Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka S.T.A.L.K.E.R. 2 (PC)

S.T.A.L.K.E.R. 2

STALKER 2

Wyprodukowana przez ukraińskie studio GSC Game World kontynuacja gry akcji S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla ponownie przenosi graczy do postnuklearnego świata inspirowanego powieścią braci Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi".

Akcji | FPP | postapokalipsa | FPS | strzelanki

Okładka S.T.A.L.K.E.R. 2 (PC)

data premiery gry:

2021

PC XONE PS4

Połączenie ciekawej fabuły ze znakomitą, choć bardzo wymagającą rozgrywką przyniosło twórcom wydanej w 2007 roku gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla sukces kasowy. Tytuł doczekał się dwóch samodzielnych rozszerzeń (stanowiących prequel i sequel wydarzeń przedstawionych w oryginalnej grze) – Czyste Niebo oraz Zew Prypeci, i wraz z nimi rozszedł się w łącznym nakładzie ponad 4 milionów kopii. Mimo to na oficjalną kontynuację przyszło nam czekać bardzo długo. Tym razem studio GSC Game World poszło z duchem czasu i zrezygnowało z wypuszczania produkcji ekskluzywnie na komputery PC, przenosząc ją także na konsole najnowszej generacji.

Fabuła

Akcja S.T.A.L.K.E.R. 2 ponownie przenosi graczy w mroczne tereny Zony – rozległego terenu wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu, której awaria w 1986 roku poskutkowała jedną z największych katastrof ekologicznych w historii. Ukraińskie studio postanowiło jednak nagiąć nieco prawdziwy wygląd budzącej zarówno Grozę, jak i fascynację Strefy, wzbogacając jej terytorium o wojujące frakcje, mordercze mutanty oraz śmiertelnie niebezpieczne anomalie. Korzeni tych zmian można się doszukiwać w głośnej powieści Arkadija i Borysa Strugackich Piknik na skraju drogi, a także w jej nieoficjalnej ekranizacji – filmie Andrieja Tarkowskiego Stalker.

Mechanika

W grze S.T.A.L.K.E.R. 2 Zona wciąż jest zabójcza – zmutowane formy życia, wszechobecne promienie oraz zaginające prawa fizyki anomalie zmuszają śmiałków zwanych stalkerami do ciągłej czujności. Gra łączy w sobie elementy FPS-a (strzelanina z widokiem z perspektywy pierwszej osoby) i RPG z taktyczną rozgrywką, dzięki czemu przełamuje sztywne konwencje gatunkowe. Za sprawą ograniczonych zasobów i mnogich niebezpieczeństw oferuje także wysoki, ale satysfakcjonujący poziom trudności.

Kwestie techniczne

W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon serii, S.T.A.L.K.E.R. 2 korzysta z nowego silnika graficznego. Zmiana podyktowana została nie tylko decyzją o zwiększeniu liczby platform sprzętowych, ale także technicznymi problemami, jakich często nastręczał zasobożerny i generujący wiele błędów X-Ray Engine.

Zobacz pełny opis gry

Oczekiwania czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 2947 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe S.T.A.L.K.E.R. 2

18+

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą 30 maja 2018, 15:00

Możliwe, że tak właśnie wyglądałby S.T.A.L.K.E.R. 2, gdyby problemy finansowe nie zmusiły twórców do zamknięcia studia. Co natomiast wiemy o kontynuacji, która aktualnie powstaje w GSC Game World? Niemalże nic. Gra ma trafić do sprzedaży w 2021 roku, jednak by ostudzić ekscytację tych ślepo wierzących, że najpóźniej za trzy lata ponownie odwiedzą Zonę, przygotowaliśmy kubeł zimnej wody – ukraiński zespół bardzo swobodnie traktuje ustalone daty premier.

PC
XONE
PS4