Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Metro Exodus (PC)

Metro Exodus

Trzecia odsłona inspirowanego twórczością Dmitrija Głuchowskiego, popularnego cyklu FPS-ów, nad którym pieczę sprawuje studio 4A Games.

Akcji | FPP | science fiction | postapokalipsa | książki | FPS | strzelanki

Metro Exodus to wydana na platformę PC, PS4 i XONE pierwszoosobowa strzelanka osadzona w klimatach postapokaliptycznych. Gra jest kolejną odsłoną cyklu, w skład którego wchodzą także Metro 2033 oraz Metro: Last Light . Wszystkie trzy produkcje opracowało studio 4A Games.

Fabuła

W grze powracamy do postapokaliptycznej przyszłości, gdzie cywilizację ludzką zniszczyła globalna wojna atomowa. Ponownie wcielamy się w znanego z poprzednich części Artyoma. Wraz z grupą ocalałych musi on opuścić tunele moskiewskiego metra i udać się na wyprawę na wschód przez zrujnowany świat w poszukiwaniu nowego domu. Tym razem kampania opowiada historię trwającą cały rok i w jej trakcie możemy zobaczymy, jak kolejne pory roku zmieniają wygląd świata.

Mechanika

Wydane na platformę PC, PS4 i XONE Metro Exodus stanowi rozwinięcie pomysłów z poprzednich dwóch gier. Ponownie dostajemy zatem pierwszoosobową strzelankę, w której zajmujemy się eksploracją, walką i skradaniem. Tym razem jednak większość kampanii rozgrywa się w na powierzchni, na dużych nieliniowych mapach, zapewniających nam znacznie większą swobodę taktyczną niż lokacje we wcześniejszych odsłonach.

Bardziej sandboksowa rozgrywka nie jest jedyna zmianą w stosunku do poprzednich odsłon. Pomiędzy mapami podróżujemy teraz na pokładzie Aurory, czyli przerobionej lokomotywy z silnikiem parowym. Ponadto autorzy wprowadzili dynamiczną pogodę oraz cykl dnia i nocy.

Również sama fabuła jest do pewnego stopnia nieliniowa. Decyzje i działania gracza wpływają bowiem na to, kto przeżyje podróż, a komu nie dane będzie dotrzeć do nowego domu wraz z Artyomem.

Kwestie techniczne

Seria znana jest z wyśmienitej grafiki i Metro Exodus kontynuuje tę dumną tradycję. Gra imponuje oprawą graficzną, oferując wysoki poziom detali, który robi tym większe wrażenie, że mapy są nieporównywalnie większe niż w poprzednich odsłonach cyklu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1175 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 214,99 PLN

Wymagania wiekowe Metro Exodus

18+

Graliśmy w Metro Exodus – słowiańskie postapo nie wybacza

Przed premierą 12 czerwca 2018, 20:00

Wydaje się, że w tej grze kreacja świata jest dużo ciekawsza niż kreacja postaci. Na szczęście wygląda na to, iż większość czasu w Metrze spędzimy na samotnej eksploracji, a ten element wypada bardzo dobrze. Otwartość map pomaga wczuć się w postapokaliptyczną rzeczywistość. Powolne zaglądanie w każdy kąt, badanie opustoszałych budowli, rzeczy klekoczące w plecaku i chrupiący pod nogami gruz – wszystko to sprawia, że czujemy się jak prawdziwy stalker. Po zrujnowanej Rosji chodziłem powoli trochę z ostrożności, ale trochę też dlatego, że świat na tym korzysta.

PC
PS4
XONE