra stanowi adaptację popularnej planszówki i odtwarza scenariusze 10 największych bitew z kampanii Aleksandra Wielkiego. Twórcy przewidzieli możliwość rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją lub żywym przeciwnikiem za pośrednictwem sieci LAN bądź Internet.

PC

TOCA Touring Car Championship
TOCA Touring Car Championship

Wyścigi 15 października 1997

Symulacyjna gra wyścigowa przygotowana przez Codemasters, studio odpowiedzialne też m.in. za słynną serię Colin McRae Rally. Produkcja stara się jak najwierniej odwzorowywać realia zmagań samochodów turystycznych.

PCPS1

Moto Racer
Moto Racer

Wyścigi 15 czerwca 1997

Moto Racer to pierwsza z serii motocyklowych gier wyścigowych autorstwa studia Delphine Software. Gracze mają okazję wziąć udział w emocjonujących zmaganiach motocyklistów na torach wyścigowych i trasach rajdów, dosiadając wiernie odwzorowanych wyczynowych jednośladów. Rozgrywka ma charakter zręcznościowy, jednak twórcy zadbali o realistyczną, jak na ówczesne standardy, fizykę jazdy.

PC

Marzenia Złotej Rybki
Marzenia Złotej Rybki

Towarzyskie 30 września 1997

Multimedialna bajka rozgrywająca się w głębi czarodziejskiego oceanu przeznaczona zarówno dla dzieci jak i rodziców. Bierzemy udział w ośmiu przygodach rybki Czarusia odwiedzającej niesamowite podwodne krainy, jak zatopiona Atlantyda czy podwodny salon mody. Lektorem jest Piotr Fronczewski, a piosenki zaśpiewał Przemysław Branny.

PC

Tomb Raider II: The Dagger of Xian
Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Akcji 31 października 1997

Druga odsłona legendarnej serii, która przedstawia kolejną przygodę dzielnej archeolog Lary Croft. Tomb Raider II: The Dagger of Xian przyniósł usprawnioną grafikę, nowe ruchy postaci i kilka innych pomysłów wprowadzających powiew świeżości do zabawy.

PCANDiOSPS1

Redneck Rampage
Redneck Rampage

Akcji 12 kwietnia 1997

Redneck Rampage to wyprodukowana przez studio deweloperskie Xatrix Entertainment pierwszoosobowa strzelanina (FPS). Akcja gry osadzona została w małym, amerykańskim miasteczku. Gracz wciela się w jednego z dwóch braci, którzy wyruszają na ratunek swojej ukochanej śwince Bessie, porwanej przez kosmitów. Tytuł wyróżnia się niekonwencjonalnym poczuciem humoru i stosunkowo wysokim poziomem trudności.

PC

Hexen II
Hexen II

Akcji 2 czerwca 1997

Kolejna gra akcji/FPS stworzona przez zespół Raven Software. Tym razem, programiści Raven Software, postanowili zaadaptować dla potrzeb gry, engine Quake'a. Oczywiście nie obeszło się bez drobnych poprawek, wszak pierwszy Hexen znany był z tego, że oprócz tradycyjnej porcji dewastacji, oferował także akcenty charakterystyczne dla gier przygodowych.

PC

F1 Racing Simulation
F1 Racing Simulation

Wyścigi 10 maja 1997

Symulator wyścigów Formuły Pierwszej zrealizowany przez firmę Ubi Soft. Założeniem twórców gry było stworzenie realistycznego symulatora wyścigów Formuły 1, przy produkcji programu wykorzystano więc doświadczenie Renault F1, zespołu który pięć razy z rzędu wygrał Mistrzostwa Świata Formuły 1.

PC

Actua Soccer 2
Actua Soccer 2

Sportowe 10 kwietnia 1997

Sequel pierwszej symulacji piłki kopanej, która mogła równać się z produktami EA Sports. W Actua Soccer 2 dostajemy wszystko, co decydowało o sukcesie części pierwszej, naturalnie poszerzone i udoskonalone.

PCPS1

Dark Earth
Dark Earth

Przygodowe 30 września 1997

Przygodówka z akcją sięgającą 300 lat w przyszłość naszej planety, kiedy to Ziemia nie jest już tą samą „niebieską planetą” którą znamy.

PC

Microsoft Flight Simulator 98
Microsoft Flight Simulator 98

Symulacje 29 października 1997

Realistyczny symulator lotu, najpopularniejszych samolotów świata, przy tworzeniu którego eksperci z firm Cessna i Learjet współpracowali z mistrzynią akrobacji lotniczych Patty Wagstaff.

PC

FIFA Soccer Manager
FIFA Soccer Manager

Sportowe 16 sierpnia 1997

Pierwszy manager piłkarski stworzony przez EA Sports, pododdział Electronic Arts zajmujący się tworzeniem gier o tematyce sportowej.

PC

Betrayal in Antara
Betrayal in Antara

RPG 31 lipca 1997

Sequel popularnej przed laty gry RPG, Betrayal at Krondor. Imperium Antary, złożone z niegdyś silnych i prężnie rozwijających się osad, ogarnia chaos.Gracz obejmuje kontrolę nad jedną z czterech przygotowanych postaci i zostaje rzucony w wir politycznych intryg, tajnych układów i walk między rasami zamieszkującymi Imperium.

PC

Carmageddon
Carmageddon

Wyścigi 13 kwietnia 1997

Gra, która przeszła do historii dzięki ogromnej grywalności i brutalności. To wyścigi samochodowe, które pozwalają zjechać kierowcom z wytyczonej trasy na chodnik i rozpocząć demolkę...

PCANDiOS

Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter: Balance of Power
Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter: Balance of Power

Symulacje 15 grudnia 1997

Dodatek do X-Wing vs. TIE Fighter, oferujący dwie kampanie single player dla każdej ze stron, opowiadające o walkach toczonych w sektorze Airam między imperialnym Avenger Squadron, a rebelianckim Rogue Squadron.

PC

Little Big Adventure 2
Little Big Adventure 2

Przygodowe 4 października 1997

Kontynuacja gry Little Big Adventure z 1995 roku, uznanej przez graczy za „przełomową i kultową”. Tym razem na graczy czeka dużo bardziej rozbudowana fabuła niż to miało miejsce w części poprzedniej i większy świat, po którym możemy się poruszać – ogólnie rzecz biorąc, dużo więcej rozgrywki na najwyższym poziomie.

PC

Fighting Force
Fighting Force

Bijatyki 18 października 1997

Zrealizowana w perspektywie trzecioosobowej "chodzona" bijatyka, opracowana przez twórców Tomb Raidera - studio Core Design. W grze wcielamy się w jedną z czterech postaci, próbujących powstrzymać knowania szalonego Dr Zenga. Zawiedziony nie sprawdzającymi się przepowiedniami o rychłym końcu świata, postanawia on na własną rękę sprowadzić na ludzkość apokalipsę.

PCPS3PSPPSV

Theme Hospital
Theme Hospital

Strategiczne 14 maja 1997

Utrzymana w humorystycznym tonie gra strategiczna, w której zostajemy właścicielem szpitala. Celem zabawy jest umiejętne prowadzenie placówki medycznej i dbanie o jej rozwój.

PCPS1

Close Combat II: A Bridge Too Far
Close Combat II: A Bridge Too Far

Strategiczne 17 września 1997

Druga część popularnej serii gier strategicznych Close Combat przenosząca nas w czasy II Wojny Światowej, gdzie możemy wykazać swe dowódcze umiejętności podczas słynnej wojskowej operacji desantowej o kryptonimie Market Garden.

PC

Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II
Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II

Akcji 15 września 1997

Sequel znakomitej gry akcji Dark Forces, rozgrywającej się w świecie Gwiezdnych Wojen, gdzie ponownie jako najemnik Kyle Katarn musimy pokrzyżować plany Imperium szkoląc się w mocy Jedi.

PC

Need for Speed II
Need for Speed II

Wyścigi 31 marca 1997

Druga odsłona słynnego cyklu gier wyścigowych, w której do dyspozycji pasjonatów motoryzacji oddano dziewięć luksusowych supersamochodów. Produkcja stara się w miarę realistycznie odwzorowywać zachowanie na drodze poszczególnych maszyn.

PCPS1

Warhammer Epic 40,000: Final Liberation
Warhammer Epic 40,000: Final Liberation

Strategiczne 15 grudnia 1997

Warhammer Epic 40,000: Final Liberation to osadzona w realiach popularnego uniwersum science-fiction strategia turowa, wyprodukowana przez studio deweloperskie Holistic Design. Fabuła gry przedstawia konflikt pomiędzy ludźmi i orkami, walczącymi o panowanie nad planetą Volistad. Gracz przejmuje kontrolę nad jedną ze stron i stara się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

PC

Time Warriors
Time Warriors

Akcji 7 września 1997

Trójwymiarowa bijatyka, w której wcielając się w jednego z kilku groźnych wojowników możemy uczestniczyć w wielkim turnieju. Przećwiczcie więc wszystkie tajne ciosy i pokonajcie oponentów.

PC

Ignition
Ignition

Wyścigi 15 czerwca 1997

Weź udział w najzabawniejszych wyścigach małych samochodzików, wyposażonych w dopalacze i niezniszczalne zderzaki, ścigających się na krętych, niebezpiecznych trasach.

PC

Blade Runner
Blade Runner

Przygodowe 21 listopada 1997

Gra przygodowa z widokiem z perspektywy trzeciej osoby luźno nawiązująca do powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach” Philipa K. Dicka i filmu „Blade Runner”. Detektyw Ray McCoy próbuje odkryć tożsamość grupy replikantów podejrzewanych o zabijanie zwierząt.

PC

Armored Fist 2: M1A2 Abrams
Armored Fist 2: M1A2 Abrams

Symulacje 1 listopada 1997

Taktyczna symulacja czołgu bojowego M1A1 Abrams, w której musimy wykonać zadania dowodząc najcięższym potworem poruszającym się po powierzchni ziemi.

PC

Resident Evil
Resident Evil

Przygodowe 12 września 1997

Przygodowa gra akcji utrzymana w konwencji survival horroru, która dała początek serii cieszącej się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Tytuł został opracowany przez firmę Capcom, a jego fabuła czerpie garściami przede wszystkim z filmów grozy. W niewyjaśnionych okolicznościach na ulicach fikcyjnego miasta Raccoon City pojawiły się bowiem krwiożercze zombie – na ratunek rusza specjalny oddział S.T.A.R.S., który szybko odkrywa, że ma do czynienia z efektami działania tajemniczego wirusa opracowanego przez złowrogą korporację Umbrella. Do naszej dyspozycji oddano dwójkę bohaterów – Chrisa Redfielda i Jill Valentine. Postacie zróżnicowano nie tylko pod kątem początkowego wyposażenia, lecz także wydarzeń, w jakich biorą udział – protagoniści szybko trafiają na teren przyprawiającej o dreszcze rezydencji, która skrywa odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Sama rozgrywka została oparta na eksploracji, rozwiązywaniu rozmaitych zagadek środowiskowych oraz walce z napotkanymi przeciwnikami. Pomimo że w Resident Evil możemy wykorzystać rozbudowany arsenał, zazwyczaj doskwiera nam brak amunicji, zatem kluczem do sukcesu jest przede wszystkim rozsądne zarządzanie zasobami. Całości dopełnia klimatyczna muzyka.

PCGCN

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.