Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Metro Exodus (PC)

Metro Exodus

Trzecia odsłona inspirowanego twórczością Dmitrija Głuchowskiego, popularnego cyklu FPS-ów, nad którym pieczę sprawuje studio 4A Games. Gracze po raz kolejny wcielają się w Artyoma przemierzającego Rosję, zniszczoną przez wojnę nuklearną ponad dwadzieścia lat temu.

Akcji | FPP | science fiction | postapokalipsa | książki | FPS | strzelanki

Metro Exodus to pierwszoosobowa strzelanka osadzona w klimatach postapokaliptycznych. Gra jest kolejną odsłoną cyklu, w skład którego wchodzą także Metro 2033 oraz Metro: Last Light. Wszystkie trzy produkcje opracowało studio 4A Games.

Fabuła

W grze powracamy do postapokaliptycznej przyszłości, gdzie cywilizację ludzką zniszczyła globalna wojna atomowa. Ponownie wcielamy się w znanego z poprzednich części Artyoma. Wraz z grupą ocalałych musi on opuścić tunele moskiewskiego metra i udać się na wyprawę przez zrujnowany świat na wschód, w poszukiwaniu nowego domu. Tym razem kampania opowiada historię trwającą dwanaście miesięcy i w jej trakcie możemy zobaczyć, jak kolejne pory roku zmieniają wygląd świata.

Mechanika

Metro Exodus stanowi rozwinięcie pomysłów z poprzednich dwóch gier. Ponownie dostajemy zatem pierwszoosobową strzelankę, w której zajmujemy się eksploracją, walką i skradaniem. Tym razem jednak większość kampanii rozgrywa się na powierzchni, na dużych półotwartych mapach, zapewniających nam znacznie większą swobodę taktyczną niż lokacje we wcześniejszych odsłonach.

Bardziej sandboksowa rozgrywka nie jest jedyną zmianą w stosunku do poprzednich odsłon. Pomiędzy mapami podróżujemy teraz na pokładzie Aurory, czyli przerobionej lokomotywy z silnikiem parowym. Ponadto autorzy wprowadzili dynamiczną pogodę oraz cykl dnia i nocy.

Również sama fabuła jest do pewnego stopnia nieliniowa. Decyzje i działania gracza wpływają bowiem na to, kto przeżyje podróż, a komu nie dane będzie dotrzeć wraz z Artyomem do nowego domu.

Kwestie techniczne

Seria znana jest z wyśmienitej grafiki i Metro Exodus kontynuuje tę dumną tradycję. Gra imponuje oprawą graficzną, oferując wysoki poziom detali, który robi tym większe wrażenie, że mapy są nieporównywalnie większe niż w poprzednich odsłonach cyklu. Produkcja wykorzystuje też technologię ray tracingu oferowaną przez karty Nvidii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 1243 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 214,99 PLN

Wymagania wiekowe Metro Exodus

18+

Graliśmy w Metro Exodus – słowiańskie postapo nie wybacza

Przed premierą 12 czerwca 2018, 20:00

Wydaje się, że w tej grze kreacja świata jest dużo ciekawsza niż kreacja postaci. Na szczęście wygląda na to, iż większość czasu w Metrze spędzimy na samotnej eksploracji, a ten element wypada bardzo dobrze. Otwartość map pomaga wczuć się w postapokaliptyczną rzeczywistość. Powolne zaglądanie w każdy kąt, badanie opustoszałych budowli, rzeczy klekoczące w plecaku i chrupiący pod nogami gruz – wszystko to sprawia, że czujemy się jak prawdziwy stalker. Po zrujnowanej Rosji chodziłem powoli trochę z ostrożności, ale trochę też dlatego, że świat na tym korzysta.

PC
PS4
XONE