Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1996 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

SimTunes
SimTunes

Logiczne 6 kwietnia 1996

Najbardziej niezwykła i oryginalna gra z serii simów, wykreowanej przez Maxis, która w inteligentny sposób bawi i uczy, kształtując zmysł plastyczny i muzyczny, pozwalając dzieciom na odkrywanie własnych zdolności twórczych.

PC

Close Combat
Close Combat

Strategiczne 2 kwietnia 1996

Wielokrotnie nagradzana gra strategiczna czasu rzeczywistego traktująca o lądowaniu wojsk alianckich w 1944 roku na jednej z plaż Normandii – plaży Omaha. Wciel się w dowódcę jednej z walczących stron i dzielnie wykonuj swoje obowiązki.

PC

Darkstalkers: The Night Warriors
Darkstalkers: The Night Warriors

Bijatyki 28 marca 1996

Darkstalkers: The Night Warriors to pierwsza odsłona serii dwuwymiarowych bijatyk, w których wojownikami są inspirowane przez legendy, horrory i podania potwory, takie jak wampiry, wilkołaki, mumie i duchy. Tytuł został stworzony przy użyciu silnika z gry Street Fighter II, twórcy wprowadzili jednak do niego sporo ulepszeń. Pośród nich znajdziemy możliwość wykonywania bloków w powietrzu oraz specjalnych sekwencji ataków.

PS1

Silent Hunter: Commander's Edition
Silent Hunter: Commander's Edition

Symulacje 25 marca 1996

Silent Hunter: Commander's Edition to specjalne wydanie symulacji okrętu podwodnego wyprodukowanej przez studia Aeon Electronic Entertainment i Strategic Simulations. Gracz wciela się w dowódcę jednej z amerykańskich łodzi podwodnych operujących na Pacyfiku w okresie II wojny światowej. Edycja Commander poza bazową grą zawiera także dwa oficjalne rozszerzenia, dodatkowe obszary działań i 15 historycznych scenariuszy do rozegrania.

PC

Destruction Derby 2
Destruction Derby 2

Wyścigi 25 marca 1996

Nietypowe wyścigi samochodowe, w których podstawowym celem nie jest bycie najszybszym na trasie, a skuteczne demolowanie innych pojazdów uczestniczących w zmaganiach. Destruction Derby 2 zostało opracowane przez studio Reflections Interactive.

PCPS1

WarCraft II: Beyond the Dark Portal
WarCraft II: Beyond the Dark Portal

Strategiczne 22 marca 1996

Oficjalny dodatek do niezwykle popularnej strategii RTS Warcraft II: Tides of Darkness studia Blizzard Entertainment. Fabuła rozszerzenia opowiada o dalszych losach konfliktu rasy ludzi i orków. Mimo ostatecznego zniszczenia Mrocznego Portalu, w krainie Azeroth nadal znajduje się szczelina, mogąca sprowadzić na ludzkość kolejną plagę zielonoskórych potworów. W obliczu zagrożenia, ludzie podejmują ryzykowną próbę przedostania się przez nią i stoczenia ostatecznej batalii na ziemiach wroga. Problem w tym, że orkowie próbują zrobić dokładnie to samo… Beyond the Dark Portal oferuje w sumie 28 premierowych scenariuszy (po 14 dla każdej ze stron), z których znaczna część rozgrywa się na zupełnie nowych terenach. Do dyspozycji graczy oddano też kilka całkiem nowych jednostek, tzw. bohaterów – znacznie silniejszych i bardziej wytrzymałych od swoich pobratymców. Na wyróżnienie zasługuje również wyraźnie zwiększony poziom trudności, stanowiący nie lada wyzwanie nawet dla największych weteranów gatunku.

PC

Z
Z

Strategiczne 21 marca 1996

Strategia czasu rzeczywistego przenosząca graczy do świata przyszłości, gdzie biorą udział w wojnie toczącej się pomiędzy dwoma stronnictwami robotów: Czerwonymi i Niebieskimi.

PC

Polanie
Polanie

Strategiczne 21 marca 1996

Jedna z pierwszych polskich strategii czasu rzeczywistego, wyprodukowana przez studio MDF pod wodzą Mirosława Dymka. W grze wcielamy się w rolę przywódcy wioski Polan, Mirka, który po powrocie z wyprawy wojennej zastaje jedynie zgliszcza i poprzysięga zemstę na odpowiedzialnych za masakrę wrogich plemionach. Pod względem rozgrywki, Polanie czerpią garściami z mechaniki kultowego Warcrafta, wprowadzając jednocześnie kilka interesujących innowacji. Zabawa toczy się tu zarówno na płaszczyźnie militarnej, jak i gospodarczej, zaś kluczowy surowiec w grze stanowi mleko, produkowane przez krowy żywiące się odrastającą stopniowo trawą. Budynki stawiane są zaś przez robotników, pełniących równocześnie funkcje militarne, choć z uwagi na fakt, że każdy rycerz wymaga tu osobnego lokum, stworzenie większej armii jest tu zadaniem niezwykle trudnym. Swoiste urozmaicenie rozgrywki stanowi też obecność kapłanów, którzy mogą wspierać nas w bitwach, rzucając przydatne zaklęcia.

PC

EarthSiege 2
EarthSiege 2

Akcji 19 marca 1996

Ciąg dalszy dynamicznej gry akcji z potężnymi mechami w roli głównej. W grze przejmujemy ponownie kontrolę nad unowocześnionymi HERC-ami, aby po raz kolejny stawić czoła zbuntowanym cyborgom, które po klęsce doznanej w pierwszej części, odbudowały swoją potęgę w tajnej, księżycowej bazie.

PC

Microsoft Return of Arcade
Microsoft Return of Arcade

Zręcznościowe 19 marca 1996

Zbiór gier zręcznościowych należących do automatowej klaski. W skład zestawu wchodzi pięć gier - Pac-Man, Pole Position, Galaxian, Dig-Dug oraz Pac-Man’s 20th Anniversary. Jest to idealna pozycja dla graczy tęskniących za starymi dobrymi czasami.

PC

Sensible Golf
Sensible Golf

Sportowe 15 marca 1996

Dwuwymiarowa gra zręcznościowa twórców Sensible Soccera i serii Cannon Fodder, oferująca mocno uproszczoną i zrealizowaną z dużym przymrużeniem oka odmianę gry w golfa. Podczas zabawy nie musimy się martwić o siłę wiatru czy nachylenie terenu, a jedynym naszym problemem jest oddanie celnego strzału i ominięcie przeszkód terenowych.

PC

Powerslave
Powerslave

Akcji 12 marca 1996

Akcja gry Powerslave (znanej w Europie pod nazwą Exhumed) przenosi nas do Egiptu, a konkretnie do starożytnego miasta Karnak, które zostało opanowane przez tajemnicze siły zła. Wielu śmiałków wkroczyło do zapomnianej przez ludzkość doliny, aby ustalić co jest przyczyną przerażających wydarzeń, które rozegrały się wkrótce po ingerencji sił nadprzyrodzonych, żaden z nich jednak nie powrócił...

PC

Zork Nemesis: The Forbidden Lands
Zork Nemesis: The Forbidden Lands

Przygodowe 12 marca 1996

W ostatnich dniach Podziemnego Imperium, czterech spośród największych cesarskich Alchemików postanowiło wybrać się w kierunku Zakazanych Ziem, aby odnaleźć tajemnicę nieśmiertelności. Kiedy słuch po nich zaginął, z misją ratunkową pospieszył szpieg Bivotar, jednak i on nie zdołał powrócić żywy z wyprawy. W tym momencie do akcji wkraczasz Ty, graczu.

PC

Mickey's Wild Adventure
Mickey's Wild Adventure

Zręcznościowe 1 marca 1996

Platformówka 2D z kultową Myszką Miki w roli głównej, symbolem wytwórni Disneya. Tytuł jest lekko zmodyfikowaną konwersją gry, która ukazała się w 1994 roku, jako Mickey Mania: The Timeless Adventures of Mickey Mouse, na konsolach 16-bitowych.

PS1

Spycraft: The Great Game
Spycraft: The Great Game

Przygodowe 29 lutego 1996

Szpiegowska gra przygodowa, zrealizowana częściowo w konwencji filmu interaktywnego. Wcielamy się w rolę początkującego agenta CIA, który próbując rozwikłać zagadkę kandydata na rosyjskiego prezydenta odkrywa spisek, sięgający samych szczytów władzy Rosji i USA. Produkcja łączy w sobie rozwiązywanie zagadek, bazujących na operacyjnych technikach wywiadowczych z interaktywnymi sekwencjami FMV, nagranymi z udziałem żywych aktorów.

PC

Big Red Racing
Big Red Racing

Wyścigi 29 lutego 1996

Humorystyczna gra wyścigowa, utrzymana w młodzieżowym, kreskówkowym stylu. Bierzemy udział w szalonej, czysto zręcznościowej rywalizacji w kilku odmiennych sceneriach, zasiadając w jednym z szerokiej gamy pojazdów jeżdżących, pływających bądź latających.

PC

Star Trek Deep Space Nine: Harbinger
Star Trek Deep Space Nine: Harbinger

Przygodowe 29 lutego 1996

Przygodowa gra akcji, rozgrywająca się w realiach serialu Star Trek: Deep Space Nine. Jako młody tirrioński dyplomata przybywamy na stację kosmiczną Federacji, gdzie zostajemy wmieszani w zabójstwo ambasadora. Naszym celem będzie rozwiązać zagadkę morderstwa i doprowadzić do porozumienia z tajemniczą rasą obcych.

PC

Fantasy General
Fantasy General

Strategiczne 29 lutego 1996

Kolejna gra strategiczna w dorobku studia Strategic Simulations Inc. Tym razem deweloperzy zabierają nas do świata łączącego elementy fantasy i steampunku – zadaniem, jakie przed nami postawiono, jest wcielenie się w jednego z czterech bohaterów, wezwanego jako mistrz mający unicestwić złowrogiego Shadowlorda i jego popleczników. Fundamentem Fantasy General jest toczenie bitew, na które posyłamy jednostki reprezentujące cztery kategorie (nieśmiertelne, magiczne, potwory oraz mechaniczne). Ponadto każdą z nich podzielono na dziesięć klas, takich jak na przykład lekka i ciężka piechota, kawaleria lub łucznicy. Choć kluczem do zwycięstwa jest zbudowanie urozmaiconej armii, która sprawdzi się w różnych warunkach terenowych, równie ważne jest ustalanie priorytetów badawczych i zadbanie o aspekty ekonomiczne. Opisywana tutaj produkcja powstała na bazie zmodyfikowanego silnika Panzer General – w odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, tym razem oddziały składają się z maksymalnie piętnastu żołnierzy. Niemniej, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych grach tego zespołu, możemy się bawić zarówno w trybie kampanii dla pojedynczego gracza, jak i w trybie multiplayer.

PC

Ripper
Ripper

Przygodowe 29 lutego 1996

Przygodówka typu point-and-click przygotowana w formie interaktywnego filmu. Wcielamy się w rolę reportera na tropie seryjnego mordercy kobiet zwanego Rozpruwaczem. Eksplorujemy mroczny, cyberpunkowy Nowy Jork rozmawiając z napotkanymi osobami i rozwiązując łamigłówki. W poszczególnych bohaterów wcielili się znani aktorzy z Christopherem Walkenem na czele.

PC

Bad Mojo
Bad Mojo

Przygodowe 29 lutego 1996

Głównym bohaterem gry przygodowej Bad Mojo jest Roger Samms, którego żywot był do tej pory pasmem nieustannych porażek. Był, gdyż nasz bohater stał się posiadaczem dużej ilości gotówki, mogącej raz na zawsze odmienić jego życie.

PC

Alien Trilogy
Alien Trilogy

Akcji 29 lutego 1996

Pierwszoosobowa strzelanina stanowiąca podsumowanie przygód dzielnej Ellen Ripley z trzech pierwszych części filmowej serii. Stworzeniem programu o nazwie Alien Trilogy zajęło się studio Probe Entertainment. Gra trafiła na rynek w 1996 roku.

PCPS1

Johnny Bazookatone
Johnny Bazookatone

Zręcznościowe 26 lutego 1996

Wyróżniająca się ciekawą stylistyką i oprawą, łączącą dwuwymiarowe tła i trójwymiarowe modele postaci, side-scrollowana platformówka. Bohaterem gry jest młody muzyk, który staje do walki z władcą piekieł.

PS1

X-Tetris
X-Tetris

Logiczne 23 lutego 1996

Bez wątpienia, X-Tetris to najoryginalniejszy klon Tetrisa w dziejach komputerowej rozrywki. Rolę klocków zastąpiły tutaj kobiety oraz mężczyźni, a zadaniem gracza jest kojarzenie ich w „pary”. Program zahacza niemal o pornografię i nie jest polecany młodszym użytkownikom.

PC

Franko: The Crazy Revenge
Franko: The Crazy Revenge

Akcji 23 lutego 1996

Franko: The Crazy Revenge to polska odpowiedź na bijatyki pokroju Double Dragon czy Golden Axe, które niegdyś robiły zawrotną karierę w osiedlowych salonach gier. Naszego bohatera widzimy z boku, a cała filozofia polega na ciągłym chodzeniu w prawo i kasowaniu nadchodzących delikwentów.

PC

Silent Thunder: A-10 Tank Killer II
Silent Thunder: A-10 Tank Killer II

Symulacje 15 lutego 1996

Druga część znanego symulatora samolotu A-10 Warthdog, zwanego często Tank Killer, który w latach 70-tych brał czynny udział w walkach np. w Afganistanie.

PC

The Settlers II
The Settlers II

Strategiczne 15 lutego 1996

The Settlers II jest drugą odsłoną serii uznawanej za klasykę gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS). Gracz kieruje poczynaniami grupki osadników, która na nowo odkrytym lądzie próbuje zbudować kolonię. Deweloperzy ze studia Blue Byte Software przygotowali wciągającą kampanię trybu jednoosobowego, na którą składa się 10 misji, oraz w pełni funkcjonalny, sieciowy multiplayer.

PC

King's Field
King's Field

RPG 14 lutego 1996

Charakteryzujący się wysokim poziomem trudności RPG studia FromSoftware. Akcja gry ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby i przedstawia historię wojownika poszukującego magicznego miecza, mającego ocalić królestwo przed plagą potworów. Rozgrywka polega głównie na eksploracji, walce i zdobywaniu coraz lepszego ekwipunku.

PS1

Ocean Trader
Ocean Trader

Strategiczne 11 lutego 1996

Ocean Trader to rozbudowana strategia ekonomiczna, w której gracz staje na czele firmy świadczącej usługi w handlu morskim. Podobnie jak w wielu programach tego typu, Twoim zadaniem jest powiększanie kapitału poprzez efektywny przewóz towarów. Oczywiście, należy przy tym pamiętać, że konkurencja nie śpi.

PC

Street Fighter Alpha
Street Fighter Alpha

Bijatyki 7 lutego 1996

Pierwsza od czasu Street Fightera II zupełnie nowa odsłona popularnego cyklu bijatyk firmy Capcom. Produkcja rozwija formułę poprzedniczki, wprowadzając szereg zmian do pojedynków jeden na jeden między mistrzami sztuk walki. Najistotniejszą jest dodanie możliwości blokowania ataków w powietrzu oraz trójstopniowego, specjalnego paska, który umożliwia wykonywanie najpotężniejszych ataków i unikalnych kontr.

PS1

Assault Rigs
Assault Rigs

Akcji 1 lutego 1996

Gra akcji z elementami symulatora, w której zasiadamy za sterami wirtualnych czołgów i bierzemy udział w brutalnych rozgrywkach. Oprócz kilkudziesięciu misji opracowanych z myślą o zabawie w pojedynkę, Assault Rigs oferuje poziomy stworzone do zabawy w trybie multiplayer. Na uwagę zasługuje także oprawa graficzna, utrzymana w stylistyce budzącej skojarzenia z kultowym filmem Tron.

PCPS1

Allied General
Allied General

Strategiczne 31 stycznia 1996

Bezpośredni sequel kultowej strategii turowej Panzer General z 1994 roku. Tym razem przeżywamy drugą wojnę światową z punktu widzenia aliantów, biorąc udział w kampanii rosyjskiej, brytyjskiej, bądź amerykańskiej.

PC

Krazy Ivan
Krazy Ivan

Akcji 30 stycznia 1996

Pierwszoosobowa strzelanka, w której gracze przejmują kontrolę nad rosyjskim pilotem robota bojowego, który broni różnych regionów Ziemi przed inwazją kosmitów.

PS1

Policenauts
Policenauts

Przygodowe 19 stycznia 1996

Zawierająca szereg usprawnień edycja przygodówki FPP, która pierwotnie ukazała się w 1994 roku na platformie PC-98. Autorem tej utrzymanej w stylistyce science-fiction produkcji jest Hideo Kojima.

PS1

Excessive Speed
Excessive Speed

Wyścigi 15 stycznia 1996

Zręcznościowe wyścigi w stylu top-down autorstwa rodzimego studia Chaos Works. W grze ścigamy się miniaturowymi samochodami na 14 urozmaiconych trasach, starając się eliminować przeciwników przy użyciu dość szerokiej gamy power-upów.

PC

Pinball Construction Kit
Pinball Construction Kit

Zręcznościowe 14 stycznia 1996

Pinball Construction Kit to opracowany przez studio Spidersoft Ltd. i wydany przez firmę 21st Century Entertainment edytor, za pomocą którego można stworzyć własne gry z gatunku pinballi.

PC

Punky Skunk
Punky Skunk

Zręcznościowe 11 stycznia 1996

Dwuwymiarowa kolorowa platformówka, w której głównym bohaterem jest antropomorficzny skunks starający się ocalić świat przed bandą złych wilków. To jedna z pierwszych gier wydanych na PlayStation 1.

PS1

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.