Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PS4
Okładka God of War Ragnarok (PS5)
OkładkaGod of War Ragnarok (PS5)

God of War Ragnarok

GoW Ragnarok

Przygodowa gra akcji TPP, będąca piątą częścią serii God of War. W God of War Ragnarok ponownie wcielamy się w Kratosa, który wraz z synem Atreusem przemierza wszystkie dziewięć światów, starając się uniknąć udziału w tytułowym konflikcie nordyckich bogów i olbrzymów.

Akcji | TPP | fantasy | elementy RPG | mitologia nordycka | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation | bardzo brutalne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

God of War Ragnarok to przygodowa gra akcji będąca piątą główną częścią serii God of War, zapoczątkowanej w 2005 roku. Produkcja została opracowana przez należący do PlayStation Studios zespół Santa Monica Studio, a jej wydaniem zajęła się firma Sony Interactive Entertainment. Pod względem tempa i przebiegu rozgrywki oraz sposobu prowadzenia akcji tytuł podąża ścieżką wytyczoną w 2018 roku przez grę God of War.

Fabuła

Fabułę gry God of War Ragnarok osadzono kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej odsłonie cyklu. Tytułowy Ragnarok, czyli wielka bitwa pomiędzy bogami i olbrzymami, która ma doprowadzić do końca świata, zbliża się wielkimi krokami. Świadczy o tym fakt, że poprzedzająca go Wielka Zima (Fimbulvinter) dotarła już do Midgardu. Chcąc uniknąć nieuchronnej tragedii, jaką bez wątpienia sprowadzą na nich kolejne konfrontacje z Asami, Kratos chce za wszelką cenę zapewnić Atreusowi bezpieczeństwo. Syna spartańskiego wojownika trawi jednak rozpaczliwa ciekawość dotycząca jego tożsamości, a także tego, jaką rolę odegra w nadchodzących wydarzeniach. Bohaterów czeka kolejna pełna trudów przygoda, w trakcie której przyjdzie im dokonać wyborów determinujących nie tylko ich dalszy los, lecz również przyszłość czekającą wszystkie dziewięć światów.

Mechanika

W GoW Ragnarok akcję ponownie obserwujemy zza pleców bohatera (TPP). Przygoda wiedzie nas przez wszystkie dziewięć światów znanych z mitologii nordyckiej. Na odwiedzenie czekają zarówno niedostępne wcześniej krainy, czyli Vanaheim zamieszkiwany przez Wanów, Svartalfheim stanowiący dom krasnoludów oraz Asgard będący siedzibą Asów, jak i nowe miejsca w już odwiedzonych światach: Alfheimie, Muspelheimie, Helheimie, Niflheimie, Jotunheimie oraz Midgardzie.

Przemierzając zróżnicowane lokacje – od dżungli, po rozległe kopalnie przypominające labirynty – realizujemy zadania popychające do przodu fabułę i poznajemy kolejne fragmenty opowieści, wykonujemy różnorodne misje poboczne, rozwiązujemy zagadki środowiskowe, a także, jak przystało na produkcję o bogu wojny, walczymy z zastępami przeciwników.

Tytuł robi użytek z systemu walki znanego z poprzednika, który jednak doczekał się szeregu usprawnień i nowych elementów. Podczas starć musimy uważnie obserwować ruchy wrogów, w porę wykonywać uniki oraz wyprowadzać szybkie kontrataki. Nieprzyjaciół eliminujemy, robiąc użytek z ikonicznych ostrzy protagonisty oraz topora zwanego Lewiatanem, którym Kratos nie tylko bije nieprzyjaciół, lecz także rzuca, a następnie przywołuje do siebie, podobnie jak Thor robi to z Mjolnirem. W walce korzystamy też z pomocy Atreusa, który aktywnie nas wspiera. W miarę postępów rozwijamy bohatera oraz ulepszamy jego oręż i zbroję, co z czasem pozwala nam stawiać czoła coraz silniejszym przeciwnikom.

Na naszej drodze stają różnorodni przeciwnicy – od szeregowych oponentów pełniących rolę „mięsa armatniego”, po przerośnięte potwory rodem z nordyckiej mitologii. Jako że Kratos ma na pieńku z Asami, jego tropem podążają również znacznie potężniejsi oponenci, na czele z pałającą żądzą zemsty boginią Freją oraz wspomnianym Thorem.

Kwestie techniczne

God of War Ragnarok działa w oparciu o technologię opracowaną na potrzeby poprzedniej części serii. Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje najwyższą jakość; wrażenie robią zarówno pełne detali modele oraz bogate animacje postaci, jak i szczegółowe, różnorodne otoczenie.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,4 / 10 na podstawie 728 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe God of War Ragnarok: 18+

PS5
PS4