Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Heretic (PC)

Heretic PC

Pierwszosobowa strzelanka bazująca na silniku Dooma. Gra utrzymana jest w konwencji fantasy, dlatego korzystamy ze średniowiecznego uzbrojenia oraz szerokiej gamy magicznych przedmiotów. Zabawę wzbogacają proste elementy przygodowe w postaci okazjonalnych zagadek.

Akcji | FPP | strzelanki

PC Windows
Okładka Heretic (PC)

producent: Raven Software

wydawca: id Software

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27lutego1995

Raven Software rozpoczął swoją przygodę z komputerową rozrywką od znanej dobrze Amigowcom gry RPG Black Crypt. Podobny w charakterze był także wydany w 1993 roku Shadowcaster. Prawdziwą jednak sławę, grupa zyskała dopiero po opublikowaniu gry Heretic, typowej strzelaniny bazowanej na enginie Dooma, która jakżeby inaczej, utrzymana była w konwencji fantasy.

Heretic był zdecydowanie bardziej zaawansowany technicznie od swojego kultowego protoplasty. Raven Software prowadził do engine'u kilka poprawek, które umożliwiały spoglądanie w górę i w dół, zbieranie i wykorzystanie power-up'ów, a także latanie. Pewne zmiany nie ominęły także oręża, którym posługuje się nasz bohater. Po użyciu Księgi Mocy (Tome of Power) broń zachowywała się zupełnie inaczej, co w rezultacie zapoczątkowało wprowadzanie do gier FPS, drugiego trybu strzelania z tego samego ekwipunku. Fabuła gry opiewa wokół ataku Wężowych Jeźdźców, którzy przybyli z innego wymiaru, żeby siać wojnę, śmierć i zniszczenie. Jeden z nich, D'Sparil postanowił zostać nieco dłużej i to właśnie on będzie głównym celem tytułowego Heretyka. Wyrzynając w pień demonicznych sługusów, musisz przebić się przez kilkanaście etapów podzielonych na trzy epizody i zakończyć marny żywot demona. Oczywiście nasz bohater nie jest bezbronny, do dyspozycji oddano mu podręczny zestaw środków zagłady, charakterystyczny dla gier fantasy. Jest więc kusza, strzelająca eterycznymi strzałami, mistyczne rękawice zabijające wrogów zarówno w zwarciu, jak i na odległość, a także magiczna laska, ciskająca ognistymi feniksami i przywołująca na myśl skojarzenia z ręczną wyrzutnią rakiet. Ponadto będziesz mógł zbierać i używać w wybranym momencie całej masy przedmiotów, począwszy od fioletowych flaszek regenerujących energię, kończąc na magicznych jajkach, które rzucone w kierunku wroga, zamieniają go w niegroźnego kurczaka.

Trzeba przyznać, że Heretic to produkt naprawdę udany, chociaż w swojej konwencji niczym nie różni się od legendarnego Dooma. Futurystyczną bazę wojskową, zamieniono na średniowieczne budynki, strzelby i działa plazmowe na kusze i korbacze, a cybernetycznych przeciwników zastąpiły hordy potworów z piekła rodem. Na szczęście jatka pozostała ta sama i każdy entuzjasta Dooma, poczuje się podczas gry w Heretic, jak ryba w wodzie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 183 głosów czytelników.

Gry podobne do Heretic

Wymagania wiekowe Heretic

16+

Wymagania sprzętowe Heretic

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC 386 25MHz
  • 4MB RAM
  • VGA

U.V. Impaler Ekspert 29 grudnia 2010

W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pierwszoosobowe strzelaniny były zdominowane przez produkcje z gatunku science fiction, dlatego Heretic prezentował się na ich tle świeżo i oryginalnie. Sama gra nie była jednak już niestety tak dobra jak wydany rok wcześniej Doom.

7.5
Fanowska wersja Hexena już dostępna
Fanowska wersja Hexena już dostępna

wiadomość12 listopada 2010

Chociaż miłośnicy cyklu Hexen/Heretic od kilkunastu lat nie mogą doczekać się kolejnych jego części, nadeszła właśnie doskonała okazja, by przypomnieć sobie klimat tej kultowej już gry akcji osadzonej w realiach fantasy. Ogłoszono bowiem wydanie fanowskiej modyfikacji bazującej na tej serii, o której wspominaliśmy Wam kilka dni temu.

Premiera fanowskiego Hexena już wkrótce
Premiera fanowskiego Hexena już wkrótce

wiadomość27 października 2010

Modyfikacje od dawna są ostatnią nadzieją fanów starszych produkcji, które nie mają już szans na oficjalną kontynuację czy nawet jakikolwiek remake. Jeśli ciepło wspominacie cykl Hexen/Heretic to mamy dla was bardzo dobre wieści – już wkrótce ukaże się bowiem mod bazujący na tej właśnie serii.

Inwazja dem od Id Software

wiadomość14 grudnia 2003

Wydaje mi się, że nie ma gracza, który nie kojarzy nazwy ID Software. To przecież programiści z tego studia stworzyli pierwszą, trójwymiarową grę akcji Wolfenstein 3D (no, może a'la trójwymiarową, ale na tamte czasy to było coś :). W tym tygodniu panowie z ID Software obchodzili 10te urodziny innego swojego produktu - Dooma. I z tej właśnie okazji redaktorzy serwisu GamersHell przygotowali dla graczy niemałą gratkę - zbiór dem gier stworzonych lub wyprodukowanych przez ID Software.

Wolfenstein 3D, Quake i siedem innych gier marki id Software do pobrania z Sieci

wiadomość10 grudnia 2003

Katalog dzieł słynnej korporacji developerskiej o nazwie id Software obejmuje obecnie kilkadziesiąt gier, z których zdecydowana większość zyskała status absolutnie klasycznych pozycji w branży elektroniczno-rozrywkowej. Rzeczona firma podjęła właśnie decyzję o umieszczeniu w Internecie swoich dziewięciu „staroszkolnych” przebojów – począwszy od szóstej odsłony cyklu Commander Keen, a skończywszy na pierwszej części serii Quake.