Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Heretic (PC)
OkładkaHeretic (PC)

Heretic PC

Pierwszosobowa strzelanka bazująca na silniku Dooma. Gra utrzymana jest w konwencji fantasy, dlatego korzystamy ze średniowiecznego uzbrojenia oraz szerokiej gamy magicznych przedmiotów. Zabawę wzbogacają proste elementy przygodowe w postaci okazjonalnych zagadek.

Akcji | FPP | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Heretic Premiera PC

27lutego1995

producent: Raven Software wydawca: id Software

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Heretic

Doom (1993)

Wolfenstein 3D

Quake (1996)

Raven Software rozpoczął swoją przygodę z komputerową rozrywką od znanej dobrze Amigowcom gry RPG Black Crypt. Podobny w charakterze był także wydany w 1993 roku Shadowcaster. Prawdziwą jednak sławę, grupa zyskała dopiero po opublikowaniu gry Heretic, typowej strzelaniny bazowanej na enginie Dooma, która jakżeby inaczej, utrzymana była w konwencji fantasy.

Heretic był zdecydowanie bardziej zaawansowany technicznie od swojego kultowego protoplasty. Raven Software prowadził do engine'u kilka poprawek, które umożliwiały spoglądanie w górę i w dół, zbieranie i wykorzystanie power-up'ów, a także latanie. Pewne zmiany nie ominęły także oręża, którym posługuje się nasz bohater. Po użyciu Księgi Mocy (Tome of Power) broń zachowywała się zupełnie inaczej, co w rezultacie zapoczątkowało wprowadzanie do gier FPS, drugiego trybu strzelania z tego samego ekwipunku. Fabuła gry opiewa wokół ataku Wężowych Jeźdźców, którzy przybyli z innego wymiaru, żeby siać wojnę, śmierć i zniszczenie. Jeden z nich, D'Sparil postanowił zostać nieco dłużej i to właśnie on będzie głównym celem tytułowego Heretyka. Wyrzynając w pień demonicznych sługusów, musisz przebić się przez kilkanaście etapów podzielonych na trzy epizody i zakończyć marny żywot demona. Oczywiście nasz bohater nie jest bezbronny, do dyspozycji oddano mu podręczny zestaw środków zagłady, charakterystyczny dla gier fantasy. Jest więc kusza, strzelająca eterycznymi strzałami, mistyczne rękawice zabijające wrogów zarówno w zwarciu, jak i na odległość, a także magiczna laska, ciskająca ognistymi feniksami i przywołująca na myśl skojarzenia z ręczną wyrzutnią rakiet. Ponadto będziesz mógł zbierać i używać w wybranym momencie całej masy przedmiotów, począwszy od fioletowych flaszek regenerujących energię, kończąc na magicznych jajkach, które rzucone w kierunku wroga, zamieniają go w niegroźnego kurczaka.

Trzeba przyznać, że Heretic to produkt naprawdę udany, chociaż w swojej konwencji niczym nie różni się od legendarnego Dooma. Futurystyczną bazę wojskową, zamieniono na średniowieczne budynki, strzelby i działa plazmowe na kusze i korbacze, a cybernetycznych przeciwników zastąpiły hordy potworów z piekła rodem. Na szczęście jatka pozostała ta sama i każdy entuzjasta Dooma, poczuje się podczas gry w Heretic, jak ryba w wodzie.

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 197 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Heretic: 16+

Heretic Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • PC 386 25MHz
  • 4MB RAM
  • VGA