Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PS4
Okładka God of War: Ragnarok (PS4)
OkładkaGod of War: Ragnarok (PS4)

God of War: Ragnarok

GoW Ragnarok

Przygodowa gra akcji TPP, będąca piątą częścią serii God of War. W God of War Ragnarok ponownie wcielamy się w Kratosa, który wraz z synem Atreusem przemierza wszystkie dziewięć światów, starając się uniknąć udziału w tytułowym konflikcie nordyckich bogów i olbrzymów.

Akcji | TPP | fantasy | elementy RPG | mitologia nordycka | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation | bardzo brutalne

God of War: Ragnarok Premiera

9lis2022

PS4 PS5

Gry podobne do God of War: Ragnarok

God of War

Hellblade: Senua's Sacrifice

Devil's Hunt

God of War: Ragnarok to przygodowa gra akcji stanowiąca piątą główną odsłonę serii God of War, zapoczątkowanej w 2005 roku. Produkcja została opracowana przez należący do rodziny PlayStation Studios zespół Santa Monica Studio, a jej wydaniem zajęła się firma Sony Interactive Entertainment. Pod względem tempa, przebiegu rozgrywki oraz sposobu prowadzenia akcji tytuł podąża ścieżką wytyczoną w 2018 roku przez grę God of War.

Fabuła

Fabułę gry God of War: Ragnarok osadzono kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej odsłonie cyklu. Tytułowy Ragnarok, czyli wielka bitwa pomiędzy nordyckimi bogami i olbrzymami, która ma doprowadzić do końca świata, zbliża się wielkimi krokami. Świadczy o tym fakt, że poprzedzająca ją Wielka Zima (Fimbulvinter) dotarła już do Midgardu. Chcąc uniknąć nieuchronnej tragedii, jaką bez wątpienia sprowadzą na nich kolejne konfrontacje z Asami, Kratos za wszelką cenę pragnie zapewnić Atreusowi bezpieczeństwo.

Syna spartańskiego wojownika trawi jednak ciekawość dotycząca jego tożsamości, a także tego, jaką rolę odegra on w nadchodzących wydarzeniach. Bohaterów czeka kolejna pełna trudów przygoda, w trakcie której przyjdzie im dokonać wyborów determinujących nie tylko ich dalszy los, lecz również przyszłość czekającą wszystkie dziewięć światów. Na odwiedzenie czekają bowiem zarówno niedostępne wcześniej krainy, czyli zamieszkiwany przez Wanów Vanaheim, stanowiący dom krasnoludów Svartalfheim, a także będący siedzibą Asów Asgard, jak i nowe miejsca w już odwiedzonych światach: Alfheimie, Muspelheimie, Helheimie, Niflheimie, Jotunheimie oraz Midgardzie.

Mechanika

W GoW: Ragnarok akcję obserwujemy zza pleców bohatera (widok TPP). Przemierzając zróżnicowane lokacje – od dżungli po rozległe, przypominające labirynty kopalnie – realizujemy zadania, które popychają do przodu fabułę, wykonujemy różnorodne misje poboczne, rozwiązujemy zagadki środowiskowe, a także, jak przystało na produkcję o bogu wojny, walczymy z zastępami różnorodnych przeciwników.

Gra oferuje system walki znany z poprzedniej odsłony serii, który jednak doczekał się szeregu usprawnień i nowych elementów. Podczas starć musimy uważnie obserwować ruchy wrogów, w porę wykonywać uniki oraz wyprowadzać szybkie kontrataki. Nieprzyjaciół eliminujemy, robiąc użytek z ikonicznych Ostrzy Chaosu protagonisty, a także topora zwanego Lewiatanem. Obie bronie pozwalają na wyprowadzenie charakterystycznych dlań ataków specjalnych, a zadawane nimi obrażenia da się dodatkowo wzmacniać odpowiednio magią ognia lub lodu, umożliwiającą podpalanie bądź zamrożanie oponentów.

Zarówno z Ostrzy Chaosu, jak i z Lewiatana Kratos może także korzystać poza walką. Szczególnie przydają się one przy rozwiązywaniu złożonych zagadek środowiskowych. Dla przykładu – to pierwsze narzędzie mordu służy m.in. do demontowania kotłów pełnych wrzącej wody, na które natrafiamy w Svartalfheimie, a drugie do zamrażania tamtejszych gejzerów. Co więcej, za pomocą Ostrzy można łapać się krawędzi, co ułatwia dostawanie się na wysoko położone półki skalne, a toporem rzucać, by następnie móc przywołać go do siebie, podobnie jak Thor czyni z Mjolnirem.

Ponadto w God of War: Ragnarok dostępne są dwa nowe względem poprzedniej gry z serii rodzaje tarcz. Jedne umożliwiają dynamiczną obronę i wyprowadzanie kontrataków bez użycia broni, a drugie zapewniają potężną osłonę i są w stanie gromadzić energię kinetyczną pochodzącą z ciosów przeciwników, którą co jakiś czas można uwolnić poprzez uderzenie w ziemię, powodujące niszczycielskie fale uderzeniowe.

W walce korzystamy również z pomocy aktywnie nas wspierającego Atreusa. Chłopiec znów strzela na zawołanie z łuku, a ponadto zyskał nowe możliwości – potrafi np. zawalać na przeciwników rozmaite konstrukcje. Co więcej, w GoW: Ragnarok bywa on niezwykle przydatny także poza pojedynkami. Jest choćby w stanie obsługiwać różne urządzenia, podczas gdy Kratos zajmuje się czymś zupełnie innym. W miarę postępów w grze rozwijamy obu bohaterów oraz ulepszamy ich oręż i zbroje, co z czasem pozwala nam stawiać czoła coraz silniejszym przeciwnikom.

Ich zastępy są bardzo różnorodne – składają się zarówno z szeregowych oponentów, pełniących rolę „mięsa armatniego”, jak i z przerośniętych monstrów rodem z mitologii nordyckiej. Jako że Kratos ma na pieńku z Asami, jego tropem podążają również znacznie potężniejsi oponenci, na czele z pałającą żądzą zemsty boginią Freją oraz wspomnianym Thorem.

Kwestie techniczne

God of War: Ragnarok działa w oparciu o technologię opracowaną na potrzeby poprzedniej części serii. Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje najwyższą jakość; wrażenie robią zarówno pełne detali modele oraz bogate animacje postaci, jak i szczegółowe, różnorodne otoczenie.

Gra oferuje również ponad sześćdziesiąt opcji dostępności, zaimplementowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych – głównie niewidomych i niesłyszących, a także posiadających ograniczone zdolności motoryczne oraz kognitywne. W ustawieniach można włączyć m.in. tryb wysokiego kontrastu, automatyczne podnoszenie przedmiotów, wspomaganie nawigacji kamery, spowalnianie sekwencji wymagających dużego refleksu, przypisać umiejętności Kratosa do panelu dotykowego pada czy dostosować rozmiary tekstu i ikon wyświetlających się na ekranie.

Ostatnia modyfikacja 9 lutego 2024

Tryb gry: single player  

Nośnik: 108 GB

Ocena użytkowników: 6,2 / 10 na podstawie 826 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,6 / 10 na podstawie 974 głosów czytelników.

God of War: Ragnarok cena w dniu premiery: 299,00 PLN

Klasyfikacja PEGI God of War: Ragnarok

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

God of War: Ragnarok Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 5

PlayStation 5

  • Wykorzystuje:
  • 30 fps w 4K / 40 fps w ca. 4K / 40+ fps w ca. 4K / 60 fps w 1440p-4K / 60+ fps w 1440p
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PS4: 30 fps w 1080p | PS4 Pro: 30+ fps w 1080-1656p / 30 fps w 1440-1656p
PS5
PS4