Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4XONE
Okładka Wolfenstein II: The New Colossus (PC)

Wolfenstein II: The New Colossus

Kolejna odsłona bestsellerowej serii strzelanin FPP, a zarazem bezpośrednia kontynuacja gry Wolfenstein: The New Order, za której opracowanie odpowiada studio Machine Games. Akcja gry toczy się w 1961 roku – wybudzony ze śpiączki B.J.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | alternatywna historia | strzelanki | lata 60. i 70. XX wieku

Okładka Wolfenstein II: The New Colossus (PC)

data premiery gry:

27paź2017

PC XONE PS4

29cze2018

Switch
Rekomendacja GRYOnline.pl

Historia marki Wolfenstein sięga 1992 roku, kiedy to studio id Software powołało do życia pierwszą odsłonę przygód Williama „B.J.” Blazkowicza. Niedługo po premierze produkcja zdobyła status kultowej, a kolejne odsłony zapoczątkowanego przez nią cyklu pieczętowały jego wysoką pozycję na liście najlepszych FPS-ów w historii gier wideo. Kiedy prawa do marki przejęła firma Bethesda Softworks, pieczę nad jej rozwojem przekazano zespołowi Machine Games, w którego skład wchodzili branżowi weterani wcześniej zasilający szeregi ekipy Starbreeze (znanej między innymi z takich gier, jak The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay czy Syndicate). Opracowany przez nich Wolfenstein: The New Order spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy. Nic zatem dziwnego, że po stworzeniu samodzielnego rozszerzenia zatytułowanego Wolfenstein: The Old Blood, autorzy zabrali się za pełnoprawną kontynuację. Mowa o opisywanym tutaj Wolfenstein II: The New Colossus wydanym między innymi na platformie PC, PS4 itd..

Fabuła

Akcja Wolfenstein II: The New Colossus rozpoczyna się w 1961 roku, bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części serii, noszącej podtytuł The New Order. Wybudzony ze śpiączki B.J. Blazkowicz i jego przyjaciele trafiają na teren okupowanych przez nazistów Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na terror, jaki Niemcy (z Frau Engel na czele) sieją w Ameryce, protagoniście nie pozostaje nic innego, jak ponownie chwycić za broń i stanąć do walki z agresorem. Na szczęście Blazkowicz i jego świta nie są sami – pomagają im m.in. Horton oraz Grace, czyli liderzy miejscowych ognisk ruchu oporu.

Należy odnotować, że podobnie jak wcześniejsza gra z cyklu, opisywana pozycja prezentuje alternatywną wersję historii, w której Niemcom udało się opracować i wykorzystać na polu bitwy Wunderwaffe – cudowną broń, która zapewniła im zwycięstwo w II wojnie światowej.

Mechanika

Rozgrywka w wydanym na platformie PC, PS4 itd. Wolfenstein II: The New Colossus zasadza się na niemal identycznym schemacie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednika. W dalszym ciągu filarem zabawy jest walka – spędzamy na niej najwięcej czasu, przemierzając dość rozległe etapy (odwiedzamy między innymi Roswell, Manhattan oraz Nowy Orlean) i realizując kolejne cele misji. Wśród przeciwników stających na drodze Blazkowicza pojawiają się zarówno żołnierze piechoty, jak i uzbrojone po zęby retrofuturystyczne roboty, w tym wielkie machiny bojowe.

Główny bohater w starciach robi użytek z rozbudowanego arsenału. Wśród dostępnych narzędzi mordu pojawia się nie tylko klasyczna broń palna (pistolety, karabiny maszynowe), lecz również bardziej wymyślne giwery pokroju Laserkraftwerka (strzelającego promieniem lasera zdolnego do dezintegracji oponentów) oraz Dieselkraftwerka (czyli napędzanego paliwem granatnika umożliwiającego jednoczesną eliminację całych grup adwersarzy).

W dalszym ciągu nic nie stoi na przeszkodzie, by siać zniszczenie, prowadząc ostrzał z dwóch sztuk broni jednocześnie – lub przeciwnie, skradać się i eliminować nazistów po cichu. Warto odnotować, że autorzy w dalszym ciągu zastępują automatyczną regenerację zdrowia oldskulowym zbieraniem apteczek i fragmentów pancerza. Równie oldskulowe są znajdźki, które poukrywano na poziomach w ilościach hurtowych.

Kwestie techniczne

Wolfenstein II: The New Colossus może się pochwalić grafiką wysokiej jakości, robiącą właściwy użytek z możliwości technologicznych silnika id Tech 6. W porównaniu z wcześniejszą grą spod znaku Wolfenstein podrasowano przede wszystkim tekstury i efekty specjalne, jakie towarzyszą wymianie ognia. Zauważalnie wzrósł też poziom wykonania cut-scenek, które często przetykają rozgrywkę w kampanii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1175 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 389 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Gry podobne do Wolfenstein II: The New Colossus

Klasyfikacja PEGI Wolfenstein II: The New Colossus

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Wolfenstein II: The New Colossus

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
 • 55 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 4770 3.4 GHz / AMD FX-9370 4.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 470 lub lepsza
 • 55 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Recenzja gry Wolfenstein II: The New Colossus – mocarny kolos
Recenzja gry Wolfenstein II: The New Colossus – mocarny kolos

Recenzja 26 października 2017, 13:01

Oczywiście ta cała miodność wynika w równie dużej mierze z dopieszczonego systemu walki. Wolfenstein: The New Order miał jeden z najlepszych modeli strzelania, jakie widziały FPS-y – i w The New Colossus się to nie zmieniło. Wciąż doskonale czuć moc każdego wystrzelonego pocisku, a bryzgający krwią, gubiący członki i ogólnie malowniczo reagujący na trafienia naziści sprawiają, że starcia satysfakcjonują jak w mało której grze akcji. Zwłaszcza na jednym z wyższych poziomów trudności (choć nawet na średnim – Bring ‘em on – potyczki wcale nie są banalne).

PC
XONE
PS4
Switch