Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1996 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Destruction Derby
Destruction Derby

Wyścigi 12 sierpnia 1996

Bardzo nietypowe wyścigi samochodowe. Nie jest ważne na którym miejscu dojedziesz do mety, ale czy w ogóle będziesz w stanie to zrobić. Głównym celem gry jest bowiem totalna destrukcja pojazdów przeciwnika.

PCPS3ANDPSPPSV

Strife (1996)
Strife (1996)

Akcji 12 czerwca 1996

Unikalna gra przygodowa, bazująca na enginie Doom'a. W Strife oprócz masakrowania hordy przeciwników, będziesz musiał także rozmawiać z napotkanymi przechodniami, wykonywać dla nich zlecenia i zbierać różne przedmioty.

PC

Harvester
Harvester

Przygodowe 4 listopada 1996

Kontrowersyjna gra przygodowa, utrzymana w konwencji horror/gore. Wcielasz się w rolę Steve'a, który musi przypomnieć sobie kim jest i co robi w zepsutym do granic możliwości miasteczku.

PC

Fable (1996)
Fable (1996)

Przygodowe 11 sierpnia 1996

W Fable, grze przygodowej zrealizowanej przez studio Simbiosis Software, poznajemy Quickthorpe’a – niepozornego młodzieńca, oddelegowanego do wykonania niebezpiecznej misji. Starszyzna wioski Balkhane, gdzie dotąd w spokoju żył nasz bohater, wysyła go w świat z zadaniem odnalezienia czterech magicznych kryształów...

PC

Alien Incident
Alien Incident

Przygodowe 23 lipca 1996

Alien Incident to klasyczna przygodówka, wykorzystująca interfejs „point & click”. Autorzy zrezygnowali z uwzględnienia prostych rozkazów, znanych z innych produkcji tego typu. Wszystkie komendy wykonywane są automatyczne, wystarczy więc kliknąć na interesującym nas obiekcie, a Benjamin sam zdecyduje czy można go użyć, podnieść lub zobaczyć.

PC

Alien Trilogy
Alien Trilogy

Akcji 29 lutego 1996

Pierwszoosobowa strzelanina stanowiąca podsumowanie przygód dzielnej Ellen Ripley z trzech pierwszych części filmowej serii. Stworzeniem programu o nazwie Alien Trilogy zajęło się studio Probe Entertainment. Gra trafiła na rynek w 1996 roku.

PCPS1

Polanie
Polanie

Strategiczne 21 marca 1996

Jedna z pierwszych polskich strategii czasu rzeczywistego, wyprodukowana przez studio MDF pod wodzą Mirosława Dymka. W grze wcielamy się w rolę przywódcy wioski Polan, Mirka, który po powrocie z wyprawy wojennej zastaje jedynie zgliszcza i poprzysięga zemstę na odpowiedzialnych za masakrę wrogich plemionach. Pod względem rozgrywki, Polanie czerpią garściami z mechaniki kultowego Warcrafta, wprowadzając jednocześnie kilka interesujących innowacji. Zabawa toczy się tu zarówno na płaszczyźnie militarnej, jak i gospodarczej, zaś kluczowy surowiec w grze stanowi mleko, produkowane przez krowy żywiące się odrastającą stopniowo trawą. Budynki stawiane są zaś przez robotników, pełniących równocześnie funkcje militarne, choć z uwagi na fakt, że każdy rycerz wymaga tu osobnego lokum, stworzenie większej armii jest tu zadaniem niezwykle trudnym. Swoiste urozmaicenie rozgrywki stanowi też obecność kapłanów, którzy mogą wspierać nas w bitwach, rzucając przydatne zaklęcia.

PC

Age of Sail
Age of Sail

Strategiczne 15 września 1996

Strategia czasu rzeczywistego, symulująca największe bitwy morskie przełomu XVII i XVIII wieku, w których brały udział floty brytyjskie, hiszpańskie, francuskie i amerykańskie.

PC

Battleground 3: Waterloo
Battleground 3: Waterloo

Strategiczne 13 czerwca 1996

Trzecia odsłona cyklu Battleground to wierne odtworzenie wydarzeń, jakie rozegrały się podczas ostatniej bitwy Wojny Napoleońskiej pod Waterloo. Armia Bonapartego starła się z sprzymierzonymi siłami księcia Wellingtona i marszałka Blüchera, ponosząc sromotną klęskę.

PC

The Settlers II
The Settlers II

Strategiczne 15 lutego 1996

The Settlers II jest drugą odsłoną serii uznawanej za klasykę gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS). Gracz kieruje poczynaniami grupki osadników, która na nowo odkrytym lądzie próbuje zbudować kolonię. Deweloperzy ze studia Blue Byte Software przygotowali wciągającą kampanię trybu jednoosobowego, na którą składa się 10 misji, oraz w pełni funkcjonalny, sieciowy multiplayer.

PC

Sonic 3D
Sonic 3D

Zręcznościowe 30 czerwca 1996

Niezwykle kolorowa i zabawna platformówka, w której Sonic musi uwolnić małe ptaszki, które szalony naukowiec zamienił w roboty i co najważniejsze odnaleźć Szmaragdy Chaosu.

PC

NASCAR Racing 2
NASCAR Racing 2

Wyścigi 10 grudnia 1996

Druga edycja NASCAR Racing, symulacji jednych z najtrudniejszych wyścigów samochodowych po zamkniętych torach, bardzo popularnych w Stanach Zjednoczonych.

PC

Microsoft Return of Arcade
Microsoft Return of Arcade

Zręcznościowe 19 marca 1996

Zbiór gier zręcznościowych należących do automatowej klaski. W skład zestawu wchodzi pięć gier - Pac-Man, Pole Position, Galaxian, Dig-Dug oraz Pac-Man’s 20th Anniversary. Jest to idealna pozycja dla graczy tęskniących za starymi dobrymi czasami.

PC

Sid Meier's Civilization II: Conflicts in Civilization Scenarios
Sid Meier's Civilization II: Conflicts in Civilization Scenarios

Strategiczne 20 listopada 1996

Pierwszy oficjalny dodatek do strategicznej gry turowej Sid Meier’s Civilization II. Sid Meier's Civilization II: Conflicts in Civilization Scenarios to zestaw złożony z dwudziestu nowych scenariuszy. Co ciekawe, 12 z nich przygotowali twórcy produkcji, a pozostałe 8 fani gry przy użyciu wbudowanego edytora map. Wśród scenariuszy zaproponowanych przez programistów Microprose dominują potyczki nawiązujące do historycznych konfliktów, np. amerykańskiej wojny secesyjnej, podbojów Aleksandra Wielkiego, wypraw krzyżowych czy I wojny światowej. Oprócz nich gracze mogą rozegrać futurystyczne scenariusze – próbować zatrzymać inwazję istot pozaziemskich lub odtworzyć godne warunki do życia po nuklearnej zagładzie. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to nadal mamy do czynienia z turową strategią, w której sedno stanowi rozbudowa miast, werbowanie wojska i toczenie wojen oraz rozwój gospodarczy i kulturowy wybranej nacji. Wszystko po to, aby nasza cywilizacja wybiła się ponad inne. Dodatkowo w Sid Meier's Civilization II: Conflicts in Civilization Scenarios pojawiają się nowe utwory muzyczne.

PC

X-Tetris
X-Tetris

Logiczne 23 lutego 1996

Bez wątpienia, X-Tetris to najoryginalniejszy klon Tetrisa w dziejach komputerowej rozrywki. Rolę klocków zastąpiły tutaj kobiety oraz mężczyźni, a zadaniem gracza jest kojarzenie ich w „pary”. Program zahacza niemal o pornografię i nie jest polecany młodszym użytkownikom.

PC

Franko: The Crazy Revenge
Franko: The Crazy Revenge

Akcji 23 lutego 1996

Franko: The Crazy Revenge to polska odpowiedź na bijatyki pokroju Double Dragon czy Golden Axe, które niegdyś robiły zawrotną karierę w osiedlowych salonach gier. Naszego bohatera widzimy z boku, a cała filozofia polega na ciągłym chodzeniu w prawo i kasowaniu nadchodzących delikwentów.

PC

WarCraft II: Beyond the Dark Portal
WarCraft II: Beyond the Dark Portal

Strategiczne 22 marca 1996

Oficjalny dodatek do niezwykle popularnej strategii RTS Warcraft II: Tides of Darkness studia Blizzard Entertainment. Fabuła rozszerzenia opowiada o dalszych losach konfliktu rasy ludzi i orków. Mimo ostatecznego zniszczenia Mrocznego Portalu, w krainie Azeroth nadal znajduje się szczelina, mogąca sprowadzić na ludzkość kolejną plagę zielonoskórych potworów. W obliczu zagrożenia, ludzie podejmują ryzykowną próbę przedostania się przez nią i stoczenia ostatecznej batalii na ziemiach wroga. Problem w tym, że orkowie próbują zrobić dokładnie to samo… Beyond the Dark Portal oferuje w sumie 28 premierowych scenariuszy (po 14 dla każdej ze stron), z których znaczna część rozgrywa się na zupełnie nowych terenach. Do dyspozycji graczy oddano też kilka całkiem nowych jednostek, tzw. bohaterów – znacznie silniejszych i bardziej wytrzymałych od swoich pobratymców. Na wyróżnienie zasługuje również wyraźnie zwiększony poziom trudności, stanowiący nie lada wyzwanie nawet dla największych weteranów gatunku.

PC

3 Czaszki Tolteków (1996)
3 Czaszki Tolteków (1996)

Przygodowe 3 września 1996

Zabawna przygodówka parodiująca gatunek filmowy znany jako „spaghetti western”. Gracze wcielają się w niej w rewolwerowca Fillmore’a, który poszukuje legendarnego skarbu Tolteków. Produkcja powstała w połowie lat 90. XX wieku, więc korzysta z typowych dla tego okresu rozwiązań. Ważną cechą gry jest duży ładunek dobrego humoru.

PC

Crusader: No Regret
Crusader: No Regret

Akcji 30 lipca 1996

Crusader: No Regret to sequel doskonałej gry akcji, która swego czasu poruszyła środowisko graczy olbrzymim ładunkiem przemocy, atakującym z ekranu monitora, w przyprawiającym o konwulsje tempie.

PC

Phantasmagoria 2: A Puzzle of Flesh
Phantasmagoria 2: A Puzzle of Flesh

Przygodowe 3 grudnia 1996

Gra przygodowa, której fabuła jest psychologicznym horrorem pełnym niewyjaśnionych morderstw i szaleństwa. Gracz wciela się w postać Curtisa Craiga, młodego mężczyzny, który rok temu opuścił szpital dla obłąkanych. Grafika wykorzystuje sekwencje video z udziałem żywych aktorów.

PC

Lomax
Lomax

Zręcznościowe 22 listopada 1996

Stworzona z myślą o młodszych odbiorcach dwuwymiarowa gra platformowa osadzona w bajkowym uniwersum Lemmingów, w której tytułowy bohater musi stawić czoła złemu magowi i uratować pobratymców.

PCPS1

HIND: The Russian Combat Helicopter Simulation
HIND: The Russian Combat Helicopter Simulation

Symulacje 12 września 1996

HIND: The Russian Combat Helicopter Simulation to symulator rosyjskiego śmigłowca bojowego Mi-24 Hind, do dziś uważanego za najlepszą maszynę szturmową rosyjskich sił zbrojnych. Możemy sprawdzić jego prawdziwe możliwości, uczestnicząc w wielu niebezpiecznych misjach umiejscowionych między innymi w Afganistanie, Kazachstanie i Korei.

PC

Command & Conquer: The Covert Operations
Command & Conquer: The Covert Operations

Strategiczne 15 czerwca 1996

Pakiet dodatków do gry Command & Conquer oferujący kilkanaście nowych scenariuszy do gry single player, zarówno po stronie GDI jak i NOD, oraz nowe mapy do rozgrywki wieloosobowej.

PC

Destruction Derby 2
Destruction Derby 2

Wyścigi 25 marca 1996

Nietypowe wyścigi samochodowe, w których podstawowym celem nie jest bycie najszybszym na trasie, a skuteczne demolowanie innych pojazdów uczestniczących w zmaganiach. Destruction Derby 2 zostało opracowane przez studio Reflections Interactive.

PCPS1

Final Doom
Final Doom

Akcji 15 kwietnia 1996

Przygotowany we współpracy studia id Software z firmą GT Interactive oficjalny dodatek do kultowej strzelaniny FPS Doom II: Hell on Earth z 1994 roku. Rozszerzenie zatytułowane Final Doom wzbogaca podstawową wersję gry o dwa zupełnie nowe epizody: Plutonia Experiment oraz TNT: Evilution, w którym śledzimy dalsze losy samotnego żołnierza, walczącego z hordami piekielnych potworów. Każdy z dodatkowych epizodów gry składa się z 32 poziomów, na których nie znajdziemy jednak żadnych niewidzianych wcześniej przeciwników czy rodzajów broni. Niezmieniona pozostała też oprawa graficzna gry. Na wyróżnienie zasługuje jednak fakt, że na nowych poziomach bawić możemy się także w trybie multiplayer, przewidzianym dla max. 8 osób w sieci lokalnej.

PCPS1

Harpoon Classic '97
Harpoon Classic '97

Strategiczne 10 grudnia 1996

Kolejna odsłona legendarnej serii morskich gier taktycznym. Tradycyjnie autorzy położyli nacisk na realizm. Do naszej dyspozycji oddano liczne scenariusze, od prostych potyczek morskich z udziałem kilku jednostek, po skomplikowane operacje powietrzno-desantowe z udziałem setek samolotów i okrętów.

PC

Deadlock: Planetary Conquest
Deadlock: Planetary Conquest

Strategiczne 31 lipca 1996

Strategia łącząca najlepsze cechy takich tytułów jak K-240, Civilization, SimCity, Outpost czy Utopia. Akcja gry osadzona została w odległej przyszłości. Zadaniem gracza jest rozbudowanie kolonii na planecie Gallius IV.

PC

Hexen: Deathkings of the Dark Citadel
Hexen: Deathkings of the Dark Citadel

Akcji 3 września 1996

Jedyne, oficjalne rozszerzenie do gry Hexen, FPS-a utrzymanego w konwencji fantasy. Dodatek oferuje 20 premierowych scenariuszy przeznaczonych dla jednego gracza i zupełnie nowy tryb Multiplayer, z którego może skorzystać naraz, aż ośmiu graczy.

PC

Batman Forever
Batman Forever

Zręcznościowe 30 listopada 1996

Bijatyka w stylu arcade, inspirowana serią filmów i komiksów o człowieku-nietoperzu, szerzej znanym pod pseudonimem Batman. Sterując bohaterem, przemierzamy kolejne poziomy pełne różnorodnych wrogów, by wraz z naszym towarzyszem o imieniu Robin uratować Gotham City.

PC

Virtua Fighter
Virtua Fighter

Bijatyki 31 sierpnia 1996

Jedna z pierwszych bijatyk skonstruowanych w pełnym trójwymiarze. Gra początkowo ukazała się na automaty. Później skonwertowano ją na Segę Saturn, gdzie stanowiła bezpośrednią konkurencję dla równocześnie wydanego „Tekkena” (PlayStation). Posiadacze komputerów osobistych swoją konwersję otrzymali najpóźniej.

PC

Screamer 2
Screamer 2

Wyścigi 15 listopada 1996

Screamer 2 jest drugą odsłoną popularnej serii gier wyścigowych. W porównaniu z wydanym w 1995 roku pierwowzorem deweloperzy ze studia Milestone zadbali m.in. o bardziej atrakcyjną oprawę wizualną, większą ilość dostępnych samochodów i tras, po jakich można się ścigać, a także bardziej realistyczne wrażenia z jazdy.

PC

Chain Reaction (1996)
Chain Reaction (1996)

Logiczne 31 października 1996

Chain Reaction to gra logiczno-zręcznościowa, bliźniaczo podobna do Xixit – skopiowano zarówno pomysł jak i ogólne zasady, zmieniono natomiast całą oprawę audiowizualną. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, tak i ten program sygnowany jest logiem Webfoot Technologies. Tym razem jednak firma zajęła się nie tylko jego wydaniem, ale także i produkcją.

PC

Close Combat
Close Combat

Strategiczne 2 kwietnia 1996

Wielokrotnie nagradzana gra strategiczna czasu rzeczywistego traktująca o lądowaniu wojsk alianckich w 1944 roku na jednej z plaż Normandii – plaży Omaha. Wciel się w dowódcę jednej z walczących stron i dzielnie wykonuj swoje obowiązki.

PC

The Neverhood
The Neverhood

Przygodowe 25 kwietnia 1996

Oryginalna przygodówka point-and-click, opracowana we współpracy twórcy gry Earthworm Jim, Douga TenNapela, z wytwórnią filmową DreamWorks Interactive oraz samym Stevenem Spielbergiem. Akcja gry The Neverhood osadzona została w świecie stworzonym w całości z plasteliny, a podczas rozgrywki wcielamy się w postać plastelinowego ludzika imieniem Clayman. Zadaniem bohatera jest zaś odzyskanie korony jego stwórcy Hoborga, podstępnie ukradzionej przez zbuntowanego Klogga, który w ten sposób przejął władzę nad światem Neverhood. Sama rozgrywka w niczym nie odbiega od przygodówkowych standardów, a zadaniem gracza jest przemierzanie kolejnych lokacji, zbieranie przedmiotów oraz rozwiązywanie zróżnicowanych łamigłówek logicznych. Cechą charakterystyczną gry jest jednak nowatorski, w pełni plastelinowy świat, stworzony za pomocą ponad trzech ton plasteliny oraz unikalna metoda animacji poklatkowej.

PC

Command & Conquer: Red Alert
Command & Conquer: Red Alert

Strategiczne 9 listopada 1996

Kontynuacja entuzjastycznie przyjętej strategii czasu rzeczywistego Command & Conquer, opracowanej przez Westwood Studios. Tym razem autorzy przedstawiają alternatywną wersję świata, w którym II wojna światowa miała zupełnie inne strony konfliktu niż te znane z kart historii.

PCPS1

Duke Nukem 3D
Duke Nukem 3D

Akcji 13 maja 1996

Jedna ze słynniejszych pierwszoosobowych strzelanek i jednocześnie trzecia odsłona serii opowiadającej o przygodach aroganckiego herosa. Tytuł stawia na dynamikę i efektowność, przy okazji serwując sporo humoru.

PCX360PS1

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.