Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 marca 2020, 17:33

Czy twój głos ma znaczenie? Wybory moralne w grach pod lupą

Zabijesz człowieka i zabierzesz jego jedzenie, czy pójdziesz w swoją stronę? Twórcy gier zakochali się w „wyborach moralnych”, a my przy okazji odkryliśmy, że duża część z nich ani nie ma nic wspólnego z moralnością, ani niczego nie zmienia.

Spis treści

Rewolucję w grach wideo zapoczątkowało z pewnością The Walking Dead, pokazując, że gracz, który musi zająć określoną postawę wobec zachodzących w grze wydarzeń, nie potrzebuje już ani strzelania, ani skakania po platformach, ani nawet symulacji jazdy samochodem. Tak naprawdę historia dokonywania trudnych wyborów w grach jest jednak znacznie dłuższa. Wystarczy wspomnieć chociażby King of Dragon Pass z 1999 roku. Swoją drogą – polecam.

Nic dziwnego. W grach cenimy przede wszystkim poczucie kontroli. Tym różnią się one od każdej innej formy sztuki, że tutaj to my decydujemy, co się dzieje. Robimy to w zasadzie w każdej grze, nawet jeśli jest to Duke Nukem 3D i nasz wybór sprowadza się do tego, czy użyjemy zamrażacza, czy pomniejszacza. Choć nie znaczy to, że każda decyzja w grze może być nazwana wyborem moralnym.

Trudne decyzje w grach wideo musieliśmy podejmować już dawno temu. - Czy twój głos ma znaczenie? Wybory moralne w grach pod lupą - dokument - 2020-05-04
Trudne decyzje w grach wideo musieliśmy podejmować już dawno temu.

Dziś chciałbym opowiedzieć o nich więcej, ale żebyś mógł lepiej wczuć się w temat, pozwolę Ci teraz samemu podjąć decyzję.

  1. Chcesz się dowiedzieć, czym różni się dobry wybór moralny od złego? Przejdź do części 1A na stronie 2.
  2. A może wolisz przeczytać, jakie autor tekstu ma doświadczenie z tworzeniem fabuł? Przejdź do części 1B na stronie 2.

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

W GRYOnline.pl zaczynał w dziale publicystyki, później był kierownikiem działu technologii, co obejmowało zarówno newsy oraz publicystykę, jak i kanał tvtech. Wcześniej pracował w wielu miejscach, m.in. w redakcji portalu Onet. Z wykształcenia rusycysta. Od lat planuje, żeby wrócić do nurkowania, ale na razie jest zajęty głównie psem, królikiem i kanałem youtube’owym, na którym opowiada o krajach byłego ZSRR.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wagonik wyrwał się spod kontroli i pędzi po torach. Do szyn przed nim przywiązano pięciu ludzi. Ale możesz przestawić zwrotnicę i skierować wagonik na drugi tor, gdzie leży jeden człowiek. Co robisz?

36,7%
Nie przestawiam zwrotnicy
63,3%
Przestawiam zwrotnicę
Zobacz inne ankiety
11 naszych ukochanych frakcji z gier wideo
11 naszych ukochanych frakcji z gier wideo

Jakie frakcje najmocniej zapadły nam w pamięć i dlaczego? Opisujemy najbardziej wyraziste stronnictwa z gier wideo, a przy okazji nasze redakcyjne grono dzieli się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z nimi związanymi.

Systemy moralne w grach, które najbardziej zapadły mi w pamięć
Systemy moralne w grach, które najbardziej zapadły mi w pamięć

Moralność jest jak… broda – każdy ma własną. Systemy przedstawiające ją w grach wideo także są różne. Nie wszystkie da się jednak nazwać ciekawymi. O tych wartych zapamiętania za chwilę przeczytacie.

Świetna fabuła… jak na grę – dlaczego tyle wybaczamy scenariuszom gier?
Świetna fabuła… jak na grę – dlaczego tyle wybaczamy scenariuszom gier?

Wiele z najlepszych historii opowiadanych przez gry jako filmy czy seriale potraktowane zostałyby jak produkcje klasy B. My jednak traktujemy kalki Indiany Jonesa czy sztampowych książek fantasy jak największe fabularne objawienia naszych czasów.