Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1988 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

ZorkQuest: Assault on Egreth Castle
ZorkQuest: Assault on Egreth Castle

Przygodowe 11 września 1988

ZorkQuest to zupełnie alternatywne podejście do tematu elektronicznej rozrywki. Program nie jest bowiem grą w klasycznym tego słowa znaczeniu ale interaktywnym komiksem, w którym przewracając kolejne strony poznajemy przygotowaną przez autorów historię.

PC

4x4 Off-Road Racing
4x4 Off-Road Racing

Wyścigi 20 sierpnia 1988

4x4 Off-Road Racing Racing to wyścigi samochodów terenowych z napędem na cztery koła po amerykańskich bezdrożach. Gracz biorący udział w zawodach, nie tylko będzie musiał pokonać na mecie kilkunastu rywali, ale także zadbać po drodze o swój samochód – wymieniać uszkodzone części lub uzupełniać paliwo.

PC

Gauntlet
Gauntlet

Zręcznościowe 8 sierpnia 1988

Jak większość gier arcade, również Gauntlet pojawił się wpierw na automatach coin-op. Program zadebiutował w 1985 roku dzięki koncernowi Atari i niedługo potem stał się produktem wzorcowym dla gatunku strzelanin, oferujących widok z lotu ptaka.

PCX360NDS

Fire and Forget
Fire and Forget

Wyścigi 5 sierpnia 1988

Światu grozi nuklearna zagłada. Wskutek narastających, wewnętrznych konfliktów, jedna z galaktycznych organizacji postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i przypuściła frontalny atak na Ziemię.

PC

Silpheed
Silpheed

Zręcznościowe 1 sierpnia 1988

Klasyczna strzelanina w pseudo-trójwymiarowym środowisku, która pozwoli wcielić Ci się w pilota kosmicznego myśliwca o nazwie Silpheed. Twoim zadaniem jest zniszczyć obcą istotę Xacalite, chcącą podbić Zjednoczony Wszechświat.

PC

Gold Rush!
Gold Rush!

Przygodowe 16 lipca 1988

Akcja programu Gold Rush! wyprodukowanego przez firmę Sierra On-Line rozgrywa się w połowie dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem gry jest Jerrod Wilson, mieszkaniec nowojorskiego Brooklynu, który zajmuje się pisaniem artykułów w lokalnej gazecie...

PC

AAARGH!
AAARGH!

Zręcznościowe 23 czerwca 1988

AAARGH! to zręcznościówka, pod względem pomysłu łudząco podobna do hitu Activision o nazwie Rampage. Gracz wcieli się tu w rolę ogromnego jaszczura lub cyklopa, których zadaniem jest odzyskać jaja ukryte przez wrogą im, ludzką społeczność.

PC

Pool of Radiance: Fantasy Role-Playing Epic Vol. I
Pool of Radiance: Fantasy Role-Playing Epic Vol. I

RPG 15 czerwca 1988

Pierwsza gra komputerowa oparta o zasady AD&D przenosi nas w świat Forgotten Realms, gdzie w mieście New Phlan nasza drużyna musi zmierzyć się z tajemniczym przeciwnikiem i jego hordami potworów.

PC

Ultima V: Warriors of Destiny
Ultima V: Warriors of Destiny

RPG 15 czerwca 1988

Odnalezieni księgi Codex of Ultimate Wisdom przywołało trzech władców ciemności, zaprzeczających trzem najważniejszym przymiotom Avatara – Prawdzie, Miłości i Odwadze.

PC

Leisure Suit Larry 2: W poszukiwaniu miłości
Leisure Suit Larry 2: W poszukiwaniu miłości

Przygodowe 15 czerwca 1988

Druga część przygód Larry’ego Laffera, niedoszłego amanta, nieudacznika i zarazem niesamowitego szczęściarza. Tym razem Larry wygrywa w teleturnieju „Randka w ciemno” milion dolarów oraz rejs na egzotyczną wyspę z atrakcyjną dziewczyną.

PC

Charlie Chaplin
Charlie Chaplin

Zręcznościowe 11 czerwca 1988

Urodzony w 1889 roku Charlie Chaplin był bodaj najbardziej znanym aktorem z okresu kina niemego. Tej barwnej postaci, która złotymi zgłoskami zapisała się w historii kinematografii, studio Canvas poświęciło pod koniec lat osiemdziesiątych unikatową pod wieloma względami grę komputerową.

PC

The Last Ninja
The Last Ninja

Przygodowe 23 maja 1988

Głównym bohaterem programu The Last Ninja, stworzonego przez firmę System 3 jest Armakuni, ostatni spośród wojowników Mistycznego Cienia, który podczas pielgrzymki swoich braci na wyspę Lin Fei, został na straży sanktuarium Bunjinkan. Dowiadując się o masakrze wyrządzonej przez Kunitokiego, postanawia on wyruszyć do Ziemi Świętej i samotnie przeciwstawić się wrogu.

PC

Rampage
Rampage

Zręcznościowe 21 maja 1988

Pamiętasz finałową scenę z King Konga, kiedy to olbrzymia małpa wspięła się na szczyt drapacza chmur i stamtąd atakowała nadlatujące zewsząd jednostki latające. Jeśli tak i co więcej, chciałbyś te motywy powtórzyć na ekranie swojego komputera, Rampage jest grą wprost idealną dla Ciebie.

PC

Batman: The Caped Crusader
Batman: The Caped Crusader

Przygodowe 21 maja 1988

Batman: The Caped Crusader to prosta gra z gatunku action/adventure, w którą wcielimy się w postać znanego z komiksów Mrocznego Rycerza, obrońcę miasta Gotham.

PC

Shinobi (1988)
Shinobi (1988)

Zręcznościowe 3 maja 1988

Kultowa gra akcji firmy SEGA, która królowała w salonach gier pod koniec lat 80. XX wieku. Gracz wciela się w rolę tytułowego mistrza wschodnich sztuk walki, którego zadaniem jest rozbicie siatki terrorystycznej.

PC

Super Ski
Super Ski

Sportowe 3 maja 1988

Super Ski to gra sportowa firmy Microids, w której gracz będzie miał okazję wziąć udział w zawodach obejmujących cztery dyscypliny narciarskie: slalom specjalny, slalom gigant, zjazd oraz skoki.

PC

Total Eclipse
Total Eclipse

Akcji 3 maja 1988

W Total Eclipse gracz wciela się w rolę archeologa, który przylatuje do egipskiej piramidy, aby rozwiązać zagadkę klątwy rzuconej dawno temu przez kapłana Hahmida. Jeśli zapomniane przez wieki przekazy nie kłamią, 26 października 1930 roku, dokładnie o dziesiątej rano nastąpi pełne zaćmienie słońca, które w połączeniu ze zniszczeniem świątyni boga Ra, spowoduje całkowitą zagładę cywilizacji.

PC

The Shadows of Mordor
The Shadows of Mordor

Przygodowe 3 maja 1988

The Shadows of Mordor to kontynuacja przygód Hobbitów, którzy wyruszają z rodzinnego Shire, aby w ogniach Góry Przeznaczenia zniszczyć Jedyny Pierścień. Podobnie jak w przypadku The Fellowship of the Ring, mamy tu do czynienia z tekstową przygodówką, w której wszystkie komendy będziemy wprowadzać za pomocą klawiatury

PC

Grand Prix Circuit
Grand Prix Circuit

Wyścigi 3 maja 1988

Grand Prix Circuit to wyścigi bolidów Formuły 1 o typowo zręcznościowym charakterze. Gra została przygotowana przez zespół Distinctive Software – ten sam, który wcześniej zrobił dla Accolade słynny Test Drive.

PC

Rocket Ranger: Emulated Amiga Edition
Rocket Ranger: Emulated Amiga Edition

Akcji 3 maja 1988

Mobilna edycja klasycznej gry akcji studia Cinemaware z 1988 roku. Tytuł stanowi wierną kopię oryginału sprzed lat i uruchamiany jest dzięki programowej emulacji komputera Amiga, na którym pierwotnie został on wydany. Klasyczną zawartość gry uzupełnia obsługa ekranów dotykowych i mobilnych kontrolerów gier, a także oryginalna instrukcja.

PCANDiOS

Life & Death
Life & Death

Symulacje 2 maja 1988

Life & Death to gra symulacyjna firmy The Software Toolworks, w której gracz wcieli się w rolę chirurga. Od jego poprawnej diagnozy, będzie zależeć czy pacjent trafi na stół operacyjny czy też do kostnicy.

PC

Teenage Queen
Teenage Queen

Logiczne 30 kwietnia 1988

Teenage Queen to produkt o silnym podtekście erotycznym, w którym zagramy z pewną bliżej niezidentyfikowaną panią w rozbieranego pokera. Program został stworzony przez francuską firmę ERE, która później zmieniła nazwę na Cryo.

PC

F-19 Stealth Fighter
F-19 Stealth Fighter

Symulacje 23 kwietnia 1988

F-19 Stealth Fighter to symulator lotniczy, opracowany w 1988 roku przez Sida Meiera, dla znanego z tego typu produkcji, koncernu MicroProse. Chociaż samolot, któremu poświęcono omawianą grę faktycznie nie istnieje, swego czasu spędzał on sen z powiek wszystkim fanom militariów a także zwolennikom teorii spiskowych, mówiących o tajnych projektach niewykrywalnego myśliwca.

PC

The Bard's Tale II: The Destiny Knight
The Bard's Tale II: The Destiny Knight

RPG 23 kwietnia 1988

Mimo, że zniszczenie potęgi Mangara Mrocznego przyniosło mieszkańcom Skara Brae upragniony spokój, fantastyczny świat znany z gry The Bard’s Tale wciąż znajdował się w niebezpieczeństwie. Tym razem prowodyrem nieszczęścia okazał się inny czarnoksiężnik – Lagoth Zanta.

PC

Caveman Ugh-Lympics
Caveman Ugh-Lympics

Sportowe 23 kwietnia 1988

Caveman Ugh-Lympics to jedyna w swoim rodzaju gra sportowa, w której weźmiemy udział w olimpiadzie jaskiniowców, pełnej niecodziennych ale i też niezwykle interesujących konkurencji.

PC

Pole Position II
Pole Position II

Wyścigi 23 kwietnia 1988

Druga część gry legendy, która największe tryumfy święciła w latach osiemdziesiątych na automatach. W porównaniu z pierwowzorem, PeCetowa konwersja jest lepsza graficznie, poza tym posiada kilka nowych torów.

PC

Rambo III
Rambo III

Akcji 23 kwietnia 1988

Rambo 3 to gra zręcznościowa stworzona na podstawie filmu pod tym samym tytułem. Tym razem dzielny komandos trafia do okupowanego przez Sowietów Afganistanu, skąd musi wydostać swojego zwierzchnika, pułkownika Trautmana.

PC

Paperboy
Paperboy

Zręcznościowe 23 kwietnia 1988

O tym jak ciężkim kawałkiem chleba jest praca gazeciarza próbują nas przekonać twórcy gry Paperboy, opowiadającej właśnie o perypetiach chłopca dostarczającego codziennie rano prasę do domów. Program będący bezpośrednią konwersją z automatów a opracowany przez firmę Magpie Computer Develepoments, swego czasu zrobił zawrotną karierę, co zaowocowało jego licznymi adaptacjami także na inne platformy sprzętowe (w liczbie dziesięciu).

PCX360

Donald Duck's Playground
Donald Duck's Playground

Zręcznościowe 22 kwietnia 1988

Siostrzeńcy Kaczora Donalda - Huey, Dewey i Louie – marzą o swoim własnym placu zabaw w parku, gdzie mogliby przez cały dzień oddawać się rozrywce. Niestety, urządzenia niezbędne do tego celu są drogie i nawet zbierając przez długi czas kieszonkowe, nie byliby w stanie go odpowiednio wyposażyć. Ale od czego jest dobry wujek?

PC

Arkanoid
Arkanoid

Zręcznościowe 22 kwietnia 1988

Arkanoid to klasyczna gra zręcznościowa, w której za pomocą małej paletki i kulki, musimy zniszczyć mur z cegieł, zbudowany w rozmaitych konfiguracjach.

PC

Impossible Mission II
Impossible Mission II

Zręcznościowe 21 kwietnia 1988

Impossible Mission 2, to platformówka, będąca kontynuacją znanego przeboju z 1984 roku. Mimo, że pierwowzór ukazał się na kilka platform sprzętowych (w tym Apple II), gra ostatecznie nie trafiła na ekrany PeCetów. Dopiero cztery lata później, firma Epyx pomyślała o właścicielach tych maszyn i zaprezentowała im drugą odsłonę serii.

PC

Feud
Feud

Przygodowe 23 marca 1988

W Feud, grze action/adventure sygnowanej logiem koncernu Mastertronic, wcielisz się w rolę czarodzieja Learica, który został wyzwany na śmiertelny pojedynek przez swojego brata, Leanorica.

PC

Double Dragon
Double Dragon

Bijatyki 20 marca 1988

Double Dragon to kultowe mordobicie z automatów coin-up, które swego czasu cieszyło się ogromną popularnością. Nikogo nie powinno więc dziwić, że gra została w niedługim czasie przeniesiona na domowe platformy sprzętowe, w tym także PeCety.

PCX360

Sex Vixens from Space
Sex Vixens from Space

Przygodowe 11 lutego 1988

Sex Vixens from Space to tekstowa gra przygodowa z silnie zaakcentowanym wątkiem erotycznym, która pozwoli wcielić Ci się w rolę gwiezdnego podróżnika, Brada Stalliona. Głównym celem zabawy jest dotarcie na zamieszkaną tylko przez kobiety planetę Mondo i zbadanie jej.

PC

King's Quest IV: The Perils of Rosella
King's Quest IV: The Perils of Rosella

Przygodowe 30 stycznia 1988

Czwarta już część cyklu przygodówek King's Quest. Tym razem wcielamy się w postać księżniczki Roselli, córki króla Grahama i jego małżonki Valanice, poszukującej magicznego lekarstwa dla umierającego ojca.

PC

Hostages
Hostages

Zręcznościowe 23 stycznia 1988

Jedna z ambasad w bliżej niezidentyfikowanym kraju została opanowana przez terrorystów. Groźba wybuchu międzynarodowego skandalu oraz pogarszająca się z godziny na godzinę sytuacja zakładników, wymaga szybkiej interwencji jednostki specjalnej. Kto stanie na jej czele? Oczywiście Ty, graczu...

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.