Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Metro: Last Light (PC)
OkładkaMetro: Last Light (PC)

Metro: Last Light

Utrzymana w konwencji postapokaliptycznego survival-horroru pierwszoosobowa strzelanka ukraińskiego studia 4A Games. Fabuła stanowi kontynuację gry Metro 2033 i luźno nawiązuje do motywów z twórczości literackiej Dimitrija Głuchowskiego.

Akcji | FPP | science fiction | survival horror | postapokalipsa | książki | FPS | strzelanki

Metro: Last Light Premiera

14maj2013

PC X360 PS3

producent: 4A Games wydawca: Deep Silver / Plaion wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Metro: Last Light

Chernobylite

Doom 3

Cryostasis: Arktyczny Sen

Metro: Last Light to pierwszoosobowa gra akcji stworzona przez studio 4A Games, czyli autorów poprzedniej części. Fabułę oparto na motywach serii powieści rosyjskiego pisarza Dimitrija Głuchowskiego.

Fabuła

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w świecie zniszczonym przez nuklearną apokalipsę. Większość miast została zrównana z ziemią, a ich mieszkańców spotkała śmierć. Ocalała jedynie garstka ludzi, w tym kilkutysięczna grupa, która gdy spadły bomby, akurat znajdowała się w moskiewskim metrze, będącym największym w historii schronem przeciwatomowym. W następnych latach stworzyli oni pod ziemią własną samowystarczalną społeczność. Natomiast na powierzchni promieniowanie zmutowało zwierzęta, zamieniając je w monstra, które coraz częściej atakują ostatnie bastiony ludzkości.

Ponownie wcielamy się w Artyoma, czyli bohatera pierwszej części. Metro 2033 miało dwa różne zakończenia. Na potrzeby kontynuacji twórcy musieli zdecydować, które z nich okaże się prawdziwe. Ostatecznie wybrano bardziej pesymistyczny z finałów.

Mechanika

Metro: Last Light to gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszoosobowej. Przez większość czasu naszym zadaniem jest przedzieranie się przez liniowe poziomy i strzelanie do wrogów. Jednocześnie zabawę urozmaicają sekcje skradankowe, w których najlepszą taktyką jest ciche eliminowanie nieprzyjaciół. Dodatkowo twórcy czerpali inspirację z gatunku survival horror. Oznacza to, że często brakuje nam amunicji, a sporo poziomów zaprojektowano tak, by wywoływały strach u graczy.

W porównaniu z pierwszą częścią pojawiło się więcej dużych lokacji, w których możliwe jest zastosowanie różnych taktyk i wybranie kilku dróg do celu. Ulepszeniu uległy również sekwencje składankowe, sztuczna inteligencja przeciwników oraz dynamika starć. Rozszerzono także arsenał dostępnego uzbrojenia. Warto dodać, że emocjonujące starcia nie dominują jednak nad sekwencjami typu survival horroru znanymi z poprzedniego Metra. Proporcje pomiędzy tymi dwoma stylami pozostały takie same jak w pierwszej części.

Kwestie techniczne

Całość powstała w oparciu o ulepszoną wersję silnika 4A-Engine, czyli potężnej technologii wykorzystanej do stworzenia poprzedniej części. Jednym z nowych elementów graficznych jest naturalnie rozprzestrzeniający się ogień. Każdy materiał pali się z właściwą sobie intensywnością, więc przykładowo płomienie szybciej trawią tekturę niż drewno. Ponadto Metro: Last Light w przeciwieństwie do poprzedniej części oferuje nie tylko kampanię dla pojedynczego gracza, ale również tryb multiplayer.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 4311 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 1226 głosów czytelników.

Metro: Last Light cena w dniu premiery: 109,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Metro: Last Light

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Metro: Last Light Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Quad Core i5 3.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 480 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista/7/8
PC
X360
PS3